Autor Wątek: Robocop - Filmy i Seriale  (Przeczytany 2564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

John

  • Gość
Robocop - Filmy i Seriale
« dnia: So, 30 Listopad 2019, 13:29:21 »
Chciałem zacząć jakąś nitkę dyskusji o filmach z Robocopem (i tych dwóch serialach które istnieją, aktorskim i animowanym). Ostatnio obejrzałem reboot, i bawiłem się dobrze, rozumiejąc jednak krytykę tego filmu. Nie był to taki Robocop jaki mógł być pamiętając genialny obraz Paula Veerhoevena, acz będąc szczerym - czy którykolwiek sequel Robocopa z Peterem Wellerem dorównał jedynce? Moim zdaniem nie. Nie pamiętam już nic z trójki i będę ją niedługo odświeżał, ale dwójka, ciesząca się chyba wśród fanów dobrą opinią, miała w moim odczuciu infantylne motywy które pusły powagę historii. Tak kompletnego i doskonałego Robocopa jak część pierwsza nigdy więcej nie było, schemat dokładnie taki sam jak przy filmach o Kruku (The Crow).


Co do rebootu z 2014. Jako letni blockbuster, w porządku, miło nakręcony, wygląd Robocopa świetny. Zabrakło jednak przesłania i klimatu pierwszego filmu, całość miała dla mnie zbyt luźny flow, jak jakiś kolejny z rzędu film MCU, który zaczyna się i kończy tak samo. A był Michael Keaton, Gary Oldman... dobrych aktorów tam nie brakowało. Szkoda. Zapowiedziano kolejny reboot, o którym sam nic nie wiem, i zacznę się interesować dopiero po usłyszeniu jakichś konkretów. Patrząc jednak na ogólny odbiór innych "powrotów znanych marek", jak nowe części Predatora, Aliens, Terminatora, chyba mamy kiepskie czasy na to zjawisko.

Proszę tylko tu nie dyskutować o komiksach z Robocopem, założy się kiedyś na nie osobny wątek :)
Jeszcze wrócę do tego wątku, gdy przypomnę sobie finał trylogii, i w końcu sięgne po serial TV.


Offline Gieferg

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #1 dnia: So, 30 Listopad 2019, 16:54:47 »
Cytuj
i tych dwóch serialach które istnieją, aktorskim i animowanym).

Aktorskie seriale są w zasadzie dwa, choć jeden (Prime Directives) liczy tylko cztery odcinki (i go nie oglądałem).
Co do filmów:

R1 - rewelacja, klasyka gatunku i w ogóle brak słów, żeby oddać jego zayebistość.
R2 - poprawny sequel, który jednak wykłada się jesli chodzi o samego bohatera, który zdaje się cofać w rozwoju.
R3 - nędza, do której mam jednak sentyment, bo w czasach VHS był to pierwszy Robo jakiego zobaczyłem
Robocop 2014 - niepotrzebna, nudna do porzygu buła o której zapomniałem jeszcze w trakcie napisów końcowych.

Serial aktorski oglądałem w latach 90-tych na dopiero wtedy startującym Polsacie, to była taka bardzo złagodzona wersja Robo dla całej rodziny :P Wspominam z sentymentem, ale nie próbowałem nigdy do tego wracać. Miał fajną wersję motywu przewodniego i aktorkę w roli partnerki Robo.

Cytuj
Zapowiedziano kolejny reboot,
Sequel do jedynki ignorujący R2 i R3.

Cytuj
nowe części Predatora, Aliens, Terminatora, chyba mamy kiepskie czasy na to zjawisko.
Z drugiej strony Blade Runner i Mad Max udowadniają, że można dorównać oryginałom, a nawet je przebić.
« Ostatnia zmiana: So, 30 Listopad 2019, 17:00:11 wysłana przez Gieferg »

John

  • Gość
Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #2 dnia: So, 30 Listopad 2019, 18:54:14 »
Cytuj
Sequel do jedynki ignorujący R2 i R3.

Jak ja tego nie trawię, to samo robili przy Terminatorze, po co? Niech robią reboot, pokażą nową wizje z nową obsadą, zamiast podpinać się pod stare filmy i jeszcze poprawiając po fakcie ich chronologie. Po co? Może jeszcze starego Wellera w zbroję ubiorą? Nie chce stylistycznej kopii starych filmów, tylko nową wizje na postać. Można z Robocopem zrobić jeszcze kilka ciekawych rzeczy.

https://www.filmweb.pl/film/RoboCop-1987-1460/relateds - lista (chyba?) wszystkich produkcji z Supergliną.

Zaciekawiła mnie krótkometrażówka RoboCop v Terminator.

