Autor Wątek: Seriale - co polecacie?  (Przeczytany 100560 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #225 dnia: Pt, 03 Styczeń 2020, 17:11:15 »

I przy okazji takie pytanie: ktoś oglądał "The Alienist" i może napisać czy ten serial "jedynie tak się zaczyna" czy też przez cały czas nic tylko
Spoiler: PokażUkryj
jucha, trzewia i wydziobane oczy
? Bo o ile tematycznie mi pasuje o tyle początek cokolwiek hm... męczący...  ???

"Alienista", to jak dla mnie solidne, w zależności od widza, ciężkie w odbiorze dramatyczne-psychologiczne widowisko. Tropy psychologiczne, doskonale odegrane postacie i wiele, wiele innych składowych budujących serial i jego wydźwięk - jak dla mnie, to Freud połączony z Holmesem tylko w nieco innym stylu.

"Alienista" jest niczym dobra, klimatyczna opowieść osadzona w urokliwych XIX-wiecznych, tajemniczych czasach, z melodramatycznymi nowojorskimi okolicznościami w tle. Cała historia przedstawiana w "Alieniście" jest snuta powoli - w detektywistyczno-śledczym stylu, łączącym konwenanse społeczne i różne zawiłości kulturowe tamtej epoki. Wplatany jest tu wynikający z fabuły i jej tempa narracji, nieco mrocznejszy ton. Na pewno ,,z fotela ze strachu nie spadniemy" podczas oglądania tego obrazu. Poczujemy się prędzej przytłoczeni, skonsternowani; po prostu, tajemnica robi tu swoje. I fakt, jeśli pojawiłby się kolejny sezon "Alienisty" obejrzałbym go bez wahania. Tak skonstruowany thriller, z różnymi podgatunkami w tle, kupił moje zainteresowanie i serialowe gusta wręcz niemożebnie.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #226 dnia: So, 25 Styczeń 2020, 19:25:53 »
Wstępna zapowiedź drugiego sezonu "Altered Carbon" od Netflixa, którą zapowiedzią i teaserem nazwać nie można - a jak już coś to raczej reklamą z świetnie wygenerowanym komputerowo logiem/emblematem serialu, nie przedstawia się jakoś porywająco. Do premiery kontynuacji "Altered Carbon" zostało miesiąc z dwoma dniami w zapasie, a o fabule drugiego sezonu obrazu wciąż niewiele wiadomo. Osobiście czekam z graniczną już cierpliwością - ale wciąż czekam - na start kontynuacji produkcji. Takeshi Kovacs i brudny, stłamszony dwuznaczny cyberpunkowy świat! Hell yeah! ;D





Offline Gazza

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #227 dnia: Wt, 28 Styczeń 2020, 14:10:10 »
Nie czytałem (jeszcze) pierwowzoru, ale klimatycznie i wciągająco prezentuje się miniseria THE OUTSIDER na podstawie S. Kinga.
Stopniowo ujawniająca się groza (stopniowo ponieważ serial zaczyna się niczym kolejny sezon True Detective - śledztwo w sprawie brutalnie zamordowanego chłopca), wciągająca fabuła, fajna obsada (Ben Mendelsohn, Jason Bateman).
Czekam na kolejny odcinek - premiery w niedzielę na HBO.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #228 dnia: Cz, 30 Styczeń 2020, 12:08:25 »
"The War of The Worlds" z 2019 roku, miniserial od BBC; trzy lub dwa odcinki w zależności od stacji ten serial emitującej. Ciekawa, niekonwencjonalna produkcja, przedłużająca niepotrzebnie w pewnych aspektach fabuły wizję wojny totalnej, zaserwowanej w swym dziele przez geniusza literatury fantastycznej z okresu końca ery wiktoriańskiej H. G. Wellsa. Autor w powieści "Wojna Światów", w której skromnej objętości, zamknęła się cała jej siła, dynamika, czy uwydatnienie społecznego chaosu, anarchii i rozczłonkowania cywilizacji człowieka w każdym względzie, zawarł wszystko to, co miało przerazić, pouczyć, dać okazję światu do wyciągnięcia wniosków. W serialu, owszem, te rzeczy, zjawiska się znalazły, jednak czegoś tutaj zabrakło
Być może niewyrazistość charakteru żeńskiej, głównej postaci, czy podzielenie narracji na dwie linie: pogrążona w apokalipsie spaczona przyszłość i teraźniejszość. Zresztą sam koniec serialu był zbyt jałowy; owszem żadna ze stron nie odniosła zwycięstwa, ale po finiszu nie można by orzec, jak to wszystko dalej by się potoczyło, gdyby tak kontynuowano fabułę. Śmiałej, momentami nierównej, zbyt nachalnej adaptacji "Wojny Światów" od BBC stawiam ocenę: 6,5/10.

