Autor Wątek: Seriale - co polecacie?  (Przeczytany 100541 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Seriale - co polecacie?
« dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 21:43:34 »
Brakuje mi takiego zbiorczego tematu gdzie można wymieniać się propozycjami z zakresu wartych obejrzenia seriali bez konieczności wywracania każdego na dziesiątą stronę.

A poza tym nie widziałem innego miejsca gdzie można byłoby podzielić się pewną śmieszną ciekawostką.  8)

Są dwa całkiem niezłe mini seriale historyczne (oba na podstawie książek Philippy Gregory) wyprodukowane przez STARZ. Pierwszy to "Biała Królowa", którego główną bohaterką jest żona Edwarda IV York - Elżbieta Woodville. Serial warto zobaczyć choćby ze względu na zjawiskową R. Ferguson (podobno po obejrzeniu właśnie tej produkcji Tom Cruise zażądał obsadzenia jej w "M.I. Rogue Nation" bez jakiegokolwiek castingu), ale generalnie to jest niezłe kino historyczne (może z wyj. batalistyki).

Drugi mini serial - "Biała Księżniczka" - to kontynuacja, poświęcona losom córki Elżbiety W. czyli Elżbiety York - żony Henryka VII. Takoż niezła produkcja.

Ale dlaczego akurat o nich? Ponieważ w przypadku jednego zachodzi zabawny zbieg okoliczności, który jest w stanie zrozumieć wyłącznie forumowy bywalec. Otóż jedną ze scenarzystek "Biała Królowa" jest dama nazwiskiem... Emma Frost.  ;D
Gdy pierwszy raz zobaczyłem nazwisko w czołówce parsknąłem ze śmiechu. Tłumaczenie laikom przyczyny tej wesołości nic nie dało.  ???

Intra:



"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline LordDisneyland

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 22:08:42 »
Ja właśnie przypadkowo [w lumpeksie zresztą :) ] kupiłem parę sezonów RedDwarf na dvd. Zapomniałem o tym serialu , niesłusznie. Jeśli kogoś nie zraża niskobudżetowy sitcom SF- to zachęcam. W zamierzchłych latach serial "Czerwony Karzeł" można było oglądać w Polsce- w telewizji regionalnej.
« Ostatnia zmiana: Pt, 01 Marzec 2019, 22:14:33 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Offline Deg

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 22:41:44 »
"Karła" polecam gorąco, zwłaszcza pierwsze trzy sezony.
A skoro mowa o zapomnianych, a polecanych, proponuję "Ligę dżentelmenów", znaną także jako "Pcin Dolny", serial ekipy, którą śmiało można określić jako duchowych spadkobierców Monty Pythona :)
This is my truth, tell me yours.

John_

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: So, 02 Marzec 2019, 12:49:30 »


Ja właśnie przypadkowo [w lumpeksie zresztą :) ] kupiłem parę sezonów RedDwarf na dvd.'
Dlaczego ja nigdy nie trafiam na lumpeksy z takimi artefaktami...

Offline Gieferg

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: So, 02 Marzec 2019, 14:40:04 »
Generalnie po seriale sięgam bardzo rzadko, żebym się za jakiś zabrał musi trafić w moje zainteresowania a nawet wtedy zdarza się, że po kilku odcinkach rezygnuję. Z tych z ostatnich lat najbardziej podeszło mi Black Sails, który nie tylko wstrzelił się w tematykę, ale i wygląda nie gorzej niż filmy kinowe (a właśnie nijaki telewizyjny look zazwyczaj sprawia, że znajomość z serialami kończę na zwiastunach).

A tak to wiadomo, Robin z Sherwood 4ever.
« Ostatnia zmiana: So, 02 Marzec 2019, 14:41:41 wysłana przez Gieferg »

Offline LordDisneyland

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: So, 02 Marzec 2019, 16:58:34 »
Dlaczego ja nigdy nie trafiam na lumpeksy z takimi artefaktami...

Jeśli jesteś z Warszawy- pisz na priv, podpowiem kilka miejsc :)
Ja w tym roku oprócz już wspomnianego RD kupiłem jeszcze 2 sezony Family Guy- DVD są passe, ludzie tego nie kupują, ja jak zwykle żyję w przeszłości i kupuję sporo cudactw :)

Ale przyznam, że do seriali brak mi ostatnio cierpliwości- oglądam i z tyłu głowy powstaje myśl dręcząca :) "A może by tak jednak komiks jakiś przeczytać"...

