Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Posty polubione przez innych

Strony: 1 ... 21 22 [23]
Wiadomości Liczba polubień
Odp: The Witcher [Netflix] A nowego Wieśka-anime jeszcze nie widzieli? Bo mnie się podobał bardziej, niż serial.

https://seczytam.blogspot.com/2021/08/wiedzmin-zmora-wilka-2021.html

Śr, 25 Sierpień 2021, 16:27:30
1
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają David Weber, Placówka Basilisk

Pierwszych sto, może sto pięćdziesiąt stron było tak nędznych, że aż sprawdziłem czy to aby nie jest debiut Webera. Nie, wcześniej napisał już pięć powieści.

W pewnym momencie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko zaczęło trybić. Nie idealnie, coś tam zgrzyta, buczy, terkocze, ale jest nieźle. Chyba wreszcie znalazłem militarną space operę, którą da się czytać :D

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/09/david-weber-placowka-basilisk.html


Nd, 05 Wrzesień 2021, 22:09:12
1
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
próbuję skompletować jak "Herezje Horusa" :D
Tę Herezję też chciałem, ale zobaczyłem ceny t. 1 (miał dwa wydania pod róznymi tytulami) na Allegro :D Była wtedy jeszcze (nie wiem jak teraz) u wydawcy, ale z kosztami przesyłki też słono.

Pierwsze dwa tomy Honorki bardzo mi się podobały i nabrałem ochoty na więcej. Ale 3 i 4 tom to był dla mnie taki trochę kubeł zimnej wody - potwornie przegadane i ślimaczące się, szczególnie tom 3.
Właśnie przeczytałem - mam taką samą opinię, jak Ty.

A sam skończyłem kolejną świetną rzecz od Marpressu - znowu fantasy w klimatach ludów fińskich:

Juhani Karila, Polowanie na małego szczupaka

Takie coś powstało ze „spotkania” Hemingwaya z Sapkowskim, Redlińskim i chyba trochę Pilipiukiem (jeden z bohaterów to prawie Wędrowycz). Inspiracji Hemingwayem i Sapkowskim nie kryje sam autor, a może nie tyle Sapkowskim, co grą Wiedźmin.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/09/juhani-karila-polowanie-na-maego.html



A piszę, że kolejną, bo już wcześniej polecałem reprezentanta Estonii:

Andrus Kivirähk, Człowiek, który znał mowę węży
tu opinia:
https://seczytam.blogspot.com/2021/03/andrus-kivirahk-czowiek-ktory-zna-mowe.html

Dodam, że w przygotowaniu kolejna powieść fantastyczna z Estonii: Paavo Matsina Gogoli disco. To trochę SF, trochę dystopia, trochę historia alternatywna, trochę fantasy, to wszystko podlane sporą porcję humoru. O co chodzi - mamy nieodległą przyszłość, w której carska, acz przypominająca też komunistyczną, Rosja podbiła Estonię. główne miasta, czyli Tallin i Tartu leżą w ruinie, Estończycy zostali deportowani. Na ich miejscu mamy ludzi o imionach rosyjskich, w tym... zmartwychwstałego Gogola.

Estoński krytyk literacki Peeter Helme, bohaterów "Gogoli disco" nazwał: blatnointeligencją. Co to jest inteligencja, każdy wie, a blatno - to od rosyjskiego słowa "blatnoj" oznaczającego przestępczą elitę (dawnej przestępczości, mającej swój kodeks honorowy, swoją gwarę itd.).

Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:10:20
1
Odp: Seriale - co polecacie?
Z taką teorią to się jeszcze nie spotkałem.
To raczej nie jest kwestia tego, że im się mieczem robić nie chciało co raczej nie byli w stanie.
Nie chciało się. W rzymskiej armii było coraz mniej Rzymian, a coraz więcej barbarzyńców, w tym Germanów. Aż w końcu jeden z tych Germanów (Odoaker - imigrant w pierwszym pokoleniu) zdetronizował ostatniego cesarza i obwołał się królem Italii.

Inna rzecz, że upadło cesarstwo Zachodnie, a przetrwało jeszcze tysiąc lat cesarstwo wschodnie. Dlaczego? Ciekawa analogia: na teren zachodniego cesarstwa napłynęły masy uchodźców uciekających przed Hunami - Germanów (i Alanów). To niższe kulturowo towarzycho niespecjalnie miało respekt dla osiągnięć gospodarzy, w swoich dzielniach urządzali się zupełnie po swojemu nie przejmując się rzymskimi urzędnikami. De facto więc ostatni cesarz - Romulus Augustulus miał dość skromne państwo (w praktyce, bo w teorii wciąż było wielkie).

