Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Kadet

Strony: [1] 2 3 ... 50
1
Przemiał? Nieźle. Myślałem, że pchną to do jakiejś księgarni taniej książki.

No cóż, z Nowego Kanonu nic chyba mnie tak nie ciągnie, żeby na gwałt kupować, ze Starego Trylogię Thrawna chcę skompletować w pierwszym tłumaczeniu... więc raczej spasuję. No, może jak zrobią jakąś gigaprzecenę, żeby się pozbyć wszystkiego z magazynów przed kwietniem, to się zastanowię.

Smutno tylko, że na razie nie widzę żadnej firmy, która mogłaby przejąć te książki. I nie wiem, czy w ogóle jest na nie wystarczająco duży rynek  :(

2
Komiksy amerykańskie / Odp: Star Wars
« dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 21:30:41 »
Ja to bym nie wchodził tu w ogóle na ten grząski teren związany z bóstwami i tym, co tam je charakteryzuje.

Jeśli już miałbym jakoś sobie tłumaczyć Mortis, to zamiast zakładać, że walka tych Mortisów wpływa na stan Mocy, odwróciłbym to zupełnie i zrobiłbym z nich po prostu jeszcze jedną długowieczną rasę kosmitów (którym od tej długowieczności i izolacji troszkę odbiło), tyle że w szczególny sposób wrażliwych na Moc - w sensie: Córka jest tak wrażliwa na Jasną Stronę Mocy, że jej siła to wypadkowa tego, jak Jasna Strona ma się w galaktyce. I to samo z Synem - im silniejsza Ciemna Strona, tym on robi się silniejszy, bo czerpie z niej zdolności.
Spoiler: PokażUkryj
To, że Syn zaciukał Córkę można by tłumaczyć faktem, że podczas Wojen Klonów Ciemna Strona była najsilniejsza od wielu wieków, a Jasna zaczęła się chwiać przez machinacje Palpatine'a.


Można? Można. Ach, potęga headcanonów  ;)

3
Komiksy amerykańskie / Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 00:23:22 »
Wszystkie już czytałem.

Ale "Rozpuszczalnik uniwersalny" to chyba w oryginale albo w fanowskim przekładzie? Bo to wydanie to premiera tej historii w Polsce.

Tutaj mały przykład ówczesnego geniuszu Barksa:

Zgadzam się, z zastrzeżeniem, że jeszcze lepiej wagę tej sekwencji widać, gdy ma się przed oczami całą planszę:


(skan wziąłem z bloga Chrisa Barata, wielkiego fana i znawcy Disneya z USA, niestety już nieżyjącego).

Inny twórca załatwiłby to w dwóch kadrach, jednak Barks po mistrzowsku rozciągnął proces, w którym Donald uświadamia sobie prawdziwą wagę swojego czynu i powoli przechodzi od beztroskiej radości do dławiącego poczucia winy. Dwa "puste" kadry z trzeciego rzędu to moim zdaniem doskonałe wykorzystanie możliwości manipulowania percepcją czasu, jaką w komiksach ma kadrowanie (McCloud chyba o tym pisał w "Zrozumieć komiks") - i jednocześnie znakomite podkreślenie wagi tego, co Donald uświadomił sobie w kadrze czwartym i co tę ciszę wywołało. I na koniec mamy jeszcze to świetne, wręcz fizyczne przytłoczenie Donalda ponurą wizją w ostatnim kadrze.

To są komiksy!

4
Komiksy amerykańskie / Odp: Star Wars
« dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 00:06:11 »
A tu się nie zgodzę. Na poziomie samych prequeli wybraniec wywiązał się bez zarzutu. Nikt nigdzie nie wspominał że ma zaciukać imperatora tylko że ma przywrócić równowagę w mocy. No i przywrócił. W galaktyce zdominowanej przez zakon jedi w pierwszym epizodzie pod koniec trzeciego zostało dwóch jedi i dwóch sithów (oczywiście z punktu widzenia samych filmów). Jest równowaga? Jest.

Uch, nie lubię takiego tłumaczenia tej "równowagi Mocy" ;) Dla mnie "równowaga Mocy" to galaktyka w Jasnej Stronie, bo Ciemna to wynaturzenie, rodzaj czyraka na tkance Mocy. Z tej drugiej interpretacji wynika, że w "Powrocie Jedi" Vader i Luke działali wbrew woli Mocy, bo Imperator zszedł, Vader zszedł i Luke został jedynym Jedi, co miałoby być "nierównowagą Mocy". Ale tak jak ktoś tu już pisał - od tych Mortisów w TCW zaczęło to się tak mieszać i zaciemniać, że teraz to mogą sobie twórcy interpretować jak chcą - raz tak, a raz inaczej.

Jeśli chodzi o te rewelacje o "High Republic" - no ja naprawdę nie wiem, jak w takim układzie da się sprzedać narrację, że te tysiąc lat przed Wojnami Klonów to był czas względnego pokoju, podczas którego Jedi zaczęli się pogrążać w krótkowzrocznym samozadowoleniu. Jeżeli pokój to jest stan, w którym mało co galaktyki nie rozwalili, to jak u nich będzie wyglądać wojna?

