Autor Wątek: Zbieractwo gier  (Przeczytany 14744 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online gashu

Zbieractwo gier
« dnia: Wt, 11 Czerwiec 2019, 20:48:58 »
Ciekaw jestem, jak wygląda Wasze podejście do kolekcjonowania gier? Zbieracie na półkach kolorowe pudełka? A może pozbywacie się ich zaraz po ograniu danego tytułu? Co myślicie o wydaniach kolekcjonerskich, wzbogacanych o wszelakie figurki i inne gadżety? A może cyfra uber alles?
« Ostatnia zmiana: Wt, 11 Czerwiec 2019, 21:07:58 wysłana przez gashu »

John

  • Gość
Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 11 Czerwiec 2019, 23:06:23 »
Kupuje ektronicznie. Nie mam gdzie zbierać, albo pomieszkuje u babci, albo wynajmuje, niestety częste przeprowadzki utrudniają życie w takich kwestiach. Z tego też powodu komiksowe hobby ucierpiało, ale to już inna historia. Tak mam zawsze w komputerze swoją "wirtualną półkę" i dopóki jakiś CyberMarian mi jej nie zhackuje, nie muszę się niczym przejmować.

Offline Lou

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 08:00:21 »
Mam na imię Lou i jestem uzależniona ;) Jeśli tylko mam możliwość kupuję wersje pudełkowe. Lubię mieć je ułożone na regale, oglądać, dotykać ;) Z cyfry korzystam tylko wtedy, gdy dany tytuł jest nieosiągalny w wersji fizycznej lub dużo tańszy.
Co do kolekcjonerek to mam trochę figurek z gier, ale najczęściej kupuję je oddzielnie. Po co mi jakieś dodatki w stylu naklejek, map itp. Nie chciałoby mi się bawić w ich odsprzedaż. Czekam aż pojawią się w sprzedaży same figurki i biorę póki są dostępne.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline R~Q

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 08:07:52 »
Kiedyś wypalałem na płyty wszystkie swoje gry z GOG-a i Humble (DRM-free) i nawet okładki robiłem i stawiałem na półce

Jednak od jakichś 8 lat nie mam już na to czasu :P

Tysonek

  • Gość
Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 08:12:33 »
Prawie 200 pudełek na półkach, kilka kolekcjonerek. Niestety od 2,5 roku wpadłem w komiksy jak śliwka w kompot i pudełkowe kupuje tylko na pleja, na pc sztandar przejęły cyfrówki.

Offline Antari

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 09:17:11 »
Również zbieram wydania pudełkowe, tylko konsole. Retro, Current. Mocno staram się aby nie stało się to co z komiksami czyli niekorzystny stosunek kupionych do "ogranych". Obecnie na PS4 wynosi 90% wiec nie jest źle :) Ale pod koniec roku może się to zmienić... duże tempo.

Offline amsterdream

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 10:00:35 »
Kupuję, przechodzę i sprzedaje. Nie odczuwam potrzeby kolekcjonowania gier. Z tego powodu też nie gram w ogóle na PC bo tam tylko dystrybucja cyfrowa.

Online gashu

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 11:06:18 »
U mnie wygląda to następująco:
1. Posiadam około setki pudełkowych wydań na nowożytne sprzęty (PC, PS3/PS4/PSV, WiiU, Switch, 3DS), w tym kilka w tak zwanych "big boxach").
2. Trochę pudełkowych edycji gier na sprzęty retro (C64, AtariXE) na kasetach magnetofonowych :) i cartridge'ach.
3. Wydań figurkowo-kolekcjonerskich raczej unikam z uwagi na ich "gabarytowość". Aktualnie posiadam 2 takie pozycję, z czego sam kupiłem poniższą (drugą dostałem w prezencie):


Offline nori

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 14 Czerwiec 2019, 07:53:00 »
Jestem maniakalnym kolekcjonerem, i przez lata miałem rożne zajawki zbierackie. Obecnie staram się nieco wrócić do normalności i ograniczam się do "zaledwie" trzech hobby: klocków LEGO, komiksów, no i gier właśnie. Niestety, każde z tych hobby jest mocno miejscożerne, więc staram się jakoś ograniczać. Dlatego też ostatnio pozbyłem się choćby "bzdetów" z gier, w świat poszły jakieś figurki, dodatki itp. Z gier oczywiście zostawiłem sobie co bardziej znaczące dla mnie kolekcjonerki (np.: Gothic 3, Wiedźmin 1 i 2), natomiast z gier konsolowych na półce królują głównie tytuły na PS3 (już nie uzupełniam kolekcji), PS4 (tu regularnie coś dochodzi, syndrom kupki wstydu tak jak w przypadku komiksów) oraz gry na WiiU i Wii ale bardziej jako fanaberia.