Druga linia frontu to serial "Vikings", a przede wszystkim jego 8 epizod aktualnego 6-ego sezonu. Jest dobrze i jest źle, summa summarum: jest satysfakcjonująco, jeśli nie patrzymy na aspekty historyczne i cięcia fabularne od startu 6-ego sezonu aż do ostatnio emitowanych odcinków. Urzeka, jak zawsze - i to się nigdy nie zmieni - warstwa graficzna i wizualna "Wikingów": fenomenalna, oddająca klimat epoki, wierzeń, obrzędów, tradycji i kultury narodów i ludów tu przedstawianych, scenografia i kostiumy; artyści za to tu odpowiadający powinni dostać serialowego Oscara. Postać Ivara na przestrzeni obecnej serii na plus: tworzy on wokół siebie jakiś dziwny suspens, gdyż jego zagrania wobec Olega a. k. a. Króla psychopaty i Igora są niepewne, i przy tej pewności lubię być przetrzymywany. Bjorn Żelaznoboki, natomiast, popełnia masę błędów. Stał się zbyt neurotycznym wojownikiem, strategiem i władcą Kattegat, ba, całej Norwegii. Już Harald Pięknowłosy swą wylewną, sztuczną pewnością siebie, jako spryciula, który w oszukańczy
Spoiler: PokażUkryj
sposób stał się Królem Norwegii
jest trochę wkurzającą, ale o wiele płynniejszą, stabilniejszą od Bjorna postacią. Do odcinka 8 włącznie 6-ego sezonu "Vikigns" serial ocenię na: 7/10 - biorąc pod uwagę jego całokształt - od początku aż do teraz.


Nesumi

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #229 dnia: So, 01 Luty 2020, 11:32:37 »
Nie czytałem (jeszcze) pierwowzoru, ale klimatycznie i wciągająco prezentuje się miniseria THE OUTSIDER na podstawie S. Kinga.
Ja czytałem.  Świetnie się to czytało do momentu wyjaśnienia zagadki, a to niestety, następowało dosyć szybko i od tej pory napięcie już siadalo.
Tym niemniej, sprawny reżyser powinien dać radę zrobić z tego dobry serial. Wszak film i książka to zupełnie inne media...

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #230 dnia: So, 08 Luty 2020, 11:46:46 »
Rozsądek podpowiedział mi, ażeby tym razem poszukać seriali dokumentalnych z większym nasyceniem naukowym, a nie paradokumentalnym czy reportażowym. Tak natrafiłem na "Wiadomość z kosmosu", 9-cio odcinkowy twór dokumentalny z 2012 roku, od stacji "Discovery Science", podzielony na ciekawe sekwencje - na 3 krótkie sezony. W swej narracji zawiera on formy lekkich inscenizacji fabularnych - przedstawienia hipotetycznej sytuacji, którą mogłaby doświadczyć w przyszłości ludzkość - w tym przypadku byłby to pierwszy kontakt Ziemian z Cywilizacją Obcą - której to sytuacji omówieniem i wytłumaczeniem jej elementów zajmą się w każdym z odcinków poszczególni naukowcy, futurolodzy, czy inni specjaliści. Nie zdradzę żadnych szczegółów fabuły "Wiadomości z kosmosu", ale dodam tylko, że naprawdę warto serialowi poświęcić nieco więcej czasu. Zostały mi 3 epizody do końca; już teraz wystawiam dziełu temu ocenę: 8/10.

Olewam kompletnie, i mam to wszystko gdzieś, ostatnio wydawane ,,netflixowskie chłamy" (nie mówię, że są złe) i różne nowości, które mnie ani w jednym krutacznym procencie nie interesują, wybrawszy za to konkretny strumień serialowych gatunków. "The Outsider", na przykład, mimo iż jest to nowość - bez względu na to, czy będzie to serial z kolejnymi sezonami czy nie, na pewno go oglądnę. Ów serial wpasowuje się w to, co w małoekranowych produktach mnie inspiruje i ma dla mnie znaczenie. Wszedłem w jakąś osobistą popkulturową rewolucję; coraz istotniejsze stają się dla mnie seriale dokumentalne, głównie tytuły do lat 2005-2008 najdalej wstecz. Z nowszych, logiczne, jest co wybierać. I tu, z surowszej, dramatycznej, reportażowej tematyki nastawiam się w ciągu najbliższych kilkunastu dni obejrzeć "Farmaceutę" od "Netflixa".

https://www.filmweb.pl/serial/Farmaceuta-2020-847856

Offline misiokles

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #231 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 00:10:42 »
Nie czytałem (jeszcze) pierwowzoru, ale klimatycznie i wciągająco prezentuje się miniseria THE OUTSIDER na podstawie S. Kinga.
Geez, ale to jest dobre (po sześciu dostępnych odcinkach)! Dziadek King wciąż umie opowiadać historię korzystając z dość ogranych motywów, a filmowcy z HBO potrafią przekuć to w mroczny horroro-thriller. Co prawda Stefan lubi mieć takie se zakończenia, ale tu spotkałem się z opiniami, że wystarczy że scenarzyści przepiszą finał książki i będzie dobrze. A muzyka kapitalna! To z Watchmen może się schować!

