Autor Wątek: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!  (Przeczytany 57607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gashu

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #225 dnia: Pt, 23 Lipiec 2021, 10:15:50 »
Nori, mam pytanie odnośnie Vity i instalowania homebrew służącego do emulacji klasycznych platform. Czy instalując tego typu oprogramowanie cały czas mamy możliwość uruchamiania gier z oryginalnych kartridży na omawianą platformę?

Mam kilka gier do których jestem przywiązany (Uncharted, Wipeout, Spelunky, Persona 4, itp.) i nie chciałbym stracić możliwości ich uruchamiania po instalacji oprogramowania nieautoryzowanego przez Sony.

Czy lepiej do celów emulacji sprawić sobie po prostu drugą konsolkę? :)

Offline nori

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #226 dnia: Pt, 23 Lipiec 2021, 11:03:28 »
Ja sprawiłem sobie drugi egzemplarz, tym bardziej, że mam sporo gier zarówno pudełkowych jak i w formie elektronicznej (oryginalna karta 32 to za mało), większość z przypadku, tzn kupowałem gry na PS3 i PS4 i okazało się, że od razu w pakiecie były wersje na Vitę.

W przypadku homebrew podstawowa wersja po prostu "uwalnia" konsolę i korzystasz z oryginalnej karty. Wtedy oczywiście możesz używać też kartridży. Tyle, że będziesz miał relatywnie mało miejsca, karta 32 GB nie jest tania, i pewnie szybko ją zapełnisz, choć emulatory nesa, snesa, rodziny GB zajmują nawet z pełną paczką romów grosze.

Gorzej jak będziesz chciał ogrywać gry z PS1, PSP czy nawet Scumm'a, tu każdy tytuł zajmuje od 100 do 400 MB, a są i większe. Wtedy rozwiązaniem jest adapter (na Allegro za 15 zeta) i karta SD. Ale minus jest taki, że adapter wkłada się tam gdzie kartridże. Rozwiązania:
- jest jakiś plugin, który pozowała odłączyć adapter i można się przełączać na karty - nie testowałem, jest to trochę upierdliwe, tym bardziej, że adaptery lubią padać i lepiej raz włożonego raczej nie ruszać.
- po prostu wykorzystać cyfrowe kopie. Jest to piractwo, nie popieram, ale w przypadku jak masz oryginał na półce, poniekąd można mieć czyste sumienie.

Mimo, że sporo gier zajmuje niewiele miejsca, to nawet kartę 256 zapełnisz bardzo szybko (tu uwaga: ważne jest formatowanie i ustawienie jak najmniejszego klastra!) Sam gotowy pakiet retroArcha zajmuje ponad 30 giga, a masz piękny zestaw najróżniejszych emulatorów z romami, już wszystko skonfigurowane. Parę przygodówek na SCUMMA (działa sporo tytułów z GOGa) zapełni Ci spokojnie 10-20 GB. A jak dojda tytuły z PSP, PS1, to już w ogóle...

Polecałbym: na początek ograniczyć się do oryginalnej karty, zostaje Ci możliwość uruchamiania oryginalnych gier, do tego stare emulatory spokojnie pomieścisz. Jak Cię najdzie ochota na więcej, to rozważysz powyższe możliwości.
Albo od razu zainwestować w drugi egzemplarz. :) Ja drugi, w naprawdę fajnym stanie, kupiłem za coś 350 złotych, wydaje mi się, że w tym poziomie cenowym warto rozważyć, tym bardziej, że będziesz miał z tym od groma zabawy.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline gashu

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #227 dnia: Pt, 23 Lipiec 2021, 12:31:01 »
Wielkie dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie!

Odnośnie emulacji - celuje przede wszystkim w stare 8 i 16-bitowe konsole (NES, SNES, Sega Genesis, różne GB). Romy gier na te platformy nie są specjalnie "ciężkie", więc brak pamięci nie powinien być problemem (a przynajmniej nie od razu ;)).

Obecnie do ogrywania klasyków używam chińskiego BittBoya, ale tam ekranik jest malutki i w związku z powyższym rozglądam się za czymś bardziej ergonomicznym.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #228 dnia: Pt, 23 Lipiec 2021, 16:50:43 »
Skończyłem dwa starocie: Prince of Persia pierwszego z 1989 roku i Contrę z 1988 roku. Oba tytuły na Vicie - mimo, że gry mają swoje lata (lekko mówiąc) to na małym ekraniku prezentują się rewelacyjnie. Dużo dają i ułatwiają rozgrywkę dodatkowe opcje, jak możliwość sejwu w dowolnym momencie czy chwilowe cofanie czasu w emulatorze nesa. PS Vita to naprawdę rewelacyjny sprzęt dla lubiących starocie, gorąco polecam. Michael_Korvac szkoda, że nie zdecydowałeś się ostatecznie na ten sprzęcik, ostatnio bawiłem się GA i jednak emulacja na Vicie wypada przepięknie - gry wyglądają ślicznie (VITA ma ekran OLED, który tak wychwalasz w telewizorze), chodzą płynnie, do tego można sejwować czy ustawić bez problemu sterowanie pod siebie.

