Autor Wątek: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.  (Przeczytany 2958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 14:04:56 »
Powyższy, jakże zacny, dyskurs naukowo-poglądowy przypomina mi wstawki komentujące filmiki "Astrofazy", kanału popularnonaukowego na YouTube; wstawki te prowadzący nazywał tzw. ,,kącikiem heretyka". Warto wejść na kanał "Astrofazy", i zobaczyć przytoczone przez prowadzącego te ,,heretyczne kwestie". A ja ,,rozhermetyzuję" teraz atmosferę na forum dorzucając co nieco przykładów seriali i filmów dokumentalnych, które powinno się obejrzeć. Oto i one:

"Baranowie Narkotykowi (2018)", serial dokumentalno-fabularyzowany od Netflixa. Produkcja wypada dość dobrze, ba, konkretnie! Ma wstrząsający, informacyjno-reportażowa wydźwięk, z świetną stroną techniczną realizacji: zdjęcia, praca kamery, a w szczególności wydłużane ujęcia z planu zbliżenia. Naprawdę polecam; na Netflixie są dwa sezony tego serialu. Nawiązujący do tejże tematyki, równie poruszający, lecz z nieco bardziej ,,uświadamiającą", moralizującą narracją, jest trójodcinkowy miniserial dokumentalny, opowiadający o trzech najpopularniejszych na świecie narkotykach - "Jak działają narkotyki", z 2011 roku od "Planete +". Nie zapomnijmy o przedłużającym tę problematykę krótkim dokumencie, "Heroin(e)" z 2017 roku, zrealizowanym przez Netflixa, opowiadającym o epidemii uzależnień od heroiny w Zachodniej Wirginii w USA

Offline Koalar

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 14:49:09 »
A wierzysz w płaską Ziemię? Wiesz ten cały Kopernik to podejrzany typ - nie dość, że Niemiec, to jeszcze Watykańczyk... A może nawet reptilianin - widziałeś te gadzie oczy na portretach?

Nie wierzę w płaską Ziemię, tzn. nie zagłębiałem się bardzo dokładnie w temat (parę filmików widziałem i niektóre argumenty płaskoziemców mające wyjaśnić, że Ziemia jest płaska, wydają mi się mocno naciągane). Ta teoria jak dla mnie jest mało prawdopodobna i może być rodzajem głupawej teorii stworzonej dla żartu albo po to, aby dyskredytować wszelkie inne teorie spiskowe. To prosty mechanizm: "Że co, że tajna agencja sfingowała zamach? I co jeszcze, może Ziemia jest płaska?!". To stereotypowe myślenie w stylu "Co ty, komiksy czytasz? Przeż to dla dzieci!". Nie mam problemu z tym, że ktoś z góry odrzuca dziwne teorie albo je wyśmiewa. W zasadzie to dobrze - i tak nie mamy na to wpływu, a świadomość, że przekaz medialny mija się z rzeczywistością, a rządy preparują dziwne zdarzenia, jest niekomfortowa.
Ale jeśli masz 3 godziny wolnego i chcesz zobaczyć niezależny dokument, który opisuje jedno z takich zdarzeń, to zapraszam na film na temat zamachu w Bostonie:
Nieprawidłowy link vimeo
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, PEH, Fungi.

Online Martin Eden

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 15:05:45 »
Koalar, a wierzysz w program Wenera i lądowanie na Wenus?

Offline Koalar

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 15:33:53 »
Nie znam tematu, ale jak masz namiary na ciekawe filmiki itp., to z chęcią się przyjrzę :)
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, PEH, Fungi.

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 15:47:16 »
skoro już jesteśmy w klimacie filmików z żółtymi napisami polecam od siebie (nieironicznie) Sanjayę z Lehii i jego radosną twórczość:

https://www.jasnastronamocy.info

równie smakowity content dostarcza(ł) Marek Podlecki, niestety jego kanał na YT został zablokowany. czekam na powrót.

Offline John

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 16:09:44 »
Senjaya to kontent dla mnie wyłącznie humorystyczny.

Offline Pawel.M

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 20:15:00 »
Samejaja krul Lehii, czyli kumulacja - płaskoziemca, antyszczepionkowiec, turbolechita w wersji hard. Drzewiej podobno związany z sektą Antrovis.
seczytam.blogspot.com

Online Martin Eden

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 20:27:33 »
Nie znam tematu, ale jak masz namiary na ciekawe filmiki itp., to z chęcią się przyjrzę :)

Filmik? Eee... no nie, sonda Wenera chyba nie nagrała. A jak nie ma filmu, to pewnie fake, ta cała historia. Wszystko jasne, ja cię!

Offline Koalar

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 06 Grudzień 2019, 21:45:03 »
Filmik itp., czyli jakiś filmik, gdzie ktoś opisuje zagadnienie albo jakiś artykuł itp. (wolę filmiki niż suche teksty). Nic nie sugeruję, więc nie czaję, po co ta dogryzka.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, PEH, Fungi.

