Autor Wątek: House of the Dragon  (Przeczytany 3272 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dracos

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #30 dnia: Śr, 14 Grudzień 2022, 20:21:25 »
@Bender
Może stąd wynika nasza odmienna ocena ja oceniam oba seriale jako adaptacje. W GoT w obrębie jednej rodziny  jak Lannisterowie miałeś bardziej pełnokrwiste postacie które miały co wcześniej napisałem jakieś swoje ambicje, namiętności itd... Różne rzeczy ich napędzały Cersei chciała być kobietą która może rządzić, Tywin chciał wydźwignąć swój ród jednocześnie będąc wiecznie rozczarowanym każdym sowim dzieckiem, Jamie chciał w zasadzie Cersei i żeby wszyscy dali mu spokój, Tyrion sam nie wiedział czego chce, wiecznie z poczuciem uwięzienia w ciele które go naraża na wyśmiewanie i brak szacunku nawet u najbliższych. I to wszystko zostało odmalowane w serialu czasami nie specjalnie dużo poświęcając im czasu antenowego (np Tywin). Z Arya nawet bym się zgodził, ale nie wiemy czy Martin faktycznie tak chce poprowadzić jej postać do końca, a dla mnie GoT oglądalny to GoT tylko do tego momentu do którego jest materiał w postaci książek. O poźniejszych wyczynach scenarzystów nie mam zamiaru się rozpisywać.

Natomiast HotD to jest kronika i dla mnie zabrakło właśnie dobrych dialogów po prostu nie mieli czego łatwo przeszczepić do serialu. Daemon robi kontrowersyjne rzeczy? Jak dla mnie nie szczególnie właśnie ewoluuje od tego który przy sprzyjających okolicznościach mógłby zostać królem do kogoś kto wspiera swój ród bo wie z czym jego roszczenia do tronu by się wiązały, nie che być drugim Maegorem.
Spoiler: PokażUkryj
Jeszcze znajdzie swoją miłość, nie jest okrutnikiem za jakiego mogą go brać postronni
Viserysa ratuje aktorstwo Paddy Considine tak samo zresztą Wąż Morski też jest dobrze zagrany. Tylko dla mnie dobra gra aktorska nie przyćmiewa tego że wszystkie te postaci gadają tak jak właśnie stoi w kronice, a nie tak jak ludzie z krwi i kości. Ja ich po prostu nie kupuję jako ludzi.

Ofc mogą mnie jeszcze miło zaskoczyć i w następnym sezonie będzie lepiej, ale jakoś nie mam wysoko rozbudzonych oczekiwań.

Offline plast

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #31 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 10:15:36 »
Zgodności z książką w ogóle nie oczekuję. Nie od tego jest serial.

W takim razie niech się nazywa inaczej niż książka i nie pozycjonuje pod konkretny fandom i będzie po problemie.

Inaczej powstają takie potworki jak netfliksowy Wieśmin gdzie nawet ostatecznie główny aktor rezygnuje czując się oszukany.

Bender

  • Gość
Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #32 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 11:16:40 »
W takim razie niech się nazywa inaczej niż książka i nie pozycjonuje pod konkretny fandom i będzie po problemie.

Inaczej powstają takie potworki jak netfliksowy Wieśmin gdzie nawet ostatecznie główny aktor rezygnuje czując się oszukany.

Problem jest może dla Ciebie. Dla mnie nie. Adapatacja, nie musi a nawet nie może byc ślepo zgodna z materiałem źródłowym bo to zupełnie inne medium. To raz. I nie jest robiona dla fandomu, to dwa. Get over it. 

I nie twórz reguły na jednym przykładzie bo to śmieszne.   

PS. Henry nie zrezygnował bo poczuł sie oszukany, tylko dostal sygnał z DC że wróci jako Superman. Niestety chyba zostanie z palcem w nocniku, bo wszytsko wskazuje na to że szukuje się total reboot DCU.

Offline plast

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #33 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 11:25:03 »
Adaptacja powinna być robiona w zgodności z materiałem źródłowym inaczej nie jest adaptacją tylko luźnym nawiązaniem do oryginału.

Jeśli ktoś informuje, że robi adaptację (lub jeszcze gorzej: ekranizację), a potem się okazuje, że fabularnie wspólnego z oryginałem ma 25% i jeszcze zmienia charaktery postaci, to znaczy, że kłamał i nie zrobił adaptacji, a twierdził tak tylko by zyskać poparcie fandomu (czyt. pozycjonować się na fanów i ich hype). Bardzo tania i płytka zagrywka, niemal nigdy nie popłacająca, szczególnie w dzisiejszych czasach.

Przykładów takiego podejścia poza Wieśminem jest pierdyliard, możemy się poprzerzucać, tylko po co? Jest też oczywiście cała masa przykładów gdzie adaptacja to faktycznie adaptacja.

Motywacje HC są oczywiste dla każdego kto śledzi jego karierę i podejście do tematu.

