Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Pawel.M

Strony: [1] 2 3 ... 53
1
Dział ogólny / Odp: Timof Comics
« dnia: Pt, 24 Czerwiec 2022, 00:30:21 »
Z tego co widzę, to jest szyto-klejone. Tylko Twój egzemplarz tak dość penisowo sklejony.

2
Dział ogólny / Odp: Relax magazyn opowieści rysunkowych
« dnia: Śr, 22 Czerwiec 2022, 17:12:45 »
Turu, wierszem mu, wierszem!

3
Po mnie choćby potop - mam to gdzieś.

4
Feliks W. Kres, Żeglarze i jeźdźcy

Opowieści o ludzkich, a także kocich, wyborach i ich konsekwencjach. O roli wyborów, ale także przypadku. Polecam, choć parę słów krytycznych też jest.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/feliks-w-kres-zeglarze-i-jezdzcy.html


5
Dział ogólny / Odp: Nowości komiksowe na blogach
« dnia: Cz, 16 Czerwiec 2022, 13:47:05 »
Naoki Urasawa, Monster, t. 1

Polecam. Jeśli szukacie inteligentnego i klimatycznego thrillera/kryminału (przynajmniej na razie tym jest ta manga, bo co będzie w kolejnych tomach, naturalnie, nie wiem), to Monster będzie dobrym wyborem.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/naoki-urasawa-monster-t-1.html


6
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Cz, 16 Czerwiec 2022, 06:13:16 »
O Realizmie magicznym pisałem w akapicie poświęconym ilustracjom. Historii sztuki nie studiowałem, nie wydaje mi się jednak, aby warto ją było dla Duam przywoływać. Tak mi się wybrane klisze z twórczością Siudmaka skojarzyły, stąd to zakwalifikowanie.
Twórczość Siudmaka określiłbym raczej jako surrealizm. Bardzo mi się też podoba określenie jego nurtu, jako "fantastyczny hiperrealizm" (hiperrealizm nie odnosi się do hiperrealistycznego przedstawiania rzeczywistości, a do tego, że twórcy nie sprowadzają treści obrazu do minimum i mają umiejętności techniczne - inaczej, niż w przypadku suprematyzmu; można zobaczyć obrazy np. Kazimierza Malewicza typu słynny "Czarny kwadrat na białym tle", żeby skojarzyć o co biega w suprematyzmie).

Cóż, kiedyś było łatwiej z szufladkowaniem, dziś co twórca, to nurt :D

Już kończę z tym przynudzaniem :D

solidaryzuję się z Horyzontem Snu i dziwię się, że tak mało osób zwraca uwagę na tego typu koszmarki, a jeszcze część z nich się kłóci, że jest wszystko dobrze, bo przecież błędów nie ma.
A ja nie wiem czy się solidaryzuję, bo nie znam oryginału. Trzeba pamiętać, że to co dostajemy, to de facto dzieło co najmniej 4 osób: autor - redaktor oryginału - tłumacz - redaktor przekładu.

A jeśli autor w oryginale tak samo bełkocze, to już jest temat na inną dyskusję - o rolę tłumacza i redaktora tłumaczenia, na ile mają prawo ingerować w wizję autora i ją poprawiać.

7
Dział ogólny / Odp: Relax magazyn opowieści rysunkowych
« dnia: Cz, 16 Czerwiec 2022, 05:39:00 »
Jeszcze nie przeczytałem, ale przekartkowałem Relax-Garula. Kurde, ale to słabe jest - głównie komiksy historyczne (nie lubię), trochę ramotek i trochę heheszków... Na dobrą sprawę moją uwagę przyciągnął tylko komiks Webera - Gedeona "Opowieści z arki", ale muszę pomyśleć czy warto mi kupować takie tomieszcze dla 8 stron...

9
Dział ogólny / Odp: Studio Lain
« dnia: Pn, 13 Czerwiec 2022, 18:29:29 »
Magiczny realizm to pojęcie najlepiej chyba oddające charakter stylistyki w której osadzono historię.
Termin "realizm magiczny" odnosi się do dwóch odrębnych rzeczy:

1. Nurtu w sztukach plastycznych zapoczątkowanego w latach dwudziestych XX wieku w Niemczech - jest to sztuka realistyczna, wbrew nazwie nie było tam oczywistego elementu fantastycznego (Istotą realizmu magicznego jest właśnie element niejasności, który ma prowokować do tworzenia samodzielnych interpretacji).