Podobnie jak Lou, lubię co jakiś czas "pomacać" pudełka, tutaj także mam dodatkowy fetyszyzm: toleruje opakowania jedynie w języku polskim lub angielskim, nienawidzę wydań niemieckich, także z powodu brzydkiego oznaczenia na okładce, które psuje dobre wrażenie z jej odbioru. Także preferuje wydania premierowe lub "game of the year", nie lubię wszelkich wznowień w tzw. "tanich seriach", zazwyczaj mają ohydne okładki. Wersje cyfrowe kupuję, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy dany tytuł nie jest dostępny w pudełku, choć oczywiście są od tej zasady wyjątki.

No i pudełka muszą być w miarę ładnym stanie. Ostatnio trafiłem na wyprzedaży na nowe gry na Wii za 5 zeta za sztukę i kupiłem ich z 20, tylko po to, żeby poodmieniać co bardziej zniszczone pudełka z mojej kolekcji. Podobnie co jakiś czas kupuję same pudełka na PS3 czy PS4 i podmieniam.

Ogólnie: maniak. :)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Lou

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 14 Czerwiec 2019, 08:20:35 »
tutaj także mam dodatkowy fetyszyzm: toleruje opakowania jedynie w języku polskim lub angielskim, nienawidzę wydań niemieckich, także z powodu brzydkiego oznaczenia na okładce, które psuje dobre wrażenie z jej odbioru.

To jeden z powodów dla których nie kupuję gier na PS4 na allegro.

Nori, pokaż zdjęcia growej kolekcji :D
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline nori

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 14 Czerwiec 2019, 10:14:23 »
To jeden z powodów dla których nie kupuję gier na PS4 na allegro.

Dokładnie, jest z tym problem. Unikam dziwnych sklepów w których są zdjęcia "podglądowe", a często niestety bywa tak, że jak dopytuję się o szczegóły, to sklep zlewa takie pytania. Choć oczywiście są wyjątki, i parę zakupów bardzo sobie chwaliłem. Tak samo nagminny problem z subiektywnym opisem stanu, dla niektórych stan bardzo dobry płyty to to samo co "od groma rys i rysek, ale się uruchamia". Czyli tak jak i w świecie komiksów, ostatnio uzupełniałem braki w kolekcjach i np.: nabyłem egzemplarz opisany jako "idealny" który był w gorszym stanie niż zakupiony gdzie indziej egzemplarz w stanie "dobrym". Popękane opakowania to standard.

Jak już warto patrzeć na aukcje prywatnych użytkowników, gdzie są "real photos". Oczywiście też jest loteria, ale czasem uda się trafić coś fajnego w dobrej cenie.

Kolekcja mocno się ostatnio odchudziła, ale chętnie pstryknę jakąś fotkę. Oczywiście w przypadku niektórych tytułów na PS3 jest syndrom "pewnie w życiu to nie zagram, ale być może kiedyś najdzie mnie ochota, więc sobie zostawię".
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 13:21:58 »
Parę fotek półeczki nad biurkiem, mebelek oczywiście samoróbka, specjalnie pod wymiar, na każdym poziomie mieści dwa rzędy pudełek, obecnie gry na PC są z tyłu, na konsole z przodu. PS3 zajmuje jedna poleczkę w dwóch rzędach, do fotek nieco poprzestawiałem układ.



PS4: Oczywiście nie mogło zabraknąć takich serii jak God of War, Uncharted, Tomb Raider czy komiksowe Spider-man i Batman, są tu także tytuły które można potraktować jako "lektura obowiązkowa" na PS4: Wiedźmin 3, Horizon, The Last of Us, Bloodborne, inFamous, Hellblade, Detroit itp. Nie zabrakło dziwnych tytułów: Rime, Shadow of the Colossus, The Girl and the Robot itp. Darksiders czy DMC pokończyłem już dwa-trzy razy (na rożnych platformach :) ), staram się także przekonać do FPSów na konsoli, Doom, Titanfall, czy Wolf czekają jeszcze na ogranie.