Na tereny cesarstwa wschodniego napłynęło znacznie mniej tych uchodźców i imigrantów.

Wt, 12 Październik 2021, 23:48:10
1
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają Tomasz Kołodziejczak, Skaza na niebie

Cztery opowiadania, które warto przeczytać. Cztery na dziewięć – trochę mało. Ale objętościowo dość sporo, bo wśród najsłabszych są trzy króciutkie. Z tymi króciakami jest ten problem, że wszystkie sprawiają wrażenie fragmentów czegoś większego i w tej postaci się nie bronią – wyglądają jak kawałki propagandowe. Wśród słabiaków są też, niestety, chyba najdłuższe Kropki na mapie. Co do jednego opowiadania (tytułowego), mam mieszane odczucia.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/10/tomasz-koodziejczak-skaza-na-niebie.html


So, 16 Październik 2021, 12:22:38
1
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wyjdzie trochę OT, ale moim absolutnym numerem 1 z tego co czytałem pióra Niziurskiego jest jednak "Sposób na Alcybiadesa".
U mnie na pierwszym miejscu jest chyba zbiór opowiadań - takich bardziej poważnych Trzynasty występek. A potem kolejno:
Siódme wtajemniczenie.
Trylogia odrzywolska
(Naprzód, Wspaniali! + Awantury kosmiczne + Adelo, zrozum mnie!).
Sposób na Alcybiadesa.
Szkolny lud, Okulla i ja
(kontynuacja, czyli Żaba, pozbieraj się! już mniej - dylogia o Żabie jest powiązana z Trylogią odrzywolską, to swego rodzaju cykl).

Nd, 17 Październik 2021, 15:13:40
1
Odp: Metal Hurlant
To chyba technika stosowana kiedyś w wydaniach Mandragory?
To technika obecnie używana powszechnie w wydaniach na twardo. De facto teraz mamy dwa standardy twardych: klejone i szyto-klejone.

Śr, 27 Październik 2021, 21:20:20
1
Odp: Tłumaczenia komiksów
Cytuj
turucorp
Oczywiście, i dlatego uwarunkowania genetyczne i psychofizyczne powodują, że kobiety mają lepszy wzrok, wyższy próg odporności na ból itd. itp. czyli są coraz częściej przyjmowane (i preferowane) na stanowiska, na których wymagane są takie cechy, również w wojsku.
I się z tym jak najbardziej zgodzę, dlatego bardziej poszukiwane są suwnicowe niż suwnicowi.
Ale jeśli chodzi o wzrok, to jest nieprawda. Płcie mają nieco różny wzrok, co nie znaczy, że jeden jest lepszy czy gorszy. Ale dają predyspozycje do pewnych zawodów. Kobiety lepiej rozróżniają kolory i lepiej widzą kątem oka. Mężczyźni za to lepiej widzą na wprost, lepiej rozróżniają szczegóły i lepiej widzą rzeczy/istoty w ruchu - dlatego jednak mężczyźni bardziej są predysponowani do służby wojskowej (pod wglądem wzroku, choć nie tylko), bo lepiej strzelają. Zresztą nie bez powodu sportowe konkurencje strzeleckie mają podział na płeć.

Poruczniczka jest idiotyczna, ot tłumaczu zachciało się zademonstrować jaki jest progresywny.

Nd, 31 Październik 2021, 17:38:24
4
Odp: Tłumaczenia komiksów
miałem ostatnio dyskusje w podobnym tonie o określeniu „murzyn”, które od 2015 roku jest uznawane za pejoratywne.
Nie od 2015, a od 2020. Do tego opinie Rady Języka Polskiego w takiej materii są bez znaczenia - RJP nie ma mocy wykładni w tym zakresie, to nie gramatyka czy ortografia. Inna rzecz, że to pomysł skrajnie lewicowego polonisty - wystarczy przejrzeć jego tablicę na fejsie.
A tu coś na temat:
https://seczytam.blogspot.com/2020/08/musimy-wymyslic-jezyk-polski-od-nowa.html

Nd, 31 Październik 2021, 18:13:30
4
Odp: Tłumaczenia komiksów
czyli jest pejoratywne czy nie?
Twoja wola czy uznasz za pejoratywne, czy nie. W każdym razie, wykładnie RJP są wiążące w zakresie gramatyki, ortografii i interpunkcji, a nie uznania słowa za pejoratywne czy nie.

Nd, 31 Październik 2021, 18:17:27
1