OLED, to ta ,, wysmakowana" technologia, która może i jest znana i poważana przez określony ,,fanfik technologiczny" wśród ludzi, ale nie jest ona tak uznawana, aby chciał i mógł ją mieć każdy. Typowemu ,,Januszowi z czwartego piętra" zwisa i powiewa to czy obejrzy on odcinek jakiegoś serialu, czy film na lapku, smartfonie bądź na super hiper duper wypaśnym odbiorniku TV OLED/QLED/FALED (tak, jak zostanę tu, gdzie jestem obecnie, to za około roku, może wcześniej, zakupię 83 calowego SONY - chyba będzie to model XR-83A90J lub coś podobnego do tego). Chłop zakupi najwyżej TV z wyprzedaży Media Expert, i po kłopocie! Ważne, żeby takowy Janusz miał dostęp do internetu, to ,,se będzie mógł coś ściągnąć lub obejrzeć na VOD lub streamingu", co będzie chciał. Tak to w wielu przypadkach moi drodzy się odbywa.

A tymczasem wracając do tematu growego, nie żałuję, że nie kupiłem Vity z wyświetlaczem OLED. Płacić 600 zł za ten sprzęt? Nie, wolę poczekać do października na Nintendo Switch OLED, w międzyczasie ciesząc się tym, co daje mi zakupiony niedawno Game Boy Advance SP.  8)

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #229 dnia: So, 31 Lipiec 2021, 10:57:00 »

Odrabiane zaległości... To dopiero początek.

P.S. Ciekawe w Tony Hawk Pro Skater 1+2, przynajmniej występuje to u mnie w wersji płytowej na Ps5, jest to (nie wiem, czy w tej growej strukturze podobne możliwości są wszędzie, np. w wersji cyfrowej, pudełkowej na Ps4 etc.), że w opcjach ustawień rozgrywki tejże gry można włączyć ,,game moda" SI, który ustawia sterowanie skaterem na: perfekcyjny manual (gracz jest w stanie zrobić nieskończenie wysoki wynik w grindzie, np. na krawędzi obwódki basenu czy jakiegoś ograniczonego obszaru!), lądowanie zawsze bez failu, ciągle wypełniony pasek specialu. Wygląda to o tyle pozytywnie dziwnie, że wskakuje mi każdy wynik liczbowy i ilościowy w grze oraz pucharki w tym związane, co jest istotne w drodze do ogrania Platyny. Sama gra, jak dla mnie, nie jest trudna (taaa, to pojęcie względne w przypadku tych odsłon growego Tony'ego), jednakże jawi się jako czasochłonna, stąd gamerzy dają jej wysoką ocenę poziomu/skali trudności, jeśli chodzi o drogę gracza do ,,wbicia Platyny" w "THPS 1+2". 8)

Offline nori

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #230 dnia: Wt, 03 Sierpień 2021, 10:35:39 »
Mam przyjemność bawić się właśnie nową generacją konsol, i cóż, samo PS5 jakoś nie powala, brak efektu WOW, choć muszę przyznać, że kultura pracy, oraz sama szybkość działania robią wrażenie. Co do samych gier, niewiele tego nadal jest, ale ograć zapewne warto:

Astro's Playroom darmowy tytuł w pakiecie z konsolą. Laurka Sony i bardzo fajny przekrój przez wszystkie generacje konsol. Gra się przyjemnie, grafika prześliczna, do tego rozgrywka skupia się na nowościach, głównie możliwościach pada. Gra wystarcza na 3 godzinki, i to ze znalezieniem wszystkiego i wbiciem platynki. Jako tytuł darmowy, jak najbardziej warto się pobawić, tym bardziej, że jest ładnie, fajnie, bezstresowo.

Ratchet & Clank: Rift Apart platformer 3D pokazujący możliwości nowej konsoli. Trzeba przyznać, gra wygląda jak film animowany, jest bardzo kolorowo, oczy cieszą detale i piękne efekty cząsteczkowe, czasy ładowania praktycznie nie istnieją. Póki co jestem w 3 czy 4 etapie, więc jeszcze sporo przede mną, ale już widać niestety sporo minusów. Przeszkadzają niewidzialne ściany, momentami głupie ograniczenia, nienaturalne zachowanie postaci pobocznych, do tego już trzy razy zdarzyło mi się gdzieś przyblokować, co wymaga wczytania wcześniejszego punktu kontrolnego, a jak udało się już odblokować, to zdarzyło mi się, że pad zgłupiał i nie działały wszystkie przyciski.

