Autor Wątek: Ogólnie o filmach.  (Przeczytany 73165 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline deFranco

Odp: Ogólnie o filmach.
« Odpowiedź #780 dnia: So, 13 Kwiecień 2024, 12:55:03 »

Wojownicy (The Warriors z 1979) - film o ulicznym gangu usiłującym przebić się z powrotem do swojej dzielnicy, po tym jak na spotkaniu wszystkich gangów w mieście ktoś zabija przywódcę, który próbował ich zjednoczyć i podejrzenie padło na tytułowych Wojowników. Głupota goni głupotę, ale jaki to ma klimat! Jaka super muzyka i kreatywne pomysły! Cholernie podobają mi się unikatowe stroje różnych ekip, nieprzejmowanie się realizmem czy kiczem i zasady tego świata, gangusy mają swój kodeks, ale też są szumowinami i jak widzą samotną dziewczynę to nie przegapią okazji na zaczepkę (lub gorzej).
Jak to się człowiek zmienia, ~15 lat temu próbowałem to oglądać i wyłączyłem po 15 minutach myśląc "co to za tandeta?" :D A dzisiaj gdyby było polskie wydanie tego filmu na Blu-ray to już bym zamówił (teraz się zastanawiam nad angielskim).
Fajnie też teraz wiedzieć ile innych filmów czerpało z tego pomysłów czy robiło nawiązań. Np. czarna prezenterka radiowa z Johna Wicka 4 czy Warframe to typowo z Warriors! Moja ocena 9/10.

Wojownicy to małe dzieło. Pierwszy raz oglądałem to prawie 30 lat temu, gdy TVP puszczała jeszcze
takie filmy. Wczesny Walter Hill to był Gość (Ciężkie czasy'75, Wojownicy'79, Śmiertelne manewry'81,
48 godzin'82, Ulice w ogniu'84), choć i później dawał radę.
Nie jestem fanem remaków, ale jakby za Wojowników zabrała się jakaś fajna ekipa z talentem
i poszanowaniem do klasyki, to chętnie bym obejrzał. Albo jakąś luźno nawiązującą kontynuacje,
bo te wychodzą ostatnimi laty lepiej niż remaki.
Tak czy owak temat wdzięczny, dziwne, że jeszcze nikt się za to nie zabrał.