Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Leyek

Strony: [1] 2 3
1
Filmy i seriale / Filmy - co polecacie/odradzacie?
« dnia: Śr, 06 Wrzesień 2023, 23:34:30 »
Zakładam wątek podobny do tego serialowego, bo w "Ogólnie o filmach" jest straszny miszmasz i jakieś opinie giną wśród innych postów.
Sam zacznę z grubej rury, od jednego z najgorszych filmów, które widziałem w życiu, a na pewno najgorszego na jakim byłem w kinie. To dzieło to:
O psie, który jeździł koleją - zacznę od tego, że kino familijne mi zupełnie nie przeszkadza. W leniwą niedzielę zawsze fajnie było obejrzeć coś w tym stylu. Ale musi to jednak trzymać jakiś poziom, być luźne, z jakąś tam fabułą i przesłaniem. Powyższy polski przedstawiciel tego gatunku wszystko robi źle. Przed wszystkim autorzy chyba nie wiedzieli jaką historię chcą opowiedzieć, w wyniku czego mamy pomieszanie taniego dramatu z slapstickowymi, niby śmiesznymi scenami. Zresztą dziwnych połączeń jest tu więcej - stacja i mieszkanie głównych bohaterów jak z dawnych lat + nowoczesne media (hasztagi, influencerzy itd.). Akcja filmu zaczyna się niby w kwietniu, a wszyscy chodzą "na krótki rękaw" przez cały czas (hahah). Zachowanie głównych bohaterów, rodziców dziewczynki zupełnie niewiarygodne. Sensowniej o kasę potrzebną na operację jej jedynej córki by walczyły dzieci z początkowych klas podstawówki. Tak naprawdę "postać" psa to jest tu wrzucona na siłę, co jakiś czas sobie autorzy scenariusza o nim przypomną i jest jakaś scena. Najlepsza jest jednak scena z końcówki, jak młoda zupełnie z niczego idzie sobie szukać psa, a ten oczywiście w ostatniej chwili ratuje ją spod kół pociągu. Takiej taniochy dawno nie widziałem, można się tylko pośmiać z tej żenady. Moja ocena 1/10, odradzam każdemu. Młodszy syn (wielki fan filmów z psami, jest tego tona na HBO, od połowy nudził się niemiłosiernie). Zamierzam teraz obejrzeć powszechnie hejtowanego Pana samochodzika z Netflixa, przy tej padace myślę, że będzie się jawił jako arcydzieło.

2
Dział ogólny / Akcje charytatywne komiksiarzy
« dnia: Śr, 31 Maj 2023, 22:53:24 »
Twórcy komiksowi chętnie włączają się w różne akcje charytatywne, ale często ogłoszenia o tym idą tylko na FB i wiele takich rzeczy ucieka.

Na początek wrzucam screena aktualnej akcji Tomxyza, który oferuje wydruki ze swojej wystawy "Śpij słodko, Aniołku. Opowieść o stracie", a całość uzyskanych wpłat pójdzie na stowarzyszenie Lubelski Animals - organizacji niosącej pomoc chorym, maltretowanym i bezdomnym zwierzętom.Cytuj
Jeżeli ktoś chciałby bliżej przyjrzeć się wydrukom, wrzucam linka: https://drive.google.com/.../1Z6vwExL8k8jKMmvcfD40F4...

Bezpośredni link do posta (powinna się tam pojawiać aktualizacja odnośnie dostępnych plansz): https://www.facebook.com/tomxyzart/posts/pfbid0C2avc65bp7KcwnvmWL5hRkaqUjR1XaJkh1mL9bpUUBTJzwuWLDfZZSWDGAGeC3eml?notif_id=1685450772127613&notif_t=feedback_reaction_generic&locale=pl_PL

3
Komiksy amerykańskie / Marvel G.O.D.S (Jonathan Hickman)
« dnia: Śr, 24 Maj 2023, 23:19:16 »
Ale fajnie się to zapowiada:

Cytuj
Poznajcie G.O.D.S.:
1. Wyn to potężny ekspert od magii, który działał w tajemnicy przez tysiące lat, a teraz jest zmuszony wyjść z cienia.
2. Aiko Maki to wysokiej rangi agentka, do bólu wierna naukom ścisłym i gotowa zrobić wszystko, by zachować równowagę w „budulcu stworzenia”.
3. Dmitri the Science Boy, lekkomyślny partner Wyna, posiadający tajną misję odkrycia mrocznej prawdy o swojej przeszłości.
4. Mia the Magic Girl, młoda czarodziejka, która stara się w pełni wykorzystać swój potencjał.
5. Cubisk Core, tajemnicza istota owładnięta „czystym zepsuciem”, dążąca do zniszczenia istniejącego systemu.
(Update)
Ta grupa to wysłannicy / agenci Naturalnego Porządku Rzeczy oraz słudzy samych „budulców stworzenia”. Mogą być nowi dla czytelników, ale knują od eonów, ścierając się ze sobą za kulisami dobrze znanych wydarzeń.
Jak zdradził Jonathan Hickman, „G.O.D.S.” to druga z „biblii” jakie stworzył dla komiksowego Domu Pomysłów (pierwszą było „House of X”).
Fabuła tej historii ma rozgrywać się w odrębnym, specjalnym zakątku Uniwersum Marvela – „w szczelinach, które leżą na skrzyżowaniu nauki i magii”.
W opowieści mamy odwiedzić niektóre niektóre postacie i koncepcje, które zostały dostosowane do oczekiwań bardziej nowoczesnej, „zorientowanej na ciągłość” publiczności.