PS- dzięki za przypomnienie "Ligi", Deg. Też lubiłem :)
PS2 - z zapomnianych nieco, a pokazywanych w Polsce seriali animowanych, wart przypomnienia jest "Rocko's Modern Life". Podobno ostatnio była jakaś próba nekromancji tytułu,ale nowych odcinków nie widziałem. Oryginalne filmy były świetne.
« Ostatnia zmiana: So, 02 Marzec 2019, 17:07:43 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 03 Marzec 2019, 14:27:14 »
MARS od National Geographic Channel, to serial dokumentalny, który bez najmniejszego oporu i targających myśli wątpliwości, mogę polecić każdemu geekowi nauki i licznych technologii. Możliwe że serialem stricte nie powinniśmy tej produkcji nazywać, a to dlatego, że ma ona 2 sezony po 6 odcinków w każdym. Wychodzi więc na to, że ów dokument jest czymś na miarę ,,dokumentalizowanego miniserialu", który opowiada o kulisach i całych etapach, i wydaje się, przytaczanych z perspektywy wspominającego je astronautów: hipotetycznej wyprawy na najbliższego planetarnego sąsiada Ziemi, Marsa, od którego myśl podboju kosmosu w ogóle się zaczęła. Eksploracja Czerwonej Planety, w ujęciu fabuły ,,fikcyjnej" części serialu, bo serial dzieli się na dwie części: jedna o charakterze dokumentalnym - wypowiedzi i opinie naukowców, historia lotów kosmicznych oraz SpaceX Elona Muska i jego przygotowania do podróży gatunku ludzkiego na Marsa, a druga: część fabularyzowana - pierwszy sezon, to start Misji na Marsa w 2033r. aż do 2037r. ., natomiast drugi, to lata 2042 i trochę wcześniej, i eksploracja zasobów surowców energetycznych i minerałów, wydobywanych dla gigantycznych ziemskich firm, przez Korporację Lucrum, oraz równie istotne: prowadzenie badań naukowych w kierunku lepszego poznania Marsa, a tym samym szybszej, skuteczniejszej terraformacji planety przez ludzi.




W moim przypadku stanąłem na pierwszym odcinku drugiego sezonu MARSA. Na usta sypią mi się prawie same pochwały pod względem ogólnego odbioru serialu, ale jak to bywa: ,,prawie robi wielką różnicę". Na plus zasługuje część dokumentalizowana obrazu: świetne podsumowanie historii, ba, raczej początku historii lotów kosmicznych, które na dobre zostały zaprzepaszczone przez nabuzowanego po brzegi korupcją Nixona, tracącego zaufanie do programu Apollo. Dodając, do tego segmentu serialu, nieco technologicznej pikanterii - przeplatającego się z obrazem hipotetycznej wyprawy na Marsa, która, niestety, emanowała słabością wizualizacji wystroju m.in. kapsuł, habitatów osadników i naukowców, co ścinała kamera pracująca często na dużych zbliżeniach, nie ukazująca wszystkiego, ale nastawiająca się na ,,pierwiastek ludzki" postaci, które miałyby pokazywać, jak zachowalibyśmy się w obliczu doświadczania - jako pierwsi Ziemianie - ,,marsjańskiej rzeczywistości".


To z czym mamy do czynienia w serialu MARS, zwłaszcza w części fabularyzowanej, dzieje się na naszych oczach; tak może wyglądać droga Cywilizacji Adamowego Plemienia do podboju Czerwonej Planety. Oby Mars nie został... Sprywatyzowany. Nie chciałbym takiej przyszłości dla następnych pokoleń.



Offline asx76

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 12:59:28 »
To ja krótko, konkretnie i na temat:


- "The Shield" z 2002 roku, u nas znany jako "Świat gliniarzy" - 7 sezonów świetnego mixu: dramatu, akcji i kryminału. W temacie policjantów (lubiących ubrudzić sobie rączki) nie ma nic lepszego. Co więcej, nie ma tu w ogóle mowy o jakimkolwiek spadku jakościowym, mimo długości. Można by rzec, że emocje i napięcie rosną. Zakończenie zapada w pamięć na amen. Obejrzałem dwukrotnie i na tym nie koniec.- "The Wire" ("Prawo ulicy") - bodaj najbardziej realistyczny dramat kryminalny i zarazem jedno ze szczytowych osiągnięć na niwie serialowej. Pozycja obowiązkowa. Zwłaszcza dla tych, którzy lubią pomyśleć.- "Breaking Bad" - arcydzieło Vince'a Gilligana... Jeśli jakimś cudem ktoś nie zna, to nie ma na co czekać. A następnie sięgnąć po "Better Call Saul"!!- "Twin Peaks" - uwielbiam! Oczywiście nie to nowe "coś", lecz z lat: 1990-1991. Znakomita historia, bardzo ciekawie nakreśleni bohaterowie, niesamowity klimat i piękna muzyka!- "Gomorra" - najlepszy serial o mafii, który można tylko pokochać. A przynajmniej za trzy sezony do tej pory. I ta muzyka... <3- "Człowiek z Wysokiego Zamku" - adaptacja prozy P.Dicka nad podziw udana! Co prawda część pierwszego sezonu nie porywa od razu, niemniej później wszystko ładnie się rozkręca. - "Deadwood" - oglądać tylko z napisami, bo wersja z lektorem jest ocenzurowana.- "American Crime" (nie mylić z "American Crime Story")- "Fargo" - świetny pierwszy sezon (każdy to oddzielna historia), fajny drugi i słabszy trzeci.- "Homeland" - "Billions" - "Black Mirror"- "True Detective" (ale tylko pierwszy sezon tworzący zamkniętą historię)- "Dexter" - pierwsze dwa sezony
- "Line of Duty" z 2012 roku