Ogólnie: brak wspomnianego efektu WOW, sam system konsoli wymaga jeszcze dopracowania (gdzie są katalogi?), na gry które naprawdę pokażą moc także chyba przyjdzie nam nieco poczekać. Nie testowałem jeszcze gier z PS4, z tego co widziałem, to np taki Fallen Order czy Conrol sporo zyskują, z pewnością dużym atutem jest zmniejszenie czasów ładowania, które na PS4 czasem potrafią mocno irytować.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #231 dnia: Śr, 11 Sierpień 2021, 13:25:39 »
Ratchet & Clank: Rift Apart skończony, do tego nieco przy okazji wpadła bardzo przyjemna platyna. Gra się bardzo fajnie, całość prezentuje się jak film animowany, jakość animacji i modeli naprawdę zachwyca, do tego scenariusz także daje radę. Wizualnie jest ślicznie, sporo kolorów, fajne postacie, mnóstwo efektów cząsteczkowych. Jak na ekranie jest większa zadyma, to momentami można się nawet pogubić co się dzieje. Polska wersja rewelacyjna - włączyłem na chwile oryginalne głosy, i nasze wypadają o wiele lepiej. Jedynie głosy robotów, a takich postaci jest tu sporo, momentami dziwnie brzmią, ale w sumie, ma to swoje uzasadnienie. Przejście całości zajęło mi około 15 godzin, co uważam za bardzo dobry wynik, nie za krótko, ale też nie za długo. Tak w sam raz. :) Mimo to nadal jednak nie czuć tej nowej generacji, no i niestety jest sporo błędów, w tym blokowanie się postaci, gdy wpadniemy w jakieś dziwne miejsce. Do tego często zdarzają się niewidzialne ściany, czy miejsca, które istnieją fizycznie, ale nie da się tam dostać. A jak uda się już coś pokombinować i jakoś trafić do dziwnego miejsca, to może się okazać, że nie ma drogi powrotu, gdyż twórcy najwidoczniej nie przewidzieli, że gracz się tutaj pojawi. Mimo nowej generacji, zdarzyło się także, że coś przycięło (ale raz czy dwa razy na całą grę, więc bez tragedii), co bardziej mnie zdziwiło, był moment gdy nagle jakby konsola nie nadążała z generowaniem obiektów i widoczny był popup rożnych detali. Zakładam, że gra w sumie była już gotowa, twórcy byli w trakcie poprawek i testów, ale przyszedł jakiś pan z SONY i stwierdził, że skoro działa, to trzeba wypuścić, żeby coś na tę biedną PS5 było. Ogólnie warto zagrać, szczególnie jak ktoś lubi taki typ gier. Pierwsze etapy nie porywają, ale im dalej tym lepiej, i całość wypada naprawdę nieźle.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #232 dnia: Pn, 30 Sierpień 2021, 15:07:48 »
Po w sumie dobrej zabawie z Ratchet & Clank: Rift Apart, zapuściłem sobie Ratchet & Clank z 2016 roku, czyli remaster pierwszej cześć. Gra wyszła na PS4 i prezentuje się bardzo dobrze, choć w pojawiały się negatywne opinie, jakby przy większej zawierusze gubiła klatki. Mimo, że nie posiada patcha na PS5, to przynajmniej zyskuje na wczytywaniu oraz chodzi super płynnie, nawet gdy na ekranie lata parunastu wrogów i setki śrubek. Graficznie naprawdę jest to najwyższy poziom, i często zdarzają się widoczki, które zapierają dech w piersiach. Sama rozgrywka bardzo przyjemna, polska wersja bardzo dobra, nawet Clank nie irytował tutaj jak w nowszej odsłonie. Trzeba się przyzwyczaić do sposobu strzelania, ale po paru chwilach już nie ma z tym problemu. Co ciekawe, znowu porównując do nowszej cześć: ani razu nie zdarzyło mi się przyblokować, czy zawiesić rozgrywki, widać, że gra została dokładniej przetestowana. Niewidzialne ściany także nie były tu aż tak upierdliwe. W obie części gra się bardzo przyjemnie, pod pewnymi względami jest lepiej w nowszej, pod innymi w starszej odsłonie. Szkoda, że to jedyne odsłony, które ukazały się na PS4/PS5, reszta, a sporo tego było, wyszła na PS2, PS3, PSP.
« Ostatnia zmiana: Pn, 30 Sierpień 2021, 15:10:03 wysłana przez nori »
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Guru_Komiksu

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #233 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 11:53:47 »
Gram w Darkest Dungeon, Cosmic Express, Rum & Gun i zaraz zacznę przygodę z The Ascent.