Okładki variantowe ich promujące niestety mocno wyrobnicze:


4
Komiksowe festiwale / DwuTakt Toruń 20.05.2023 r.
« dnia: Pn, 15 Maj 2023, 23:05:38 »
Cytuj
DwuTakt: Festiwal Kultury Popularnej po trzy letniej przerwie wraca do edycji stacjonarnej. DwuTakt już w najbliższą sobotę w budynku 1LO na ulicy Zaułek Prosowy 1. Zerknijcie na program 🙂
Będziemy tam z naszym stoiskiem na giełdzie komiksu. Część grupy zaangażowana jest także w realizację festiwalu jak choćby Piotr Śmiechosław Wojciechowski, który poprowadzi w tym dniu warsztaty z tworzenia komiksu. Start godzina 13.
Od 12.30 do 19 potrwa zaś cały blok Renesans Superbohaterów 2023, gdzie wśród prelegentów spotkacie m.in. Michał Siromskiego, Juliana Jelińskiego czy Radosława Pisulę.
Przybywajcie, zapraszamy 🙂
5
Komiksy amerykańskie / Peter Milligan
« dnia: Cz, 04 Maj 2023, 00:07:43 »
Wielki nieobecny na naszym rynku, wreszcie zaczyna być wydawany (X-Statix, Shade), a jako, że na FB znalazłem rzeczowy komentarz o Shade, The Changing Man Michała Misztala Misztala (skromnie obecnego również na forum) stwierdziłem, że to dobry powód na założenie topicu.

Rzeczony komentarz:
Cytuj
Naprawdę wyjdzie to u nas? Aż nie chce mi się wierzyć. Co do samej serii, w jednym z ostatnich papierowych Zinioli było było sporo na temat Milligana, między innymi najlepsza dziesiątka jego komiksów zdaniem Marii Lengren, Dominika Szcześniaka i moim, a o serii Shade pisałem tam tak: Najdłużej wydawany z komiksów, które znalazły się na tej liście (70 zeszytów), prawdziwa odyseja przez szaleństwo, zarówno Milligana, jak i pojawiających się na kartach Shade’a postaci. Choć brytyjski scenarzysta radzi sobie doskonale z krótszymi opowieściami, The Changing Man udowadnia, że potrafi urzec czytelnika również czymś o wiele bardziej rozległym.

Shade to pokaz milliganowskich umiejętności na wielu polach, bo cała seria zmienia się znacznie na przestrzeni kolejnych epizodów. Ba, sam główny bohater nie jest przez cały czas taki sam – i nie mam tu na myśli tylko ewolucji jego charakteru.

Na przeczytanie całości przygód Shade’a trzeba poświęcić trochę więcej czasu niż na większość innych komiksów, jakie wyszły spod pióra Milligana, jednak z pewnością nie będzie to czas stracony. Wspominałem już o kwasowości Vertigo lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia i The Changing Man jest tego kolejnym przykładem, nieważne, czy w kadrach pojawia się American Scream, John F. Kennedy, mitologiczna Pandora czy sam diabeł. Dobrych pomysłów jak zwykle nie zabrakło, a 70 odcinków pozwoliło Milliganowi jeszcze bardziej niż zazwyczaj rozbudować niejednokrotnie skomplikowane relacje pomiędzy bohaterami komiksu. Niech za przykład trudnej znajomości posłuży fakt, że na początku komiksu przybywający z planety Meta Shade wiąże swój los z pewną kobietą, nie dość, że wbrew jej woli, to jeszcze przejmując (fakt, że niespecjalnie) kontrolę nad ciałem człowieka, który zamordował jej rodziców i ma zostać poddany karze śmierci.

A do tego wszystkiego Chris Bachalo.

Nie potrafię wyrazić, jak bardzo uwielbiam ten komiks...i jeszcze recenzja pierwszego tbp: https://kolorowezeszyty.blogspot.com/2012/05/1022-shade-changing-man-american-scream.html

6
Dział ogólny / Wydawnictwo W.A.B.
« dnia: Pt, 07 Kwiecień 2023, 21:32:56 »
Dziś w Empiku trafiłem na nieznany mi komiks Klub smutnych duchów. Okazuje się, że Wydawnictwo W.A.B wróciło (kiedyś wydali ten nieszczęsny Kanon graficzny t. 1 czy komiksy Melona) na "nasz rynek" pozycją z ich młodzieżowej serii Neony.Cytuj
Data premiery   08-03-2023
Liczba stron   208
Seria   Neony
Tłumacz   Agnieszka Kalus
Wydawca   W.A.B.
Autor   Lize Meddings
Format   153 x 234
ISBN   978-83-8318-378-7
Kategoria Wydawcy   Literatura młodzieżowa
Typ okładki   miękka

Czy kiedykolwiek czułaś/eś/oś się zagubion_ lub samotn_?

