Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Posty polubione przez innych

Strony: 1 ... 4 5 [6]
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Autorzy komiksów a kwestie światopoglądowe
Czy poglądy autorów rzutują bezpośrednio na działalność wydawnictw?

To jest pytanie na które mogą odpowiedzieć jedynie wtajemniczeni w relacje między autorami i właścicielami wydawnictw.

Cytuj
Czy postrzeganie wydawnictw przez czytelników zależy od tematyki publikowanych komiksów?

Oczywiście. Chyba nie pomylę się jeżeli napiszę, że w mojej ocenie wydawnictwa Kultura Gniewu i Non Stop Comics sympatyzują z opcją progresywną.

Cytuj
A jeśli tak, to jaki procent komiksów musi być ukierunkowany światopoglądowo, żeby wpłynąć na taką percepcję?

Wystarczył "Skład główny" żebym zaczął zaliczać do nich Ongrysa.

Cytuj
Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna ideologiczną propaganda?

To jest źle ustawione przeciwieństwo. Ideologiczna propaganda może istnieć równolegle do wolności słowa. Problem zaczyna się gdy w imię prawicowych/lewicowych wartości dąży się do zakazania drugiej stronie uprawiania takiej propagandy.

Cytuj
Czy istnieją "bezpieczne" komiksy?

Z mojego punktu widzenia tak, ale progresywni dekonstrukcjoniści w najbardziej niewinnej klascyce mogą doszukać się apologii kolonializmu, stereotypizacji płciowej itp. itd.

Przy czym w moim przypadku ocena postrzegania wydawnictw nie ma związku z kupowaniem przeze mnie ich produktów. Tzn nie odmówię sobie Binio Billa dlatego, że KG publikuje Śledzia.

Nd, 10 Listopad 2019, 20:34:02
4
Odp: Autorzy komiksów a kwestie światopoglądowe
Uch, grubo, nie przeszkadzają ci reedycje propagandowych przedruków z PRLu, ale już przedruk z zachodu zmienia podejście do wydawnictwa?
KG oprócz np. Śledzia wydaje min. ultraprawicowego KRLa, czyli jeden "lewak" wystarczy żeby wydawnictwo było "lewackie", ale jeden "prawak" to za mało? Dziwne.

Naprawdę nie widzisz różnicy między nieaktualnymi propagandowymi peerelowskimi ramotkami wydawanymi w celu zaspokojenia popytu na nostalgię a pozycjami afirmującymi się czy starającymi się uczestniczyć w kreowaniu progresywnej narracji?
Żbik nie żyje, milicja nie istnieje, zachodni imperialiści nie knują przeciwko władzy ludowej.
Za oknami mamy tęczowe marsze a w społeczeństwie i między politykami aktualne są inne spory światopoglądowe.

Cytuj
Jeżeli autor dokonuje zmian w swoim utworze, to staje się "progresywnym dekonstrukcjonistą"?
Czy dopiero, kiedy robią to jego spadkobiercy?

Nie mam na myśli zmian w utworach tylko sposób ich interpretacji. Rzeczy neutralne jak nasz osławiony "Murzynek Bambo" są obecnie passe.

Cytuj
Rozumiem, że działa to w przypadku wszystkich wydawnictw? Doceniam, chociaż to nie wyjaśnia, w jaki sposób profilujesz same wydawnictwa, bo chyba tylko IPN nie ma w swoim portfolio nic lewicowego?

To nie jest dla mnie zagadnienie. To że zacząłem się świadomie zastanawiać nad obliczem ideowym wydawnictw wywołałeś swoim pytaniem. Do tej pory były to jakieś odruchowe odczucia, które jak już wspominałem nie mają wpływu na zakup produktów tych wydawnictw. Natomiast profiluję sobie komiksy - nie kupię komiksu, który będzie miał w opisie feminizm, LGBT+, Arabów, Żydów, inne prześladowane mniejszości i kupę innych tematów. Ta tematyka mnie po prostu nie interesuje niezależnie czy pozycja jest pro czy anty, nawet jeżeli graficznie jest pysznie. Ale zazwyczaj na szczęście nie jest.

Nd, 10 Listopad 2019, 22:32:12
2
Odp: Autorzy komiksów a kwestie światopoglądowe
Z tego co piszesz to chyba nie do końca Cię "nie interesuje" tylko jesteś najzwyczajniej uprzedzony. Może też dlatego że tego nie znasz to od razu zakładasz, że są tam jakieś ideologie. A jak wiadomo "ideologie" to big foot naszych czasów.

