Autor Wątek: Seriale - co polecacie?  (Przeczytany 100558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dracos

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #525 dnia: Pn, 27 Wrzesień 2021, 18:15:42 »
Tzn z tego co pamiętam to jedynym odniesieniem do religii było chyba to że faktycznie Fundacja do pierwszy okres swojego wzrostu używała przykrywkę religii gdzie religia = nauka. Oni władający nauką (atomem etc....) kształcili kapłanów dla swoich celów czyli dla spełnienia planu Seldona. Ale  w żadnym wypadku nie było tam żadnego konfliktu religijnego gdzie wierzący walczyliby z nauką. Być może faktycznie była któraś z tych pierwszych planet rządzona przez kastę kapłańską, ale musiałbym zobaczyć cytat żeby się przekonać bo niczego takiego nie pamiętam, ale nawet jeśli - tych światów opisanych było sporo więcej(chociaż nie jakoś przesadnie dużo) i nigdy religia nie tylko że nie odgrywała żadnej roli ale praktycznie się nie pojawiała. Zabobony i zacofanie przy obumierającym imperium owszem, ale nie religia.

Ty widzisz skutek, ja widzę przyczynę w biurokracji (owszem dekadencja i dobrobyt również) jako przyczynie obumierania Imperium. Upadek szkolnictwa występował, ale właśnie dlatego że kariera biurokratyczna na Trantorze dawała największy splendor i benefity, tak więc wysysała zasoby które można było przeznaczyć np na naukę.

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #526 dnia: Pn, 27 Wrzesień 2021, 18:53:35 »
  Pozostanę przy swoim zdaniu, Rzym nie padł z powodu tego że było za dużo biurokracji tylko dlatego, że zrobili się tak tłuściutcy, że przestało im się chcieć mieczem robić.
  Chodziło mi tylko o to, że religia była ale nie pełniła jakiejś istotnej funkcji, nie było żadnego konfliktu religijnego. Przecież cały cwancyk polegał na tym, że nikt z wyjątkiem Harriego Seldona i najściślejszego kierownictwa Fundacji, nawet jej szeregowi członkowie nie wiedział co tak naprawdę ma zostać zbudowane na Terminusie, problem był z pozyskaniem funduszy, bo każdy pytał dlaczego tak drogo, dlaczego tak daleko i czy to wogóle potrzebne? A tu już wrzucili intrygi złych kapłanów, czyli wnioskować można że dostaniemy coś innego, tyle że pod nazwą Foundation.

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #527 dnia: Pn, 27 Wrzesień 2021, 19:30:15 »
Pozostanę przy swoim zdaniu, Rzym nie padł z powodu tego że było za dużo biurokracji tylko dlatego, że zrobili się tak tłuściutcy, że przestało im się chcieć mieczem robić.

Z taką teorią to się jeszcze nie spotkałem.
To raczej nie jest kwestia tego, że im się mieczem robić nie chciało co raczej nie byli w stanie.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #528 dnia: Pn, 27 Wrzesień 2021, 19:54:16 »
  Wiem, że lubisz te tematy bo się udzielałeś w temacie seriali historycznych czy też parahistorycznych więc nie będę się sprzeczał ze specjalistą. Tak mnie kiedyś uczyli, gospodarka rzymska była po części oparta na wyzysku podbijanych ziem, skończyły się podboje jedno ze źródełek wyschło, była też mowa o uchylającej się od służby bogatszej części społeczeństwa, która uznawała że wygodniej będzie robić karierę w polityce na miejscu niż jako trybun gdzieś w polu. O ile dobrze pamiętam upadek Zachodniego Cesarstwa poprzedziła seria upokarzających militarnych porażek i to niekoniecznie z silniejszym przeciwnikiem.

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #529 dnia: Pn, 27 Wrzesień 2021, 21:09:28 »
Sorry za OT, ale to jest silniejsze ode mnie.  ???

Tak mnie kiedyś uczyli, gospodarka rzymska była po części oparta na wyzysku podbijanych ziem, skończyły się podboje jedno ze źródełek wyschło, była też mowa o uchylającej się od służby bogatszej części społeczeństwa, która uznawała że wygodniej będzie robić karierę w polityce na miejscu niż jako trybun gdzieś w polu. O ile dobrze pamiętam upadek Zachodniego Cesarstwa poprzedziła seria upokarzających militarnych porażek i to niekoniecznie z silniejszym przeciwnikiem.

