Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Martin Eden

Strony: [1] 2 3 ... 46
1
Dział ogólny / Odp: Biblia w formie komiksu
« dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 19:55:05 »
Wypożyczyłem z biblioteki pierwsze wydanie Biblii w komiksie (Sergio Cariello, Wydawnictwo M, 2014). Komiks na tyle mnie zainteresował, że postanowiłem sprawić sobie jakąś wersję biblii w komiksie...

To zależy czego szukasz: czy przełożenia 1:1 tekstów biblijnych (oczywiście w formie skrótowej i dzisiejszym językiem), czy bardziej płynącej opowieści albo wręcz interpretacji. W jednej z tych czterech podlinkowanych przez Ciebie widać, że te komiksy potrafią wykraczać poza zakres Biblii - najwyżej ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę, ale w Biblii chyba nie było nic o Neronie.

W innej z kolei mamy już interpretowanie Biblii (pytanie, czy zaakceptowane przez odpowiednich badaczy duchownych - ale tu też pytanie: bo może szukasz badań bardziej świeckich?), gdzie mamy np. podane, że "Bóg żył w komunii z samym sobą" - to już trochę zahacza o nauczanie nie o Biblii, a o Religii (to różnica).

No i kwestie rysunkowe, gdzie na niektórych planszach widać mocne wahania warsztatowe autorów (sylwetki postaci, twarz Adama czy Jezusa).

Ja skłaniam się ku ostatniej wersji, gdzie mamy ekstrakt biblijnych przypowieści Nowego i Starego, bez autorskich ozdobników. Zwracam uwagę, że tutaj kreska jest mocno retro, tudzież klasyczna, jak sprzed kilkudziesięciu lat (bo to jest wersja sprzed kilkudziesięciu lat). Ale nie jest to też ramota w stylu Marvela, choć niektórym może tym podjeżdżać. Za to mamy po 3-4 strony na każdą przypowieść, bez mówienia nam, jak mamy to rozumieć. To jest po prostu najbardziej jak się dało wizualny i czytelny przekład. Są niewielkie uzupełnienia co kilkadziesiąt stron, mówiące co się gdzie dzieje, ale również co ewentualnie pominięto.

Moje doświadczenia bazuję na lekturze pierwszej z Twojego wpisu i ostatniej oraz na przeglądzie plansz z dwóch pozostałych. Podstawowe pytanie brzmi: pod jakim kątem szukasz? Tyle.

Jakościowo ten pierwszy chyba nie wzbudzał moich uwag, przy tym czwartym trzeba uważać, żeby grzbiet się nie złamał - nie jest to komiks dla ludzi rozkładających komiks na płasko, a potem skarżących się, że im grzbiet pękł.

2
1. Tytusopedia
2. Toppi 4
3. Stare Zgredy 1
4. Łupieżcy Imperiów
5. Toppi 5
6. Pustynne Skorpiony
7. Alvar Mayor 2
8. Aquaman: Kroniki Atlantydy
9. Cyd
10. Jonathan 3

3
Dział ogólny / Odp: Wydawnictwo Lost In Time
« dnia: Śr, 06 Marzec 2024, 20:43:27 »
Super to wygląda.
Na stronie tytułowej czuję klimat rysunków Mezeries'a i ogólniej Valeriana (te dachy).
Narracja jakby lekko w klimacie Corto.
No i a propos pisania scenariuszy z innego wątku: ile można opowiedzieć przy minimalnej ilości tekstu.
Lost in Time ciśnie zdrowo.

4
Komiksy europejskie / Odp: Thorgal od Hachette (edycja 2024)
« dnia: Śr, 06 Marzec 2024, 20:39:12 »
Wpisuję taki tytuł, jaki jest na druku, czyli Thorgal i numery.
Każdy z nas ma indywidualne konto i po tym firma poznaje, że wpadła kasa - tak więc tutaj chyba bez obaw. To obecnie chyba najczęściej spotykana forma księgowania.

5
Tę "Sagę o Ultra Humanicie" da się jakoś czytać osobno? Czy też jest jakoś ściślej z czymś powiązane?

Jakie są największe atuty tego "Szmaragdowego Zmierzchu"?
Czytam teraz "Sektor kosmiczny 2814" i muszę powiedzieć, że zastanawiam się, czy to jest bohater dla mnie. Nie chodzi o ramotkowość lat 80-tych, bo to człowiek kupował ze świadomością, ale ta postać i jej perypetie, jej otoczenie, rozwiązania uzyskiwane poprzez użycie pierścienia - to wszystko jest tak strasznie infantylne...

