Autor Wątek: Seriale - co polecacie?  (Przeczytany 100608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tysonek

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #45 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 09:53:06 »
A oglądaliście "That '70s Show"?
Po dosyć czerstwym początku robi się z tego jeden z lepszych sitcomów jakie widziałem.

Do czwartego sezonu włącznie świetna pozycja, potem scenarzystom strasznie odwala i się robi lipa straszna.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #46 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 09:53:58 »
Patrząc na to ile Polacy wiedzą o promieniowaniu i jak się łapią na kolejne fejki o radioaktywnych chmurach nad krajem to mam nadzieję że HBO zrobi serial pod swoje amerykańskie portfolio.

Aby zrozumieć, jak przytłaczającym, tragicznym w skutkach i dramatycznym dla mieszkańców Czarnobyla, Prypeci i okolicy do 30 km od elektrowni atomowej w tej miejscowości, wydarzeniem, był wybuch reaktora w jednym z bloków energetycznych elektrowni, powinno się obejrzeć - choć nie jest to tym samym, co eksploracja opuszczonych, wyjałowionych terenów, gdzie ludzkość dawno straciła znaczenie, niczym ,,STALKER" w post-atomowej Zonie: "Bitwę o Czarnobyl (2006)", pełnometrażowy film dokumentalny przedstawiający przyczyny, przebieg oraz następstwa wybuchu jednego z reaktorów w elektrowni w Czarnobylu, oraz: "Czarnobyl. Wstęp wzbroniony" i "Powrót do Czarnobyla", duologię krótkich 45-cio minutowych filmów dokumentalnych, odpowiednio z 2015 i 2017 roku przygotowanych przez polskich dokumentalistów, opowiadających o katastrofie czarnobylskiej z 1986r., mających tematykę eksploracyjną: rozmowy z świadkami tragicznych wydarzeń z okresu do kilkunastu miesięcy od awarii reaktora oraz ukazywanie jak żyją współcześnie w terenach do kilkudziesięciu kilometrów od słynnej elektrowni ich mieszkańcy. Oczywiście, rzecz jasna, nic nie zastąpi nam odwiedzenia ukraińskiej Zony: Prypeci, Czarnobyla i innych miasteczek, które 33 lata temu tętniły życiem; nic nie będzie bardziej pouczające niż doświadczenie na własne oczy następstw awarii bloku energetycznego w elektrowni atomowej w Czarnobylu, połączone z eksploracją dziesiątek kilometrów kwadratowych ,,strefy zagrożenia" wokół byłej, teraz przykrytej sarkofagiem, elektrowni, z dozymetrem w ręku.  ::)

"Chernobyl", który przygotowuje dla nas HBO, będzie serialem, który moim zdaniem nie splami pamięci i prawdziwości tamtych wydarzeń, choć trudno mówić o takowej ,,pamięci" jeśli się w tym miejscu nie było, albo nie czytało lub nie oglądało niczego naukowego omawiającego te druzgocące w skutkach wydarzenia, zapoczątkowane w Czarnobylu 26 kwietnia 1986r. o godzinie 1:23.

Offline Lou

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #47 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 10:12:52 »
Pokolenie dzieciaków z tamtych lat i ich rodzice dobrze wiedzą czym jest Czarnobyl. Dzisiejsza młodzież traktuje to w charakterze ciekawostki. I raczej jest znudzona tematem, bo nie ma trupów i mutantów. Oglądanie filmów raczej tutaj nastawienia nie zmieni.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline misiokles

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #48 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 10:39:21 »
Ja tylko ni rozumiem przytyku o zrobieniu filmu pod amerykańskiego widza. Czy HBO wypuściło w eter coś zrobionego typowo pod amerykańskiego widza?

Offline Lou

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #49 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 10:46:45 »
Nie pisałam, że HBO takie seriale zrobiło. Mało oglądam produkcji akurat tej stacji. Ale amerykański widz i amerykańskie filmy o jakiś konfliktach/katastrofach to nadmierny patos i kreowanie tony bohaterów-wzorców.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #50 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 11:27:48 »
Do czwartego sezonu włącznie świetna pozycja, potem scenarzystom strasznie odwala i się robi lipa straszna.