* Jakbyś nigdzie nie pasował_?

* Jakbyś był_ prawie... niewidzialn_?

* Znajdź swoje bratnie dusze w Klubie Smutnych Duchów!

To był jeden z tych dni – tak złych, że ledwo można wstać z łóżka. Takich, w których nawet wyjście z domu wydaje się być najtrudniejszą z walk. A kiedy już uda się wyjść na zewnątrz, absolutnie wszystko sprawia, że od razu tego żałujemy. Ale nawet najgorszego dnia może stać się coś zaskakującego. Coś, co odmieni nasze życie. Na zatłoczonej imprezie, na której czujemy się przeraźliwie samotni, możemy dostrzec po drugiej stronie pokoju duszę podobną sobie. I wspólnie założyć tajne stowarzyszenie dla niespokojnych i samotnych. Klub dla tych, którzy myślą, że nigdzie nie należą.

Bo te trzy słowa – „rozumiem, co czujesz” – wystarczą, byś nie czuł_ się tak samotn_.

„Klub Smutnych Duchów” to wspaniale ilustrowany pierwszy tom nowej serii rozgrzewających serca powieści graficznych o przyjaźni, współczuciu i odnajdywaniu bratnich dusz.W Gildii pozycja "wisi" jako literatura :) : https://www.gildia.pl/literatura/552967-klub-smutnych-duchow-znajdz-swoja-bratnia-dusze

7
Komiksowe festiwale / Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2023 (20-23.04)
« dnia: Nd, 02 Kwiecień 2023, 15:52:38 »
Dziwne, że jeszcze ten festiwal nie ma tematu, więc zakładam.
Plakat:i jeszcze takie spellowe koziołki:Program: https://komiksy-poznan.pl/program/

Autografy - jeszcze raczej niepełna rozpiska (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria):
Sobota:
Cytuj
12:00
Dyżur autografowy autorów antologii Rzeźzin:
Zvyrke, Tomxyz, Kamil Dukiewicz, Łukasz Godlewski, Slaviiik, Tomasz Kontny i Przemek Jachnik

13:00
Keren Katz

14:00
Krzysztof Owedyk (Prosiak), Daniel Chmielewski, Michał Siromski, Jarosław Jaro Wojtasiński

15:00
Grzegorz Wawrzyńczak, Dawid Żurawski

16:00
Rafał Jankowski, Tomasz Grodecki

Niedziela:
Cytuj
12:00
Jakub Dębski – Dem

13:00
 
14:00
Marcin Podolec

15:00

8
Dział ogólny / Komiksowe nagrody
« dnia: So, 28 Styczeń 2023, 13:03:17 »
Walają się newsy o nich po różnych tematach, więc zakładam nowy i zaczynamy sympatycznie:

Cytuj
Tegoroczna ceremonia rozdania nagród festiwalu w Angoulême rozpoczęła się wręczeniem Nagrody Szkół Angoulême dla Marzeny Sowy i Dorothei De Monfried za "Małą ucieczkę". Gratulacje!
9
Filmy i seriale / Apple TV+
« dnia: Pt, 06 Styczeń 2023, 21:35:17 »
Cytuj
Platforma Apple TV+ pokazała pierwszy klip z drugiego sezonu serialu science fiction Fundacja na podstawie powieści Isaaca Asimova. W obsadzie znaleźli się m.in. Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell, Leah Harvey, Laura Birn, Terrence Mann, Cassian Bilton oraz Alfred Enoch.

Premiera nowych odcinków latem tego roku!


10
Komiksowe TOP Listy / Komiksowa Top Lista - Rok 2022 (głosowanie główne)
« dnia: Pn, 02 Styczeń 2023, 21:35:03 »
Zasady podobne jak rok temu.

Dodatkowo zapraszam do osobnego tematu, gdzie można zagłosować na najlepszą okładkę, scenarzystę, rysownika, komiks dziecięcy, wydawnictwo okołokomiksowe oraz największe rozczarowanie 2022 r.: https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/komiksowa-top-lista-2022-kat-dodatkowe(okladka-rysunek-scenariusz-wiecej)/

Osobne głosowanie dostaną też komiksy polskie - start w najbliższym czasie.

