Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Polubione

Strony: 1 [2] 3
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Komiks a prawda historyczna
I co tym arianom nie pasowało... Wszak sporadyczne pogromy czy wyroki śmierci, to drobiazgi nie warte uwagi.

Tak, tak, każdy kto jest przeciw Polsce, ma jakieś usprawiedliwienie, nie można go winić.
Dziwne tylko, że jeśli chodzi o nasze przewinienia (prawdziwe czy fałszywe) to nie ma przebacz, każdy może sobie Polską wycierać mordę.
 

Nd, 19 Kwiecień 2020, 16:43:16
1
Odp: Komiks a prawda historyczna Rzadko wypowiadam się na takie tematy, ale wczytuję się w Wasze wypowiedzi i odnoszę wrażenie, że wszyscy traktują dziedzinę nauki zwaną górnolotnie historią jako naukę ścisłą  ;)
Proszę nie zapominać, że historię piszą zwycięzcy  :)
Rozumiem, że każdy z Was na poparcie swoich tez ma kupkę oryginalnych dokumentów z czasów epoki, naocznych świadków etc.  :)
Ale fajnie czytało się Wasze wypowiedzi i swobodne operowanie faktami.... ups... tylko czy aby to są fakty?!?

Pozdrawiam wszystkich historyków!

PS. to nie jest sarkazm  ;)

Wt, 21 Kwiecień 2020, 17:59:44
1
Odp: Scream Comics W weekend przeczytałem najnowsze komiksy Screamu: "Trafalgar", KriegSMaschine" i "Ta maszyna zabija faszystów". Adamarluk i Kadet, prosili mnie, abym coś o nich "skrobnął", gdy już przeczytam, więc "skrobię":  :)
Zupełnie przypadkowo, przeczytałem je w kolejności (moim zdaniem) od najgorszego do najlepszego i w takiej samej kolejności będę o nich pisał.

Oto moje luźne uwagi na temat przeczytanych komiksów:
"Ta maszyna zabija faszystów" - komiks, którego głównym bohaterem jest czołg IS-2. I to nie typ czołgu, ale jeden konkretny egzemplarz. Poznajemy jego losy od momentu narodzin/produkcji do śmierci/wrak - złom. Przedstawiono jego losy na przestrzeni kilkudziesięciu lat i kilku konfliktów zbrojnych, w których tak naprawdę nie odegrał żadnej znaczącej roli. Jest to przedmiot nieożywiony, więc jako bohatera komiksu trudno jest go polubić, zżyć się z nim, wczuć się w jego sytuację, lub po prostu zrozumieć. Nie ma w komiksie również ludzkich bohaterów, którym moglibyśmy kibicować. Oprócz konstruktora czołgu, który pojawia się w całym komiksie, nie ma ludzkich postaci, które nie byłyby epizodyczne; pojawiają się tylko na chwilę i zaraz znikają/ umierają/odchodzą. W komiksie jest tylko jeden drobny twist fabularny związany z
Spoiler: PokażUkryj
konstruktorem czołgu
, ale absolutnie nie ratuje on fabuły. Komiks jest po prostu nudny i tak naprawdę o niczym. Rysunki są poprawne, ale nie wymiatają - do samolotowych serii Screamu się nie umywają. Komiks tylko dla fanatyków broni pancernej. Chociaż nie, sam uważam się za jej miłośnika, a wcale mnie nie porwał. :(

"KriegSmaschine"
Lepszy od poprzednika. W komiksie występują "ludzcy" bohaterowie (choć Niemcy ;) ), więc można już śledzić czyjeś losy, lubić bohatera lub nie; jest interakcja z czytelnikiem, komiks wywołuje reakcję, uczucia. Dla miłośników historii: we wspomnieniach bohaterów pojawiają się historyczne wydarzenia (podane w sposób uproszczony, ale zawsze): bitwa pod Kurskiem, śmierć Michaela Wittmanna (niemieckiego asa pancernego). Komiks minimalnie wciąga, wywołuje u czytelnika pewne zaciekawienie fabułą. Rysunki wydają mi się minimalnie lepsze od poprzednika, ale może to tylko moje subiektywne wrażenie. Komiks poprawny w swojej klasie, mniej więcej tego się po nim spodziewałem, ale mimo wszystko głowy nie urywa.
Jeszcze dla miłośników militariów: Laik być może tego nie wyłapie, ale w materiałach dodatkowych, w danych taktyczno-technicznych są błędy: np. załoga Tygrysa liczy 5 osób (te dane są podane prawidłowo), ale później członkowie załogi są wymienieni funkcjami i wtedy można się ich doliczyć 7(!). Funkcje łamane np. ładowniczy/strzelec km-u jest wymieniony jako: "ładowniczy i strzelec karabinu maszynowego ulokowani byli na prawo od armaty" (jak się tam zmieścili? Chyba siedzieli sobie na kolanach ;)).