Rzeczywiście trzeba być uprzedzonym żeby założyć, że tytuł z opisem "porażająca i niezwykle aktualna wizja niedalekiej przyszłości. Posttrumpowskie, pogrążone w wojnie domowej Stany Zjednoczone i dwie bohaterki — ekskochanki rozdzielone przez dramatyczne zdarzenia i trudne wybory. Tytuł (calość zamknięta w dwóch tomach) bardzo mocno zaangażowany politycznie." zawiera jakąś ideologię.

Poza tym dlaczego wartościujesz moje upodobania i gusty ? "Uprzedzony" jest terminem nacechowanym negatywnie. Brak zainteresowania jakąś tematyką to po prostu brak zainteresowania, naprawdę nie musi za sobą nieść głębszych powodów.

Pn, 11 Listopad 2019, 13:50:59
1
Odp: Libertago Zgadzam się z Itachim. To się może odbić negatywnie na sprzedaży innych wydawnictw. Nie kupiłem żadnego wydania z Libertago więc mogę tylko spekulować ale w moim przypadku nabycie takiego luksusowego tomu prawdopodobnie wywołałoby psychologicznego "moralniaka" i jedno-dwumiesięczny autoszlaban na inne zakupy komiksowe. A jak było u was nabywców Thorgali i Szninkli - wstrzymaliście się czasowo z zakupami czy nie ?
Pn, 18 Listopad 2019, 22:02:53
1
Odp: Sytuacja polskiego komiksu A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu realistycznego adresowanego dla starszych ? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza. Jeżeli ceny licencji na komiksy zagraniczne są na tyle niskie, że jednoosobowe wydawnictwa stać na wydawanie z zyskiem i bynajmniej nie w masowym nakładzie dzieł takich twórców jak Swolfs, Hermann, Vance, GAL, Mobius, Manara, Gimenez, Segrelles, Andreas, Lawrence (żeby wymienić tylko to co miałem w zasięgu wzroku) to tego nie przeskoczymy. Swoją drogą mógłby ktoś wtajemniczony zdradzić przynajmniej jakiego rzędu wielkości jest cena takiej licencji ?
So, 23 Listopad 2019, 23:40:40
1
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
Więcej dobrego dla polskiego komiksu zrobicie, kupując jakikolwiek współcześnie wydany (osobiście mam dwie perełki) i po satysfakcji płynącej z jego lektury napiszecie do autora kilka ciepłych słów.


Ja się obecnie zastanawiam nad Niezwyciężonym i Mieszkiem.
A jakie Ty dwie perełki miałeś na myśli ?

Nd, 01 Grudzień 2019, 12:17:25
1
Odp: Budżetowe kolekcjonowanie komiksów
Zaczęło się od tego, że Donaldami można narobić sobie obciachu. A tymczasem wydaje mi się, że w Polsce A.D. 2019 "problemem" nie są Donaldy tylko fakt, że komiks jako pojęcie zbiorcze jest traktowany jako coś gorszego.

Ja bym to uogólnił bo dotyczy to generalnie posiadania czegokolwiek wykraczającego poza standardowy zestaw mieszkaniowy (meble z ikei, jak największy telewizor i laptop). Wystarczy regał z książkami żeby spotkać się z pytaniami w stylu - "po co ci tego tyle?".

Wt, 31 Grudzień 2019, 14:02:35
2
Odp: Dlaczego akurat komiks? Poza jednym rodzynkiem same stare dziady 40+
Za jakieś dwadzieścia lat z polskiego rynku komiksowego zostaną dym i zgliszcza.
Nie chce mi się pisać o moim początku bo to będzie dublowanie poprzedników: tak samo Polch, Baranowski, Chmielewski, Christa, Raczkiewicz et consortes

Pt, 03 Styczeń 2020, 10:50:37
9
Odp: Komiks dziecięcy i sprawa wojny Kapralu, pojedź jeszcze te serie https://www.wydawnictwoliteratura.pl/serie-wydawnicze/wojny-doroslych-historie-dzieci  i peerelowskie książki też, "Kamienie na szaniec" albo cykl o "Kaktusach" Zawady
So, 01 Luty 2020, 23:00:55
2
Odp: Wpływ koronawirusa na rynek komiksowy Ja już ponad miesiąc temu zrezygnowałem z kupowania książek i komiksów. Całą sprawę śledzę od czasu gdy Chiny zamknęły Hubei i jestem tak zdołowany, że nawet nie mam nastroju na likwidowanie swojej kupy wstydu. Tym, którzy jeszcze nie dali za wygraną zwrócę uwagę na pewną kwestię bezpieczeństwa - przesyłki krajowe idą na tyle szybko, że jeżeli pakowacz nakicha do środka to wirus może spokojnie przetrwać na zafoliowanych komiksach. Ja bym na waszym miejscu poddawał przesyłki jakiejś kwarantannie albo dezynfekcji.
Pn, 16 Marzec 2020, 09:38:17
1