1. Głosujemy więc podając listy:
a) maksymalnie 10 komiksów nowości na rynku;
b) maksymalnie 5 komiksów powracających (nowe/kolejne wydania, dodruki; dla ułatwienia poniżej, pod spoilerem, ich w miarę pełne zestawienie).
Jeśli wskazane zostanie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie polskie i zagraniczne komiksy wydane w Polsce w 2022 roku, czyli:

- albumy, zeszyty i tomy, jeśli są one zamkniętymi utworami lub są częścią Kolekcji,
- serie, runy autorów, jeśli jej kolejne albumy, tomy i zeszyty stanowią fragment większej całości. Głos oddany na jeden z albumów serii zostanie policzony na poczet całej serii.

Można używać np. tego zestawienia:
http://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2022/
choć nie obejmuje ono komiksów wydanych w ramach kolekcji

3. Punktacja
a) głosowanie główne (nowości):

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 - 9 pkt
Miejsce 3 - 8 pkt
Miejsce 4 - 7 pkt
Miejsce 5 - 6 pkt
Miejsce 6 - 5 pkt
Miejsce 7 - 4 pkt
Miejsce 8 - 3 pkt
Miejsce 9 - 2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

b) głosowanie na komiksy powracające (nowe/kolejne wydania, dodruki):
Miejsce 1 - 5 pkt
Miejsce 2 - 4 pkt
Miejsce 3 - 3 pkt
Miejsce 4 - 2 pkt
Miejsce 5 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 4 marca 2022 roku (sobota) do godz. 23:59

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

Zapraszam do zabawy:)

Tytuły biorące udział w głównym głosowaniu (tu gdzie mogły być wątpliwości):
- Batman. Knightfall
- Muminki tom 4
- Retro (Łukasza Ryłko)
- Wody Morteluny. Księga 1

Lista pomocnicza do top5 komiksów powracających (na pewno niepełna):
Spoiler: PokażUkryj
- Armada
- Akira
- Batman. Ego
- Bezdomne wampiry o zmroku
- Binio Bill integral
- Bler (t. 1, 2)
- Borgia 1-2
- Cicca Dum Dum - 1
- Donżon 1 + 2
- Dżinn (tomy 1, 2 wznowienie)
- Dragon Ball Color  (tak zdecydowali zeszłoroczni typujący ;) )
- Eden, It's an Endless World!
- EKHO. Lustrzany świat #01: Nowy Jork
- Figurki z Tilos
- Gideon Falls omnibus
- GTO Great Teacher Onizuka tomy 3-6
- Guliweriana
- Jeż Jerzy zbiorczy
- ongrysowy Kapitan Żbik w zeszytach
- Kajko i Kokosz Złota kolekcja
- Legenda Korry (tomy 1-3 wznowienie)
- Liga Niezwykłych Dżenetelmenów
- Locke & Key
- Lucyfer
- Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa
- Niezwyciężony (R. Mikołajczyka)
- Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza
- Nemo zbiorczy (A. Moore)
- Miecz Nieśmiertelnego
- Persepolis
- Postapo (t. 1,2)
- Rork t. 1
- Sandman
- Spiderman. Niebieski
- Snowpiecer (tom 1 wznowienie)
- Usagi Yojimbo. Saga
- Wilq 17-20   (aczkolwiek Wilq 32 można typować w głównym głosowaniu)

kolekcyjne:
- BiZ #11 - Legion Samobójców: Czarna Krypta
- BiZ #14 - Superman. Człowiek ze stali
- BiZ #16 - Wonder Woman: Rok pierwszy
- BiZ #17 - Nowy porządek świata
- BiZ #20 & #22 - Nieskończony kryzys
- BiZ #24 & #26 -  Kryzys na nieskończonych Ziemiach
- BiZ #25 - Supek i Legion Superbohaterów
- BiZ #27 - Batman. Rozbite miasto
- BiZ #29 - Aquaman. W niełasce
- BiZ #31 - Flashpoint
- BiZ #33 - Wonder Woman: Bogowie Gotham

11
Komiksowa Top Lista - Rok 2022 kategorie dodatkowe (okładka, rysunek, scenariusz, komiks dziecięcy, publicystyka, rozczarowanie)

W ramach eksperymentu jako dodatek do właściwego głosowania - dodatkowe kategorie do głosowania:
a) Najlepsza okładka komiksu wydanego w 2022 r.
b) Najlepszy scenarzysta komiksu wydanego w 2022 r.
c) Nalepszy rysownik komiksu wydanego w 2022 r.
d) Najlepszy komiks dziecięcy wydany w 2022 r.
e) Najlepsze wydawnictwo okołokomiksowe/publicystyczne (np. książka, album, Zeszyty Komiksowe itp.) z 2022 r.
f) Największe komiksowe rozczarowanie 2022 r.

Przy scenarzyście i rysowniku proszę w miarę możliwości o dodanie, o który tytuł/tytuły chodzi, żeby łatwiej było zweryfikować czy coś wydano ich w 2022 r. :) Można głosować na "duety twórcze" np. przy scenarzystach Sfar & Trondheim.