Offline Lou

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #234 dnia: So, 16 Październik 2021, 21:27:07 »
Aktualnie ogrywam Far Cry 6 i bawię się znakomicie. Ta część podoba mi się nawet bardziej niż "piątka". Przez ten latynoski klimat aż chyba wrócę do Ghost Recon Wildlands i może splatynuję.
Zaczęłam też Chernobylite. Fajna gierka, taka zbugowana. Już w prologu miałam błąd uniemożliwiający przejście dalej.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline gashu

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #235 dnia: Pn, 18 Październik 2021, 11:01:49 »
Ghost of Tsushima (PS5) - Wiedźmin w Japonii. Wtórne, ale fani samurajów będą bawić się przednie. Ja zresztą też.

Diablo 2 Resurrected (PC) - znana satanistyczna gra w końcu wygląda tak, jak ją (nieprawdziwie) zapamiętaliśmy.

Kathy Rain: A Detective is Born (PC) - klasyczna przygodówka point'n'click. Pixeloza wylewa się z ekranu, ale historia wciąga jak diabli. Dobra rzecz.

Offline Leyek

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #236 dnia: Pt, 22 Październik 2021, 21:01:37 »
Echo Generation -  jeszcze nie gram, ale wczoraj ściągnąłem z Gamepassa i dziś na chwilę na pewno odpalę. Graficznie wygląda przegenialnie. Urywki gameplay'u wskazują na eksplorację + turowe walki więc też samo dobro:



Offline Death

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #237 dnia: Cz, 11 Listopad 2021, 20:15:39 »
Kupiłem sobie w końcu jakiś komputer, bo ten stary nie chciał odpalić Wiedźmina 1. Pojawiała się informacja, że nie spełnia wymagań. Zamierzam ograć kilka starych gier, bo w nowe będę grał na PlayStation i Xboxie. Plan jest taki, żeby najpierw ograć Wiedźmina 1, potem Call of Cthulhu: Mroczne zakątki świata, później pewnie jedynkę BioShock i Necronomicon twórców Draculi (uwielbiam tę grę). A później się zobaczy. Dla mnie to czarna magia, ale chyba wybrałem dość przyzwoity sprzęt:

Była jakaś promocja i z kodem dałem 4800 zamiast 5500. Fajnie że ma duży ekran. A te wszystkie parametry to tak jak pisałem czarna magia, w pctach i laptopach jestem totalnym lamusem.

Już dawno temu kupiłem sobie taki wiedźmiński zestawik z myślą, że kiedyś kupię komputer. :D


Na początek Wiedźmin 1 i Call of Cthulhu:




Strasznie się jaram tymi dwoma grami. :) Już trochę pograłem i obie mają nieziemski klimat i świetną muzykę.

Offline Leyek

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #238 dnia: Cz, 11 Listopad 2021, 22:10:21 »
Do staroci RTX nie był Ci potrzebny ;)

Ja rok temu ulepszyłem swojego 10-letniego kompa po taniości - Dual Core na Quad Core i Radeon HD4850 na GTX 670. Miałem jeszcze dorzucić 4GB Ramu, ale o dziwo nawet z posiadanymi 4GB wszystko śmiga. Wyszło jakieś 350 zł, a nawet taki Layers of Fear 2 czy Desperados 3 nieźle chodzą, nie mówiąc o tym, że Alien Isolation spokojnie wyciąga 60 fpsów. Choć w sumie trochę potestowałem i oprócz Botaniculi z synem to i tak niezbyt na nim gram :) Mimo, że wychowałem się na PC (zaczynająć od 386) to teraz zdecydowanie wolę grać na konsoli.

Offline Death

Odp: W co w tej chwili grasz? Podziel się opinią!
« Odpowiedź #239 dnia: Pt, 12 Listopad 2021, 10:17:38 »
A to nie wiem. Ja się na tych kartach i procesorach nie znam. :) Kupiłem taki, żeby starczył na dłuższy czas. No i oprócz jedynki Wiedźmina mam też dwójkę i trójkę, więc fajnie byłoby w nie zagrać na laptopie (przeszedłem już na konsolach). Jak wyjdzie coś fajnego, to też będzie mi działać. Kupiłem taki, żeby mieć spokój. :)