2. Nieco późniejszego nurtu w literaturze, początkowo głównie latynoamerykańskiej - z grubsza rzecz biorąc, to domieszka fantastyki do rzeczywistości (nie zawsze fantastyki oczywistej, bo często to "coś", co możemy interpretować np. albo jako element fantastyczny, albo oniryczny - nie wiesz czy coś się zdarzyło naprawdę czy tylko przyśniło bohaterowi, albo czy fantastyczny, czy gawędziarski - nie wiesz czy tak było, czy może opowieść przekazywana z ust do ust z czasem coraz bardziej się ufantastyczniała).

To się zastanawiam, o który realizm magiczny chodzi i skąd to zakwalifikowanie...

Inna rzecz (to moja prywatna opinia), że literacki magiczny realizm to fantasy - specyficzne dla pisarzy latynoskich (i naśladujących ich twórców z innych kręgów), ale fantasy.

10
Komiksy japońskie / Odp: Kotori
« dnia: Nd, 12 Czerwiec 2022, 23:16:42 »
Rozumiem, że od wydawcy. Ale to duuuużo szybciej, niż dostaną Gildie itp. - na Gildii jest wysyłka od 30 czerwca.

11
Komiksy japońskie / Odp: Kotori
« dnia: Nd, 12 Czerwiec 2022, 22:20:46 »
Pięknie się prezentuje na zewnątrz, jak i w środku:
A skąd osoba to ma, bo widzę, że na razie jest w przedsprzedaży?

12
Dział ogólny / Odp: Relax magazyn opowieści rysunkowych
« dnia: Nd, 12 Czerwiec 2022, 22:04:26 »
Relax Lechny i Relax Garuli rywalizują ze sobą, obrzucają się oskarżeniami, każdy uważa, że jego Relax jest tym prawdziwym, ale w jednej kwestii są zadziwiająco zgodne (nie wiem, czy zwróciliście na to uwagę): że klientom nie wolno kupować ich Relaksów z jakimikolwiek zniżkami.

Jeśli okładkowa cena Relaksu (jednego i drugiego) to 59,99, to znaczy, że Empik płaci wydawcom ok. 30 zł za egzemplarz.
Hmmmm... Ale Relaksu Garuli chyba nie ma w Empiku.

13
Zapisałem się do dobrze zaopatrzonej biblioteki i teraz piłuję to, czego nie kupiłem, bo miałem złe przeczucia:

S. A. Chakraborty, Miasto mosiądzu

Ojojoj i ojejej – jakie też rozczarowanie. A tak dobrze się zaczęło (miłe złego początki, lecz koniec żałosny...). Zapowiadało się na bardzo oryginalną fantasy, a finalnie wyszła enta opowieść o smarkatym Mesjaszu – kolejnym w spódnicy.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/s-chakraborty-miasto-mosiadzu.html


14
Marcin Podlewski, Księga zepsucia, t. 1

Tak trochę mi nie w smak akurat teraz pisać o książce Podlewskiego – bo mam sporo rzeczy krytycznych do przekazania, a niedawno polubiłem autora (nie jako pisarza, jako człowieka). Zacznę od warstwy językowej – po pi razy drzwi, stu stronach zanotowałem coś takiego: dla mnie dark w tej powieści jest tylko warstwa językowa. Nawet jest bardzo, bardzo dark.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/marcin-podlewski-ksiega-zepsucia-t-1.html


15
Dział ogólny / Odp: Relax magazyn opowieści rysunkowych
« dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 00:50:59 »
Jak się jest skłóconymi stronami to każde podobieństwo może być kolejnym punktem zapalnym :)
Popatrz - Garula wydał dwa numery, które mają niekompatybilne grzbiety - na jednym "Relax" na dole, na drugim u góry (o braku spacji szkoda się rozpisywać - jak quń jest, każdy widzi). O to mi chodziło, bo że Relax-Lechna i Relax-Garula będą się różnić, to się spodziewałem.

Strony: [1] 2 3 ... 53