Przy okładce jeśli było kilka wariantów proszę wskazać, na który idzie głos. Przy okładkach głosujemy na poszczególne albumy nie serie łącznie.

Wszystkie powyższe kategorie dotyczą oczywiście komiksów wydanych w Polsce zgodnie z zasadą jaka jest przy głównym głosowaniu.
Można głosować na wszystkie lub tylko część kategorii.
W miarę możliwości proszę o głosowanie na wszystkie kategorie, na które się chce zagłosować w ramach 1 postu (prościej będzie to liczyć). Jeśli będzie kolejny post proszę o informację w stylu "dodatkowe głosowanie".

1. W każdej kategorii głosujemy na max. 5 pozycji. Jeśli wskazane zostanie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. Punktacja we wszystkich kategoriach:
Miejsce 1 - 8 pkt
Miejsce 2 - 5 pkt
Miejsce 3 - 3 pkt
Miejsce 4 - 2 pkt
Miejsce 5 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 4 marca 2022 roku (sobota) do godz. 23:59

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

Zapraszam do zabawy:)

12
Komiksowe TOP Listy / Najlepszy komiks "superhero" 2022
« dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 22:09:13 »
Głosujemy na najlepsze wydane w tym roku komiksy superhero, czyli wiadomo pozycje z Marvela, DC, Valianta + pojedyncze rodzynki z innych amerykańskich wydawnictw (np. Tom Strong, itp.).

Przy popularnych postaciach proszę o dokładne sprecyzowanie albumu/runu.

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 komiksów. Jeśli na liście będzie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie komiksy „superhero” wydane w Polsce w 2022 roku, czyli:
- albumy, zeszyty i tomy, jeśli są one zamkniętymi utworami lub są częścią Kolekcji,
- serie, runy autorów, jeśli jej kolejne albumy, tomy i zeszyty stanowią fragment większej całości. Głos oddany na jeden z albumów serii zostanie policzony na poczet całej serii.

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 - 9 pkt
Miejsce 3 - 8 pkt
Miejsce 4 - 7 pkt
Miejsce 5 - 6 pkt
Miejsce 6 - 5 pkt
Miejsce 7 - 4 pkt
Miejsce 8 - 3 pkt
Miejsce 9 - 2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 25 lutego 2023 roku (sobota) do godz. 23:59

5. Można głosować na kolejne „kolekcyjne” wydania (duble).

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

13
Komiksowe TOP Listy / Najlepsze Komiksowe Wydawnictwo - Rok 2022
« dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:12:42 »
Wątek na najlepsze wydawnictwo komiksowe 2022

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 wydawnictw. Jeśli na liście będzie więcej wydawnictw, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie polskie wydawnictwa lub inne podmioty, który wydały w Polsce w 2022 roku przynajmniej jeden komiks.

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 -  9 pkt
Miejsce 3 -  8 pkt
Miejsce 4 -  7 pkt
Miejsce 5 -  6 pkt
Miejsce 6 -  5 pkt
Miejsce 7 -  4 pkt
Miejsce 8 -  3 pkt
Miejsce 9 -  2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 25 lutego 2023 roku do godz. 23:59

5. Edytowanie wiadomości i zmiana głosów dozwolona jest do końca trwania głosowania.

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie

https://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2022/

14
Komiksowe TOP Listy / Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« dnia: So, 31 Grudzień 2022, 17:20:04 »
Jeśli nikt nie ma nic przeciwko to jutro/pojutrze pozakładam tematy za kończący się rok.

Komiks roku zostawiłbym bez zmian - 10 nowości + 5 wznowień (choć mnie kusi, żeby dać top15 tyle dobra wychodzi, ale to też więcej liczenia ;) ).
Wieczne miasta zamierzam liczyć osobno każdy tom - po nadrobieniu tych zeszłorocznych uważam, że to był największy błąd zeszłorocznej listy (choć dzięki temu wyższą pozycję łącznie zajęły ;) )

Wydawca roku - były głosy, żeby zrobić top10 więc tak bym zrobił, bo tu jest dużo mniej i tak roboty niż z komiksem, bo pula wydawców znacznie mniejsza ;)

Superhero roku - zostawiam pod Waszą ocenę czy tą topkę kontynuować. Ostatnio cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż właściwy komiks roku.

Myślałem jeszcze o "rozczarowaniu roku" (bo słabych komiksów większość się wystrzega i "najgorszy" byłoby bezsensowne), tylko czy to nie będzie zbyt konfliktogenne? :) Może jako dodatkowy top(flop)3 w temacie na "komiks roku".

Co do "wznowień" nie pogardziłbym pomocą z wyszczególnieniem tych, o których pamiętacie (szczególnie mangowych), żeby w miarę kompletną listę wrzucić od razu w pierwszym poście. Z głowy zacznę co pamiętam:
- Donżon 1 + 2
- Niezwyciężony (R. Mikołajczyka)
- Persepolis
- Armada
- Akira
- Bezdomne wampiry o zmroku
- Kajko i Kokosz Złota kolekcja
- Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza
- Sandman
- Usagi Yojimbo. Saga
- Jeż Jerzy zbiorczy
- Batman. Ego

Batmana Knightfalla nie liczyłbym jako wznowienie, bo raz że Semic ciął to jeszcze minęło ze 30 lat od wydania.

