Autor Wątek: Dark - Netflix  (Przeczytany 2698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Itachi

  • Gość
Dark - Netflix
« dnia: Nd, 10 Luty 2019, 00:45:49 »
Pierwszy niemiecki serial na popularnej platformie. Spektakl rozpoczął się u mnie zaraz po Stranger Things i przez pierwsze dwie godzinki myślałem że wpadłem do jakiejś kalki albo bębna obracającego wszystko w jednym kierunku. Jak się jednak okazało chwilę później szybko z tej pralki wyleciałem.


Tak jak niepozornie rozwija się Dark tak dynamicznie całkowicie powoduje iż wgłębiamy się w nie tyle co świat jaki obserwujemy a jego bohaterów. Niejednoznaczność ma wiele twarzy. I towarzyszy praktycznie wszędzie. Nie należy jednak zapominać o miejscu akcji, bo te ma w sobie wiele uroku i naturalnej tajemniczości. Elektrownia atomowa tuż po sąsiedzku z niepozornym na pierwszy rzut oka miasteczkiem. To musiało skutkować czymś nadnaturalnym, z czasem układanka staje się jednak bardziej skomplikowana. Jej konstrukcja to rozwinięty o znakomitą grę aktorką oraz żywy scenariusz projekt, który miał napędzać The Flash. Tam jednak spalił się szybciej niż powstrzymujący zwykłego łotra Barry.

Czym jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość? Scenariusz podchodzi do tego bardzo dojrzale, chłodna kalkulacja jednych, a zarazem popadywanie w szaleństwo drugich. Dokonywanie krwawych wyborów w najmniej spodziewanym momencie. Próba poddania się zamiast sprecyzowania źródła problemu. Wydaje się, że wszystko kieruje Nas do jednego miejsca, ale jak jest naprawdę? Na to pytanie być może dostaniemy odpowiedź w zapowiedzianym sezonie drugim.

Oglądaliście Stranger Things, a nie słyszeliście o Dark? To polecam nadrobić i polecam, zwariowanych ale doprawionych seriali nigdy dość.


Offline KubciO

Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 10 Luty 2019, 01:48:28 »
Obejrzałem od razu jak się pojawił na platformie. To było dobre. Naprawdę. Nie spodziewałem się, że tak szybko znajdę następcę Stranger Things (zacząłem oglądać ST jakoś przy premierze 2. sezonu). Myślałem, że ciężko będzie znaleźć serial, który by mnie wciągnął równie mocno, co ST. Myliłem się. Seans Dark mi to uświadomił. Gdzieś przeczytałem komentarz, dotyczący serii Dark, że Netflx zrobił przez przypadek lepszy serial od Stranger Things.^^ Dołączam się oczywiście do Itachiego i również polecam! Aaa. Zapomniałbym. Na początku przeszkadzał mi niemiecki... Ale zaraz historia mi z  nawiązka to zrekompensowała.


Jak już o zwariowanych produkcjach mowa, to zaproponuję jeszcze Castle Rock. Szczególnie fanom Stephana Kinga. Bardzo fajny, nielekki klimat - czuć, że coś jest w powietrzu.
Spoiler: PokażUkryj
Dziwne samobójstwo naczelnika więzienia. Nadprogramowy więzień. Coraz dziwniejsze zdarzenia.
Do tego piękny i wzruszający, przynajmniej mnie - ale to nie jest akurat trudne, odcinek 7. (genialna Sissy Spacek!). Polecam




« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Luty 2019, 01:52:05 wysłana przez KubciO »

Łukasz

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 19 Luty 2019, 00:17:12 »
Wróbelki ćwierkają, że 2. sezon niemieckiego serialu Dark zadebiutować ma na Netfliksie w czerwcu. Nie dam sobie jednak za, to info obciąć ręki. Wiem na pewno, że zdjęcia zakończono jeszcze w przed końcem 2018 roku.

ktosiek

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 04 Marzec 2019, 10:22:10 »
Ktoś z was ma teorie samobójstwa, która miała miejsce w pierwszym odcinku?
Spoiler: PokażUkryj
Michaela

Itachi

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #4 dnia: So, 27 Kwiecień 2019, 11:16:29 »
https://www.youtube.com/watch?time_continue=36&v=t5jrLg3Uhp8

2. sezon serialu "Dark" zadebiutuje na platformie Netflix już 21 czerwca.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #5 dnia: So, 13 Lipiec 2019, 22:09:56 »
"Dark" to serial, który jest tak dziwny, ale i znakomity, a momentami nawet i niszczący połączenia nerwowe w mózgu, pozbawiając w ten sposób logicznego myślenia, że wszystko, co przedstawiono w tej produkcji w przeciągu 2 sezonów nie ma empirycznego, logicznego sensu. Mało tego, analizując "Dark" pod względem nienaukowym, można dojść do wniosku, że "Dark" również pozbawiony jest krzty logiki, ale to czyni go tak wyjątkowym. Mówiąc krótko Winden nie istnieje, to miasteczko jest jedną wielką fikcją. Ono i wszyscy jego mieszkańcy w tym główni bohaterowie, nawet ,,Adam" nie mają historii: nigdy nie istnieli i istnieć nie będą, nawet nie umrą. W ich tak zwanym ,,życiu" skutek wyprzedza przyczynę, nie da się określić kiedy po raz pierwszy się pojawili, czy kiedy pojawi się ichniejsza starsza lub młodsza wersja. ,,Cykli odrodzenia", jak to
Spoiler: PokażUkryj
mawiał ,,Adam", czyli apodyktyczny władca czasu
, nie ma trzech faz. Kolejne 33 lata zapętlą się w jakimś okresie czasu - tak może być bez końca...

