Autor Wątek: Podłączenie głośników do konsoli.  (Przeczytany 413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online nori

Podłączenie głośników do konsoli.
« dnia: Pn, 26 Luty 2024, 20:02:22 »
W sumie z ciekawości, przerabiał ktoś z Was podłączenie głośników do konsoli?
Chodzie dokładnie o takie konsole jak:
- Playstation 5
- X-Box Series X/S
- Nintendo Switch

Oczywiście można głośniki podłączyć bezpośrednio do wyjścia audio na padzie, ale średnio to wygodne.
Są ekstraktory audio, ale nie miałem z takim ustrojstwem do czynienia, jak to może wpływać na jakość obrazu?

Jakby wyglądało ewentualnie podłączenie naraz trzech konsol, czyli switch HDMI (3 na 1), później ekstraktor, i najlepiej wetknięcie tego w kartę dźwiękową w kompie, czyli przepuszczenie sygnału przez jej bebechy. Da takie coś dla jakości dźwięku? (zakładając kartę Aim 808 z małymi zmianami, by uzyskać bardziej ciepły i dynamiczny dźwięk)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Leyek

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 21:06:00 »
Niezła kombinacja ;) (no ale to wina producentów co wyjście optyczne wywalili z konsol tej generacji). Używałem jakiś czas switcha i obraz był ok (tylko to musi być coś przyzwoitego w okolicach stówki, a nie te chińczyki za 3-4 dychy), ekstraktor sądzę też przepuści go raczej bez zmian. Gorzej może być z dźwiękiem szczególnie, że Toslink/optyk ma ograniczoną przepustowość względem HDMI i już tutaj dźwięk zostanie "ścięty" i przerobiony. Patrzyłem, że karta obsługuje do max. 7.1, więc zakładam, że minimum te 5.1 masz (optyk i tak więcej nie przepuszcza). Choć w sumie jeśli to jakiś zestaw głośników komputerowy w stylu Creative'a to pewnie i tak nie będzie słychać wielkiej różnicy z "przyciętego" optyka.

Weź zamów sprzęty z Allegro, potestuj 2 tygodnie, jak nie będzie słabo to najwyżej zwrócisz.

Ja mam podłączone konsole pod amplituner kina domowego (plus kolumny 5.1) i różnica względem głośniczków tv jak się można spodziewać jest kolosalna. PS5 (innych nie testowałem) przez słuchawki też daje radę, nawet zaryzykuję stwierdzenie, że tak jest lepszy efekt niż by był na jakimś słabszym zestawie kina czy soundbarze (testowałem jakieś komputerowe Corsairy - przez wejście w padzie i te ich bezprzewodowe Pulse3D - drugie zdecydowanie lepsze).

Offline Leyek

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 21:12:46 »
Przypomniałem sobie, że są switche z funkcją wyciągania audio. Czyli odpada Ci jedno urządzenie (krótszy tor zawsze na plus - mi np. switch hdmi "ciął" się z amplitunerem i nie przepuszczał dźwięku HD, i obraz się wtedy rwał, choć wg specyfikacji niby powinien). Na szybko coś takiego np. znalazłem:

https://allegro.pl/oferta/switch-hdmi-2-0-4x1-rozdzielac-ekstraktor-audio-4k-14250548209

EDIT. https://allegro.pl/oferta/switch-hdmi-1z4-z-arc-hdcp2-2-4k-3d-hdr-pilot-9494943306

EDIT2. https://allegro.pl/oferta/vention-przelacznik-switch-3x-hdmi-2-0-port-toslink-minijack-3-5mm-pilot-14776198045
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Luty 2024, 21:18:02 wysłana przez Leyek »

Online nori

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 21:20:02 »
Głośniki mam słynne Creative SBS380, czyli klasyka 2+1. W połączeniu z Aim 808 dźwięk wypada przepięknie, oczywiście nie ma to startu do profesjonalnego sprzętu, ale efekt i tak jest powyżej oczekiwań.

Do każdej z konsol mam słuchawki (PS5 - pulsy, Switch - eggwhy, xbox - corsair hs75 z dolby atmos, PS3 - goldy) ale po prostu czasami nie lubię jak mi coś uszy ściska, szczególnie, jak chcę włączyć jakąś pomniejszą grę na dosłownie parę minut.

Konsole są podpięte przez switcha hdmi, działa to naprawdę super, ale boję się nieco, że, jak sam piszesz, za dużo kombinacji. Ale w sumie, można potestować. ;)

Polecasz jakiś extraktor, ewentualnie jaka marka się wybija?
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline amsterdream

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 21:28:49 »
A nie najprościej podłączyć po prostu do TV?

Offline Leyek

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 21:30:07 »
Nie polecę, bo takiego ustrojstwa nigdy nie używałem ;)

Ale jeszcze pytanko, jak masz to podłączone pod tv czy monitor przez HDMI to czasem nie ma tv/monitor wyjścia optycznego? :) To by załatwiało sprawę i unikało włączania kompa, gdy chce się zagrać (choć znając życie to pewnie i tak cały czas włączony jest ;) ).

Jeszcze jest jedna opcja na ominięcie kompa. Podłączyć sygnał ze switcha hdmi do DAC-a i z niego bezpośrednio do głośników (ale byś musiał za każdym razem przełączać wejście głośników z kompa do DAC-a, pewnie i tutaj są rozdzielacze sygnału, ale taki to na pewno by zdegradował dźwięk). Z DAC-iem z hdmi nigdy nie miałem do czynienia, ale patrzyłem, że spokojnie są, tylko, że taki za stówkę-dwie to pewnie by grał gorzej niż Twoja dźwiękówka.

