Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Posty polubione przez innych

Strony: [1] 2 3 ... 24
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Ogłoszenie Gildii: Bez paniki, forum zostaje! Ja raczej wrócę na stare śmieci.
Wt, 12 Luty 2019, 18:42:12
1
Odp: Ongrys To ja przykleję, to co wymieniłem w innym temacie, a dodatkowo wkleję też okładki. Jak szaleć to szaleć!

1. "Silence" Comesa albo jakiś inny jego komiks


2. Niewydane w Polsce komiksy Andreasa np. "Révélations posthumes"


3. Coś Cazy z lat 80. np. "L'Âge d'ombre"


4. "La Saga SF" Gimeneza czyli "L'Etoile Noire", "Gangrène", "Mutante" i "Titania" w integralu


5. "Hombre" Ortiza i Segury


6. "Requiem Chevalier Vampire" i "Xoco" Ledroit + Mills i Mosdi


Poza "Hombre", z którym zdaje się są jakieś problemy, wszystkie licencje powinny być chyba dostępne.

Wt, 17 Grudzień 2019, 17:44:33
10
Odp: Komiksowe Top Listy - 2018 - pytania i sugestie Czy ktoś założy i będzie prowadził top listę za 2019 r czy mam to sam zrobić?  8)

Sorry za nekromancję ale nie chciałem tworzyć odrębnego tematu tylko po to.

Śr, 01 Styczeń 2020, 08:51:52
2
Odp: Dlaczego akurat komiks?
Bo czy istnieją jeszcze opowieści, które najlepiej wyszłyby właśnie w komiksie? Moim zdaniem to kryterium stało się lekko nieaktualne. Już nie bardzo widzę powód dlaczego "akurat komiks". Z rozpędu chyba.
Oczywiście, że istnieją, bo komiks to nie tylko opowieść (w sensie fabuły) i obrazki. To również (a może przede wszystkim) jego "forma" jak ja to nazywam, czyli przekaz ogólnie pojętej treści przy pomocy samego układu kadrów, zależności między nimi, programowaniu przez autora ruchu oczu czytelnika itd. Nie uzyska się tego w żaden sposób w filmie lub serialach bo ekran ma stałe proporcje. Możesz jedynie manipulować ujęciami w ramach tych stałych proporcji, ewentualnie dzielić ekran ale będą to jedynie marne namiastki tego co możesz uzyskać przy pomocy komiksu.

Ogólnie uważam, że jedynie element formy daje przewagę komiksowi nad filmem czy serialem.

Argument z efektami specjalnymi nie trafia zbytnio do mnie. W filmie animowanym, który ma z natury najbliżej do komiksu (przy założeniu, że fotokomiks to nie komiks ;)), efekty specjalne nigdy przecież nie były chyba technicznym problemem?

Pt, 03 Styczeń 2020, 17:49:23
2
Odp: Dlaczego akurat komiks?
Film animowany to zupełnie inna sprawa niż film aktorski. I co z tego, że ma mniejsze ograniczenia techniczne, skoro jest tak samo niszowy jak komiks (za wyjątkiem animacji dla dzieci). Rzeczywiście, pod tym względem jest podobny do komiksu, ale formalnie? Gdzie widzisz podobieństwa między kreskówką, która operuje ruchem, i komiksem, który posługuje się statycznym obrazem? To zupełnie inny sposób opowiadania.
Dobrze. Chodziło mi bardziej o klasyczną, rysowaną ręcznie, niekomputerową animację. Porównując taki film animowany do filmu "aktorskiego" to jest dla mnie oczywiste,że bliżej temu pierwszemu niż drugiemu do komiksu już choćby ze względu na rysunek. Nie ma tutaj tej dosłownej zdjęciowej bezpośredniości co w filmie "aktorskim". Stąd zrobiłem zastrzeżenie do fotokomiksu.