Aż tak dobrze nie pamiętam żeby ocenić w którym momencie poziom się obniża (na pewno ostatnia seria jest słabsza) natomiast to chyba typowa przypadłość sporej części seriali (nie będących adaptacją) gdy pierwotna formuła wyczerpuje się (syndrom czwartej/piątej serii) i scenarzyści zaczynają kombinować nad zmianami. Swoją szosą to nie przypominam sobie żeby jakikolwiek serial wyszedł dobrze na takich zmianach, w sensie żeby jego jakość po czymś takim poszła w górę.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Tysonek

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #51 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 11:37:27 »
Aż tak dobrze nie pamiętam żeby ocenić w którym momencie poziom się obniża (na pewno ostatnia seria jest słabsza) natomiast to chyba typowa przypadłość sporej części seriali (nie będących adaptacją) gdy pierwotna formuła wyczerpuje się (syndrom czwartej/piątej serii) i scenarzyści zaczynają kombinować nad zmianami. Swoją szosą to nie przypominam sobie żeby jakikolwiek serial wyszedł dobrze na takich zmianach, w sensie żeby jego jakość po czymś takim poszła w górę.

Ja oglądałem całość w zeszłym roku i załamałem ręce co zaczęli odwalać po czwartym sezonie. Również nie kojarzę takiego serialu, zazwyczaj zmiany podstaw na których historia jest oparta wpływają na treść i jakość bardzo negatywnie. Gdyby takiego Dextera skończyli na tym czwartym sezonie byłby w pamięci większości widzów, tak to mieliśmy nieprzyjemność oglądać jak nisko się może stoczyć tak dobra produkcja i takie przykłady można niestety mnożyć.

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #52 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 13:05:13 »
O wszystkim niestety decyduje kasa. Jeżeli serial się sprzedaje to tłuką serie bez opamiętania kosztem jakości. I dlatego np. cenię sobie twórców "Banshee". Ta produkcja może nie jest najwyższych lotów w sensie obiektywnym (bo w pewnej niszy jest kapitalna), ale oni powiedzieli jasno i wyraźnie: mimo propozycji stacji dot. przedłużenia kończymy na serii 4. I za to należy się szacunek.
Ale niejako przy okazji: z ostatnio oglądanych poziom trzyma (trzymał? - nie wiem, zatrzymałem się na piątej serii, szóstej nie znam) "Elementary". Tam mimo okazjonalnych zmian (dodawanie nowych postaci) cały czas utrzymują równy, solidny poziom.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Tysonek

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #53 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 14:42:31 »
Banshee jest dla mnie osobiście jedną z najlepszych rzeczy jakie miałem przyjemność obejrzeć w trakcie swojego życia, ale 4 sezon mocno odstaje niestety, z tego co czytałem mieli rozpisany plan na 5 sezonów dlatego 4ty jest taki poszarpany i czuć że robiony na szybko. Ja mam pecha do seriali, jak mi już coś siądzie to kasują, wyjątkiem jest chyba tylko czarna lista, ale to w sumie teatr jednego aktora :D.

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #54 dnia: Śr, 17 Kwiecień 2019, 16:28:44 »
Mnie z jednej strony "raziło" w Banshee podejście typowe dla/podobne do innych seriali tzn. zmieniający się wraz z kolejnymi seriami przeciwnicy
Spoiler: PokażUkryj
(Królik/Proctor, Królik/Proctor/Cheyton, Proctor/Cheyton/naziole, Proctor/naziole/kartel/sataniści
). Formalnie rzecz biorąc ta mieścina to jakieś zoo albo inny cyrk gdzie z każdym nowym sezonem nowe obrzydlistwo wypełza spod kamienia.
Inna rzecz, że już na początku pierwszego odcinka (gdy naszego protagonistę
Spoiler: PokażUkryj
ściga autobus
) potraktowałem to jako swoisty pastisz. Wtedy wszystko zupełnie inaczej wchodzi do głowy. Trochę na zasadzie starych Bondów, gdy reżyser mrugał okiem do widza, że to wszystko nie jest tak do końca na serio. W efekcie ten serial równie dobrze mógłby robić za ekranizację komiksu.*

*Jest już wątek poświęcony "Banshee" - może warto byłoby ostatnie dwa wydzielić?
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Kwiecień 2019, 16:31:48 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline LordDisneyland

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #55 dnia: Cz, 18 Kwiecień 2019, 17:15:37 »
                    -Dostałem przedświąteczny prezent, kumpel przysłał mi dvd z serialem Barei ,,Kapitan Sowa na tropie". Rzecz znana i lubiana, choć nie miałem dotąd kompletu odcinków.
Warto obejrzeć choćby po to, by poznać sposoby na rzucanie palenia... - rzucił na koniec Lord, zaciągając się nieeuklidesowo wykrzywionym ergiede. 
:D
,, - Eeeeech.''

