Autor Wątek: Ogólnie o filmach.  (Przeczytany 74453 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #405 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 21:21:00 »

"JęzykFilmu" i nowy materiał o słynnych klasykach filmowych, które - każde z osobna - charakteryzują się tym czymś, po czym pamięta się je po latach?! A czemu by nie! Na razie odcinku o "Pamięci Absolutnej" nie będę oglądał, choć sam film (i jego powieść scenariuszową!) znam bardzo dobrze; dość znacząco zapadł mi on w pamięć, i stylistyką, i efektami wizualnymi i sposobem przedstawiania świata filmu. Muszę ogarnąć odcinki tego kanału o "The Omen" i np. coś o "Gliniarz z Beverly Hills".

ukaszm84

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #406 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 21:21:45 »
Na razie odcinku o "Pamięci Absolutnej" nie będę oglądał, choć sam film (i jego powieść scenariuszową!) znam bardzo dobrze;

Co to jest powieść scenariuszowa?

Offline misiokles

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #407 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 21:42:25 »
Książka na podstawie scenariusza.

Offline Jaxx

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #408 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 21:46:33 »
Co to jest powieść scenariuszowa?

Pewnie chodzi mu o nowelizację scenariusza, a "Pamięć absolutna" taką dostała.



Pamiętam, że wieki temu wiele razy ją czytałem i nawet chyba gdzieś jeszcze ją mam. Przełożenie scenariusza filmu 1:1 z dodanymi scenami, które wyleciały w montażu, a które nie wnoszą nic do całości, jak to zawsze przy takich sytuacjach bywa. Swego czasu sporo filmów takie coś miało (m.in."Terminator 2", "Indiana Jones 2", "Pogromcy duchów 2", "Tomb Raider", cała seria "Obcy" i wiele innych). Chyba dalej coś takiego można znaleźć przy okazji premier jakichś większych hitów.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #409 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 22:20:11 »
Też tak to zrozumiałem, ale pierwszy raz się spotykam z takim określeniem.

Offline Castiglione

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #410 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 22:29:20 »
Bo pewnie je wymyślił, jak większość w swoich postach.

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #411 dnia: Wt, 16 Sierpień 2022, 00:04:54 »
Też tak to zrozumiałem, ale pierwszy raz się spotykam z takim określeniem.

,,Powieść filmowa", ,,Powieść scenariuszowa", ,,Nowelizacja scenariusza" - tych określeń na (a to słowo akurat wymyśliłem) tzw. ,,powieść po filmie" nie zmyśliłem, one istnieją i spotkałem się, jak widać, z różnymi wariacjami na taki specyficzny typ książki... Nie panikujmy, wiadomo o co chodzi... :P

Netflix nie popisał się jakością tego swojego ,,HD 5.1" w filmie, który jest w ofercie tej platformy: "Dziewiąte Wrota (1999)" Polańskiego. W obrazie tym... cóż, mając rewelacyjne łącze internetowe zauważyłem, że odbierając film u siebie na OLED TV wyświetlał się on w kiepskiej jakości, jakby wstawiono na serwery Netflixa tą wersję dzieła jakościowo z DVD lub VHSów.  8) Nie umniejsza to temu, jak piękny i cholernie klimatyczny okazał się to film; dość odważny i bardzo wysublimowany, na pewno nie podejdzie każdemu odbiorcy. Moja nota dla "Dziewiątych Wrót": 8/10.  ::)

Offline misiokles

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #412 dnia: Wt, 16 Sierpień 2022, 22:04:54 »
Chciałem tylko powiedzieć, że Nope Jordana Peela, mimo kilku przegiętych pomysłów scenariuszowych, dał mi najlepszy film o kontakcie ludzkości z Nieznanym od czasu Arrival.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #413 dnia: Wt, 16 Sierpień 2022, 22:08:29 »
A jak w porównaniu do Get out i Us? Dla mnie to były takie mocne siódemki. Tu jest lepiej?

Offline misiokles

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #414 dnia: Wt, 16 Sierpień 2022, 22:37:17 »
Tu też mocna siódemka. By nie spoilerować za bardzo - to dość prosty fabularnie survival SF, gdzie uwaga skierowana jest głównie na naturze Nieznanego.

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #415 dnia: Cz, 18 Sierpień 2022, 14:53:48 »
"Nope!" - dla którego polski tytuł albo nie powinien być przetłumaczony, a jak już miał zostać przetłumaczony, a został, to raczej w formie: "Nieee!" aniżeli zwykłego: "Nie!" - okazał się być obrazem bardzo niezwykłym, cholernie intuicyjnie psychologicznie oddziałującym na umysł oglądającego go widza. Nie mogę powiedzieć, że produkcja Peele'a to ,,meta-horror"; takiego określenia nie tyle co w tym przypadku nie uznaję, a jedynie nie rozumiem; praktycznie co drugi ,,youtuber" recenzujący "Nope!" zarzeka się na amen ,,że jaki to był film, że taki meta-horror na meta czasy, że łooo". Nie, to był inny i trudny film: cholernie ciężki, pełny jakiejś negatywnej, przerażającej siły, tego ,,anty-czegoś" i empirycznego niewytłumaczenia, tej przytłaczającej beznadziei, która kazała bohaterom filmu "Nie!" krzyczeć, czy mówiąc cholernie ironicznie: kłapać ospale, ze zrezygnowanym tonem w głosie jedno wielkie: ,,Nope!". Synergia obrazu, wysublimowanego aktorstwa i przeciąganych scen, specyficznie poukładanych bez żadnego ,,ładu i składu", gdzie w tym chaosie wyrasta kwiat o prawdziwym pięknie. Pietyzm Peele'a! Jego najlepszy film, dlatego "Nie!" stawiam ocenę: 9/10. Oglądać w najwyższej jakości obrazu i dźwięku: w kinach w IMAX, albo w technologii Dolby Atmos i 4K.