6
Dział ogólny / Odp: Wydawnictwo Mandioca
« dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 18:23:28 »
Cała ta sprawa pokazuje, jak bardzo liczy się właściwy kontakt z czytelnikami: Mandioca stara się być fair, komunikuje się uczciwie i klarownie. Nie ma tutaj dziwnych pośredników raz dla niej pracujących, raz nie, tak że ludzie łapią konfuzję, a rozmowy kończą się frustracją. Tutaj zamiast tego nawet na FB przeważają wyrazy wsparcia i nieofensywne żarty. Cenna lekcja, gdyby ktoś szukał, jak to się robi.

Przecież Mucha za taki błąd byłaby pojechana na 20 stron. Ale tutaj dochodzi też chyba prawo pierwszego razu, tudzież prawo recydywy :)

7
Podpisuję się pod Twoją oceną tych tomów Clancy'ego.
Bomba i napięcie, ilość drugoplanowych itd. robi to wszystko fantastyczne wrażenie.

Mnie trochę tylko raziły pewne małe szczegóły, świadczące o... no właśnie, zastanawiam się, czy jednak nie o pewnym minimalizmie w podejściu autora. Mianowicie...

Spoiler: PokażUkryj
Nazwisko Escobedo. Czy musiało tak bardzo nawiązywać do Escobara? To pokazuje, czym żyła Ameryka tamtych dni, ale kaman, tak proste nawiązania drażnią mnie.
W "Sumie..." unik w postaci Wojny w Zatoce. Tam chyba pada dosłownie jedno zdanie. Coś na zasadzie "pokazaliśmy im". Widać, że powieść albo jej konstrukcja była budowana i pisana w trakcie tego konfliktu i autor nie chciał wywalać wszystkiego do kosza.


To trochę szczegóły, ale zastanawiam się, czy to jednak nie pewnego rodzaju uniki.

Niezależnie od tego, dla mnie nr 1 to "Kardynał", numer 2 to "Suma".

Odpuszczenie dalszych tomów to moim zdaniem najlepsza możliwa decyzja. Czasy bowiem po "Sumie" się zmieniły, a Tom Clancy nie :)
Idealnym autorem transformacji jest dla mnie Frederick Forsyth.


8
Komiksy europejskie / Odp: Thorgal od Hachette (edycja 2024)
« dnia: Wt, 27 Luty 2024, 16:10:56 »
Spoko, nikt nie bije na alarm. Materiał nie jest premierowy, więc się poczeka. Jest co czytać. Haszet nie bierze kasy z góry, więc jej nie mrozi. W przeciwieństwie do niektórych innych, dumnych wydawców...  Z reklamacjami też nigdy nie robili problemu. W przeciwieństwie do niektórych innych, dumnych wydawców...

Kolekcja Thorgala to nie przymus. To kaprys. Się poczeka. Cieszmy się nie celem, a drogą. Thorgale egmonciaki uśmiechają się z półki.

Ja też nie mogłem się nadziwić, że Monografia tyle czasu się sprzedawała.

9
Komiksowe TOP Listy / Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« dnia: Wt, 27 Luty 2024, 12:21:17 »
Exist jest z 2022 roku, sam na niego wtedy głosowałem, w generalce był 16 ;)


Gildia pokazuje premierę tomu DIRT w 2023. Jeśli mój błąd, to pomiń - dzięki.

10
Komiksowe TOP Listy / Odp: Komiksowa Top Lista - 2023 - Komiks polski
« dnia: Wt, 27 Luty 2024, 10:33:16 »
1. Tytusopedia
2. Ixbunieta
3. Dr Jekyll & Mr Hyde
4. Ratman
5. Mieszko
6. Exist: Dirt
7. Skradziony Skarb Cz-B
8. Vahanara

11
Komiksowe TOP Listy / Odp: Najlepszy komiks superhero - 2023
« dnia: Wt, 27 Luty 2024, 10:06:15 »
1. Aquaman - Kroniki Atlantydy
2. Wolverine - Epic
3. The Punisher - Epic
4. Superman - Cztery Pory Roku
5. X-statix 2
6. Batman - Killer Croc powstaje
7. Amazing Spider-man - t. 1 (Straczyński)
8. Batman - Knightfall 4
9. Zjawiskowa She-Hulk
10. Liga Sprawiedliwości - Końce i początki

