Autor Wątek: The Witcher [Netflix]  (Przeczytany 59704 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marvelek

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #165 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 16:56:30 »
Śledze temat w wielu różnych miejscach, na forach polskich, zagranicznych, na IMDB itd. Wszędzie prócz forum wiedźmińskiego zdecydowanie przeważają pozytywne i umiarkowanie pozytywne opinie. Biadolą głównie puryści, którzy nie mogą przeżyć najdrobniejszych zmian, a tu zmiany nie są takie drobne.


A przypadkiem nie jest tak, że przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami pompowania balonika i przedstawiania Wiedźmina jako wielkiego wydarzenia i teraz nie wypada źle oceniać serialu? To oczywiście tylko taka gdybologia, ale doprawdy nie wiem co może w tym serialu zachwycać.
Nie wiem jak reagują fani prozy Sapkowskiego, ale ja nie należę do purystów - czytałem Wiedźmina i uważam za dobrą serię książek. Nie porównuję scenariusza serialu do prozy, bo lubię kiedy twórcy mają swój autorski pomysł korzystając z dostępnej bibliografii. W serialu Netflixa za dużo elementów mi zwyczajnie nie gra i rozumiem osoby, które są rozczarowane. W powyższej dyskusji brakuje mi jednego zasadnego elementu: opinii tych, którym serial się podobał, czyli co uważacie za jego mocne strony.

Offline Gieferg

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #166 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 17:22:49 »
Cytuj
Nie wiem jak reagują fani prozy Sapkowskiego
Różnie. Jestem jednym z nich i to takim, który od dwudziestu lat uważa Wiedźmina za szczytowe osiągnięcie literatury. I psów nie wieszam, a wielu to robi.  Dobre strony to między innymi spora część obsady, oraz sama historia, którą co prawda nieco zepsuto, ale nawet nieco zepsuta dalej jest dobra.

Cytuj
A przypadkiem nie jest tak, że przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami pompowania balonika i przedstawiania Wiedźmina jako wielkiego wydarzenia i teraz nie wypada źle oceniać serialu?
Nie jest, bo w tych samych miejscach jadą po nowych Star Warsach jak po burej suce, a też niby wielkie wydarzenie i napompowany balonik.

Cytat: Kapral
Są wytyczne?
Tak, w księdze prawd objawionych wg Gieferga. Dostęp tylko dla garstki wybrańców, do których się nie zaliczasz.
« Ostatnia zmiana: Pn, 23 Grudzień 2019, 17:26:56 wysłana przez Gieferg »

Offline Pawel.M

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #167 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 17:25:41 »
Trochę odwagi! Oceny 6/10 albo 7/10 to takie bezpieczne ecie-pecie na zasadzie "boję się napisać co o tym myślę, bo może się okazać, że nie mam racji" :)
U mnie ocena:
6/10 = jak nie masz nic lepszego pod ręką, to można przeczytać/obejrzeć.
7/10 = tu już warto obejrzeć/przeczytać.

No sorrki, nie wszystko jest arcydziełem lub chałą - są stany pośrednie. Wiesiek z Nerfliksa jest w warstwach górnych stanu pośredniego.

Nie wiem jak reagują fani prozy Sapkowskiego,
Mnie bardziej ciekawi, jak reagują ludzie nie znający prozy Sapka - ja znam, więc wiele luk mogę sobie uzupełnić. A jak np. interpretują zdarzenia w Blaviken nie czytający opowiadania? Ot, wiedźminowi palma odbiła i bez powodu wyrżnął bandę Renfri?
« Ostatnia zmiana: Pn, 23 Grudzień 2019, 17:28:58 wysłana przez Pawel.M »

Kapral

  • Gość
Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #168 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 18:02:52 »
Tak, w księdze prawd objawionych wg Gieferga. Dostęp tylko dla garstki wybrańców, do których się nie zaliczasz.

Yes! Yes! Yes! 8) Ulżyło mi.

No sorrki, nie wszystko jest arcydziełem lub chałą - są stany pośrednie.

Tylko że te stany pośrednie uległy ostatnio spłaszczeniu. Oceny od 1/10 do 4/10 praktycznie są zarezerwowane dla hejterów i takich dinozaurów jak ja, a 10/10 dla autora, jego rodziny i kolegów-klakierów. Efektywna skala ocen jest dzisiaj pięciostopniowa, od 5/10 do 9/10.

Offline Szekak

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #169 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 18:58:19 »
Nie wiem na ile to wiarygodne jest, ale ludziom niby się podoba:

https://www.rottentomatoes.com/tv/the_witcher/s01

Te "profesjonalne recenzje" lekko zaniżają ocenę, co poniektóre są bardzo profesjonalne  ::)

Praktycznie wszystkie seriale Arroverse mają wyższe oceny. ;P
Piękno jest w oczach patrzącego.

Online xanar

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #170 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 19:25:18 »
Czyli muszą być lepsze  :), przecież profesjonalni recenzenci nie mogą się mylić  :)
BATWOMAN ma 76% do 12%  ;D
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline isteklistek

