Autor Wątek: Filmy i seriale oparte na komiksach  (Przeczytany 33208 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kubisz

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #180 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 22:21:27 »
Obejrzałem "Sandmana". Komiksu nie czytałem, czekam na skompletowanie nowego egmontowskiego wydania. Sądząc po opiniach (zarówno o komiksie, jak i o serialu) to już wiem, że czytanie na pewno sprawi mi większą przyjemność (i nie przeszkadza mi, że zaspoilerowałem sobie pierwsze 2 tomy). Bo oglądanie... To nie jest na pewno najgorszy serial obejrzany przeze mnie w tym roku, ale do najlepszych sporo mu brakuje. Oj sporo. Jakieś to takie kurła nie wiem... Kolejna Netfliksowa produkcja rżnięta od szablonu. Bez czegokolwiek, co wyróżniałoby go spośród innych.

Dziś gdzieś tam przeczytałem, że oglądalność nie porywa. Ale wysokie oceny, jakie zbiera od krytyków i widzów oraz popularność marki chyba pozwolą doczekać się 2. sezonu.

Offline Kyms

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #181 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 22:26:47 »
Obejrzałem "Sandmana". Komiksu nie czytałem, czekam na skompletowanie nowego egmontowskiego wydania. Sądząc po opiniach (zarówno o komiksie, jak i o serialu) to już wiem, że czytanie na pewno sprawi mi większą przyjemność (i nie przeszkadza mi, że zaspoilerowałem sobie pierwsze 2 tomy). Bo oglądanie... To nie jest na pewno najgorszy serial obejrzany przeze mnie w tym roku, ale do najlepszych sporo mu brakuje. Oj sporo. Jakieś to takie kurła nie wiem... Kolejna Netfliksowa produkcja rżnięta od szablonu. Bez czegokolwiek, co wyróżniałoby go spośród innych.

Dziś gdzieś tam przeczytałem, że oglądalność nie porywa. Ale wysokie oceny, jakie zbiera od krytyków i widzów oraz popularność marki chyba pozwolą doczekać się 2. sezonu.

Z tym spoilerowaniem i tak, i nie. Historia ta sama, ale inna. Różnia się detale. Mniej lub bardziej. Adaptacją porównałbym do "Invincible" oraz "The Walking Dead". Czerpano z komiksu konkretne wątki, ale obrabiano je w taki sposób, że nie jest to wierna adaptacja. Serial dobrze poradził sobie i fajnie uzupełnił wątki, rozszerzył je, tam gdzie komiks traktował to "krótko". Po obejrzeniu będziesz wiedział czego spodziewać się po komiksie, ale w wielu miejscach się zaskoczysz, ponieważ te detale serialowe będą zupełnie inne w komiksie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #182 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 22:35:04 »
Z tym spoilerowaniem i tak, i nie. Historia ta sama, ale inna. Różnia się detale. Mniej lub bardziej. Adaptacją porównałbym do "Invincible" oraz "The Walking Dead". Czerpano z komiksu konkretne wątki, ale obrabiano je w taki sposób, że nie jest to wierna adaptacja. Serial dobrze poradził sobie i fajnie uzupełnił wątki, rozszerzył je, tam gdzie komiks traktował to "krótko". Po obejrzeniu będziesz wiedział czego spodziewać się po komiksie, ale w wielu miejscach się zaskoczysz, ponieważ te detale serialowe będą zupełnie inne w komiksie.

Nie zgadzam się, jest to jedna z bardziej wiernych adaptacji komiksów jakie widziałem, zaraz po rzeczach typu Watchmen Snydera. Fabularnie tam nie ma żadnej znaczącej zmiany, parę rzeczy jest uszczegółowionych, a kilka postaci zmieniło płeć albo kolor skóry i to wszystko.

Offline misiokles

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #183 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 22:39:21 »
Też wydaje mi się, że to jedna z wierniejszych adaptacji ostatnio. Drobne zmiany są konieczne, nie wszystko da się przełożyć 1:1, a jeśli by się dało, można by było zanudzić odbiorcę.