12
Zakupy / Odp: Jednolita cena książki
« dnia: Cz, 22 Luty 2024, 18:55:54 »
I teraz w każdej takiej księgarni (mniejszej, większej, giga wielkopowierzchniowej), taki Kurc wstawia po jednym egzemplarzu każdego wydanego tytułu, każdy tom, tak żeby można było sobie wejść, pobrać z półki, przekartkować i odstawić z powrotem.

Plus ponosi koszty dystrybucji 1-2 egzemplarzy do każdej z takich księgarni. Bo że przez to wzrosną koszty dystrybucji, to przecież logiczne. A dystrybutor przerzuci te koszty na wydawcę, a wydawca na...

Tak jak teraz o tym myślę, to to jest dla mnie bicie piany wydawcy, który nie będzie się stosował do swoich własnych postulatów - szczególnie utrzymywania małych księgarń.

Jedyna mała księgarnia, o którą oni walczą, to ta ich własna.

Bo przecież nakładu nie ma na to, żeby rozdrabniać, a i żeby sprzedać, to albo zwiększy ruch u siebie, albo będzie pchać do punktów zapewniających najlepszy zbyt. Czyli dalej punktowo i do już dużych.

Teraz grunt to dostać do czytania projekt tej ustawy. Tam będzie wszystko zmierzone, zważone, policzone  :)

13
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Cz, 22 Luty 2024, 18:38:32 »
No i extra. Dzięki. Masz swój gust i nie boisz się go uzewnętrzniać. To trzeba cenić, bo w obecnych czasach również na tym forum klakierów nie brakuje.
O Mausie zapomniałem, spoko, ważny punkt na mapie.
Gdzieś jesteśmy zbieżni, gdzieś rozbieżni (np. w Hellboy vs BBPO).
Miło będzie Cię czytać dalej, nawet jeśli wzbudzisz Moje Święte Oburzenie. Ale wolę dostać MSO, niż czytać ch... wie co  :).  A w zamian podyskutować przy rzeczach pisanych z wątroby, nie podszytych lojalnością do wydawcy, a już zwłaszcza kiedy są pisane - jak mawiał Matt Murdock - z biglem.

14
Zakupy / Odp: Jednolita cena książki
« dnia: Cz, 22 Luty 2024, 15:56:37 »
Dla mnie to niebywałe.

"Państwo ma obowiązek" xD

I pisze to wydawca, który potrzebuje dwóch wydań, żeby wydać komiks w poprawnej polszczyźnie.
A może do tego też potrzebują ustawy: Ustawy o zatrudnianiu korektora?

Analogie do ciuchów, gdzie w rynek wrosły na stałe second handy, aplikacje typu Vinted itd.

I ta wiara, że ludzie ruszą masowo kupować zamiast w necie, to w fizycznych księgarenkach. Po prostu lekarstwo na słabe czytelnictwo w Polsce.

Czekaj, już likwiduję konto na Gildii i zapitalam do małej księgarni.

Ciekawe, którzy wydawcy to jeszcze poprą.

Czy ktoś może im powiedzieć, że mogą sprzedawać swoje komiksy bez przeceny i nie potrzebują do tego ustawy?

15
Dział ogólny / Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« dnia: Śr, 21 Luty 2024, 21:54:55 »
Danio, kurde, szacun: w ciągu jakiegoś tygodnia spuściłeś w kiblu dwie czołowe amerykańskie serie poza-superhero (choć może Saga to wcale nie nie-SH? Hmm... zostawię to na inną dyskusję).

Ja to szanuję, każdemu wg gustu. Ani za Sagę, ani za Skalp nie zamierzam oddawać krwi, mimo że cenię je bardzo. Ale zaciekawiło mnie, co Ty lubisz i za co to lubisz. Skrobniesz kilka zdań o Twoich czołowych seriach/tytułach?

Piszę to totalnie bez przekory, naprawdę mnie to ciekawi. Wygląda na to, że przemawiają do Ciebie zupełnie inne rzeczy/motywy/konstrukcje.

Strony: [1] 2 3 ... 46