5
Komiksowe TOP Listy / Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 23:44:46 »
Dzięki za uwagę o tym spojlerze - poprosiłem moderatora, żeby go schował, jeśli się da :)

Co do rysunków, to muszę powiedzieć, że wyraźnie widać w serii postęp jakościowy: na początku były miejscami trochę bardziej karykaturalne, ale z czasem robią się coraz mocniej dopracowane i szczegółowe. Wklejone przez Ciebie kadry to faktycznie świetny przykład dobrego rzemiosła - sam też bardzo lubię takie detale w warstwie graficznej. Widać, że zadbano tu o zbadanie, jak wiarygodnie oddać wygląd wiktoriańskiego Londynu.

Jeśli chodzi o fabułę, to istotnie szczególnie w ostatnich tomach akcja nabrała tempa. Nie do końca porywa mnie tak, jak opowiadania z Sherlockiem (zgadzam się z tą uwagą o mniejszej ilości dedukcji), ale wchodzi całkiem gładko, choć czasami trochę zgrzyta mi sztampa - jak w tym wątku z tomu 4, gdzie jedna z postaci trafia na pewien czas
Spoiler: PokażUkryj
do domu poprawczo-wychowawczego, który oczywiście musi być prowadzony przez nieczułe i wredne osoby, pozwalające, by jedne wychowanki dręczyły inne
. Niezupełnie miałem też serce kibicować tym rosyjskim rewolucjonistom z tomu drugiego, zważywszy na nasze zaszłości historyczne ;) Ogólnie rzecz biorąc jednak, pozostaję czytelnikiem serii i ciekawi mnie, jak dalej rozwinie się opowieść. Zdaje się, że niedługo dogonimy wydania oryginalne.

6
Dział ogólny / Odp: Kurc
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 20:29:58 »
Według bedetheque jest chyba pięć integrali po cztery albumy.

7
Dzięki za wyjaśnienie :) Co do zabójczych zagadek - zasadniczo chyba musimy zakładać dobrą wolę zadającego. Ja na przykład mam prawie kompletny zbiór "Kaczorów Donaldów" i chyba wszystkie Garfieldy, jakie wyszły w PL, ale dobrowolnie powstrzymywałem się przed wrzuceniem kadru, który wymagałby przetrząśnięcia kilkudziesięciu trudno dostępnych numerów...

8
Dział ogólny / Odp: Z jakiego komiksu jest ten kadr? Edycja 5.
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 19:39:15 »
"Zagor", t. 1?

9
Dział ogólny / Odp: Kurc
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 18:17:10 »
Ożeż ty w szprotę soloną marynowany! Na bank bierę!  ;D

10
Nasze komiksowe kolekcje / Odp: 8azyliszek - kolekcja
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 15:09:25 »
U mnie tak samo. Chyba taka sama zniżka. Wczoraj przyszły 2 x Joe Hill, Don Rosa, Corto, Lucky Luke i Top 10.

Troszeńkę smuci mnie brak "Cliftona" w tym zamówieniu ;) Choć może nie powinienem się wymądrzać, bo ja w tym miesiącu to tylko właśnie "Clifton", "Ultimate Spider-Man", Don Rosa i "Garfield" (LL biorę co kilka miesięcy w większych grupach).

11
To tak zapytam - nie flejmowo, tylko jak najbardziej rzeczowo: czy teoretycznie można by zadać zagadkę z kadrem komiksu ze zwykłego "Star Wars Komiks"? Do tej pory się powstrzymywałem, bo w większości dawnych numerów SWK były po 2-3 niezwiązane ze sobą historyjki różnych autorów, więc interpretowałem to jako "zakazaną" antologię.

12
Komiksowe TOP Listy / Odp: Komiksowe Top Listy - 2020 - pytania i sugestie
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 14:57:26 »
Też chętnie poznam uzasadnienie :) Osobiście też całkiem lubię tę serię, ale chyba tak wysoko bym jej nie postawił, choć jestem fanem Sherlocka Holmesa. Mimo wszystko w zasadzie "Czwórka" to najbardziej "sherlockowa" z wszystkich okołosherlockowych serii Egmontu, bo nie ma w niej wampirów, steampunku, Ctulhu ani żadnych innych takich rzeczy. No i ma bardzo ładną szatę graficzną, to na pewno.

Początkowo myślałem, że z uwagi na wiek głównych bohaterów to może być coś dla młodszych czytelników, ale np. w pierwszym tomie duża część akcji dzieje się w luksusowym domu publicznym, z którego Partyzanci z Baker Street chcą odbić porwaną tam młodą koleżankę jednego z nich, więc... no, ośmiolatkowi chyba bym tego nie dał ;)

13
Komiksy polskie / Odp: Tytus
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 12:53:00 »
To chyba będzie głównie pytanie do Prószyńskiego, bo to zdaje się oni mają prawa do pierwszych 25 ksiąg. Egmont ma z kolei księgi 26-31.

14
Dział ogólny / Odp: Egmont 2021
« dnia: So, 23 Styczeń 2021, 12:49:19 »
Ale widać nie schodziło aż w takich ilościach, by ten format utrzymać.

Poza tym przez tę dystrybucję prasową czasem były dzikie cyrki z dostępnością SWK w internecie. Przy normalnych wydaniach książkowych na pewno będzie łatwiej.

15
Komiksy polskie / Odp: Tytus
« dnia: Pt, 22 Styczeń 2021, 10:14:58 »
Olbrzymia strata. Nawet nie wiem, co napisać.

Niech spoczywa w pokoju. Wieczny odpoczynek.

Strony: [1] 2 3 ... 50