Inne sugestie też mile widziane :)

15
Dział ogólny / Z jakiego komiksu jest ten kadr? Edycja XIII
« dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 23:25:38 »
Regulamin XIII edycji konkursu „Z jakiego komiksu jest ten kadr?”

1. Konkurs prowadzą jego moderatorzy: Leyek, Lyricstof, Toranga.

2. Uczestnik konkursu ma za zadanie podanie tytułu komiksu, z którego pochodzi przedstawiony kadr. Odpowiedź musi być jednoznaczna, najlepiej by był to dokładny tytuł komiksu i serii czy numer danego albumu, tak żeby zadający zagadkę nie miał wątpliwości o jaki komiks chodzi autorowi odpowiedzi. Interpretując odpowiedź należy wykazywać się zdrowym rozsądkiem i koleżeństwem. Ewentualne sporne sytuacje należy rozstrzygać na korzyść odgadującego.

3. Zamieszczamy kadr (z widocznymi konturami ilustracji) z komiksu wydanego w Polsce (wydanego na polski rynek). Kadry pochodzą tylko z wydań albumowych, zeszytowych, integralnych lub wydanych w postaci antologii. Nie można zamieszczać kadrów z magazynów komiksowych (zbierających krótkie formy komiksowe lub podzielone albumy), komiksów bez numeru ISBN oraz wydawnictw nie komiksowych, takich jak gazety i czasopisma, czy też komiksów publikowanych wyłącznie w Internecie. Nie można w ramach podpowiedzi podawać numeru ISBN oraz okładki odgadywanego komiksu. Nie można ingerować graficznie w zadawany kadr w sposób zmieniający jego wygląd lub sposób przedstawienia w komiksie.

4. Uczestnik konkursu ma obowiązek zapoznania się z regulaminem.

5. Rozmiar dodawanego kadru nie może być mniejszy niż 300x200 pikseli, chyba że zadawany kadr zachowuje przejrzystość i czytelność.

6. Kadr z komiksu umieszcza uczestnik, który rozwiązał ostatnią zagadkę.

7. Listę z wynikami uaktualnia osoba, której kadr został odgadnięty. Zmiany w liście z punktacją przeprowadzane przez użytkowników mogą dotyczyć tylko dodania jednego punktu osobie, która odgadła zagadkę. Wszelkie inne zmiany (odejmowanie/dodawanie punktów sobie/innym uczestnikom zabawy) są zabronione.

Czas udzielenia i forma podpowiedzi (podpowiedź słowna, w postaci dodatkowych kadrów lub inna) są kwestią decyzji uczestnika, który je dodaje. Każda z podpowiedzi musi być jednoznacznie nazwana jako podpowiedź. Jeśli po 48 godzinach od zadania zagadki nie zostanie ona rozwiązana, moderator ma obowiązek zadać nową zagadkę. Punktacja pozostaje bez zmian.

9. Każdemu odgadującemu uczestnikowi przysługują 2 próby odgadnięcia tytułu. Prawo do kolejnych 2 prób odpowiedzi na daną zagadkę, jest możliwe wyłącznie w przypadku dodania podpowiedzi. W jednym poście można podać tylko jedną odpowiedź. Nie można bezpośrednio pod swoim postem ponownie udzielać odpowiedzi.

Wyjątek! Jeżeli po upływie dwóch godzin nikt z uczestników nie udzieli odpowiedzi, ostatni odpowiadający może ponownie odpowiadać. Jeżeli po 2 próbach uczestnik nie zdoła podać prawidłowej odpowiedzi, nie może dalej odpowiadać do czasu kolejnej podpowiedzi

Nie wolno edytować lub usuwać postów.

10. Punkt otrzymuje osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi. Poprawna odpowiedź powinna być potwierdzona przez zadającego w ciągu 12 godzin. Jeśli po upływie 12 godzin zadający zagadkę nie potwierdzi poprawnej odpowiedzi, w jego imieniu może to zrobić moderator i uaktualnić tabelę punktową. Opcjonalnie, zgadujący może udowodnić poprawność swojej odpowiedzi i jeżeli zrobi to w sposób nie budzący wątpliwości, otrzymuje punkt (moderator wstawia aktualną tabelę wyników) i zadaje zagadkę.

11. Uczestnik, który odgadł prawidłowy tytuł ma turę przerwy – po odgadnięciu zadanej przez niego zagadki nie może odpowiadać na kolejną. Jeżeli mimo to udzieli odpowiedzi:

- w przypadku gdy jego odpowiedź jest błędna – stosuje się pkt 14 regulaminu.

