Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 10639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hansior

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #135 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 08:12:33 »
Treść jest taka sama, więc różnica jest w aspekcie finansowym. Ale nie tylko. Również w podejściu do swojego hobby, do swojej kolekcji, kiedy to jej wartość nie ocenia się tylko po treści komiksów, które są jej składową ale też po tym jaką kolekcję mają inni fani.

Offline gashu

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #136 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 08:19:04 »
Ja kupuję komiksy wydawane w Polsce w miarę "na bieżąco" i lubię sobie po prostu wybrać okładkę, która mi się najbardziej podoba.
Ogranicznony nakład i tym podobne nie mają tu nic do rzeczy. Liczy się jedynie aspekt estetyczny.
Oczywiście, jeżeli komiks okaże się crapiszczem, nawet najlepsza okładka go nie uratuje. Ale to jestem w stanie ocenić dopiero po zakupie i lekturze.

Offline hansior

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #137 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 08:28:42 »
Ja kupuję komiksy wydawane w Polsce w miarę "na bieżąco" i lubię sobie po prostu wybrać okładkę, która mi się najbardziej podoba.

Szkoda, że wydawnictwa nie mają takiego podejścia jak Ty i jedną z okładek wydają w wyższej cenie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #138 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 08:58:03 »
Różnica nie jest tylko w aspekcie finansowym, bo okładka jest inna, więc różnica też jest w okładce, co chyba logiczne. Gdyby był komiks z okładką, na której jest, nie wiem, reklama sklepu tylko kontra komiks z normalną też byś napisał, że różnica jest tylko w treści? No nie, okładka to bardzo ważny element takiego medium graficznego jakim jest komiks i ciężko się dziwić, że dla wielu ludzi ma znaczenie. Druga kwestia to to, że jeśli ktoś kupuje coś limitowanego to często wcale nie dlatego żeby mieć coś czego nie mają inni, tylko dlatego, że takie coś może być z czasem więcej warte niż wersja nielimitowana (akurat przy tych okładkach Studia Lain czy Kurca to mała szansa na to, ale zasada przy wyborze często może być podobna), a wiedząc że prawdopodobnie prędzej czy później większość z nas będzie sprzedawać część kolekcji ze względu na brak miejsca kupowanie czegoś co może być więcej warte jest racjonalne.

To są tylko takie dwa "racjonalne" argumenty, które mi przychodzą do głowy, choć sam w 99% przypadków zupełnie nie zwracam uwagi na to, która okładka jest limitowana a która nie. Są jeszcze argumenty pozaracjonalne, które w przeróżnych hobby i pasjach mają ogromne znaczenie, mam tu na myśli różne elementy związane z kolekcjonowaniem czegoś po prostu i to jak jest wtedy układ nagrody człowieka stymulowany.

Offline hansior

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #139 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 09:13:11 »
Jeśli chodzi o okładkę, to przecież druga nie musi być limitowana, żeby były dwie ładne do wyboru. A jeśli chodzi o to, żeby kupować kolekcję z myślą o późniejszej sprzedaży, to masz rację - jeśli ktoś tworzy kolekcję z takim założeniem, to ma to sens.
Jeśli chodzi o aspekty pozaracjonalne, to właśnie o tym piszę. Nie rozumiem układu nagrody stymulowanego myślą o tym, żeby inni nie mieli tego, co ja mam.

Edit:
Ale chyba nie ma potrzeby ciągnąć tej dyskusji. Wyraziłem swoje zdanie. Nieprzekonanych nie przekonam. Przekonani już się ze mną zgadzają.
Pozostaje tylko apel do wydawców. Zdecydujcie się - albo zaspokajacie potrzeby osób, o których tu piszemy i wydajecie komiksy z rzeczywiście limitowaną okładką, albo wydajecie komiksy z dwiema okładkami do wyboru w identycznej cenie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 29 Wrzesień 2021, 09:25:18 wysłana przez hansior »

Offline misiokles

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #140 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 09:33:14 »
Szkoda, że wydawnictwa nie mają takiego podejścia jak Ty i jedną z okładek wydają w wyższej cenie.
Nieprawda - wszystkie mają te same ceny okładkowe.

Cytuj
Pozostaje tylko apel do wydawców. Zdecydujcie się - albo zaspokajacie potrzeby osób, o których tu piszemy i wydajecie komiksy z rzeczywiście limitowaną okładką, albo wydajecie komiksy z dwiema okładkami do wyboru w identycznej cenie.
Wydawcy się zdecydowali, to ty mieszasz wydawców :)
Wydawcy jak Studio Lain który wydaje z dwoma, trzema okładkami do wyboru - na każdy wariant ma te same upusty. Wydawcy, którzy limitki dają w rzeczywiście ograniczonym nakładzie - sprzedają je z mniejszym rabatem.
« Ostatnia zmiana: Śr, 29 Wrzesień 2021, 09:35:52 wysłana przez misiokles »

Offline hansior

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #141 dnia: Śr, 29 Wrzesień 2021, 09:49:46 »
Ok, jednak odpowiem :)

Nieprawda - wszystkie mają te same ceny okładkowe.
Wydawcy, którzy limitki dają w rzeczywiście ograniczonym nakładzie - sprzedają je z mniejszym rabatem.

Niby są limitowane, ale nie na tyle, żeby zaspokoić potrzeby takich ludzi. Te komiksy dalej są dostępne.

Wydawcy się zdecydowali, to ty mieszasz wydawców :)
Wydawcy jak Studio Lain który wydaje z dwoma, trzema okładkami do wyboru - na każdy wariant ma te same upusty.

I prawidłowo. Mój apel jest do wydawców, którzy nie wydają z okładkami do wyboru. Zamiast tego oferują okładki tzw. limitowane. Które jednak wciąż są dostępne.

I jeszcze jedno odnośnie kupowania komiksów z okładką limitowaną z myślą o sprzedaży kolekcji. Naprawdę myślicie, że ktoś za jakieś 10 lat będzie chciał kupić takie komiksy jak "Insekt", czy "Snowpiercer"? I czy spodziewacie się, że nikt nie zdecyduje się na dodruk w przypadku chcianych komiksów?
« Ostatnia zmiana: Śr, 29 Wrzesień 2021, 09:59:24 wysłana przez hansior »