"Trafalgar" - komiks najlepszy z tych trzech. Komiks przede wszystkim skupia się na wydarzeniach prowadzących do wielkiej bitwy, ale nie w taki sposób jak w historycznych książkach, gdzie wymienia się mnóstwo istotnych lub mniej istotnych wydarzeń historycznych prowadzących do bitwy. Nie, tutaj podane jest tylko minimum informacji potrzebnych czytelnikowi do zrozumienia tła historycznego sławnej bitwy. I do tego podane są one w idealny sposób, w naturalnie brzmiącej rozmowie, dowódców okrętów, admirałów, lub też zwykłych marynarzy. Te dialogi brzmią naturalnie, a nie jak przepisane z podręcznika historii. Rzuca się również w oczy (co rzadko spotykane w komiksie historycznym) całkowity brak ramek z opisami, wyjątek stanowią ramki opisujące czas i miejsce akcji na początku niektórych scen. Komiks czyta się płynnie i z przyjemnością.
Teraz kilka uwag krytycznych (przynajmniej według mnie). Jak na komiks o wielkiej bitwie morskiej, to samej bitwy jest w tym komiksie bardzo mało: na 46 plansz komiksu - pościg za francusko-hiszpańską flotą (4 plansze), bitwa właściwa (3 plansze), "krajobraz po bitwie" (2 plansze). Brakuje mi bardziej dokładnego obrazu samej bitwy: jakie okręty walczyły ze sobą bezpośrednio, kogo trafiono, kogo zatopiono, jakie straty poniosły obie strony, kto kogo zachodził z flanki, itp. Tego nie ma w komiksie w ogóle. Jedyne wydarzenie w trakcie bitwy opisane w komiksie, to
Spoiler: PokażUkryj
śmierć admirała Nelsona
.
W bitwie brało udział ponad 70 okrętów, a w całym komiksie pojawiają się nazwy 4, może 5 z nich. Brakuje mi tego, że nie pojawiają sie w ogóle nazwy tych sławnych okrętów: "Royal Sovereign", "Redoutable", "Santisima Trinidad"(duma floty hiszpańskiej). Cały opis bitwy podany w komiksie można streścić jednym, krótkim zdaniem: odbyła się bitwa, wygrali Anglicy (przepraszam za spoiler ;) ).
Materiały dodatkowe są pomocne w dokładniejszym zrozumieniu panujących realiów, np. życia na okrętach, ówczesnego "sprzętu" wojskowego, przedstawiono w skrócie tło konfliktu, głównych dowódców, i to właściwie wszystko. Brakuje mi chociaż w materiałach dodatkowych dokładniejszego opisu samej bitwy. Tak w ogóle, to materiały dodatkowe posiadają jeszcze przypisy je objaśniające :).
Na moje oko, komiks ten pod względem poziomu oferowanych treści jest przeznaczony dla czytelnika w wieku 11-15 lat (a nie jak napisano w stopce redakcyjnej powyżej lat 16).

Podsumowując:
"Ta maszyna zabija faszystów" - nie polecam;
"KriegSmaschine" - komiks średni, jeśli ktoś lubi komiksy wojenne Screamu, to jedynie "może być";
"Trafalgar" - polecam, komiks dobry, choć nie rewelacyjny.

Pn, 27 Kwiecień 2020, 21:29:22
1
Odp: Kajko i Kokosz Mam wątpliwości, czy kierować się nazewnictwem na podstawie samej formy wydania. To trochę tak, jakby powieści Sienkiewicza nazywać seriami, bo się w odcinkach w gazetach ukazywały.
So, 16 Maj 2020, 19:22:32
1
Odp: Kajko i Kokosz
jako odpowiedź podałem komiksy min. z SERII „Mikropolis” czy „Likwidator”, które pojawiły się w NF

Mówi się też "film z SERII Stawka większa niż życie", ale nigdy nie słyszałem, żeby "Stawkę" ktoś nazywał serią filmów. To jest SERIAL, a nie żadna seria. Inny format. Nie moja wina, że KOMIKS W ODCINKACH nie dorobił się jeszcze odrębnej nazwy.

bo Kapral nie potrafi sobie znaleźć definicji, a dla NuoLaba seria to tylko i wyłącznie zbiór albumów.
O co tu chodzi?
I o czym my właściwie teraz rozmawiamy?