Offline jotkwadrat

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #3 dnia: So, 30 Listopad 2019, 19:04:04 »
Robocop jest filmem bardzo mocno wpisującym się w czasy w których powstał. Podobnie jak Universal Soldier, Total Recall czy Nieśmiertelny.
W mojej opinii nie powinno się wracać do tych franczyz pozostawiając dobre wspomnienia.

Offline Gieferg

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #4 dnia: So, 30 Listopad 2019, 22:27:40 »
Cytuj
Niech robią reboot
Już zrobili i był do dupy (podobnie jak remake Total Recall). Po co komu kolejny?

Osobiście rebooty toleruję gdy się tyczą materiału, który startował w innym medium - czyli np ekranizacje komiksów, ponowne podejścia do adaptacji powieści itp. ale gdy chodzi o film, który zaczynał jako film zazwyczaj jestem im przeciwny (chyba, że rebootuje się coś naprawdę starego, gdzie postęp technologiczny pozwala na zrobienie tego inaczej/lepiej, vide: King Kong z 2005 roku). W przypadku Robocopa jestem zdecydowanie przeciwny wszelkim rebootom, remake'om itp.
Za to sequel chętnie obejrzę.

Cytuj
Może jeszcze starego Wellera w zbroję ubiorą?
Nie jest zainteresowany.
« Ostatnia zmiana: So, 30 Listopad 2019, 22:32:06 wysłana przez Gieferg »

Offline R~Q

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #5 dnia: So, 30 Listopad 2019, 23:10:46 »
Robocop jest filmem bardzo mocno wpisującym się w czasy w których powstał.
W obecnym późnym kapitalizmie, Robocop jest bardziej aktualny, niż kiedykolwiek.

Online isteklistek

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 00:16:45 »
Pierwsza część miała założenia krwiożerczego kapitalizmu i tego się trzymano, podobnie w Robocopie chodziło o to, aby był on tani, na masową skalę i aby można go bez żalu poświecić jak się nie uda poskładać za którymś razem. Korpo miało kasę i technologię, aby wspomóc policję w walce z przestępczością, ale dano im Robocopa, który stał się "papierowym" obrońcą ludu, w kolejnych częściach zanegowano to i stworzono pozory jakoby Robocop, to nie tylko silna wola przetrwania, ale zaawansowana technologia, która obraca się przeciw swoim twórcą.

Offline Cringer

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 00:48:22 »
W obecnym późnym kapitalizmie, Robocop jest bardziej aktualny, niż kiedykolwiek.
Wolałbym aby wymyślili jakieś nowe ip niż kolejny raz odkurzali i kontynuowali/rebootowali jakąś starą serię, licząc na cud i na to że tym razem uda im się zarobić na nostalgii. A tak naprawdę ile razy to się udało? Chyba tylko jeden raz w postaci Mad Maxa Furia Drogi. Reszta była kiepska albo nie zarobiła.



Offline Koalar

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 00:52:46 »
2 i 3 były OK, gdyby nie dotyczyły Robocopa, ale jakiegoś innego bohatera (np. Cop-Robo); Frank Miller i jego akcje (jakieś dziecko jak dorosły, jakiś koleś z samurajskim mieczem). Reboot mi się nie podobał. Stare filmy mają dobry scenariusz, ale stare efekty; w rebootach dają nowe efekty, ale majstrują przy scenariuszu i zamiast jakichś wartości dodanych tak naprawdę tracimy fajne rzeczy z pierwowzorów.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Cringer

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 02:34:01 »
W reboocie Robocopa było kilka ciekawych rzeczy. Mi przede wszystkim przypadł do gustu motyw z wolną wolą Robocopa i pytanie gdzie działa człowiek a gdzie działa program a człowiekowi wydaje się że to on jeszcze sprawuje kontrolę? Motyw z jego rodziną wydaje mi się ciekawej poprowadzony niż w oryginale. Gdyby tak scalić te kilka wątków z oryginałem to by te film fajnie się uzupełniły.

Swoją drogą może Robocop powinien powrócić ale jako serial. Takie tam 10 odcinków z historią opowiedzianą od nowa. Z efektami trzymanymi na wodzy ze względu na serialowy budżet i kategorią wiekową R.
Albo nawet niech to będzie kontynuacja 1 ale jako serial. Wtedy gdy taki Netflix czy HBO jako producent wrzuci do swojego pakietu filmów właśnie Robokopa 1 i nowy widz nie będzie miał problemu z połapaniem się o co chodzi. Jest wtedy szansa na jakiś zysk i popularność. W innym wypadku wróże serii losy Terminatora.

