2
« dnia: Pn, 21 Luty 2022, 13:23:16 »
Z Facebookowego profilu Wydawnictwa Olesiejuk: "Szykujemy Encyklopedię postaci oraz kolejna powieść - Gamora i Nebula. Siostrzeństwo broni" oraz "W marcu wydajemy koleja powieść Gamora i Nebula. Siostrzeństwo broni i szykujemy Encyklopedię postaci.". Jak widać ta druga wiadomość już z przybliżonymi datami publikacji, zapewne wkrótce ukażą się na Facebooku oficjalne zapowiedzi wydawnictwa, wraz z grafikami. Co do jakości publikacji, to pozostawię już to ocenie czytelników (recenzje i opinie dostępne są w sieci). Postaram się informować na bieżąco o planach wydawnictwa i książkach które się ukazały.
Przypominam, że Wydawnictwo Olesiejuk pod koniec zeszłego roku wydało dwie powieści ze świata Marvela: "Loki. Gdzie zaległy kłamstwa" autorstwa Mackenzi Lee oraz "Miles Morales Spider-Man" autorstwa Jasona Reynoldsa (nie mylić z inną powieścią o Milesie na podstawie gry: "Skrzydła Furii. Spider-Man.Miles Morales" autorstwa Morris Brittney, wydaną przez Wydawnictwo Nowa Baśń w ubiegłym roku). Książki ukazały się w tym samym formacie i podobnej szacie graficznej co powieści inspirowane komiksami Marvela wydawane przez wydawnictwo Insignis, które opublikowało cztery powieści ze świata komiksów Marvela. Wcześniej, w 2016 roku, nakładem wydawnictwa Zielona Sowa, ukazała się powieść "Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona", autorstwa Margaret Stohl. Co ciekawe, "Loki" nie był jakoś specjalnie promowany, o publikacji dowiedziałem się gdy ujrzałem egzemplarz książki na półce z nowościami książkowymi w saloniku prasowym w którym kupuję m.in. kolekcje komiksowe Hachette.
Jeśli chodzi o książki inspirowane komiksami wydawnictwa DC Comics, to pod koniec 2019 roku ukazały się dwie powieści z oryginalnej serii DC Icons "Catwoman" Złodziejka dusz", którą napisał Saraj J. Maas i "Wonder Woman. Zwiastunka wojny" autorstwa Leigh Bardugo. W zeszłym roku wydawnictwo Egmont opublikowało polską wersję niniejszej powieści z "Wonder Woman", w cyklu "DC powieść graficzna 13+". Powieści ukazały się (w przeciwieństwie do wszystkich książek Marvela) w twardych oprawach. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Mag po kilkunastu miesiącach od pierwotnych zapowiedzi a pierwotnie zapowiadana kilka lat temu powieść o Batmanie z serii DC Icons nie ukazała się w naszym kraju do dnia dzisiejszego. Poza książkowymi adaptacjami filmów o Batmanie w Polsce ukazała się tylko powieść Tracy Hickman "Wayne: Mściciel z Gotham" (Amber, 2012). Jak widać w Polsce nie ukazuje się za dużo powieści na podstawie komiksów DC, stąd pozwoliłem sobie zamieścić informacje o książkach które się u nas ukazały w temacie poświęconym powieściom Marvela.