Offline Gazza

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #184 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 08:52:54 »
(...)Kolejna Netfliksowa produkcja rżnięta od szablonu. (...)
Z opinią nie będę polemizował ale na litość...ile jeszcze będzie tego pindolenia o "netflixowej produkcji", podczas gdy nie jest to ich produkcja.

Bender

  • Gość
Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #185 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 09:19:31 »
Jakie to ma znaczenie? Wyprodukowany dla Netflixa.

Offline Gazza

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #186 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 09:32:23 »
Myślę, że zasadnicze, ale mniejsza z tym.

Bender

  • Gość
Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #187 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 09:55:54 »
Trudno mi uwierzyć, żeby Netflix podpisujac ten deal nie miał nic do powiedzienia w kwestii kształtu tego serialu.

Offline isteklistek

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #188 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 13:10:31 »
"Sandman" jako ekranizacja wyszedł całkiem dobrze. W zasadzie równy poziom, ale to nie jest nic wybitnego, o czym ludzie będą gadali przez następne lata. Sporo osób podeszło emocjonalnie i emocjonalnie reagują, ale jak opadną emocje, to wszystko minie. Potencjał jest na nieszablonowy serial, gdzie można dosłownie wcisnąć wszystko, mieszać klimat realistyczny z surrealistycznym, różnego rodzaju gatunki, czy nawet narrację, bo w piątym odcinku nie ma w zasadzie Sandmana. Ciekawie wyglądało Piekło w czwartym odcinku, a całe Śnienie na tę chwilę i jego mieszkańcy trochę takie ubogie. Nie ma co się odpalać z podsumowaniami, bo serial dopiero przekroczył linię startu, wolno się rozpędza, ale nie jest to na tę chwilę nic spektakularnego. Jedyne pozytywne zaskoczenie to Kirby Howell-Baptiste jako Śmierć, która wydaje się, że uniosła rolę.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #189 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 13:14:09 »
"Sandman" jako ekranizacja wyszedł całkiem dobrze. W zasadzie równy poziom, ale to nie jest nic wybitnego, o czym ludzie będą gadali przez następne lata. Sporo osób podeszło emocjonalnie i emocjonalnie reagują, ale jak opadną emocje, to wszystko minie. Potencjał jest na nieszablonowy serial, gdzie można dosłownie wcisnąć wszystko, mieszać klimat realistyczny z surrealistycznym, różnego rodzaju gatunki, czy nawet narrację, bo w piątym odcinku nie ma w zasadzie Sandmana. Ciekawie wyglądało Piekło w czwartym odcinku, a całe Śnienie na tę chwilę i jego mieszkańcy trochę takie ubogie. Nie ma co się odpalać z podsumowaniami, bo serial dopiero przekroczył linię startu, wolno się rozpędza, ale nie jest to na tę chwilę nic spektakularnego. Jedyne pozytywne zaskoczenie to Kirby Howell-Baptiste jako Śmierć, która wydaje się, że uniosła rolę.

No właśnie dotychczas mi brakuje większego zróżnicowania estetyki, trochę szaleństwa. Tak jak piszesz, tu można wcisnąć wszystko, można zrobić odcinek animowany, nie wiem musical, cokolwiek, można nawet aktorów zmieniać, mało która historia daje takie pole do popisu jak Sandman, a tutaj w ogóle z tego nie korzystają. Z powodów komercyjnych jak mniemam, co jest poniekąd zrozumiałe.

Offline isteklistek

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #190 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 13:33:41 »
Na szaleństwo było trochę miejsca, gdy ekranizowali komiks 24/7, ale postanowili go mocno ostudzić, wygładzić. Jeżeli ktoś wie do czego zmierza Sandman, to mogli już w tym odcinku zaspoilerować epicką walkę, gdy Sandman walczy z rubinem Johma Dee, który jest nasycony esencją Sandmana, ale zmienionym przez człowieka, czyli Sandman jakby walczył sam ze sobą. Jeżeli chodzi o zmianę rubinu, dlaczego nie reagował za pierwszym razem na Sandmana, to nic nie wiadomo. Co się stało, gdy ta esencja powróciła do właściciela, czy była ona zmieniona, czy wpłynie na Sandmana, to w serialu można by pociągnąć "zatrucie człowieczeństwem", ale pokazali po prostu się stało, choć mogą to nadrobić, bo w tym w komiksie wszystko ma swoje konsekwencje, nic nie dzieje się po prostu od tak, zawsze jest "odroczona zapłata". Ja bym na te walkę poświecił cały odcinek, zaszalałbym bardziej niż Nolan w "Incepcji" w poziomach snów, rozbudowałbym aspekty snów, skakanie po snach śniących świadomych i nieświadomych; zmieniając sny w trakcie ich trwania, albo tworząc na nowo, albo unicestwiać - obaj Sandman i John Dee mieli taką moc.
« Ostatnia zmiana: Cz, 11 Sierpień 2022, 13:38:13 wysłana przez isteklistek »