Rozmawiamy o legendarnej definicji ze słownika PWN, na którą powołuje się niejaki turucorp, a której nikt poza nim nie widział, bo jej po prostu NIE MA.

"Czarna Róża" jest serią bo była w odcinkach w "Relaxie", a "Skradziony skarb" to pojedynczy album?
No chyba nie, oba tytuły to pojedyncze albumy, tyle tylko, że jeden z nich był najpierw w magazynie (swoją drogą w "Skradzionym skarbie" też był podział na odcinki).

No to ja już teraz nie wiem czy serią była "Szkoła latania" w "Świecie Młodych", czy cała seria komiksów "Kajko i Kokosz". A może pojedynczy album jest serią, a seria albumów - "superserią"?

Kapralu, kiedyś wspominałeś o archiwalnym wywiadzie z Kołodziejczykiem (współpracownikiem Christy) czy byłaby szansa abyś opublikował go na blogu (zdaje się, że było tam coś o próbie reaktywacji Relaxu)?

Wywiad jest własnością Adama Ruska. Nie będę mu psuł przyjemności opublikowania go w jakimś bardziej godnym tego miejscu. Na blogu jest o tej sprawie tutaj:
https://na-plasterki.blogspot.com/2011/11/2w1-borostwory-w-opaach.html

So, 16 Maj 2020, 20:15:58
1
Odp: Wyprzedaże i promocje w sklepach internetowych Na Tantis.pl przez ceneo są dziś spoko ceny:
- 45% na niektóre Screamy, np Odyseje Inicjacyjne, Aliens Ratunek, Aliens Labirynt
- 42% na Kurce: ja kupowałem najnowszego Azymuta i Largo Winch.

Pn, 18 Maj 2020, 15:55:58
1
Odp: Andreas
Super, dzieki za informacje - bede poszukiwał prac Adamsa.
Trzeba 50 lat wstecz się cofnąć. W największym skrócie chodzi o kadrowanie:



lub Wrightson:






Bywa, że twórcy zza oceanu inspirują się Andreasem
Rork:


Ron Garney z 1997


Cz, 21 Maj 2020, 23:12:00
1
Odp: Kajko i Kokosz
Dlaczego te plansze z aukcji Desy są w układzie pionowym ?

Nie dość, że autor rozciął paski, ponaklejał na karton, pewnie domalował to i owo (jeśli była taka potrzeba), to jeszcze ówczesny wydawca przygotował diapozytywy i blaudruki, które zostały pomalowane!

To akurat nie dotyczy planszy, którą pokazałeś, ale pokazuje, że było to powszechne, wiele pasków zostało przez Christę przerobionych w plansze.


Śr, 27 Maj 2020, 00:19:23
1
Odp: Ekspedycja (B.Polch, A.Mostowicz, A.Górny)
Oby było to lepsze mistrzostwo od wielce mizernej "Ekspedycji" Polcha i spółki ;)

Sądzę, że ocena jakości zależy od tego czy ktoś czytał w latach 80-tych, czy dopiero później w wydaniach zbiorczych.
Mnie podobały się zwłaszcza tomy 1-5.

Pn, 01 Czerwiec 2020, 05:53:20
1
Odp: Ekspedycja (B.Polch, A.Mostowicz, A.Górny) Z punktu widzenia roku 2020 i lektury dużej części europejskiego dorobku komiksowego łatwo można zdyskredytować twórczość Polcha. Ale jego komiksy w latach 80-tych i 90-tych inspirowały tysiące czytelników, który zainteresowali się albo tym medium, albo tworzeniem rysunków i pisaniem opowieści. Wtedy nie mieliśmy porównania i analiz skąd kopiował - był dla nas ojcem. Wiedza o wtórności przyszła - na szczęście za późno.
Wt, 02 Czerwiec 2020, 10:55:37
1