Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - NuoLab

Strony: [1] 2 3 ... 9
1
Zakupy / Odp: Wyprzedaże i promocje - komentarze
« dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 20:04:57 »
W tym roku Dzień Darmowej Dostawy będzie miał miejsce 10.12. Gildii na razie nie ma na liście biorących udział. Do 10.12 może się to zmienić.  ;)

Gildia już jest. Jak ktoś chciałby ryzykować to livro też, ale pewnie nie będzie kodu. Szkoda, że ten dzień jest w okresie przedświątecznym w okresie największego oblężenia usług przewozowych.

2
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 12:17:25 »
Więcej dobrego dla polskiego komiksu zrobicie, kupując jakikolwiek współcześnie wydany (osobiście mam dwie perełki) i po satysfakcji płynącej z jego lektury napiszecie do autora kilka ciepłych słów.


Ja się obecnie zastanawiam nad Niezwyciężonym i Mieszkiem.
A jakie Ty dwie perełki miałeś na myśli ?

3
Dział ogólny / Odp: Najbardziej wyczekiwane wydania
« dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 12:02:22 »
Wznowienia:
Crumb - Genesis, Pan Naturalny, Kot Fritz
Sieńczyk - Przygody na bezludnej wyspie, Hydriola

Nowości:
American Splendor

4
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 11:44:17 »
No fajnie, popisałeś się znajomością południowoamerykańskiej gospodarki. A jaki to ma związek z sytuacją polskiego komiksu, że tak sobie zacytuję jednego z dyskutantów?

Taki, że jak coś ma powstać to niech powstanie samo a nie ciągnięte za uszy przez państwowe dotacje.

5
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: So, 30 Listopad 2019, 23:01:14 »
Nie bardzo rozumiem analogię. Bo właśnie za PRLu próbowaliśmy własnymi siłami robić produkty dostępne na zachodzie, głównie dlatego żeby oszczędzać dewizy. I wychodziło to średnio, raczej siermiężnie, z kilkuletnim opóźnieniem i paradoksalnie drożej- vide komputery Junior czy Mazovia. W komiksowie też - pamiętasz Fistaszki ?
Obecnie podobną drogą szła Argentyna - ostro wspierano tam własną produkcję elektroniki, w tym właśnie laptopów. Niestety z powodu wysokich kosztów produkcji, aby w ogóle ktoś to kupował wprowadzono 35% cło na import. W efekcie komputery w Argentynie były 50% droższe niż w sąsiednim Chile a 175% droższe niż w USA.

6
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: So, 30 Listopad 2019, 21:02:50 »
Były komiksy dla dorosłych za PRLu - Funky Koval i Człowiek bez twarzy drukowane w Fantastyce. Tylko, że to zupełne wyjątki na tle reszty tego co się ukazywało. Nie wliczam tu oczywiście komiksów Mleczki i innych rysowników ze Szpilek bo chodzi mi wyłącznie o historie charakteryzujące się jakąś dłuższą fabułą czy intrygą.

A w ogóle już teraz nie wiem o co Ci chodzi. Na czym ma polegać cudaczność mojego twierdzenia, że nie mamy tradycji komiksów dla dorosłych? Przecież nie mamy, sam to pośrednio przyznajesz.

7
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: So, 30 Listopad 2019, 19:33:46 »

Zdecyduj Ty się wreszcie na coś, OK? Albo mamy tradycję komiksu realistycznego albo nie. I nie rób fikołków, że teraz to niby chodzi o jakiś wydumany komiks realistyczny "dla dorosłych", bo taka kategoria w przyrodzie nie występuje.


Wtedy chodziło mi o to, że mało jest współcześnie (2016) komiksów rysowanych w stylu w/w twórców. Teraz mówię o komiksach adresowanych dla dorosłych bo taka kategoria jak najbardziej istnieje wbrew temu co twierdzisz. I takie komiksy wydane za PRLu można policzyć na palcach jednej ręki. Reszta to młodzieżówki.


Poza tym Twój najnowszy pomysł, żeby pewnych gatunków w Polsce nie uprawiać, jako żywo przypomina gospodarkę RWPG. Wtedy też Wielki Brat decydował kto ma co produkować, np. Węgrzy autobusy, Czesi samochody osobowe, a Polacy lokomotywy i stal :D

Ani nie mój, ani nie najnowszy bo trzy lata wcześniej pisał o tym turucorp. Przecież cytowałem.