Offline Dracos

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #34 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 11:37:29 »
Ja dla własnego użytku używam dwóch kategorii:
1) adaptację które się w miarę (wiadomo nie dosłownie) trzymają materiału źródłowego i tutaj mamy GoT, HotD, LoTR które nie chcą wymyślać koła od nowa.
2) Na motywach "powieści" które dużo wymyślają pod względem fabuły, zmieniają charakter postaci takie jak Wiedźmin od N, Fundacja Asimova czy RoP z Amazonu.

O ile w przypadku pierwszych zwracam uwagę na wierność, o tyle w drugich oceniam tylko efekt. Może wyjść coś udanego, albo i nie - taki Wiedźmin drugi sezon to klapa po całości, a np RoP dam szansę bo może coś z tego będzie w kolejnych sezonach.

Online misiokles

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #35 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 11:38:52 »
Adaptacja nie musi być zgodna z oryginałem. Nawet wikipedia podaje kilka rodzajów adaptacji.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Adaptacja_filmowa

Offline chch

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #36 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 16:21:53 »
Fundacja Asimova
offtop, ale nie czytałem Asimova i zastanawiam się nad serialem, warto?

Offline Dracos

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #37 dnia: Cz, 15 Grudzień 2022, 16:32:00 »
Adaptacja nie musi być zgodna z oryginałem. Nawet wikipedia podaje kilka rodzajów adaptacji.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Adaptacja_filmowa

Ja to wiem dlatego napisałem że dla własnego użytku używam takich dwóch kategorii.

@chch Jeśli mam być absolutnie szczery to pierwszy sezon to były takie stany średnie wyższe. Nie jest to produkcja której jeśli nie obejrzałeś to będziesz żałował. Ma to jakiś potencjał dla kogoś kto lubi scifi, dystopię i jakieś możliwości rozwinięcia w następnych sezonach. Jeśli idzie o samą realizację to rozumiem twórców że poszli swoją drogą bo jakby nie patrzeć książka dzisiaj trąci myszką i w takim medium jak serial nie sprawdziłoby się trzymanie wierności oryginałowi.

Offline plast

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #38 dnia: Pt, 16 Grudzień 2022, 15:13:10 »
Adaptacja nie musi być zgodna z oryginałem. Nawet wikipedia podaje kilka rodzajów adaptacji.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Adaptacja_filmowa

Jasne, ale mamy pewien default, czyli stan domyślny.

Jeśli nazywamy coś koniem to domyślnie ma cztery nogi, kopyta, rży, żre siano i można na tym jeździć.

Owszem, w adaptacji koń może mieć dwa kopyta, rogi i nie rżeć a rżnąć i nie jeździć a ujeżdżać co popadnie.

Ale nie będzie to jednak domyślna adaptacja i twórca takowej by być uczciwym wobec potencjalnych nabywców takiego konia powinien ich o tym fakcie poinformować.

Bender

  • Gość
Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #39 dnia: Pt, 16 Grudzień 2022, 17:09:06 »
Ale nie będzie to jednak domyślna adaptacja i twórca takowej by być uczciwym wobec potencjalnych nabywców takiego konia powinien ich o tym fakcie poinformować.

Kaman... nie odlatujmy. Rozbieżności adaptacji z materiałem sa stare jak same adaptacje. Nie wiem do kogo miałaby być adresowana taka informacja. Doludzi którzy włąśnie wyszli z jaskini?

Offline plast

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #40 dnia: Pt, 16 Grudzień 2022, 17:41:03 »
Kaman... nie odlatujmy. Rozbieżności adaptacji z materiałem sa stare jak same adaptacje. Nie wiem do kogo miałaby być adresowana taka informacja. Doludzi którzy włąśnie wyszli z jaskini?

Zmiana postaci (charakteru, płci, rasy, imienia, cech szczególnych, historii, motywacji itd.) czy wydarzeń (dodanie swoich w miejsce istniejących, itd.) czy kastracja dialogów itd. to nie są rozbieżności :)

Oczekiwanie elementarnej uczciwości w każdej dziedzinie życia to raczej współczesny standard, przynajmniej w społecznościach mieniących się cywilizowanymi - niech sobie każdy robi jaką adaptację jaką chce, ale powoływanie się na tytuł i autora oryginału w sytuacji gdy z oryginałem wspólny jest właśnie głównie tylko tytuł to niestety plaga naszych czasów.


Online misiokles

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #41 dnia: Pt, 16 Grudzień 2022, 17:44:56 »
Ale przecież informują - w trailerach, notkach prasowych, w listach płac...
Spojler: w przyszłorocznej adaptacji Pana Kleksa mie będzie Adasia, tylko Ada. Ale cicho sza, nikt o tym nie wie.

Offline Harlequinka

Odp: House of the Dragon
« Odpowiedź #42 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 16:57:39 »
ALL MUST CHOOSE.

Oficjalne postery z nowego sezonu!!!!🥵🥵🥵

https://x.com/HouseofDragon/status/1770466192958132294?s=20

Jaram się jak Kraznys! 🤪
“I have been awake since before the breaking of the First Silence.“