Autor Wątek: Pulp, nazisci, adventures, superhero, dinozaury, roboty, world war 2 itp...  (Przeczytany 5778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sum41

  • Gość
Odp: Pulp, nazisci, adventures, superhero, dinozaury, roboty, world war 2 itp...
« Odpowiedź #30 dnia: Pt, 23 Lipiec 2021, 08:45:02 »
AIRBOY kolejne znalezisko, seria liczy 50 numerow plus one-shoty, rysunki na poziomie bardzo dobrze wykonane i jedna z najladniejszych okladek  nieodzalowanego Dave Stevensa (tworcy pięknego komiksu the Rocketeer)


sum41

  • Gość
Odp: Pulp, nazisci, adventures, superhero, dinozaury, roboty, world war 2 itp...
« Odpowiedź #31 dnia: Pt, 17 Grudzień 2021, 15:09:55 »
“High Roads” #1 to #6, 2002.

Story: Scott Lobdell
Pencils: Leinil Francis Yu

Nie przepadalem nigdy za tym rysownikiem ale trzeba to sprawdzic koniecznie !







Online gashu

Odp: Pulp, nazisci, adventures, superhero, dinozaury, roboty, world war 2 itp...
« Odpowiedź #32 dnia: Pt, 17 Grudzień 2021, 18:47:27 »
Jest to jakkolwiek do zdobycia obecnie, czy tylko cyfra?

Online gashu

Odp: Pulp, nazisci, adventures, superhero, dinozaury, roboty, world war 2 itp...
« Odpowiedź #33 dnia: Cz, 19 Styczeń 2023, 22:13:35 »
Tak sobie pomyślałem, że do tego tematu idealnie pasuje ostatni tom Mikiego z Egmontu, tj. "Szalone przygody".
Jest adwenczer, są zaginione miasta oraz podróże (zarówno w kosmos jak i do wnętrza ziemi).
Są szalone wynalazki, morskie potwory oraz dinozaury.
Tylko Bracia Be zamiast nazistów ;).   

Offline Mertusor

Odp: Pulp, nazisci, adventures, superhero, dinozaury, roboty, world war 2 itp...
« Odpowiedź #34 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 17:05:28 »
Wydaje mi się, że nie do końca mój wpis będzie zgodny z intencją ojca-założyciela tematu, bo wynalazłem interesujące, lecz mocno archiwalne pozycje, których się już nie kupi.
Ale to tak jako ciekawostkę przedstawię.

Myślę, że kategorie pulp, naziści, adventures, ww2 oraz po trosze superhero spełnia ... Bond.
A z racji stażu w popkulturze to i do dinozaurów też można go lekko zaliczyć.

Komiks o Bondzie z 1985 roku:


Komiks o Bondzie Juniorze z 1992 roku:


W tematyce pulp, ww2 i naziści znalazłem kiedyś świetny (przynajmniej dla mnie) artykuł na pewnym blogu:
http://pan-optykon.pl/komiks/watki-polskie-w-amerykanskim-komiksie-zlotej-ery/
"Wątki polskie w amerykańskim komiksie Złotej Ery"

Autor fajnie wszystko opisał i zamieścił sporo przykładowych stron.
Ja tu tylko poglądowo zacytuję fragmenty z bloga o kilku tytułach i zamieszczę nie dublujące się z blogiem obrazki.

Amerykański szpieg w oblężonej Warszawie
„Wonderworld Comics” #10, Fox Feature Syndicate, luty 1940
"K-51 otrzymuje polecenie przedostania się do oblężonej Warszawy w celu wykradnięcia i dostarczenia do Rumunii bliżej nieokreślonych dokumentów."


Pierwszy polski bohater w amerykańskim komiksie?
„Military Comics” #1, Quality Comics, sierpień 1941.
"Seria Blackhawk – [...] – opowiadała o przygodach międzynarodowej eskadry pilotów, dowodzonej przez tytułowego Blackhawka, walczących z siłami państw Osi, głównie Niemiec. [...], a należeli do niego, poza dowódcą, Polak Stanislaus, [...]"

The Marksman – polski Green Arrow
„Smash Comics” #33, Quality Comics, maj 1942.
"The Marksman to jedna z tożsamości barona Povalsky’ego – Polaka, który nocami przywdziewał płaszcz z kapturem, a do ręki brał łuk, by walczyć z okupantem, zaś w dzień podszywał się w majora Hurtza, dowodzącego lokalnym niemieckim garnizonem, ulokowanym w jego rodzinnym zamku."


Polskie złoto w USA
„Zip Comics” #27, MLJ Comics, lipiec 1942.
"Steel Sterlig mierzył się z Baronem Gestapo, który porwał polskiego imigranta w USA… ponieważ na jego plecach zapisano informacje o lokalizacji złota ukrytego w USA przez polski rząd emigracyjny."


X z misją w Polsce
„Military Comics” #11, Quality Comics, sierpień 1942.
"[...] nie opowiadała o przygodach agenta, lecz agentki – tytułowej X, mistrzyni kamuflażu, często wcielającej się w mężczyzn. [...] zawitała do Polski, a konkretnie do Warszawy, skąd ewakuowała doktora Stanislausa, pracującego nad lekiem na cholerę."