Całość dwóch sezonów "Dark" od Netflixa oceniam na: 8,5/10, głównie ze względu na
Spoiler: PokażUkryj
ostatnie kilkadziesiąt sekund wieńczącego drugi sezon widowiska odcinka, i pojawienie się w wydłużonej scenie Marthy Nielsen... z alternatywnego Wszechświata.

Itachi

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #6 dnia: So, 13 Lipiec 2019, 22:29:31 »
Spoiler: PokażUkryj
Ja zaczynam mieć poważne obawy. Drugi sezon Dark na dobrą sprawę dał więcej pytań niż odpowiedzi, których już po pierwszym sezonie było naprawdę sporo. Linie czasowe, przeszłość, czasy które rozpoczęły sezon oraz przyszłość zaczynają powodować totalne zamieszanie w umysłach widzów. Nie wiedząc kiedy zaczął się cykl mamy problem kto tak naprawdę decyduje o życiorysie danej postaci. Czy standardowo przeszłość wpływa na wydarzenia z przyszłości? Czy to może późniejsze wydarzenia powodują iż podróże w czasie zmieniają przeszłość? 33-letni cykl ciągle wibruje, transformuje i ewoluuje. Kim tak naprawdę jest Adam? Na czym polega jego konfrontacja z Bogiem? Czy opanowując czas chce zamienić się z nim miejscem? Dlaczego Jonas II generacji zachowuje się tak biernie w tym sezonie, skoro ma znacznie większą wiedzę oraz motywację niż Jonas poznany w "teraźniejszości". W finale poznajemy oś fabuły trzeciego sezonu. Alternatywne światy. Alternatywne linie czasowe, alternatywne ziemie... Obawiam się o kondycję serialu. Mam nadzieję że forma nie złamie smaku treści. To jest poważne pytanie, na które należy odpowiedź. Czy skomplikowana zależność czasowo nie przysłania na ten moment całkowicie lekkości i przyjemności z oglądania?



Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #7 dnia: So, 27 Lipiec 2019, 19:50:44 »
Obawiam się o kondycję serialu. Mam nadzieję że forma nie złamie smaku treści. To jest poważne pytanie, na które należy odpowiedź. Czy skomplikowana zależność czasowo nie przysłania na ten moment całkowicie lekkości i przyjemności z oglądania?

"Dark" od Netflixa, to bardzo dobry, trzymający w napięciu, ciekawy pod względem ,,narracji psychologicznej" i wybornie skonstruowany w kwestii aberracji czasowych: podróże w czasie i liczne manipulacje w jego strukturze, współczesny serial z linii dramat-thriller-SciFi . Prawdopodobnie jest to jedna z lepszych serialowych produkcji powstałych w ciągu ostatnich 10 lat, która traktuje o podróżach w czasie, a przede wszystkim o paradoksach temporalnych. "Dark" może konkurować, jak równy z równym, z serialami takimi jak "12 małp" lub niektórymi odcinkami sezonu 3 i 5 serialu "The Flash" od "CW". Jednak z wysmakowanym pięknem takowych paradoksów uwidocznionych i zapętlających się coraz bardziej w drugiej serii "Dark", nie jest aż tak ,,pięknie". Po zakończeniu niedawno wyemitowanego cyklu odcinków serialu, można dojść do wniosku, że w
Spoiler: PokażUkryj
sezonie 3 bohaterowie egzystujący w Winden będą dla siebie i innych babką, matką, wnuczką itp., co oznaczałoby, że nie mają historii, czyli nie istnieją, a wraz z nimi nie istnieje Winden. Los podróżnika w czasie jest przesądzony, bowiem ktoś kto istnieje we wszystkich czasach nie istnieje w żadnym...  :-\