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 08 Grudzień 2019, 13:51:58 »
Polecam coś od ,,filmowej kuchni" - produkcję o charakterze dokumentalnym, "Kino przyszłości" z 2016 roku, z gościnnym, udziałem Martina Scorsese i Christophera Nolana. Film ma dość specyficzne, wręcz fascynujące spojrzenie na odchodzący powoli w niebyt świat klasycznej taśmy filmowej - celuloidowej. Mająca prawie 130 lat taśma od czasu rewolucji cyfrowej powoli przechodzi do historii... Kto wie, czy kiedyś będzie ona tylko wspomnieniem, wynaturzeniem stosujących ją ,,ekscentryków". "Wonder Woman", "Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi", to obrazy kinowe powstałe na taśmie filmowej 35 mm, nie uwzględniając w nich ujęć, scen, sekwencji realizowanych w technologii IMAX, gdzie taśma jest o wiele szersza i dłuższa.

https://m.imdb.com/title/tt6002238/


Offline John

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #25 dnia: Pn, 16 Grudzień 2019, 22:57:46 »
Kulisy śmierci pierwszego odtwórcy Supermana:


Offline R~Q

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #26 dnia: Wt, 17 Grudzień 2019, 18:42:52 »


Pół animowany film o amerykańskim oszuście Johnie R. Brinkleyu, który leczył pacjentów z impotencji i raka wszczepiając im kozie jądra.

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 18 Grudzień 2019, 12:49:17 »
"Na tropie kontaktu z kosmosu (2019)", serial dokumentalny z mocno osadzoną tematyką i ideą śledczą. Jak sama nazwa wskazuje, produkcja skupia się na poszukiwaniu odpowiedzi na tajemniczą obecność dziwnych zjawisk atmosferycznych, i innych zdarzeń występujących na Ziemi, zaszufladkowanych jako ,,zjawiska  paranormalne", które, jak można by się domyślić, ostatecznie, można by przypisać istotom obcym ,,odwiedzającym" naszą planetę. Pracą badawczą w obrębie tego serialu zajmuje się kilku ludzi z doświadczeniem wojskowym, detektywistycznym, dziennikarskim i naukowym, z konkretnymi osiągnięciami na tym polu. W swej pracy posługują się - i co zaskakujące, bo nie wiem jak to zinterpretować - analitycznym oprogramowaniem szpiegowskim, ze skomplikowanymi - to mało powiedziane - algorytmami wyszukującymi ogrom  wyników z różnych baz danych poprzez wprowadzanie słów kluczy - nawet z tych, które są utajnione albo takich, pod których zwykłą treścią, zwykłego facebookowego posta kryje się coś dużo głębszego. Program używany przez specjalistów miałby być według nich, badających zagadki niezidentyfikowanych zjawisk geologicznych i atmosferycznych występujących na Ziemi - pod tematem zbiorczym UFO, własnością CIA, FBI, czy innych agencji federalnych i pozarządowych. Mówienie o tak ,,tajnym" oprogramowaniu, z wydatnym kodowaniem itp., w programie popularnonaukowym, emitowanym na znanym kanale telewizyjnym "Discovery Channel", jest wielce ryzykowne, i jakby nie patrzeć w jakimś stopniu mało rzeczywiste, co podważa wiarygodność serialu. Mimo wszystko "Na tropie kontaktu z kosmosu" jest produktem ciekawym, porażającym, wtłaczającym fascynację i zainteresowanie faktami i samym zaangażowaniem ludzi, którzy poświęcają swój czas na eksploatowanie tematyki UFO, i w celu wyjaśnienia wielu fenomenów tego typu. Odcinek drugi, kontynuuje to, co było w pierwszym. Trzeci robi dokładnie to samo z pierwszym itp itd. Po prostu praca tego zespołu nie idzie na marne, w tym sensie, że poruszają się oni od punktu A do B, z B do C, prowadząc poważne śledztwo, łącząc na bieżąco zdobywane informacje. Sezon pierwszy ma 8 odcinków, dlatego zapewne prowadzący będą chcieli wiele wyjaśnić w rozwijającym się postępowaniu, i wiele przekazać widzom za pomocą jakiegoś podsumowania w ostatnim Epizodzie serialu. Produkcja ta jest czymś innym niż wszystko o podobnej tematyce, co ukazało się w realiach seriali dokumentalnych do tej pory. Świetnie konstruowane odcinki, nawet jeśli uwzględni się tylko samą pracę kamery; dodatkowo tempo, które narzucają sobie badający w swej pracy, jest mocno intensywne. Obecnie jestem po pięciu obejrzanych odcinkach. Moje stanowisko do produkcji będzie neutralne. Bo dopóki nie zobaczysz nie uwierzysz. Jak na większą połowę obejrzanych odcinków, produkcji "Na tropie kontaktu z kosmosu" wystawię ocenę: 7,5/10. To nie są "Starożytni Kosmici" od "History Channel", tylko coś z dosadną dozą reportażu, coś, co nie jest dannikenowskie, lecz bardziej prawdziwe i rzetelne.