Z produkcji obyczajowych:- "Olive Kitteridge"- "Mildred Pierce" - "The Big C" (Słowo na R)- "This is Us" - "Sukcesja" - "Shameless"- "Six Feet Under" Z opartych na faktach:- "Ucieczka z Dannemory"- "Waco"Z serialowych horrorów:- "Penny Dreadful"- "Dom na Nawiedzonym Wzgórzu"- "Dead Set" Ch. Brookera- "Egzorcysta" - "Strange Things" Z seriali parahistorycznych: - "Black Sails" (najlepszy serial o piratach!)- "Dynastia Tudorów" z 2007 roku- "Rome" z 2005 roku
- "Last Kingdom" - bardzo dobra ekranizacja sagi B. Cornwella
- "Rodzina Borgiów" z 2011 roku
- "Vikings" z 2013 roku, oczywiście póki jest Ragnar. Wraz z jego odejściem nastąpił bardzo znaczny spadek jakości serialu.
Z seriali fantastycznych:
- "The Expanse" - fajnie się rozwija z sezonu na sezon, na obecną chwilę jest poza konkurencją na tym poletku
- "Battlestar Galactica" z 2004 roku, przy czym ostatni czwarty sezon jest bardzo bolesnym nieporozumieniem. A szkoda, bo pierwszy dawał nadzieję na coś znacznie lepszego.
« Ostatnia zmiana: Pn, 04 Marzec 2019, 13:11:39 wysłana przez admin »

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 14:22:36 »
Black Sails - zapomniałem że to oglądałem, ale to było dobre! przyłączam się do rekomendacji. awanturniczy, palmowo-wyspiarski klimat, polecam w opór. tylko nie oglądać z dziećmi bo dużo golizny :D

z Vikingami i Homeland też się zgadzam, ale nie wiem skąd pomysł o tendencji spadkowej Fargo. może faktycznie minimalnie niżej oceniłbym s02 i s03, ale to raczej kwestia wysoko postawionej poprzeczki przez sezon 1 niż spadku jakości. wszystkie trzy uważam za majstersztyki. polecam wizytę na r/FargoTV, ilość smaczków ukrytych w tym serialu naprawdę może przytłoczyć.

Game of thrones - wszyscy znają i pewnie oglądali, ale ja zasiadłem niedawno pierwszy raz do tej ekranizacji (mając na koncie przeczytaną całą serię PLiO) i stwierdzam że jest to po prostu przemiodne. autentycznie ciężko mi przerywać oglądanie, coś takiego zdarzyło mi się chyba ostatnio przy Parks & Recreation.

American Gods - polecam fanom Gaimana. ale nie tym zagorzałym, bo serial jest jedynie inspirowany książką a nie ekranizacją 1:1. mimo to fabuła została odświeżona w naprawdę ciekawy sposób, jak również uwspółcześniona.

Offline asx76

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 15:07:11 »
Aj, zapomniałem wymienić "American Gods 1:) 


Co do "Fargo 1" - zaiste, zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, więc trudno było doskoczyć... ;)






Offline Gazza

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 15:35:20 »
(...) "True Detective" (ale tylko pierwszy sezon tworzący zamkniętą historię) (...)
Nie widziałem jeszcze najnowszego, ale moim zdaniem obie (1 i 2) serie są warte obejrzenia. Pierwsza znakomita, druga (zupełnie inna) bardzo dobra. Liczę, że seria 3 daje radę, aczkolwiek nie przepadam za S. Dorff'em (może zmienię zdanie po lekturze). Tak czy inaczej - polecam gorąco! Tak gęstej atmosfery w klimatach detektywistycznych trudno znaleźć.

Łukasz

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 16:17:30 »
Trudno powiadasz. Polecam sprawdzić belgijskiego Intruza,  angielskie Broadchurch, Cormorana Straike, Hinderlanda, holenderski serial Tabula Rasa, The Missing.

Offline LordDisneyland

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 17:02:03 »
Chryminały?  Ja ze swej strony polecam "Endeavour"
 https://www.imdb.com/title/tt2701582/
Bardzo dobry, stylowy, wciągający kryminał. Poza wszystkim - swietnie pokazuje brytyjską obyczajowość lat 60-tych. Panowie Dexter i Lewis napisali naprawdę niezłe scenariusze..
,, - Eeeeech.''

Offline glutamiluta

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 19:03:39 »
3 True Detective mocno średnie

fargo wszystkie fenomenalne

ze swojej strony polecam Shameless, choc to juz 9 sezon

jak ktoś lubi kwaśne klimaty to teraz trwa miniserial - Cudotwórcy

Online misiokles

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 19:08:01 »
Kwaśne i komiksowe klimaty są też w serialu Happy! (produkcja SyFy - do obejrzenia na Netflixie). Ekranizacja komiksu Granta Morrisona to jazda bez trzymanki - miejscami słodka, często wulgarna i brutalna ale zawsze komiksowo przerysowana. Zdecydowanie mocno niegrzeczny serial!