A porównanie komiksu z filmem tudzież z literaturą wyszło od Ciebie, nie ode mnie i wydawało mi się że to miał być przyczynek do dyskusji na zasadzie "po co mam czytać komiks, skoro w filmie, serialu lub w literaturze dostanę to samo albo i więcej, lepiej, fajniej itd" :)

I to jest bardzo ciekawy podwątek tego wątku :)
No właśnie, dlaczego akurat komiks???
Bo ma obrazki i opowiada świetne historie, których nie dałoby się opowiedzieć przy pomocy innego medium? Tak przynajmniej myślałem jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Wówczas literatura SF/F leżała i kwiczała, zdominowana przez żałosne "young adult" i wampiro-kochanków. W kinie pokazywali coraz bardziej efektowne wybuchy z coraz bardziej wątłą fabułą. Komiks, zwłaszcza amerykański, był od tego wszystkiego 100 razy ciekawszy.

Ale dzisiaj CGI jest tańsze i filmowcy wreszcie zaczęli je wykorzystywać nie tylko do efekciarstwa. Pojawiły się rewelacyjne seriale, bijące na głowę filmy kinowe, więc gdybym teraz zaczął wchodzić w świat popkultury, pewnie zostałbym maniakiem platform streamingowych, a nie komiksu. Bo czy istnieją jeszcze opowieści, które najlepiej wyszłyby właśnie w komiksie? Moim zdaniem to kryterium stało się lekko nieaktualne. Już nie bardzo widzę powód dlaczego "akurat komiks". Z rozpędu chyba.


Pt, 03 Styczeń 2020, 18:29:25
1
Odp: Dlaczego akurat komiks?

Dokładnie tak.
To jednak zrozumiałem dobrze. :) W takim razie swoje zdanie wyraziłem wcześniej (to odnośnie formy).

Dodatkowo, nie można zapominać, że literatura, komiks i film (serial) to są przecież odmienne środki przekazu. Książka daje ci największą swobodę w tym jak postrzegasz świat przedstawiany - nawet jeśli autor opisze wygląd dajmy na to krzesła na 10 stronach. W komiksie im bardziej cartoonowa kreska tym większe pole dla wyobraźni i tym większy zakres desygnatów (trzy kropki wpisane w okrąg będą twarzą każdego człowieka; dodatkowo jest też to wszystko co rozgrywa się między kadrami - co do tych szczegółów odsyłam do McClouda w "Zrozumieć komiks"). W filmie aktorskim masz zasadniczo wszystko podane na tacy - nie masz pola dla wyobraźni. Nie liczę tutaj opisów czegoś co nie dzieje się akurat w danym momencie (np. wspomnienia bohatera bez ich obrazowania) bo to jest wspólne dla każdego z gatunków.

Pt, 03 Styczeń 2020, 19:53:46
2
Komiksowa Top Lista - Rok 2019 Cóż, skoro nie było żadnego odzewu czy mam zakładać top listę za 2019 r., to pozwoliłem sobie ją założyć.  8) Jeśli moderacja/administracja uzna inaczej, to proszę śmiało kasować temat.

Zasady są takie jak rok temu.

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 10 komiksów. Jeśli na liście będzie więcej pozycji, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie polskie i zagraniczne komiksy wydane w Polsce w 2019 roku, czyli:

- albumy, zeszyty i tomy, jeśli są one zamkniętymi utworami lub są częścią Kolekcji,
- serie, jeśli jej kolejne albumy, tomy i zeszyty stanowią fragment większej całości. Głos oddany na jeden z albumów serii zostanie policzony na poczet całej serii.

3. Punktacja:

Miejsce 1 - 10 pkt
Miejsce 2 - 9 pkt
Miejsce 3 - 8 pkt
Miejsce 4 - 7 pkt
Miejsce 5 - 6 pkt
Miejsce 6 - 5 pkt
Miejsce 7 - 4 pkt
Miejsce 8 - 3 pkt
Miejsce 9 - 2 pkt
Miejsce 10 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 15 lutego 2020 roku do godz. 23:59

5. Edytowanie wiadomości i zmiana głosów dozwolona jest do końca trwania głosowania. W przypadku, gdy post zostanie zmieniony po 15 lutym 2020 roku, oddany głos nie weźmie udziału w plebiscycie (będę starał się na bieżąco odnotowywać głosy więc w przypadku edycji posta po 15 lutym 2020 r. uznam głos danego forumowicza sprzed tej edycji).