Offline Gieferg

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 03:01:53 »
Serial kontynuujący R1 jak najbardziej byłby niezłym pomysłem.

Offline Tymon Nadany

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 10:50:05 »
Pierwsza część to  jeden z moich ulubionych filmów lubię oglądać ją  w 2 wariantach  wersję reżyserską z angielskimi napisami  a zwykłą z  lektorem Jarosławem Łukomskim i tłumaczeniem Tomasza Beksińskiego. Druga część  to taki średniak w dodatku za długi przez co za dużo przestojów. A trójka traktuję jako    tak  słabe że aż śmieszne  ale jakieś drobne plusy miał ten film. Serial z lat 90 oglądałem kiedyś na polsacie  na pewno jeden odcinek  no i nawet za dzieciaka wydawał się lamerski. Jedyny plus tego serialu to hełm robo  w filmach kinowych  po zdjęciu hełmu magicznie znikała  osłona na policzki  a w tym serialu była  wbudowana w hełm  i widoczna nawet po jego zdjęciu.

Oglądałem ten koszmarek Prime directives. To miniserial  wyprodukowany w Kanadzie przez co widać  że  robiony po kosztach w dodatku Robo był w nim słabym wojownikiem  bo całe show kradł  ten nowy model   Cable . Ogólnie nie polecam tej produkcji nawet do browara.

Tego filmu z 2014 do dziś nie widziałem  nawet jak emitowali w tv to po paru minutach   nie chciało mi się dalej oglądać.
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Grudzień 2019, 10:51:57 wysłana przez Tymon Nadany »

Offline Gieferg

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 11:23:46 »
Cytuj
wersję reżyserską z angielskimi napisami  a zwykłą z  lektorem Jarosławem Łukomskim i tłumaczeniem Tomasza Beksińskiego.

Ja z nim oglądam wersję reżyserską.

Najlepsze istniejące tłumaczenie do tego filmu bez którego jak dla mnie wiele traci. Mój pierwszy kontakt z pierwszym Robo był własnie w takiej wersji.

Porównanie tłumaczeń:

1. Maciej Gudowski - Blu-ray
2. Jarosław Łukomski - TVP
3. Jarosław Łukomski - TVN
4, Jacek Brzostyński - Polsat
5. Lucjan Szołajski - TVN
6. Lucjan Szołajski - piracki VHS
7. Stanisław Krawczyk - VHS

Nieprawidłowy link vimeo
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Grudzień 2019, 11:32:57 wysłana przez Gieferg »

Offline Tymon Nadany

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 01 Grudzień 2019, 13:44:15 »
To u mnie te tłumaczenie było drugim kontaktem z Robo. Po raz pierwszy całą trylogię widziałem na tv4  2003 wte dy czytał Brzostyński.  Jedynkę z tłumaczeniem  Beksińskiego widziałem na tvp1 w lutym 2006 roku, tedy szokiem było dla mnie że  w tłumaczeniu telewizyjnym były  2 mocne przekleństwa. Zapewne gdyby Beksiński tłumaczył ten film na vhs pozwoliłby sobie na więcej bluzgów ale tutaj były  wykorzystane w dobrych momentach emocjonalnych.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Robocop - Filmy i Seriale
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 22 Sierpień 2021, 23:57:32 »
Widzę podobieństwa Robocopa z "Mechaniczną Pomarańczą" tylko, że bardziej jeszcze w futurystycznym sosie. Dlatego nazywam ten film Mechaniczną Pomarańczą lat 80-tych. Niektórzy widzieli w nim dalekiego krewnego Metropolis ale człowiek, który zostaje przerobiony na cyborga tak by służył korporacji i zwalczał przestępczość jest trochę jak przeprogramowany Alex, który nie może mieć odruchów gdy stosuje przemoc. Włącza mu się dyrektywa 4 tylko na całe spektrum osoby. W jednym i drugim filmie są gangi, w jednym i drugim wymyśla się sposoby na walkę z przestępcami, w jednym i drugim główny bohater musi odzyskać siebie. W jednym i drugim jest władza - w Robocopie korporacyjna, często moralnie nie lepsza od samych gangów ale ze znacznie większymi wpływami. Sens obu filmów sprowadza się do bycia indywidualną jednostką, która sama ocenia i wybiera czego chce od życia.

Robocop 2 zawsze uważałem za bardzo dobry sequel a reszty nie warto wspominać. Lepiej zagrać w kampanię Call of Duty: Advance Warfare, która mam wrażenie jakby toczyła się w uniwersum Robocopa. Bohater tej kampanii dostaje protezy po wypadku, które czynią go w 1/5 maszyną. Niedaleka droga do budowania cyborgów albo ludzi ze wszczepami wspomagającymi.