Autor Wątek: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii  (Przeczytany 12956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gazza

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #15 dnia: Wt, 28 Styczeń 2020, 21:59:31 »
Oglądałem oczywiście. Warto ale bez znaczenia dla całokształtu - po prostu zawiera odrzuty.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 30 Styczeń 2020, 11:21:35 »
Jak widać, opinie na forum o rozszerzonej, czyli dłuższej o 21 minut, wersji filmu "Obcy - decydujące starcie" są różnorodne. Zauważyłem, że w związku z tym ,,dłuższe nie znaczy lepsze". Mimo to z nieskrywaną chęcią w niedalekiej przyszłości w kalendarzu nerdowskich pasji upchnę te dodatkowe sceny, sekwencje, barwne kadry i przedłużenia określonych wątków drugiej części "Obcego", i obejrzę jego wersję specjalną, aby czerpać z tego esencję najczystszej satysfakcji - że obejrzało się coś nowego, w tym przypadku inną, alternatywną wersję słynnego cameronowskiego obrazu, "Obcy - decydujące starcie".

"Wspomnienia: geneza obcego”, film dokumentalny przedstawiający historię fenomenu kina fantastycznego, jakim jest sylwetka, wizerunek Obcego - Xenomorpha, jak i samej Sagi filmowej, w której go wykreowano, zapoczątkowanej w 1979 r. "Ósmym pasażerem Nostromo". Warto rzucić okiem na ów dokument. Zapewne niedługo się za film zabiorę, jeśli gdzieś w sieci krąży któraś z jego wersji.

https://www.filmweb.pl/film/Wspomnienia%3A+Geneza+%E2%80%9EObcego%E2%80%9D-2019-818358

P. S. W latach 2016-17 jakiś mało znany (sam nie wiem na jakiej odbywało się to zasadzie) polski dystrybutor wypuścił cykl filmów z Uniwersum "Alien vs Predator", począwszy od 1979 roku a na 2012 roku obrazem "Prometeusz" skończywszy, sprzedając je w wydaniu ,,gazetkowym", w kosmicznie niskiej cenie - 30 zł za płytę z książeczką. Jednak, dla fana tudzież geeka zainteresowanego tematyką Uniwersum słynnych kosmicznych drapieżców, najlepsze w tych wydaniach było to, że kilkunasto-stronicowa gazetka formatu klasycznego A4 zawierała mnogość informacji odnośnie: zzakulisowego procesu powstawania danego filmu, pomysłów reżyserów i scenarzystów na ów film i inne ciekawostki skupione wokół obsady i ekipy pracującej przy filmie etc. etc. Osobiście mam jedno takie wydanie, i jest to "Alien vs Predator (2004)", jednak nie grzeszy ono jakością dźwięku - tu źle dograno postsynchrony: lektor polski i ścieżka dźwiękowa niekiedy się urywają, momentami nawet trzeszczą.

Kapral

  • Gość
Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 30 Styczeń 2020, 13:40:15 »
Rację ma Gieferg, że "Obcego - decydujące starcie" warto oglądać wyłącznie w wersji rozszerzonej. Po pierwsze są dwie ważne sceny, z których pierwsza (Newt's Tale) została potem przerobiona na komiks, a bez znajomości drugiej nie bardzo wiadomo dlaczego Ripley aż tak przywiązała się do Newt. Poza tym jest trochę scen, które wycięte zostały bez sensu (np. sentry guns), utrudniając lub wręcz uniemożliwiając zrozumienie wersji kinowej. Wersję rozszerzoną ogląda się po prostu lepiej, płynniej i jest zdecydowanie bardziej logiczna.

Podobnie zresztą jest w przypadku "AvP", który w wersji kinowej jest tragiczny, a w wersji rozszerzonej zaczyna się bronić i wszystko wreszcie się składa do kupy, mimo że dodatkowe sceny są niewykończone (rendering).

Offline Gieferg

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 30 Styczeń 2020, 17:56:01 »
Cytuj
Jak widać, opinie na forum o rozszerzonej, czyli dłuższej o 21 minut
Nie ma takiej.
Różnica czasu trwania wynosi 16 minut 28 sekund.
Może porównujesz kinową wersją PAL (speed up 4%) z rozszerzoną we właściwym klatkażu i wychodzą ci bzdury.