I to się z grubsza zgadza tylko myk polega na tym, że to co w podręcznikach podaje się jako przyczyny to tak naprawdę były już skutki a o matce wszystkich przyczyn nie bardzo się wspomina.
Sam długo nie mogłem załapać dlaczego Rzym upadł w V w. zaś Konstantynopol dopiero w XV skoro problemy były podobne aż na odpowiedź trafiłem (raczej się tego nie spodziewając) w tomiszczu stricte ekonomicznym.
Rzym rozłożyła tak naprawdę prozaiczna (acz długotrwała) inflacja, która spowodowała upadek pieniądza, który spowodował upadek handlu, a ten skutkował upadkiem całej gospodarki. A zdechła gospodarka to rozkład kolejnych instytucji państwowych ze szczeg. uwzględnieniem państwowych sił zbrojnych (uzależnionych od sieci - jakżeby inaczej - państwowych "przedsiębiorstw zbrojeniowych").
Natomiast Konstantynopol dbał o wartość pieniądza (np taki Rysiek Lwie Serce został rozpoznany na terenie Cesarstwa - lub jak kto woli Rzeszy - i wzięty w łańcuchy przez to, że na targu posługiwał się złotą walutą bizantyńską) dzięki czemu zachował w miarę wydolną gospodarkę dzięki czemu o tysiąc lat dłużej opierał się procesom historycznym w postaci Bułgarów, Słowian, Awarów, Persów, Arabów, zbuntowanych dowódców i reszcie tego typu przyjemności. I dopiero trzeba było Turków, którzy nie zatrzymali się aż na Ukrainie i w Austrii.
No. Wygadałem się.  ::)
« Ostatnia zmiana: Pn, 27 Wrzesień 2021, 21:12:10 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline kubisz

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #530 dnia: Wt, 28 Wrzesień 2021, 21:25:00 »
Zrobił to! Mike Flanagan znowu to zrobił i po dwóch sezonach znakomitej antologii "Nawiedzony..." stworzył kolejny świetny serial - "Nocna msza". Jeżeli miałbym go jakoś polecić, to może tak: to najlepsza ekranizacja książki Kinga, tyle że tym razem King nie napisał żadnej książki. Nie musiał. A jak ktoś Kinga nie lubi, to i tak też zdecydowanie polecam.

Offline KzT

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #531 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 21:58:39 »
Obejrzałem te pierwsze cztery odcinki "Fundacji" i jednak odradzam.
Na plus aktorzy i warstwa wizualna - pełen profesjonalizm. Na minus scenariusz, prowadzenie narracji i postaci. Abstrahuję od wierności cyklowi powieści Asimova (wiadomo, że to było nie do przeniesienia 1:1). Gorzej, że w efekcie pracy twórców powstała jakaś z lekka kuriozalna hybryda. Ani to dobra rozrywka (jak powiedzmy "Expanse"), ani ambitne SF (jak powiedzmy "DEVS"). Z Asimova przejęto to, co się bardzo zestarzało, np. wizję nauki, która jest robiona przez jakieś genialne jednostki w stylu Seldona. Został też pewien patos całości, który połączono z nagłymi przeskokami do innych konwencji i wrzucaniem na siłę jakichś absurdalnych wątków romansowych w trzecim odcinku. Dodajmy do tego standardowe ideolo obecne w większości współczesnych produkcji amerykańskich, więc tu również.
W każdym razie dla mnie równie duży zawód serialowy co "Wychowane przez wilki" (tamten serial trafnie zrecenzował Peter Watts: "Raised by Wolves. Written by Idiots"). Mam dziwne wrażenie, że jeśli komuś "Wychowane..." się podobały, to i "Fundacja" się spodoba. Dla mnie 4/10.

Offline misiokles

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #532 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 22:50:40 »
Z Asimova przejęto to, co się bardzo zestarzało, np. wizję nauki, która jest robiona przez jakieś genialne jednostki w stylu Seldona.
Przykład Elona Muska pokazuje, że jednak aż tak się ta wizja nie zestarzała.

Offline KzT

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #533 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 23:09:56 »
Przykład Elona Muska pokazuje, że jednak aż tak się ta wizja nie zestarzała.

Przecież Musk to szczwany biznesmen, który z rozwojem nauki ma (ewentualnie) tyle wspólnego, że zatrudnia zespoły badawcze w swoich firmach.
Ewentualnie można byłoby podać przykład Brina i Page'a, ale oni też sami istotnego wkładu do nauki nie wnieśli i jedynie animują naukę przez swoje laby.
Tak czy owak z wizją nauki Asimova (geniusz robiący SAMODZIELNIE przełom naukowy, którego inni nie są w stanie zrozumieć) nie ma to nic wspólnego.