8
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: So, 30 Listopad 2019, 17:44:43 »
Kogo to obchodzi? W końcu, jak powiedział jeden z tutejszych "kosmopolitów":
Cytuj
Cytat: NuoLab w So, 23 Listopad 2019, 23:40:40

    A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu [...]? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza.

Nie tnij cytatów manipulatorze. W oryginale było:

Cytuj
A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu realistycznego adresowanego dla starszych ? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza.

Zresztą na razie nikt nie udzielił odpowiedzi na to pytanie. Czy naprawdę komiks jest aż taką wartością samą w sobie, że musimy ładować publiczne pieniądze aby uzupełnić ofertę gatunkową jednego z medium rozrywkowych, które w naszych warunkach przynosi deficyt zamiast dochodu? Ja wiem, że to się wydaje prowokacyjne, ale trzy lata temu z hakiem na forum gildii narzekałem na brak na rynku polskiego komiksu "frankofońskiego" to obecny tu turucorp skwitował mnie tak:

Cytuj
w sytuacji, w ktorej ZADEN z krajowych komiksow nie moze (w ocenie "masowego czytelnika") konkurowac z przedrukami komiksow z eksportu, tylko dlatego, ze jest polski, nie widze sensu kalkowania mainstreamowych komiksow frankonskich, tylko po to by spelnic wirtualne oczekiwania wujka Kazia, babci Stefanii albo kuzyna Bolka.

Sprawdźce sami co żeście wtedy wypisywali: https://forum.gildia.pl/index.php/topic,6180.75.html

Ja w sumie po zastanowieniu przyznałem wam, tuzom polskiego komiksowa rację w tym temacie. A teraz Ty Kapralu wyzywasz mnie od kosmopolitów ?

9
Zakupy / Odp: Wyprzedaże i promocje - komentarze
« dnia: Pt, 29 Listopad 2019, 22:18:42 »
W żadnej z księgarni z których korzystam nie można dzisiaj wybrać żabki jako punktu odbioru. Ciekawe czy to bug czy feature bo na allegro można. W każdym razie rezygnuje z takiego czarnego piątku, wolę dopłacić kilka złociszy jak już żabki będą dostępne i mieć wygodny odbiór koło domu.

10
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: Nd, 24 Listopad 2019, 15:38:00 »
Serio???
A Wróblewski, Szyszko, Wiedźmin, Status 7, Żbik, Osiedle Swoboda, Josephine itd.? Masz wyjątkowo selektywną pamięć. Nie po raz pierwszy zresztą.

A co Wróblewski i Szyszko narysowali dla dorosłego czytelnika ? Najbliżej byłaby Czarna Róża, ale to i tak poszło w Relaxie, adresowanym do niepełnoletnich tak jak i Żbik.

Za PRL komiks był nieodwołalnie dla młodszych, wiadomix że Christa i Baranowski przemycali dojrzalszy humor, ale to było na zasadzie Shreka - żeby rodzice nie nudzili się na filmie dla dzieci.
Doprowadziło to w efekcie, że rodzice kupowali dzieciom szkolnym Szninkla z Orbity bo przecież to tylko historyjka obrazkowa. Dr Jekylla (bo pewnie tutaj pijesz do Szyszki) też kupili mi rodzice i jakoś przeczytanie ze zrozumieniem tej historyjki nie przekroczyło możliwości średnio zdolnego ośmiolatka, którym wtedy byłem.

Walczył z tym stereotypem ś.p. Maciej Parowski ale niestety bezskutecznie.
Właściwie przed i po 1989 r. tylko Fantastyka wspierała ten gatunek komiksu: Polch, Kasprzak, Nowakowski, Musiał, Kowalski, Ogaza. Coś z tego ukazało się w albumach poza Kovalem i Wiedźminem? Czemu?

A Josephine czy Osiedle Swoboda ? Sorry ale my rozmawiamy o realistycznym komiksie w stylu frankofońskim a nie o komiksie dla dorosłych ogólnie.

11
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: Nd, 24 Listopad 2019, 13:44:11 »
Parę lat temu powiedziałbyś pewnie , że komiks dla dzieci też nam niepotrzebny. A tu proszę - Samojlik, Krótkie Gatki, Konkurs im. Christy i okazuje się, że jednak potrzebny.