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #171 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 22:03:49 »
Spoiler: PokażUkryj
Niestety ludziom trzeba podać wszystko na tacy i to jeszcze kilka razy dla pewności, aby zrozumieli. Jeżeli chodzi o sytuację Renfri wyrznięcia jej ludzi, to od początku sytuacja jest stawiana, że trzeba wybrać mniejsze zło, bo żadna ze stron ostatecznie się nie cofnie przed swoimi zamiarami - drugorzędna sprawa jest, czy mag ma więcej win, czy w poprzestanie swoich praktyk. Wydaje mi się, że Renfri ma zamiar posłużyć się małolatą, aby wykurzyć maga z wieży, a nawet posunie się do zabicia jej, by osiągnąć swój cel, a jej sojusznicy mają nikogo nie dopuszczać do wieży, tak więc wydaje się, że wiedźmin ma uratować niewinną osobę. Przed rzezią wiedźmin rozmawia z drużyną Renfri i  wyjaśniają mu jak się sprawy mają dając ultimatum, więc to nie jest tak, że on pojawia się na jarmarku i na nich się rzuca. Druga sprawa jest taka, czy zabicie niewinnej osoby coś zmieni, bo mag chyba jest bezpieczny i chowa się za barierami, których się nie da sforsować? Ofiara poszła by na marne, bo ta dziewczynka chyba nikim szczególnym nie była - tylko kontaktem ... a poświęcać jej życie, gdy nie jest stroną w konflikcie nie przystoi wiedźminowi? Kolejna sprawa jest tak, że jakby zabili małolatę i zaczęli szturmować wieże, to jakby mieli to zrobić i dlaczego do tej pory tego nie zrobili. Trzeba byłoby albo odciąć wieże i nikogo do niej nie dopuszczać, albo napierać różnymi środkami jak podpalenie, bomby, ale czy wtedy miasto by przetrwałoby zniszczenia.
« Ostatnia zmiana: Pn, 23 Grudzień 2019, 22:34:34 wysłana przez isteklistek »

Offline misiokles

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #172 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 22:38:03 »
Trochę niefortunny przykład wybrałeś - akurat przykład Renfri wiele traci przy braku znajomości opowiadania. Oczywiście, widz nie musi mieć wszystkiego na tacy podanego, ale... to odwieczna kwestia przełożenia języka pisanego na język mówiony. Czytając książkę, czytając dialog - masz czas zemleć napisane słowa, zwolnić czytanie, ciut pomyślec nad tym co przeczytałeś, docenić wielopłaszczyznowość informacji i dopiero dalej ruszyć z kolejnymi kartkami. W filmie/serialu zazwyczaj nie ma na to czasu albo potrzeba więcej czasu antenowego by do tego dość, gdyż nie można sobie pozwolić właśnie na takie zatrzymania czy nawet powtórzenia jakie były w książce. Dlatego często odstępstwa od pierwowzoru są nawet wskazane, byle tylko odniosły żądany skutek. Cóż, formuła serialu nie pozostawiła Renfri na niuanse, gdyby była z nami przez kilka odcinków, byśmy zrozumieli tą postać i by jej śmierć była bardziej dramatyczna. No, ale to nie serial o Renfri i zrozumiałym jest, że opowieść o niej została dość wypaczona. Dlatego przez kilka odcinków mamy set-up Geralta, Yen i Ciri i dzięki temu ich późniejsze perypetie będą miały większą wagę.

Dlatego dla dramaturgi fabuły koniecznym było by Ned Stark
Spoiler: PokażUkryj
umarł
w 10 odcinku, a nie trzecim :)

Offline isteklistek

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #173 dnia: Pn, 23 Grudzień 2019, 22:41:17 »
Mnie bardziej ciekawi, jak reagują ludzie nie znający prozy Sapka - ja znam, więc wiele luk mogę sobie uzupełnić. A jak np. interpretują zdarzenia w Blaviken nie czytający opowiadania? Ot, wiedźminowi palma odbiła i bez powodu wyrżnął bandę Renfri?

Nie znam opowiadania, więc nie wiem, co traci ....nie dowiedziałem się.

Offline Pawel.M

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #174 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 07:21:16 »
No i widzisz isteklistek - uznałeś, że chodzi o jedną małolatę... A chodziło o terroryzm, wzięcie na zakładników ludzi z jarmarku i zabijanie po kolei dopóki czarownik nie wyjdzie z wieży.

Kapral

  • Gość
Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #175 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 07:45:10 »
Może opracujecie, chłopaki, jakiś bryk do tego serialu? Zdaje się, że bez tego nie da się zrozumieć co scenarzysta z showrunnerem mieli na myśli :)

Offline Gieferg

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #176 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 09:48:18 »
Da się, tylko nie  każdy jest na to wystarczająco bystry. Spróbuj przeczytać książki, może wtedy ci się uda. Jeśli bez obrazków nie da rady, zawsze możesz spróbować komiksów Parowskiego i Polcha. Grunt to sie nie poddawać.
« Ostatnia zmiana: Wt, 24 Grudzień 2019, 09:52:28 wysłana przez Gieferg »

Kapral

  • Gość
Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #177 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 10:58:09 »
No jasne, mam przeczytać osiem książek, żeby zrozumieć o co chodziło w nieudanym serialu. Uwielbiam takie porady od fanboyów :)

Offline Pawel.M

Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #178 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 11:02:46 »
Kapralu, absolutnie nic nie czytaj - czytanie grozi problemami z psychiką i wzrokiem. Dziękuję za uwagę. Odmaszerować! :D

Kapral

  • Gość
Odp: The Witcher [Netflix]
« Odpowiedź #179 dnia: Wt, 24 Grudzień 2019, 11:10:09 »
Ale dlaczego miałbym czytać akurat Sapkowskiego, skoro absolutnie mnie on nie interesuje jako autor? Czytałem kiedyś jego opowiadania i nie podeszły mi aż na tyle, żeby w to dalej brnąć. Czytałem też komiksy, z tym samym skutkiem. Mam wystarczająco dużo książek i komiksów na półce, czekających na swoją kolej, żeby nie musieć brać się na siłę za Sapka tylko dlatego, że "miliony much nie mogą się mylić".

Zamiast się sadzić, może spróbujcie mnie przekonać, dlaczego warto czytać Sapkowskiego :)
« Ostatnia zmiana: Wt, 24 Grudzień 2019, 11:14:15 wysłana przez Kapral »