WII i WIIU to taka fanaberia, konsolę nabyłem gdy odchodziła do lamusa, a jej ceny zaczynały wariować, udało się zdobyć ja jeszcze za ludzkie pieniądze. Uruchomiana ze trzy razy, póki co, czeka na lepsze czasy. Z gier udało się zdobyć co ciekawsze tytuły, w tym oczywiście najróżniejsze Mariany, Zeldy gry charakterystyczne dla Nintendo, a także dziwolągi w stylu ZombiU, The Wonderful 101 oczywiście Bayonetta 1 & 2 (tu niestety niemiecka okładka...), a na Wii: Deadly Creatures, Muramasa, Red Steel 1 & 2, Zack & Wiki, Pandora’s Tower, Sin And Punishment itp....



PS3. To od tej konsoli zacząłem przygodę z tego typu sprzętem. Kupiłem używaną, chciałem zagrać w dwie serie: Uncharted i God of War po czym pozbyć się. A skończyło się jak widać. Uncharted brak w kolekcji, wszystkie tytuły które otrzymały wersje odświeżone na PS4 powymieniałem. Niekiedy było warto, jak właśnie w przypadku Uncharted, której to serii pierwszą część znacznie poprawiono. Oczywiście na półeczce nie zabrakło platformówek, w tym Ratchet & Clank w wielu odsłonach, zręcznościówek, strzelanek i obowiązkowych dziwolągów pokroju Kung Fu Rider, El Shaddai Ascension of the Metatron, Short Peace Ranko Tsukigime's Longest Day, Nier, Killer is Dead, Child of Eden. Jako maniak komiksów, jest tu także sporo tego typu tytułów: wiele odsłon Spider-manów, Hellboy, Captain America Super Solider i inne.



Górna półka w tym momencie ma ustawionych parę tytułów na PS4, jeden na WiiU, który niefortunnie nie mieści się pionowo oraz czyste pudełka czekające na podmiankę. Reszta to komiksy, te też gdzieś trzeba poupychać. Na samej górze parę wydań dużo pudełkowych, było tego więcej, ale nastąpiła czystka - niestety, na wszystko miejsca nie starczy (i tak, pozbywałem się ze złamanym sercem, ale cóż zrobić).
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline adamarluk

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 14:05:40 »
W Empiku tylu gier nie widziałem, zacna kolekcja.

Korzystając z okazji, jaką grę polecilibyście 14-to latce na Xbox one? Może coś mangowego, ale nie wyłącznie.

Offline Lou

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 16 Czerwiec 2019, 19:20:42 »
nori, super to wygląda. Szczególnie półka z tytułami na PS4 :D
Sama pozbywam się pudełek z kolekcjonerek, bo nie mam ich gdzie trzymać. Czasami nawet mi szkoda tych pudeł, niektóre są naprawdę fajne. No i w przypadku ewentualnej odsprzedaży też lepiej mieć komplet. Niestety, nie mam tyle przestrzeni.

@adamarluk, nie znam się na grach mangowych, ale od siebie mogę polecić Limbo i Little Nightmares. Obie ładne, klimatyczne, nie za trudne i z optymalną dawką grozy.

« Ostatnia zmiana: Nd, 16 Czerwiec 2019, 19:25:11 wysłana przez Lou »
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline Antari

Odp: Zbieractwo gier
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 17 Czerwiec 2019, 09:26:18 »
A jak sobie radzicie w sytuacji gdy macie wersję premierową danej gry, a za jakiś czas zapowiadają wersję GOTY lub Deluxe z wszystkimi dodatkami, DLC itd. Sprzedajecie i wymieniacie? Ja mam kilka takich przykładów np. Nier: Automata, Persona 5. Teoretycznie chciałbym mieć pełniejszą wersję ale dochodzi do głosu fakt, że te gry mają inne trofea i inne save'y, więc rozgrywkę trzeba by zaczynać od nowa a stary save do kosza. Kiedyś jak byłem młodszy to miałem takie właśnie perfekcjonistyczne podejście do kolekcji, teraz już olewam temat. Poprawiać można w nieskończoność wszystko. Można wymieniać z premierowych na Deluxe, a potem i tak wyjdzie jakiś remaster na PS5  ;D