Online nori

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 21:41:42 »
amsterdream, nie mam telewizora ;)

Leyek komp przez DVI albo DMS, nie pamiętam, konsole poprzez switcha hdmi. Monitor ma ubogie niestety zaplecze portów. Fakt, komp w sumie zawsze jest włączony, więc to nie problem, bardziej boje się o zakłócenia. Ewentualnie można by najpierw podłączyć dźwięk z extraktora bezpośrednio do głośników, może efekt będzie wystarczający? Są przełączniki dźwięku jack 3.5 mm, czyli puścić to klasyką, a nie SPDIFem? Tylko znowu, kolejne urządzenie na drodze, a do tego, takie przełączniki, z tego co szybko sprawdziłem, to głównie chińczyki.

Ewentualnie rzeczywiście, z extraktora spdif do karty, i jeden przełącznik mniej. Nie wiem w sumie jak karta sobie też poradzi, to koreańczyk, momentami o dziwnym zachowaniu.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Leyek

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 22:19:07 »
Miałem kiedyś tani przełącznik jacka. Degradował dźwięk mocno.

Jackiem możnaby bezpośrednio do głośników, ale z dobrego źródła, czyli jakiegoś przyzwoitego dedykowanego DAC-a (choć czy takie istnieją z wejściem HDMI to nie wiem, te co widziałem to jakieś chińczyki za 100-150). Bo extractor też ma dac-a (czyli konwerter cyfra-analog) w sobie wbudowanego, ale to będzie najtańszy układ i słaby tor audio co na 90% da ostry, zimny, "komputerowy" dźwięk. Przesłanie toslinkiem (cyfrą) do karty dźwiękowej, która odpowie za przekonwertowanie cyfry na analog raczej u Ciebie będzie najlepszym rozwiązaniem, zmuszającym do zakupu tylko 1 sprzętu (+ew. przewodu optyka), patrząc na to jaki pozostały sprzęt już posiadasz.

Weź ze 2 różne extractory z Allegro i przetestuj, gorszy zwrócisz :)  (teoretycznie powinny przekazać dźwięk tak samo, ale tylko teoretycznie, szczególnie jak będą z różnych półek kwotowych :) ).

PS. A testowałeś już kiedyś to wejście toslink na karcie dźwiękowej? Jestem ciekaw jak na nie przełączać będziesz musiał wejście, żeby grał dźwięk z konsoli a nie kompa :) Akurat w kartach dźwiękowych jestem mocno nie na czasie, ostatnią to miałem jakiegoś Sound Blastera w kompie z Pentium 2 :) Potem już tylko integry, a obecnie DAC (czyli w uproszczeniu zewnętrzna karta dźwiękowa, ale obsługująca jedynie stereo).
I z ciekawości są przebicia, trzaski, zacinki z kompa na kartę dźwiękową? Bo u mnie na integrze to było straszne.
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Luty 2024, 22:24:28 wysłana przez Leyek »

Online nori

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 22:59:17 »
Czyli jack odpada. Toslinka nie testowałem, kiedyś podłączyłem PS3 do dźwiękówki zintegrowanej, i niestety, były szumy, nawet jak konsola była wyłączona, kabel (a tez kombinowałem, bo szlo to róznymi wtyczkami ;) ) Stąd własnie się tego nieco obawiam.

Ale tak jak mówisz, trzeba po prostu przetestować.


EDIT: ajajaj, S/PDIF na karcie to wyjście OUT, nie mam pojęcia, jak to działa, ale obawiam się, że nie ma jak przepuścić dźwięku. Sprawdziłem w opcjach karty, jest tylko ustawienie wyjścia analog lub S/PDIF...
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Leyek

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 26 Luty 2024, 23:25:27 »
EDIT: ajajaj, S/PDIF na karcie to wyjście OUT, nie mam pojęcia, jak to działa, ale obawiam się, że nie ma jak przepuścić dźwięku. Sprawdziłem w opcjach karty, jest tylko ustawienie wyjścia analog lub S/PDIF...

No właśnie to było dla mnie dziwne, ale sprawdziłem w jakimś sklepie i było określone jako wEjście to już, że tak jest przyjąłem :)

Czyli z extractora/DAC-a możesz tylko puścić Jacka do głośników i bawić się w przełączanie jacka. Mimo, że wyjścia jackowe są tam opisane jako słuchawkowe to powinno działać (do tv do wyjścia jackowego na słuchawki podłączałem głośniki aktywne od kompa). Czy to warte zachodu, musisz sam ocenić ;)

EDIT. To by można było przetestować, wygląda solidnie:
https://allegro.pl/oferta/extractor-hdmi-hdmi-audio-spdif-arc-sph-ae06-12375147822

EDIT2. A jak masz więcej kasy to tego Xolora (miałem od nich switcha i oprócz problemów z dźwiękiem HD dizałał perfekcyjnie): https://allegro.pl/oferta/splitter-hdmi-1x2-hdr-4k-hdcp-2-2-audio-extractor-9543330981  i jeszcze zostaje w nim drugie wyjście hdmi na podłączenie projektora w przyszłości ;)
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Luty 2024, 23:40:14 wysłana przez Leyek »

Online nori

Odp: Podłączenie głośników do konsoli.
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 19:18:31 »
W sumie, wychodzi na to, że kombinacje z podłączeniem praktycznie nie istnieją, jak zauważył amsterdream, gdy zastosuje się przyzwoity telewizor, lub ma się w posiadaniu w miarę fajne nowe głośniki - takie przyzwoite posiadają już zazwyczaj komplet różnorakich złącz, i można podłączyć z ekstraktory sygnał cyfrowy, a peceta przez jakieś inne złącze. I problemu ni ma...

Ale nie ma jak kombinować z rupieciami. ;)
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.