Offline Pawel.M

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #534 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 23:48:10 »
Z taką teorią to się jeszcze nie spotkałem.
To raczej nie jest kwestia tego, że im się mieczem robić nie chciało co raczej nie byli w stanie.
Nie chciało się. W rzymskiej armii było coraz mniej Rzymian, a coraz więcej barbarzyńców, w tym Germanów. Aż w końcu jeden z tych Germanów (Odoaker - imigrant w pierwszym pokoleniu) zdetronizował ostatniego cesarza i obwołał się królem Italii.

Inna rzecz, że upadło cesarstwo Zachodnie, a przetrwało jeszcze tysiąc lat cesarstwo wschodnie. Dlaczego? Ciekawa analogia: na teren zachodniego cesarstwa napłynęły masy uchodźców uciekających przed Hunami - Germanów (i Alanów). To niższe kulturowo towarzycho niespecjalnie miało respekt dla osiągnięć gospodarzy, w swoich dzielniach urządzali się zupełnie po swojemu nie przejmując się rzymskimi urzędnikami. De facto więc ostatni cesarz - Romulus Augustulus miał dość skromne państwo (w praktyce, bo w teorii wciąż było wielkie).

Na tereny cesarstwa wschodniego napłynęło znacznie mniej tych uchodźców i imigrantów.

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #535 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 23:11:02 »
Opisujesz skutki. :)
Cesarstwo Zachodnie ze zdrową gospodarką wycięłoby tych migrantów w pień jak to miało w zwyczaju przez setki lat.
Hm... Nie wiem czy sobie nie odświeżę "Rzym".
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline willy_poodle

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #536 dnia: Śr, 20 Październik 2021, 22:19:32 »
To ja pojadę z klasyką obyczajową

Przystanek Alaska (Northern Exposure)
Cudowne Lata (The Wonder Years)
Dzień Za Dniem (Life Goes On)
Gdzie Diabeł Mówi Dobranoc (Picket Fences)

Szczególnie dwa pierwsze. Chyba już nigdy nic im nie dorówna w tym gatunku.
Przystanek Alaska ma nawet wątki fantastyczne. Klimatem to trochę jakby familijna wersja Twin Peaks.

Offline jotkwadrat

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #537 dnia: Śr, 20 Październik 2021, 22:58:10 »
Przystanek Alaska (Northern Exposure)
Cudowne Lata (The Wonder Years)

Moje dwa absolutnie ukochane seriale.

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #538 dnia: So, 23 Październik 2021, 12:34:49 »
Oglądałem ostatnio Lucyfera. całkiem przyjemny i zabawny odmóżdżacz, wymagający minimum zaangażowania ze strony widza.

Pierwsze trzy sezony weszły jak złoto - ot, takie CSI: Los Angeles z lekkimi wstawkami fantasy. Na wysokości czwartego sezonu serial przejął Netflix i zaczęło się robić bardzo kiepsko. Na początku sezonu piątego, gdzie autorzy sięgnęli po najtańszą, najbardziej oklepaną kliszę fabularną - podziękowałem.

Wróciłem też do trzeciego sezonu Doom Legion. Straszne męczenie buły i zmarnowany potencjał.

Offline Pawel.M

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #539 dnia: So, 23 Październik 2021, 23:02:57 »
Opisujesz skutki. :)
Cesarstwo Zachodnie ze zdrową gospodarką wycięłoby tych migrantów w pień jak to miało w zwyczaju przez setki lat.
Nie. Było dokładnie odwrotnie - potężny Rzym wpuszczał imigrantów i uchodźców, a ci Rzym załatwili. Rzymianie ich wpuszczali, bo potrzebowali wojska w związku z pojawieniem się Hunów. Jeszcze za Walentyniana III (425-455) i jego dowódcy wojskowego Aecjusza Flawiusza (zmarły 454), zwanego ostatnim Rzymianinem, Rzym był potężnym państwem, a to właśnie czas napływu Germanów - uchodźców przed Hunami. Kiedy Germanie stali się kłopotliwi, Aecjusz poskromił ich z pomocą... Hunów.

22 lata po śmierci Aecjusza, imperium zachodniorzymskie przestało istnieć.