- w przypadku gdy jego odpowiedź jest poprawna – zagadkę traktuje się jako niebyłą, zadający ją zadaje kolejną (może to prawo scedować na moderatorów jeżeli np. uzna, że przygotowanie przez niego kolejnej opóźniłoby grę), a uczestnik, który nie mógł zgadywać nadal pauzuje oraz stosuje się do niego pkt 14 regulaminu.

12. Zagadkę należy zadać w ciągu 12 godzin od potwierdzenia poprawności odpowiedzi/dodania punktu.

Wszystkich grających prosi się o przestrzeganie tej zasady, ze względu na szacunek wobec innych uczestników zabawy i nie wstrzymywanie innym gry.

13. Zagadkę może zadać tylko ten uczestnik, który udzieli prawidłowej odpowiedzi na poprzednią zagadkę. Nie można oddać prawa do jej zadania innemu uczestnikowi. Jeżeli ktoś nie potrafi wkleić zdjęcia, zostanie mu udzielona pomoc przez moderatora.

Uczestnik może poprosić moderatora o zadanie zagadki w jego imieniu. W takiej sytuacji uczestnik pauzuje 2 zagadki - nie może odpowiadać na zagadkę zadaną zamiast niego przez moderatora oraz na następną zadaną zagadkę. Jeżeli mimo to udzieli odpowiedzi nakładane jest ograniczenie zgodnie z pkt 14. Zagadkę ponownie zadaje moderator.

14. W przypadku naruszenia regulaminu gracz zostaje pozbawiony prawa udzielania odpowiedzi przez następne:
- 5 zagadek – w przypadku usunięcia/modyfikacji postu z odpowiedzią
- 3 zagadek – w przypadku udzielenia odpowiedzi w momencie w którym pauzował
- 1 zagadki – w przypadku w którym udzielił więcej niż 2 odpowiedzi na jeden kadr

Kary za powyższe przewinienia obowiązują od momentu ich wystąpienia, nakładane są odgórnie i nie wymagają potwierdzenia moderatorów - wystarczające jest wskazanie przewinienia przez innych graczy. Niezauważone naruszenie regulaminu przez gracza w chwili popełnienia błędu powoduje jedynie przesunięcie kary w czasie i nie wstrzymuje konkursu. Ewentualne punkty zdobyte przez tego gracza, w czasie w którym powinien pauzować, zostaną anulowane. Pozostałe punkty, będące efektem jego gry, a przydzielone pozostałym graczom pozostaną w punktacji.
Oprócz powyższych moderatorzy mogą nałożyć karę czasową, od 12 do 72 godzin przerwy od udziału w konkursie, w przypadku innych naruszeń regulaminu (np. zamieszczenie zagadki niezgodnej z pkt. 3 regulaminu lub nie wstawienie nowej zagadki lub nie potwierdzenie poprawnej odpowiedzi w regulaminowym czasie 12 godzin). Raz ustanowiony czas kary za dane przewinienie nie może ulec skróceniu ani wydłużeniu i od tej pory obowiązuje przy każdym następnym naruszeniu tego typu.
W przypadkach złamania regulaminu, w sposób nie ujęty w powyższym zestawieniu, kara pauzy będzie ustalona indywidualnie przez moderatorów.

15. Gra jest podzielona na trzy Etapy.

Etap I: Mogą w nim brać udział wszyscy chętni gracze. Gra się toczy do uzyskania przez jednego gracza 10 punktów, co będzie równoznaczne z zakończeniem etapu. Pierwsza osoba, która to osiągnie zostanie zwycięzcą Etapu I i ma prawo do wyboru jednej z nagród.

Etap II: Mogą w nim brać udział wszyscy chętni gracze. Gra się toczy do uzyskania 10 punktów przez jednego gracza, nie będącego zwycięzcą Etapu I. Pierwsza osoba, która to osiągnie zostanie zwycięzcą Etapu II i ma prawo do wyboru jednej z nagród.

Uwaga – zwycięzca Etapu I może nadal brać udział w grze i zdobywać punkty, jednakże może zdobyć maksymalnie 10 punktów, po czym kończy grę na tym etapie. Dla przejrzystości gry gracz ten będzie posiadać oznaczenie przy swoim nicku [zw. etapu 1].

Etap III: Mogą w nim brać udział wszyscy chętni gracze. Gra się toczy do uzyskania 10 punktów przez jednego gracza, nie będącego zwycięzcą Etapu I lub Etapu II. Pierwsza osoba, która to osiągnie zostanie zwycięzcą Etapu III i ma prawo do wyboru jednej z nagród.

Uwaga – zwycięzcy Etapów I i II mogą nadal brać udział w grze i zdobywać punkty, jednakże limit ich punktów to maksymalnie 10, po czym kończą grę na tym etapie. Dla przejrzystości gry gracze ci będą posiadać oznaczenie przy swoich nickach – odpowiednio [zw. etapu I] i [zw. etapu II].