Tyle, że komiks dla dzieci myśmy mieli od przedwojny, to dziura po 1990 roku była nienaturalna. A ty chciałbyś, żeby sztucznie wykreować podaż i popyt na gatunek, którego na dobrą sprawę nikt w Polsce nie uprawiał ani jako rysownik ani scenarzysta.

12
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: Nd, 24 Listopad 2019, 11:54:58 »
No dokładnie  ;D
Po co nam polskie filmy, skoro mamy zagraniczne? Albo polskie powieści, polskie piosenki? W ogóle po jaką cholerę nam ta cała Polska?

Nie, no ale banany, kokosy i ananasy też mamy uprawiać ?
Jaką wartość dodaną będzie stanowić polski realistyczny komiks rozrywkowy dla starszych rysowany nie z potrzeby serca tylko wyciągany za uszy przez jakieś fundacje i instytuty? Mamy komiksy historyczne rysowane w manierze frankofońskiej, które spełniają jakieś tam cele edukacyjno-propagandowe według założeń ich sponsorów państwowych, samorządowych czy prywatnych.
A jaka idea miałaby służyć propagowaniu komiksu rozrywkowego w polskim wydaniu ?
Przecież założeniem rozrywki jest to, że się na niej zarabia a nie dotuje.
Myśmy (w przeciwieństwie do literatury, muzyki czy fillmu) nigdy nie mieli tradycji komiksu rozrywkowego skierowanego do dorosłych. Za komuny był w zasadzie wyłącznie Funky Koval, a potem zalał nas zachód.
Zostały nam komiksy dla dzieci, młodzieży i "polski komiks dziwny".

13
Komiksy polskie / Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« dnia: So, 23 Listopad 2019, 23:40:40 »
A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu realistycznego adresowanego dla starszych ? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza. Jeżeli ceny licencji na komiksy zagraniczne są na tyle niskie, że jednoosobowe wydawnictwa stać na wydawanie z zyskiem i bynajmniej nie w masowym nakładzie dzieł takich twórców jak Swolfs, Hermann, Vance, GAL, Mobius, Manara, Gimenez, Segrelles, Andreas, Lawrence (żeby wymienić tylko to co miałem w zasięgu wzroku) to tego nie przeskoczymy. Swoją drogą mógłby ktoś wtajemniczony zdradzić przynajmniej jakiego rzędu wielkości jest cena takiej licencji ?

14
Dział ogólny / Odp: Libertago
« dnia: Pn, 18 Listopad 2019, 22:02:53 »
Zgadzam się z Itachim. To się może odbić negatywnie na sprzedaży innych wydawnictw. Nie kupiłem żadnego wydania z Libertago więc mogę tylko spekulować ale w moim przypadku nabycie takiego luksusowego tomu prawdopodobnie wywołałoby psychologicznego "moralniaka" i jedno-dwumiesięczny autoszlaban na inne zakupy komiksowe. A jak było u was nabywców Thorgali i Szninkli - wstrzymaliście się czasowo z zakupami czy nie ?

15
Kosz / Odp: Autorzy komiksów a kwestie światopoglądowe
« dnia: Pn, 11 Listopad 2019, 13:50:59 »
Z tego co piszesz to chyba nie do końca Cię "nie interesuje" tylko jesteś najzwyczajniej uprzedzony. Może też dlatego że tego nie znasz to od razu zakładasz, że są tam jakieś ideologie. A jak wiadomo "ideologie" to big foot naszych czasów.

Rzeczywiście trzeba być uprzedzonym żeby założyć, że tytuł z opisem "porażająca i niezwykle aktualna wizja niedalekiej przyszłości. Posttrumpowskie, pogrążone w wojnie domowej Stany Zjednoczone i dwie bohaterki — ekskochanki rozdzielone przez dramatyczne zdarzenia i trudne wybory. Tytuł (calość zamknięta w dwóch tomach) bardzo mocno zaangażowany politycznie." zawiera jakąś ideologię.

Poza tym dlaczego wartościujesz moje upodobania i gusty ? "Uprzedzony" jest terminem nacechowanym negatywnie. Brak zainteresowania jakąś tematyką to po prostu brak zainteresowania, naprawdę nie musi za sobą nieść głębszych powodów.

Strony: [1] 2 3 ... 9