Autor Wątek: The Batman  (Przeczytany 42533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline isteklistek

Odp: The Batman
« Odpowiedź #330 dnia: Cz, 05 Maj 2022, 12:49:54 »
Ja to pamiętam tak, że Batman mówi, że działa od dwóch lat i że działa tak, żeby przestępcy się go bali. Nie mamy informacji, jak jest przedstawiany przez media (tak to pamiętam), więc nie wiemy, jak postrzegają go zwykli ludzie. A ponieważ tłucze ludzi do nieprzytomności, a media szukają sensacji, to przynajmniej część z nich może opisywać go podobnie jak J. Jonah Jameson przedstawia Spider-Mana - jako zagrożenie, wariata, przestępcę. Więc część ludzi może się go bać, zwłaszcza człowiek w szoku widzący, jak rozprawia się z tymi śmieciami.


Musiałbym spojrzeć jeszcze raz, ale w miejscówce Riddlera jest mnóstw poprzyklejanych gazet ze zdjęciami Batmana, tak więc on dał się "złapać" fotoreporterom, gdy on działa z policją. W pierwszych scenach, gdy mowa jest o ostrzeżeniu przestępców, to jako pierwszy pojawia się policyjny helikopter, co może sugerować, że Batman w jakiś sposób łączy się z policją. W filmie nie ma pokazanego ani jednego reportera, który w telewizji coś mówi o Batmanie o tym jak go postrzegać, nie zdaje też raportu z miejsc zbrodni - co on tam robi, jak pomaga, jakie są z tego korzyści. W tym masz rację, że media mogłyby manipulować informacjami o Batmanie, ale nie ma w filmie tego momentu. Ja po prostu chcę zwrócić uwagę, że w filmie media potwierdzają obecność Batmana przy czynnościach policyjnych - czy to dobre, czy złe; tego nie ma, a jeżeli by było, to nie było by jednoznaczne, bo większość policjantów nie sympatyzuje z Batmanem. Batman pojawia się tylko dzięki temu, że Gordon się za nim wstawia, tak więc narracja mediów na temat policji i Batmana raczej nie byłaby pozytywna.

Offline Koalar

Odp: The Batman
« Odpowiedź #331 dnia: Cz, 05 Maj 2022, 14:22:32 »
Część mediów mogłaby manipulować informacjami o Batmanie, ale w zasadzie nie potrzeba manipulować - jest gość działający ponad prawem i je notorycznie łamiący:
- używa przemocy fizycznej ponad miarę i brutalnie traktuje przestępców (tłucze oprychów, którzy są już obezwładnieni);
- narusza prywatność, włamuje się na miejsca zbrodni i w różne inne miejsca (a w Stanach prawo do prywatności jest raczej bardziej szanowane niż u nas).
Do tego jest zamaskowany, nie ma nad nim kontroli i najprawdopodobniej nikt nie zna jego motywów, zasad, jakimi się kieruje itp., bo Batman działa z ukrycia i nie kontaktuje się z mediami (a robi to Riddler).
Więc w sumie myślę, że mainstreamowe media (od lewa do prawa) powinny przedstawiać Batmana jako zagrożenie (zwłaszcza że stanowiłby on realne zagrożenie dla systemu, a media stoją de facto na jego straży).
A przeciętni ludzie mogliby mieć podzielone zdania. Tyle że skoro w filmie gość obroniony przez Batmana boi się go, to ja to odczytuję tak, że przeciętni ludzie po prostu się go boją. Może go nie znają, może tak jest przedstawiany w mediach. Tak czy siak strach, którym Batman chciał zarazić przestępców, rozlał się też na zwyczajnych ludzi.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.