Cytuj
W latach 2016-17 jakiś mało znany (sam nie wiem na jakiej odbywało się to zasadzie) polski dystrybutor
Tylko i wyłącznie Imperial mógł to zrobić.

Cytuj
w kosmicznie niskiej cenie - 30 zł za płytę
yyy... lol?
Cytuj
tu źle dograno postsynchrony: lektor polski i ścieżka dźwiękowa niekiedy się urywają,
Tylko jeśli włączasz wersję rozszerzoną, do której ścieżka lektorska nie została nagrana i włącza się audio do kinowej. To samo masz na każdym wydaniu Blu-ray tego filmu bo w tej serii wrzucono te same płyty co w każdym innym wydaniu.


Cytuj
Podobnie zresztą jest w przypadku "AvP", który w wersji kinowej jest tragiczny, a w wersji rozszerzonej zaczyna się bronić
Nope. Nic istotnego tam nie dodali, z pewnością nic takiego, żeby film nagle "zaczynał się bronić".
https://www.movie-censorship.com/report.php?ID=2589
Bo niby co?

Cytuj
mimo że dodatkowe sceny są niewykończone (rendering).
Pierwsze słyszę. Jakiś przykład?

Cytuj
Poza tym jest trochę scen, które wycięte zostały bez sensu (np. sentry guns), utrudniając lub wręcz uniemożliwiając zrozumienie wersji kinowej.
E, tam.
Wersja rozszerzona jest lepsza, ale kinowej nie brakuje niczego, czego brak by utrudniał jej zrozumienie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Styczeń 2020, 18:23:08 wysłana przez Gieferg »

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 30 Styczeń 2020, 21:38:10 »
Nie ma takiej.
Różnica czasu trwania wynosi 16 minut 28 sekund.
Może porównujesz kinową PAL (speed up 4%)... (...)


Pod ,,barwnym" opisem ogólnego zarysu fabuły "Obcy - decydujące starcie" (pewnego błędu, który wkradł się do streszczenia, i zapewne też to dostrzegliście, dystrybutorowi niestety nie wybaczę), w specyfikacji technicznej wydania płytowego Blu-Ray filmu widnieje informacja: ,,oryginalna wersja kinowa 137 min.", a następnie ,,wydanie specjalne 158 min.". Taką też informację podał "Imperial CinePix", dlatego pokazuję to, jak wygląda to fizycznie i, że dłuższa o 21 minut od wersji kinowej wersja specjalna filmu istnieje; tak też mam to wytłuszczone na tylnej okładce mojego opakowania tegoż to obrazu. Dziwne zjawisko, ale nie wycofa mnie to z postanowienia, aby to dłuższe wykonanie drugiej części z cyklu "Obcy" obejrzeć.  8)

Offline Gieferg

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #20 dnia: So, 26 Luty 2022, 23:00:22 »

Od miesiącą dłubię przy projekcie "Star Beast" (pierwotny tytuł scenariusza O'Bannona do Aliena). Celem jest stworzenie Grindhouse'owej wersji filmu Scotta, w nieco bekowym retro-klimacie. W jaki sposób?

- warstwa wizualna - mocne ziarno, brudy, uszkodzenia taśmy itd.
- re-score z zupełnie inną muzyką:
Spoiler: PokażUkryj
Deep Purple, Black Sabbath, Gene Page, Alan Hawkshaw, Nostromo (!), Bruno Nicolai, Antonio Valotti, Kate Nash, Christopher Gunning, Tangerine Dream, Roy Budd, Slick, Lew Stern, James Canwell, The Rolling Stones, Riz Ortolani, Gerald Sampler, The Heavy, Grand Funk, Libra, Pat Benatar, Robert Smart, Billy Squier, Claude Vasori, Lenny Kravitz, David Bowie and Michael Jackson.

- przycięte kilka scen
- dodane parę linijek dialogowych z innych filmów
- dodane kilka scen wyciętych oraz różnego rodzaju outtake'ów
- parę drobnych niespodzianek fabularnych
- nowe opening titles w Grindhouse'owym klimacie
- alternatywne zakończenie & napisy końcowe z czarno-białymi fotkami trochę w stylu Rocky IV.
- czas trwania - 110 minut (w 24 fps, czyli koło 5-6 minut krócej niż wersja kinowa).

Próbki:
Nieprawidłowy link vimeo

Projekt w sumie już na ukończeniu zostało doszlifować dźwięk i parę poprawek wizualnych.


FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #22 dnia: Pn, 19 Czerwiec 2023, 22:12:34 »
8) 8)

"Alien: Romulus" - jeśli tak będzie nazywał się nowy film z serii Obcy; wierzycie w ten projekt?

Film ma  być reżyserowany przez Fede Álvareza, a za produkcję z kolei ma odpowiadać Ridley Scott i jego wytwórnia Scott Free.

(Skopiowano z Alienhive.pl):

W przypadku filmu „Alien: Romulus” może cieszyć produkcyjny udział Scotta, który może być gwarantem najwyższego poziomu wizualnego, jaki da się uzyskać przy estymowanym budżecie. A ten, wg wstępnych doniesień, ma wynieść około 75 milionów $, czyli nieco więcej niż wspominany wcześniej „Prey”.

Nowy „Obcy” nie będzie związany fabularnie ani z główną serią, ani z tworzonym serialem. Zobaczymy zatem zupełnie nowe postacie, umiejscowione w innym przedziale czasowym, w jakim toczyła się akcja dotychczasowych filmów sagi. Chociaż nie jest to jeszcze na 100% pewne.

W marcu 2023 roku 20th Century Studios poinformowało, jaki będzie zarys fabuły nadchodzącego filmu. Otóż w „Alien: Romulus” mamy śledzić perypetie młodych ludzi, gdzieś w odległym świecie, którzy będą musieli skonfrontować się z najbardziej przerażającą formą życia we wszechświecie.Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #23 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 17:15:53 »
poza Alienem:Romulus powstaje też serial w uniwersum Obcego, reżyserowany przez Noaha Hawleya - ale tutaj dopiero rozpoczynają się zdjęcia do produkcji. Jeżeli nazwisko reżysera Wam nic nie mówi to rzucę tylko dwa tytuły - Fargo (serialowe) i Legion. Szykuje się jazda bez trzymanki, zwłaszcza że akcja ma się dziać 70 lat przed oryginalnym Obcym.

A generalnie odkopuję temat bo zaliczyłem wczoraj seans Obcego:Przymierze i jestem przyjemnie zaskoczony. O ile Prometeusz, mimo kilku zalet uważam za totalnego gniota, o tyle tutaj Ridleyowi Scottowi udało się uniknąć potykania się o rzeczy które stanowiły słabość poprzedniej produkcji. Ilość kretynizmów w postępowaniu bohaterów została mocno ograniczona (chociaż nadal wizytują obcą planetę bez jakichkolwiek przygotowań czy ekwipunku), fabularnie zaś dostajemy zaskakującą ciągłość z Prometeuszem. Nie jest idealnie, widać np. duże problemy z utrzymaniem tempa produkcji - w momencie w którym czujemy że film się kończy, suwaczek pokazuje że zostało jeszcze... 40 minut. Te ostatnie 40 minut ogląda się zresztą jak przyjemny, ale lekko wymuszony fanservice. Warto jednak wytrzymać do końca, bo ostatnie minuty wynagradzają wszystko.

Aha i w internecie czytałem że film podobno przeżuwa i wypluwa dotychczasowy kanon Obcego, ale tutaj się nie wypowiem - aż takim fanem nie jestem.

Podsumowując - przyjemne widowisko na sobotni seans z browarkiem w ręku.

Offline misiokles

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 18:22:40 »
A wg ciebie w Przymierzu David
Spoiler: PokażUkryj
zabił wszystkich Inżynierów? Co do nogi? Rasę, która od milionów lat latała po całej Galaktyce?

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 19:21:36 »
  Wogóle skoro on stworzył obcych to na co się natknęło Nostromo?

Offline misiokles

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 19:52:44 »
Pewnie gdyby Przymierz okazało się sukcesem, powstałby film/film stanowiące łącznik z  Ósmym pasażerem. Jakby nie patrzeć David w końcówce narozrabiał i mógł narozrabiać bardziej.

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 19:59:48 »
  Ale jak łącznik?

Offline misiokles

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 20:12:11 »
Normalny. Przymierze to 2104 rok, Nostromo - 2122 rok.

Odp: "Alien" Uniwersum. 40 lat historii
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 08 Październik 2023, 20:27:17 »
  Przecież ten Space Jockey  miał być skamieniały z powodu upływu czasu.