Kapral

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 30 Lipiec 2019, 12:41:52 »
Nie bój nic. Trzeci sezon będzie pewnie o światach równoległych. Nie zdziwiłbym się, gdyby przy każdym przejściu w czasie tworzył się kolejny świat. Być może nawet...
Spoiler: PokażUkryj
Adam nie jest starszą wersją naszego Jonasa, tylko jakiegoś innego Jonasa z równoległego świata. W końcu nasz Jonas odzyskał dziewczynę i nie miał powodu, żeby aż tak zgorzknieć.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 01 Sierpień 2019, 13:12:51 »
Jedną z najdziwniejszych rzeczy, mówiąc krótko i bez większego
Spoiler: PokażUkryj
,,bólu dupy"
, w drugim sezonie "Dark" jest postać drugiego pod względem wieku Jonasa - tego, który jako pierwszy z Jonasów zaprezentował nam co nieco o przyszłości Winden i okolic. Trudno powiedzieć ile lat ma ,,Środkowy" Jonas. Fizycznie nie wygląda on na ponad 50 lat, a taki wiek dla jego osoby byłby najbardziej logiczny, ze względu na 33-letni cykl zapętlenia czasowego, co Adam nazwałby zapewne zbawieniem lub konieczną ścieżką do ,,oświecenia"; jego filozofia jest dostatecznie pokrętna, jakby tylko na pokaz jego niezmierzonej dominacji i potęgi. Drugi Jonas ma raczej około 40 lat, bo przecież
,,gdzieś po drodze" (ale gdzie i jak do diaska?) musiał się zestarzeć, skacząc o 33 lata do przodu i do tyłu i przebywając w tym okresie w strukturze czasu określony przedział dni, miesięcy, lat. Największą bolączką "Dark" jest jednak postać Adama. Mężczyzna, którego tożsamości nie możemy ostatecznie potwierdzić, ma pokrytą bliznami, zaschniętymi, rozciągniętymi tkankami twarz. Nie wiemy czy to jest najstarszy Jonas, a bruzdę na szyi, którą mają jego dwaj poprzednicy mógł sobie zrobić, aby się w ogóle do Jonasów upodobnić. Postawa Adama jest irytująca. Ta jego pozorna stabilność i kontrola nad wszechrzeczą czasu wywołuje u mnie apopleksję. Podczas oglądania drugiego sezonu serialu czasami miałem ochotę wyłączyć tego Netflixa i nie wracać do "Dark", ale Adam to tylko jego jedna z wielu składowych produkcji.

Offline szulig

Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 01 Sierpień 2019, 14:16:20 »
Jedną z najdziwniejszych rzeczy, mówiąc krótko i bez większego
Spoiler: PokażUkryj
,,bólu dupy"
, w drugim sezonie "Dark" jest postać drugiego pod względem wieku Jonasa - tego, który jako pierwszy z Jonasów zaprezentował nam co nieco o przyszłości Winden i okolic. Trudno powiedzieć ile lat ma ,,Środkowy" Jonas. Fizycznie nie wygląda on na ponad 50 lat, a taki wiek dla jego osoby byłby najbardziej logiczny, ze względu na 33-letni cykl zapętlenia czasowego, co Adam nazwałby zapewne zbawieniem lub konieczną ścieżką do ,,oświecenia"; jego filozofia jest dostatecznie pokrętna, jakby tylko na pokaz jego niezmierzonej dominacji i potęgi. Drugi Jonas ma raczej około 40 lat, bo przecież
,,gdzieś po drodze" (ale gdzie i jak do diaska?) musiał się zestarzeć, skacząc o 33 lata do przodu i do tyłu i przebywając w tym okresie w strukturze czasu określony przedział dni, miesięcy, lat. Największą bolączką "Dark" jest jednak postać Adama. Mężczyzna, którego tożsamości nie możemy ostatecznie potwierdzić, ma pokrytą bliznami, zaschniętymi, rozciągniętymi tkankami twarz. Nie wiemy czy to jest najstarszy Jonas, a bruzdę na szyi, którą mają jego dwaj poprzednicy mógł sobie zrobić, aby się w ogóle do Jonasów upodobnić. Postawa Adama jest irytująca. Ta jego pozorna stabilność i kontrola nad wszechrzeczą czasu wywołuje u mnie apopleksję. Podczas oglądania drugiego sezonu serialu czasami miałem ochotę wyłączyć tego Netflixa i nie wracać do "Dark", ale Adam to tylko jego jedna z wielu składowych produkcji.

A może Adam to nie Jonas tylko jego kolega (zapomniałem imienia) ten którego matka miała raka. Ta postać jest mało eksploatowana w serialu, a zazwyczaj takie postaci na boku okazują się że w końcu mają "większe" zadanie w serialu, całej historii.

Itachi

  • Gość
Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 01 Sierpień 2019, 14:18:30 »
Chyba masz na myśli Bartosza. Średnio podobny, nawet jak na okres zmian.

Offline KubciO

Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 01 Sierpień 2019, 16:18:51 »
Chyba masz na myśli Bartosza. Średnio podobny, nawet jak na okres zmian.
Jonas też nie bardzo przypomina swoją domniemaną starszą wersję. ;P
Biorąc pod uwagę urodę Adama, każdy mógłby nim być.
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Sierpień 2019, 16:25:34 wysłana przez KubciO »

Offline szulig

Odp: Dark - Netflix
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 01 Sierpień 2019, 17:59:04 »
Niezaleznie od tego kim jest Adam, z niecierpliwością czekam na kolejny sezon. Bardzo lubie historie o podrozach w czasie i ewentulanych konsekwencjach. Stad bardzo podobal mi sie komiks
Spoiler: PokażUkryj
Universal War i Wieczna Wojna