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #191 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 19:16:51 »
"Locke & Key" - właśnie zaczęte; dość specyficzny serial Netflixa, który jest (jak dla mnie rzecz jasna) troszkę bardziej poważniejszą wersją filmu "Kroniki Spiderwick" z 2008 roku. Chodzi o to, że "Locke & Key" w wielu elementach przypomina ten film: plener, bohaterowie, okoliczności, otoczka suspensu i tajemnicy. Chyba tylko z jednego powodu zacząłem oglądać ten serial, ponieważ dostaliśmy właśnie trzeci sezon - wpadł niedawno na ofertę platformy. Klimat, klimatem, ale taka ilość odcinków (wraz z nową serią!), plus dobre opinie i to ciepło-mroczno-baśniowe fantasy w tle... Damn it! Nic, tylko oglądać. Nawet za ocenę serialu, którą to można nazwać ,,ocena januszową", bo chodzi o ocenianie czegoś po jednym czy dwóch odcinkach, się nie zabieram. Wiem, że jest to świetnie skrojona całościowo rzecz... na razie. Mam nadzieję, że trzy sezony "Locke & Key" zapamiętam jako coś dość wyjątkowego. 8) A źródło, czyli komiks... kiedyś, swoją drogą...

Offline Kyms

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #192 dnia: Pn, 15 Sierpień 2022, 22:10:20 »
Sandman skończony. Bardzo nam się podobał. Nie jest to idealna adaptacja, ale wierna pierwowzorowi. Chronologiczne podejście do historii pierwotnie przedstawionej w 1 i 2 tomie. Poziom realizacji zbliżony do Incinbivle czy The Walking Dead - historia ta sama, ale inna, ponieważ zmianie ulegały detale (kosmetycznie czy szerzej). Zmiany wyszły na plus, ponieważ rozbudowały komiksową historię dodając tła wydarzeniom i postaciom, co zaowocowało mocniejszym wydźwiękiem całości. Wizualnie pięknie, gra aktorska świetna odgrywająca charaktery znane z komiksu.

Więcej wrażeń uwzględniliśmy z Kingą w recenzji, do której oglądania zapraszam :)

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #193 dnia: Wt, 16 Sierpień 2022, 12:09:41 »
też wczoraj skończyłem Sandmana i jestem ukontentowany. było parę ślepaków, Brienne jako Lucyfer moim zdaniem nie podołała roli, ale to detale. aktor grający główną rolę wypadł wg mnie świetnie, ogółem też da się odczuć konkretny budżet władowany w produkcję - ogląda się to jak pełnoprawny film. świetnie zaadoptowana historia z oryginału, odcinek w przydrożnym barze i co-stuletnie spotkania w pubie zapadają w pamięć.

absolutnie nie będzie to w moim top5 serialowych adaptacji komiksów, ale nie uważam czasu spędzonego na oglądaniu za zmarnowany.   

Offline Gazza

Odp: Filmy i seriale oparte na komiksach
« Odpowiedź #194 dnia: Wt, 16 Sierpień 2022, 12:23:27 »
Wszędzie miażdżąco dominują pozytywne opinie o serialu. Wciąga osoby nieznające pierwowzoru, a i fani komiksu są bardzo zadowoleni.  8)

Dlatego jeszcze bardziej bawią mnie dziś te lokalne utyskiwania forumowego Pana Marudy, który po zwiastunie wieścił porażkę i próbował inputować "netflixową" szajbę czekającym na premierę.  ::)

Zaryzykuję, że analogicznie będzie wkrótce z amazonowym "Władcą pierścieni"....  ???