@Up "misiokles"...  :-[ za mocny spoiler podałeś, mówiąc w jednym ze swoich postów o "Nie!", jako o filmie o ,,kontakcie ludzkości z Nieznanym". Teraz to już kaszana po obiedzie; zresztą oglądający ten wątek na forum forumowicze na pewno widzieli "Nie!" albo przynajmniej mieli pojęcie o czym ten film tak naprawdę jest. Wystarczyło rzucić hasełko ,,Jean Jacket", wstawić w ramkę spoilerową jedno zdjęcie, np. to poniżej... i była by wiadomka w tym względzie.🙃🙃

Spoiler: PokażUkryj

Offline misiokles

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #416 dnia: Cz, 18 Sierpień 2022, 19:44:11 »
Spoilerem nie jest informacja z oficjalnego opisu filmu.

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #417 dnia: Śr, 07 Wrzesień 2022, 09:41:02 »
Horror, czy też thriller psychologiczny z elementem dramatycznym, z motywem kariery zawodowego muzyka, gdzie pięknie wtłacza się w to muzyka klasyczna? A czemuż by nie! "Nokturn (2020)" jest taką właśnie produkcją - tytułem oryginalnym od PrimeVideo. Film kameralny, cichy, nietypowy i nierzucający się w oczy; coś jak ,,indie horror". Rzecz nie dla każdego, w tym sensie, że nie podejdzie części widzom; tytuł bardzo wysmakowany i inteligentny. "Nokturn (2020)" osobiście mnie dość zaskoczył, dlatego stawiam mu notę: 8/10. ,,Po trupach do celu"... Ciekawa interpretacja ,,wielkiej kariery za wszelką cenę"...  ::)


FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #418 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 19:05:26 »
Coś chyba nie bardzo u was słychować, skoro tak głucho i pusto w tym wątku tematycznym na forum. 8) Halloween za nami, a wy zapewne jakiś horrorek na ruszt wrzuciliście 31 października? Jeśli tak, to nie jesteście sami w tym względzie. Oczywiście impreza halloweenowa się odbyła - klasyk. Ale do czasu jej rozpoczęcia postanowiłem odwiedzić heliosowe kino, obejrzałem więc dwa filmy:

"Halloween. Finał": moja ocena tego ,,specyfiku" to: 7/10 - film zbyt kontrowersyjny w stosunku do klasycznego obrazu Michaela Myersa i całego Uniwersum, które utrwalił w naszej świadomości John Carpenter, aby zacząć dyskusję na jego temat, na tym forum. Po prostu, mówiąc łopatologicznie ten film wszedł mi niemiłosiernie dobrze: bawiłem się nieziemsko, mimo iż kinomatograficznie czułem spory niedosyt; warto było czekać na taki finał słynnego Uniwersum - dostałem dużo, szybko, w sposób chaotycznie doskonały, z wyczuciem klimatu dla takiego tempa i stylu prowadzenia filmu. Bang!


"Egzorcyzmy siostry Ann" - ocena tego obrazu: 8/10. Nadmienię przy tej ocenię jedynie to, iż niestety, obejrzałem ten film, gdy gimbaza i wszelakiej maści ludki bez kultury i oleju w głowie zajmowały połowę sali, wybierając się na ,,taki tam film, abo jest Halloween i straszność musi być, a jak nie będzie, to przynajmniej będzie beka". Te człowieki, również niestety, zachowywały się bez należytej kultury: siorbanko, mlaskanko, maślany popcorn etc. I co chwila małolaty do kibla wychodziły; akurat siedziałem w pierwszym rzędzie, więc przecierpiałem swoje; zawsze oglądam seanse blisko ekranu kinowego. A wracając do samego filmu, rewelacyjnie sprawdził się pomysł twórców na poprowadzenie wątku walki dobra ze złem, także wątku samego obrzędu katolickiego egzorcyzmowania. Narrację jak już z początku stworzono jej zalążek w tonie poważnym, tak już rozkwitł on tak do końca - suspens, poczucie zagrożenia, dramat bohaterki niezwiązany z samymi egzorcyzmami, wszystko to zagrało solidnie, ba!, widziało się to w grze aktorskiej, w całym przygotowaniu filmu... Niemałe zaskoczenie, oj niemałe; aż tak wszedł mi na ruszt ten obraz. Surowy, zimny, bez pompatyzmu, z pomysłem!

sum41

  • Gość
Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #419 dnia: Cz, 17 Listopad 2022, 09:19:38 »
Jak zestarzał się film Powrót do przyszłości (1985)