Offline death_bird

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #56 dnia: Pt, 26 Kwiecień 2019, 00:42:35 »
Z "typowych" seriali dla facetów (choć kto wie, może nie tylko...  8) ) myślę, że warto spróbować "Strike Back" czyli bardzo fajną rzecz poświęconą jednostce angolskich komandosów.
Przy czym z tym serialem jest pewne zamieszanie (przynajmniej na HBO GO na którym to mam): pierwsza seria "Strike Back Origins" jest odseparowana od reszty (chodziło o jakieś hece z licencją) i wygląda jakby była jakąś oddzielną (6-odcinkową) produkcją. Tymczasem to właśnie jest początek. To co HBO serwuje osobno jako "Strike Back" serie 1-6 to są tak naprawdę serie 2-7.

A poza tym to co tam tak w ogóle dają? Multum akcji antyterrorystycznych w różnych zakątkach globu z mnóstwem strzelanin, wybuchów i innych okazji do wykazania się dla tzw. "twardych facetów". Generalnie świetna rozrywka po męczącym dniu jeśli szukacie czegoś na odmóżdżenie (produkcja Cinemax, czyli widzom legitymującym się bystrym wzrokiem tu i ówdzie "Banshee" się kłania ;) ). Nie wdając się w spoilery - szósta seria jest słabsza, ale jeśli ktoś zabierze się za serial to uważam, że warto ją zmęczyć, bo też końcówka wynagradza trudy a "siódemka" ustawia produkcję z powrotem na właściwych torach.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline gashu

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #57 dnia: Pt, 26 Kwiecień 2019, 12:42:39 »
Mój serialowy Top-5 (głównie "starocie", na nowe rzeczy rzadko mam ostatnio czas...):

1. Halt and catch fire - mój najlepszy serial ever, historia "komputeryzacji" w pigułce. Niby to serial o inżynierach, a napięcie jest większe niż w niejednym thrillerze.
2. Breaking Bad - wiadomo ;)
3. Sons of Anarchy - motocykle, motocykle, no i Ron Perlman
4. The Killing (sezony 1-2) - jeden z niewielu przypadków w którym amerykański remake jest w moim przekonaniu znacznie lepszy od skandynawskiego oryginału
5. Z archiwum X / Millenium - z sentymentu :D

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #58 dnia: So, 27 Kwiecień 2019, 22:47:02 »
Jedyni przedstawiciele ,,małego ekranu", którzy nie należą do adaptacji Uniwersów Fantastycznych i Uniwersów Komiksowych, a których to z taką samą intensywnością, jak owe adaptacje wyczekuję, to "Stranger Things" ze swoim trzecim sezonem oraz "Dark" z sezonem drugim, w którym to, wygląda na to, wydarzy się multum ciekawych rzeczy, dojdzie tu do wielu dramatycznych momentów zaognionych wokół tej dziwnie połamanej czasoprzestrzeni, będącej jakoś dziwnie umiejscowionej w serialu, jakby to była pętla czasowa bez początku i końca, lub ,,wieczna teraźniejszość".

Z racji odmóżdżenia i umilenia sobie czasu w oczekiwaniu przykładowo: na te powyższe kontynuacje seriali, polecam dać się porwać animacji z 1966r., trzynastoodcinkowej kreskówce: "Captain America", którą na dobre kreskówką nazwać nie można, lecz lekko wprawionym w ruch komiksem, z techniką i stylem rysunkowym tamtych lat, to już tak. Serial jest niezwykle charyzmatyczny, w tym sensie, że razi on,  z perspektywy współczesnego widza oglądającego w miarę współczesne, z ostatnich 20-30 lat, animacje, swą fatalną szatą graficzną i ,,pokurczonym", martwym, końcowym efektem wykreowanej animacji; z drugiej strony jest to część historii tworzenia się adaptacji komiksów, a to, co jak co, jest rzeczą piękną. W "Captain America" dodatkowo mamy typowo moralizatorski, propagujący ideę prawdziwego bohatera, styl narracji, który wplata się w fabułę aż za bardzo.  8) Obecnie jestem po trzech odcinkach "Captain America (1966)"; czasami się z serialu śmieję, czasami rozdziawiam szczękę z zaskoczenia.

Offline PJP

Odp: Seriale - co polecacie?
« Odpowiedź #59 dnia: Nd, 28 Kwiecień 2019, 09:18:05 »
Jak już jesteśmy przy animowanych polecam Tajemnicze Złote Miasta :)