Autor Wątek: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?  (Przeczytany 3428 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gizmorik

żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 16:07:02 »
Witam wszystkich fanów komiksów!  :)
Jestem od lat wielbicielem serii "Kajko i Kokosz"(mam wszystkie albumy) oraz wielu innych z podobnego okresu. Mam takie pytanie, czy kiedyś za 20-30 lat, lub więcej papier na którym zostały one wydrukowane ulegnie całkowitej degradacji i po prostu się rozpadnie? Pytam, bo nie wyobrażam sobie życia bez mojej wielkiej kolekcji i zamierzam nawet na starość(jeśli takowej dożyje  ;D)móc zajmować sobie wolny czas w ten sposób.
A wy też macie w swoich kolekcjach takie piękne "okazy"?
Pozdrawiam, z góry dzięki za pomoc.

Offline Arne

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 16:16:47 »
Z gory uprzedzam, ze ekspertem nie jestem, ale nie wydaje mi sie, aby za 20- 30 lat te komiksy z lat 70- 80 mialy sie rozpasc ( chyba, ze od ciaglego czytania). Porownuje po prostu do ksiazek wydrukowanych w latach 50ych, ktorym do tej pory nic nie dolega oprocz zolkniecia papieru. Jedynie klej moze puscic, lub zszywki zardzewiec i zabarwic papier.

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 16:21:40 »
Od ciągłego czytania w jaki sposób mogą się rozpaść?
O komiksy bardzo dbam, leżą w mieszkaniu, nie gdzieś w zatęchłej piwnicy. Dodam, że tylko niektóre z nich pożółkły pomimo wieku(co nie jest dla mnie dużym problemem).
Uważacie, że powinienem je sobie wszystkie przekserować, czy raczej to strata pieniędzy?
Pozdrawiam

Offline Arne

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 16:43:32 »
W dziecinstwie posiadalem kilka komiksow, ktore rozpadly sie wlasnie od wielokrotnego czytania( glownie poodpadaly okladki bo papier przetarl sie na zgieciach od wielokrotnego otwierania i zamykania komiksu, kartki powypadaly ze srodka- tak wiec rozpadly sie od uzywania).
A kserowanie to zdecydowanie strata pieniedzy. Wiekszosc z nich zostala na pewno juz wznowiona, lub zostanie wznowiona w ciagu najblizszych 20 lat. Za pieniadze wydane na ksero mozesz sobie kupic nowe wydania, lub dokladajac niewiele.
« Ostatnia zmiana: Śr, 18 Marzec 2020, 16:49:53 wysłana przez BosMan »

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 17:37:51 »
A to o takie rozpadanie się nie boję :)
Chodziło mi bardziej o to, że każda pojedyncza strona ulegnie degradacji i "rozsypie" się na tak drobne kawałeczki, że nie będę w stanie ich posklejać(na takie ziarenka).
Jest takie coś możliwe?
P.s mam także pare tych nowych edycji, jednakże to już nie jest to samo. Np. "Złoty Puchar", lub "Szranki i konkury" mam w wersji dwukolorowej, czego nie dostanę w wydaniach współczesnych.
Pozdrawiam

Offline LordDisneyland

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 18:24:08 »
Niestety, jest to mocno nietrwały papier, a w przypadku takich na przykład zeszytówek TM-Semic dramatycznie nietrwały. Paradoksalnie najtrwalsze wydają się edycje "kryzysowe" KAW, Sorge, Jekyll i reszta zgrai ;)

Polecam wizytę w Bibliotece Narodowej i zerknięcie na niemal nie czytywane tam komiksy :)
,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 19:09:09 »
Trzymać w okładce! Nie giąć! Nie niszczyć! Dwa lata będzie służyć.

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 20:25:18 »
Tylko dwa lata? Nie spodziewałem się, że aż tak krótko. Tak, komiksy są w okładkach i dbam o nie niezwykle. Jest jakiś sposób na ich odratowanie? Czytałem, że właśnie w Bibliotece Narodowej są jakieś instalacje Bookkeeper ratujące stary, kwaśny papier.

Offline Alfman

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 20:37:00 »
Trzymać w okładce! Nie giąć! Nie niszczyć! Dwa lata będzie służyć.

Trzydzieste Plenum Spółdzielni “ZENUM” :D :D :D

Offline marcing

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 20:42:10 »
Myślę, że na taką całkowitą degradację papieru potrzeba jednak sporo czasu, o ile w ogóle w ten sposób to wygląda. Kwaśny papier upowszechnił się w XIX wieku i w antykwariatach czy na Allegro nadal można kupić sporo książek z tego okresu - papier jest często pożółkły, bywa też dość sztywny, więc pewnie bardziej łamliwy, ale te książki nie rozpadły się jeszcze w proch. Lata 80. i 90. to bardzo kiepski papier, ale chyba nie dużo gorszy niż w pierwszych latach po II wojnie, a książki z końca lat 40. też można jeszcze znaleźć.

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 18 Marzec 2020, 20:54:08 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mam więc nadzieję, że moja kolekcja będzie dostarczać mi wrażeń nawet w późnej starości. Niewątpliwie zastosuję się także do tych porad:
Pozdrawiam.

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 19 Marzec 2020, 20:56:20 »
A Wam się zdarzyło, że Wasze komiksy(lub inne pozycje z literatury, jeszcze starsze) się całkowicie rozpadły? Ile minimalnie lat musi upłynąć, aby papier uległ całkowitej degradacji i rozpadł się w drobny pył? Jak na razie moja kolekcja jest w super stanie, jedynie obie części "Złotego Pucharu" z 1983 roku(najstarszy z kolekcji)są delikatnie pożółkłe.
Pozdrawiam
P.s czy do takiego zabiegu jak na filmie powyżej wystarczą zwykłe koszulki "biurowe" czy potrzeba jakichś specjalnych, takich jak posiada autor filmiku?

Offline misiokles

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 19 Marzec 2020, 21:01:44 »
Jeśli przechowujesz komiksy gdzie jest wilgotno - całkiem szybko się rozsypie.
Wiesz, ludzie mają dobrze zachowane komiksy z lat 30-tych, 40-tych a one też nie były na super papierze.

Online Torpedo

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 19 Marzec 2020, 21:20:48 »
Ja mam Żbiki z końca lat 60-ych oraz Klossy z początku lat 70-ych i są nadal w super stanie. Mogłyby uchodzić za właśnie przyniesione z księgarni (kiosku). O ich wieku świadczy jedynie papier, który uległ zżółknięciu. Komiksy były przechowywane w normalnych domowych warunkach, bez koszulek itp. To całe gadanie o rozpadaniu papieru itp to są jakieś duby smolone. Do naszych czasów przetrwały powiedzmy publikacje średniowieczne, których przecież nikt nie pakował w ochronne plastiki przez setki lat. :)

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 19 Marzec 2020, 21:28:00 »
Tak, z tymże średniowieczne publikacje były na lepszej jakości papierze.