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 29 Grudzień 2019, 12:19:22 »
Czas, aby rozruszać ów istotny, najbliższy - teoretycznie, a zależy od gustu i emocjonalności - prawdy o świecie serialowo-filmowy wątek na niniejszym forum... Po raz kolejny. Liczę na odpowiedź w temacie i ,,rozgrzanie" tematu.


"Rotten" to całkiem świeży, mający ten swój dryg tematyczny, charakterystyczną konstrukcję fizyczną i sposób przekazu treści, serial dokumentalny od Netflixa; można by powiedzieć, że to kolejny i kolejny twór, z całej siatki tworzonych małoekranowych produkcji przez streamingowego giganta. Ale jest jedno ale. "Rotten", paradoksalnie rzecz ujmując, potwierdza siłę jakości dokumentów Netflixa, która co ciekawe idzie wraz z ich ilością: duża ilość seriali przekłada się na wysoką jakość takich obrazów dokumentalnych, a co za tym idzie, i stosowny odbiór ich, przez widzów. Na "Rotten" składa się: ujęcie dramatyczno-reportażowe, ale i konspiracyjno-szpiegowskim, bo takie składowe - dzięki specyficznej narracji, wyjątkowej wejściówce graficzno-muzycznej, sygnowanej na drobiazgowo narysowany wzór ogólnej idei wyglądu banknotu bądź matrycy, z której drukuje się gotowy schemat pieniądza - w tym serialu się znajdują. Owa produkcja, to jedno z tych dzieł dokumentalnych, o których nie sposób zapomnieć. A dlaczego? Wstrząsa tu każdy fakt, każde ujęcie, głos lektora tu zaimplementowane - każdy sposób, aby podkreślić to, jak uzależniony od ,,piramidy konsumpcyjno-korporacyjnej", budującej od podstaw (rolnik, plantator): stworzenie każdego produktu spożywczego do finalnej postaci, którą to kupujemy w sklepach, hurtowniach, marketach itp. jest każdy konsument, bez względu gdzie by mieszkał i jaką klasę i pozycję społeczną by prezentował. Po obejrzeniu dwóch sezonów "Rotten", nie da się nie myśleć ,,inaczej" o globalnym rynku spożywczym, jak o zbrukanym, pełnym korupcji, wyzysku, anarchii i chciwości nie świecie, a jak o nierealnym, wyimaginowanym półświatku - nawet, gdyby część danych wszystkich odcinków "Rotten" plus atmosfera i klimat produkcji, niczym z rasowego dreszczowca czy serialu detektywistycznego, były sztucznie napompowane, dla hype'u i popularności. Przekaz serialu wstrząsa widzem niemożebnie! Rzecz to niezwykła! Obrazowi “Rotten", za dwa sezony z świetnymi opcjami tematycznymi, należy się solidne ocena: 9/10!

Odp: Seriale i filmy dokumentalne. Prawda o świecie.
« Odpowiedź #29 dnia: Śr, 04 Marzec 2020, 16:59:53 »
"Robert Kirkman's Secret History of Comics (2017)" oraz "Za milion lat (2017)" i "Maszyny Śmierci (2008)", to seriale dokumentalne, przy których oglądaniu akurat trwam w fanowskim uniesieniu. Pierwszy z wyżej wymienionych, to dość specyficzny, dla mnie najważniejszy, sześcioodcinkowy twór dokumentalny. Kiedyś trwała dyskusja o serialu Kirkmana na tym forum, i fakt, jest to genialnie zbudowany, przygotowany merytorycznie i zrealizowany małoekranowy obraz! To poruszający, szczery serial, wykorzystujący ciekawe inscenizacje retrospekcji (szczególnie odcinek o Wonder Woman i Super Manie), i wiele innych faktów kryjących się za abstrakcyjnym, tak cenionym wśród popkulturo-maniaków medium: komiksem. Jedynie, jako tako, można ubolewać tu nad nieobecnością odcinka omawiającego komiksy niesuperbohaterskie, jak np. "Sin City", "V jak Vendetta", "Hellboy", i wiele, wiele innych. Móc usłyszeć i ujrzeć w kadrze, podczas wywiadów, w poszczególnych segmentach odcinków: Lee, Liefelda, McFarlane'a i innych geniuszy komiksu, było czymś wręcz nieprawdopodobnym, nader mocno rozgrzewającym geekowskie serducho, aż miło! Krótko i na temat, dodam jeszcze ocenę dla produkcji: 9/10! Dwa pozostałe seriale, że tak powiem, są w trakcie oglądania; również wywołują duże pozytywne wrażenie, jednak na kompletną ocenę przyjdzie czas nieco później. Naprawdę polecam!

https://www.filmweb.pl/serial/Robert+Kirkman%3A+Nieznana+historia+komiksu-2017-801282

https://www.filmweb.pl/serial/Za+milion+lat-2017-789773

https://www.filmweb.pl/serial/Maszyny+%C5%9Bmierci-2008-587633