The Heap – monstrum zrodzone w polskich bagnach
„Air Fighters Comics” #3, Hillman Periodicals, grudzień 1944.
"The Heap postał na bagnach w bliżej nieokreślonym rejonie Polski w czasie I wojny światowej. Zestrzelony i śmiertelnie ranny niemiecki as lotnictwa, baron von Emmelmann, z racji nieprzemożonej woli życia odrodził się tam pod postacią istoty będącej „ni to człowiekiem, ni zwierzęciem”. W 1942 roku monstrum pojawiło się w położonym pobliżu bagna miasteczku Rodz, co posunęło niemieckiemu oficerowi pomysł, by użyć go do torturowania Polaków. "


Dzieje Polski i jej oporu przed najeźdźcami
„Real Life Comics” #15, Standard Comics, styczeń 1944.
"Liczący osiem stron komiks przedstawiał wyimki z dziejów Polski, koncentrując się na walce Polaków z najeźdźcami – zaczynało się na krzyżakach a kończyło na II wojnie światowej."


Wilkołak w okupowanej Warszawie
„Police Comics” #11, Quality Comics, maj 1944.
"epizod przygód stworzonego przez George’a Brennera bohatera o pseudonimie Destiny, którego gimmick polegał na tym, że przenosił się niespodziewanie w miejsca, gdzie musiał stawić czoła złu"
Autor bloga chyba coś pomylił, bo numer #11 jest z września 1942 roku a w maju 1944 był nymer #30.
Nie wnikając głębiej, zamieszczam obie okładki - po numerze i po dacie.


„The Black Terror” #7, Standard Comics, sierpień 1944.
"Black Terror [...] heros, wraz ze swym małoletnim partnerem w walce ze złem, trafił także do Polski, aby uwolnić z rąk Niemców siostrę chłopca, który wcześniej mu pomógł."


Członkowie Blackhawk odwiedzają Polskę
„Blackhawk” #31, Quality Comics, czerwiec 1950.
"to epizod przygód eskadry Blackhawka zatytułowany The Treachery of  Stanislaus (Zdrada Stanislausa), w którym Stanislaus udaje się do rodzinnego kraju."


Pozwolę sobie wymienić również komiksy opisane w blogu ale nie związane z niniejszym tematem jako spoiler.
Spoiler: PokażUkryj


Komiksowa biografia Tadeusza Kościuszki
„True Comics” #2, Parents’ Magazine Press, czerwiec 1941


Komiksowa biografia Kazimierza Pułaskiego
„Real Heroes” #2, Parents’ Magazine Press, grudzień 1941.


Legenda o Sobotniej Górze w wersji komiksowej
„Fairy Tale Parade” #9, Dell Comics, marzec-sierpień 1944.
"to dość wiernie przełożona na język komiksu legenda o trzech braciach"
Okładka współczesnego reprintu:


Stanisław Piasecki i „Prosto z Mostu”
„True Comics” #11, Parents’ Magazine Press, styczeń 1944.
"Bohaterem komiksu jest Stanisław Piasecki, wydawca tygodnika „Prosto z Mostu”, zamordowany przez nazistów w 1941 roku [...]"


Obóz koncentracyjny Majdanek
„Stamp Comics” #4, Youthful Magazines, kwiecień 1952.
"historia Escape from Maidanek (Ucieczka z Majdanka)"


Amerykański pilot i podziemny ruch oporu w PRL
Spy-Hunters” #18, American Comics Group, czerwiec-sierpień 1952.
"amerykański pilot zmuszony jest do lądowania w Polsce, gdzie jego samolot zostaje omyłkowo zestrzelony przez Arna Behrensa, słynnego polskiego inżyniera lotnictwa. Behrens po przejęciu władzy przez komunistów dołączył do podziemia niepodległościowego"
Link do zawartości numeru: https://digitalcomicmuseum.com/preview/index.php?did=17797


Historia grozy z czasu zaborów
„The Hand of Fate” #18, Ace Magazines, czerwiec 1953.
"Ivan Deltchev, który torturuje i morduje polskich bojowników o wolność w podziemiach warszawskiego więzienia. Deltchev jako jedyny widzi zjawy swych ofiar, co ściąga na niego gniew przełożonych i wiąże się z perspektywą rozstrzelania."


Blackhawks wspierają antykomunistyczny ruch oporu w Polsce
„Blackhawk” #91, Quality Comics, sierpień 1955.
"eskadra Blackhawka przybywa do Warszawy na prośbę Pochodni (Torch), jednego z przywódców podziemia antykomunistycznego"


Tak sobie myślę, że niektóre z tych pozycji są całkiem ciekawe.
Może się skusi na nie jakiś niszowy wydawca, albo któryś w magazynów RELAX/relax?

Zachęcam do przeczytania pełnego tekstu, z którego pobrałem cytaty:
http://pan-optykon.pl/komiks/watki-polskie-w-amerykanskim-komiksie-zlotej-ery/