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #232 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 08:56:12 »
"Evil" - serial, z racji tytułu i w miarę intrygującej fabuły czy aktorów odgrywających poszczególne role, zdaje się przyciągać uwagę i kusić, aby ów tytuł obejrzeć, tym bardziej, że zakończył on swój bieg; serial będzie przedłużony o kolejny sezon, to też jest istotne, jeśli ma się podejść do niego, jak do czegoś, co chce się koniecznie z odpowiednim rozplanowaniem ,,na przyszłość" obejrzeć. Na ,,wszędobylską" istotę zła! Czy ktoś z Was forumowicze, miał do czynienia z pierwszym sezonem "Evil"? Skoro rozmawiamy o klimatycznych małoekranowych dreszczowcach, jak "Outsider", warto wspomnieć co nieco i o tej produkcji.

https://www.filmweb.pl/serial/Evil-2019-831201

Kapral

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #233 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 10:07:13 »
A ja jestem w połowie rosyjskiej "Drogi przez mękę" na Netfliksie. Rewelacja, jak większość historycznych seriali produkowanych obecnie u naszych wschodnich sąsiadów. Świetni aktorzy, znakomite kostiumy i scenografia, wierność realiom epoki. Polecam.

« Ostatnia zmiana: Śr, 12 Luty 2020, 10:39:20 wysłana przez Kapral »

Offline Gazza

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #234 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 10:43:43 »
A ja jestem w połowie rosyjskiej "Drogi przez mękę" na Netfliksie. Rewelacja, jak większość historycznych seriali produkowanych obecnie u naszych wschodnich sąsiadów. (...)
Byłbym bardzo ostrożny w stwierdzeniach o rewelacyjności i prawdzie historycznej serwowanych, zwłaszcza przez sąsiadów zza wschodniej granicy, produkcji. Nawet "Druga wojna światowa w kolorze" pełna jest nieprawdy. Ale to może nie umniejszać przyjemności z seansu gdy przymkniemy oko na fakty.

Kapral

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #235 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 10:45:59 »
Byłbym bardzo ostrożny w stwierdzeniach o rewelacyjności i prawdzie historycznej serwowanych, zwłaszcza przez sąsiadów zza wschodniej granicy, produkcji.

No niestety, jak się ma kupę uprzedzeń i wszędzie szuka się drugiego dna albo spisków, to tak to właśnie wygląda. Obejrzyj, jeśli się nie brzydzisz, a potem komentuj.

Poza tym ja nie pisałem o prawdzie historycznej, tylko o wierności realiom epoki, panie zawodowy manipulancie. Nie ma czegoś takiego jak "prawda historyczna", są tylko interpretacje :)
« Ostatnia zmiana: Śr, 12 Luty 2020, 10:54:06 wysłana przez Kapral »

Offline Gazza

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #236 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 13:42:43 »
W moim wszechświecie ostrożność nie jest tożsama z "kupą uprzedzeń" i "szukaniem drugiego dna albo spisków".
I nie komentuję serialu tylko Twoje podniety.
Calm down!

Kapral

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #237 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 14:26:26 »
I nie komentuję serialu tylko Twoje podniety.

Od komentowania swoich ideologicznych urojeń masz dział "Na luzie", a w twoim przypadku "Na spinie" :) To jest dział "Filmy o seriale".

Offline Gazza

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #238 dnia: Śr, 12 Luty 2020, 15:20:14 »
Czytaj ze zrozumieniem boomer!

Offline Dracos

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #239 dnia: Pt, 14 Luty 2020, 23:36:55 »
A ja jestem w połowie rosyjskiej "Drogi przez mękę" na Netfliksie. Rewelacja, jak większość historycznych seriali produkowanych obecnie u naszych wschodnich sąsiadów. Świetni aktorzy, znakomite kostiumy i scenografia, wierność realiom epoki. Polecam.

W przeciwieństwie do materiału źródłowego Tołstoja w serialu jednak sporo pochwał dla rodzącej się władzy w Rosji nie przedstawiali, a przynajmniej nic co by się bardzo rzucało w oczy. Serial naprawdę dobry chociaż osobiście jeśli na Netfliksie i o rewolucji to polecałbym Trockiego z Chabeńskim (jeden z najlepszych obecnie aktorów rosyjskich).