Zagadki rozpoczynające kolejne etapy zadają zwycięzcy etapów wcześniejszych po oficjalnym potwierdzeniu zakończenia etapu przez moderatorów.

Uwaga! Rozpoczęcie każdego kolejnego etapu powoduje reset punktów zdobytych dotychczas przez graczy, tj. wszyscy gracze, którzy zdecydują na przystąpienie do gry w kolejnych etapach rozpoczynają grę z zerowym stanem punktów.

Punkty zdobyte na każdym z trzech etapów nie zostają jednak utracone. Po zakończeniu Etapu III nastąpi zsumowanie dla każdego gracza wszystkich zdobytych przez niego punktów na każdym z trzech etapów i na tej podstawie utworzona zostanie klasyfikacja generalna graczy.
Trzy osoby z najwyższą liczbą zdobytych łącznie punktów (niezależnie, czy zostali wcześniej zwycięzcami na którymś z etapów) zostaną zwycięzcami całej edycji i będą mieli prawo wyboru jednej z nagród.
Klasyfikacja generalna zostanie utworzona z poszanowaniem zasad pierwszeństwa, tj. w przypadku wystąpienia jednakowej liczby punktów, wyższe miejsce zajmie ten gracz, który jako pierwszy osiągnął dany wynik. Nad prawidłowym sumowaniem punktów czuwać będą moderatorzy.

16. Zwycięzcy konkursu z klasyfikacji generalnej mają jedną edycję przerwy od nagród przy następnej edycji, tzn. przyjmują obowiązki moderatorów.

17. Moderatorzy bieżącej edycji, mogą brać udział w grze, z zastrzeżeniem, że każdy może zdobyć maksymalnie 5 pkt w każdym z Etapów. W przypadku uczestnictwa moderatorów w grze na którymkolwiek z etapów, każdy przy swoim nikcu na liście graczy będzie posiadał oznaczenie [mod.] oraz będzie ich obowiązywał reset punktów jak każdego pozostałego gracza.

18. Zastrzegamy sobie prawo do zmian w regulaminie w trakcie trwania konkursu.

19. Zasady przyznawania nagród

W pierwszej kolejności nagrody wybierają trzej zwycięzcy klasyfikacji generalnej stosownie do zajętego miejsca. Następnie zwycięzca Etapu I, Etapu II oraz Etapu III. W sumie 6 nagród podstawowych.

Pozostałe 2 nagrody są nagrodami specjalnymi i zostaną przyznane:
- graczowi, który odgadnie zagadkę w najkrótszym czasie od jej zadania;
- graczowi, którego zagadka otrzyma największą ilość „polubień”.


"Polubienia" dotyczą podstawowego kadru i nie sumują się z „polubieniami” otrzymanymi w podpowiedziach. Pod uwagę będą brane wszystkie polubienia, które zbierze zagadka, zarówno udzielone przez graczy, jak i przez obserwujących, z zastrzeżeniem, że nie można udzielić więcej niż 1 "polubienie" na zagadkę.
Czas na "oddanie polubienia" mija 48 godzin po oficjalnym zakończeniu każdego z Etapów.
Jeżeli po zakończeniu konkursu zagadki z poszczególnych Etapów będą miały identyczną ilość "polubień", o wyborze najciekawszej zadecydują moderatorzy, a swój wybór uzasadnią.

Gracze wygrywający nagrody specjalne wybierają je po zwycięzcach nagród podstawowych i w kolejności jak podano wyżej.

Nagrody!
Nagrodami w konkursie są komiksy ufundowane przez wydawnictwo Kultura Gniewu, zestaw 2 pozycji z wrysami przekazany przez Ottoicha oraz oryginalne prace przekazane przez Piotra Nowackiego, Macieja Pałkę oraz Rafała Spórnę.

Nagrody nr 1-4 - komiksy od wydawnictwa Kultura Gniewu (kultura.com.pl):
- Sniff
- Wrzaskun t. 1
- Retro
- Najemnik Medox
Nagroda nr 5 - oryginał rysunku (format A4) opublikowanego w antologii Slime Fiction od Piotra "Jaszczu" Nowackiego (facebook.com/komiksowiec):
Nagroda nr 6 - oryginalny 1-planszowy komiks (format A4) od Macieja Pałki (www.facebook.com/MaciekPalka/):
Nagroda nr 7 - oryginalny rysunek (format trochę większy niż A4) od Rafała Spórny (www.rafalspornakomiksy.pl):
Nagroda nr 8 - zestaw 2 pozycji od Ottoicha z wrysami (https://www.facebook.com/otttoichart):
Konkurs rozpocznie się we wtorek, 20.12.2022 o godz. 20:00, poprzez zadanie przez jednego z moderatorów pierwszej zagadki.

Patronem niniejszej edycji jest Jean Van Hamme ;)

Pamiętajcie o tym, żeby komentarze umieszczać w odpowiednim wątku.
Powodzenia!

Strony: [1] 2 3