Dodatkowo gwoli wyjaśnienia:

6. Można głosować na reedycje (wznowienia, kolejne wydania) ale nie na dodruki.

7. W kwestii tego czy dany komiks ukazał się w 2019 r. rozstrzygająca będzie data wydania widniejąca w sklepie Gildia.pl pod danym komiksem. Uznaję, że jest to data wprowadzenia komiksu do szerokiej dystrybucji i właśnie takie kryterium wydaje mi się najwłaściwszym.

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie - najlepiej jakimś nowym poświęconym plebiscytom za 2019 r.

So, 04 Styczeń 2020, 10:25:31
4
Komiksowe Top Wydawnictwo - Rok 2019 Zakładam też wątek na najlepsze wydawnictwo roku. Zasady jak rok temu.

1. Głosujemy podając listę maksymalnie 5 wydawnictw. Jeśli na liście będzie więcej wydawnictw, pozostałe zostaną potraktowane jedynie w formie ciekawostki.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie polskie wydawnictwa lub inne podmioty, który wydały w Polsce w 2019 roku przynajmniej jeden komiks.

3. Punktacja:

miejsce 1 - 5 pkt
miejsce 2 - 4 pkt
miejsce 3 - 3 pkt
miejsce 4 - 2 pkt
miejsce 5 - 1 pkt

4. Głosowanie trwa do 15 lutego 2020 roku do godz. 23:59

5. Edytowanie wiadomości i zmiana głosów dozwolona jest do końca trwania głosowania. W przypadku, gdy post zostanie zmieniony po 15 lutym 2020 roku, oddany głos nie weźmie udziału w plebiscycie ((będę starał się na bieżąco odnotowywać głosy więc w przypadku edycji posta po 15 lutym 2020 r. uznam głos danego forumowicza sprzed tej edycji).

Wszelkie komentarze, sugestie i pytania na temat głosowania proszę umieszczać w odrębnym temacie - najlepiej jakimś nowym poświęconym plebiscytom za 2019 r.

So, 04 Styczeń 2020, 10:31:23
1
Komiksowe Top Listy - 2019 - pytania i sugestie Zakładam temat do pytań i dyskusji.

I od razu ode mnie pytanie do Martin Eden. O jaki komiks chodzi w głosie "Conan Barbarzyńca - Najemnik"? Nie znajduję tego tytułu w liście tytułów: https://kolekcja-hachette.pl/numery?c=23

So, 04 Styczeń 2020, 16:38:33
1
Odp: Rachunek sumienia 2019 1. 58
2. O 2 mniej niż w 2018 r. czyli praktycznie tyle samo.
3. Mam jeszcze 5 komiksów do przeczytania ale nie sądzę aby któryś z nich przebił "Mroczne miasta - Gorączka urbikandyjska"
4. Jak wyżej ale również nie sądzę aby któryś z nich przebił "Xerxes: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra" ;)
5. Chyba względnie duża skala rynku komiksu w Polsce oraz to, że wciąż znajduję czas na czytanie.
6. Również niezmiernie brak realizacji zapowiedzi komiksowych ("Castle waiting" niedługo osiągnie chyba status "Mr. Puncha"). Wiąże się z tym też przypadek Sideki, chociaż po niedawnym ogłoszeniu Kurca a propos Andreasa już nie doskwiera tak bardzo.
7. Bardzo dobrze ale niestety jest drogo.
8. Niemienie nie chcę wydać więcej niż w roku poprzednim na komiksy.
9. To co wymieniłem w temacie Ongrysa. Jeśli mają być 3 to niech będzie "La Saga SF" Gimeneza, "Révélations posthumes" Andreasa i "Silence" Comesa

Nd, 05 Styczeń 2020, 16:28:58
1