Autor Wątek: Wypożyczanie komiksów z biblioteki  (Przeczytany 9744 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline laf

Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:05:30 »
Nie kojarzę aby było cokolwiek na ten temat, więc postanowiłem założyć nowy wątek.

Wracając z pracy w Łodzi inną drogą niż zazwyczaj natknąłem się na nową filię Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Narutowicza (pamiętam, że wcześniej był tam Empik). Nasunęło mi to pomysł wypożyczania komiksów czego nigdy jeszcze nie robiłem. Przeglądając ich zbiór zauważyłem, że mają odrębną serię "Klub Świata Komiksu", co pozwala na wyszukiwanie komiksów Egmontu (niestety nie mają wyszukiwania po wydawnictwach). Nie ma tego zbyt dużo (parę Vertigo, parę Klasyki Marvela, pojedyncze z Odrodzenia i Marvel NOW, Tytusy, Asteriksy, Thorgale), ale zawsze można coś tam dobrać.

Jakie są Wasze doświadczenia z wypożyczaniem komiksów? Czy chwalicie sobie tę formę czytelnictwa? Jak często wypożyczacie komiksy? Jak bogate są zbiory w Waszych bibliotekach? Dajcie znać. @LD, liczę na Twoją odpowiedź  ;)

Offline Voitas

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:09:17 »
Ja jakiś czas temu zajrzałem do jednej z bibliotek przy okazji pożyczania książek dla dzieciaków. Okazało się, że mają dużo tytułów spoza super-hero, które chciałem przeczytać. Trochę tego pożyczyłem, ale na razie zaprzestałem, ze względu na własne zapasy do przeczytania. Mam ambitny plan pozbycia się kupki wstydu, chociaż jeszcze jest całkiem spora :)

Offline Mruk

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:34:54 »
W moim mieście są dwie biblioteki które mają po ok. 3 regały komiksów każda. Raz na dwa-trzy miesiące tam zaglądam i wypożyczam.

Czytam i kupuję sporo komiksów, mam swoje ulubione serie, które kupuję regularnie oraz sporo takich, które wyglądają interesująco, ale nie na tyle, żeby kupić w ciemno. Właśnie te wypożyczam z biblioteki (jeśli akurat są). Zazwyczaj po przeczytaniu zwracam i więcej się nimi nie interesuję (jak np. całość "Baśni"), ale czasem są na tyle fajne, że mimo przeczytania decyduję się na zakup (Ralph Azham).

I tu pojawia się nieco smutny wniosek - jako, że komiksy kupione biorę kiedy chcę, a komiksy z biblioteki mają swój termin zwrotu, jak tylko ten termin się zbliża, to mam dodatkową motywację do czytania. Tak więc ostatnimi czasy czytam głównie te komiksy, które na pierwszy rzut oka oceniłem na "takie sobie". Te które oceniłem na "tak, muszę mieć" leżą w domu i zasilają kupkę wstydu.

Tak więc w moim przypadku korzystanie z biblioteki ma zalety (przeczytałem naprawdę dużo komiksów, które gdybym kupił, pluł bum sobie w brodę i to bardzo), ale też i wady (to, co mi się najbardziej podoba, leży odłogiem na kupce wstydu).

Offline Lyricstof

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:42:02 »
U mnie w MBP jest ok. 100 - 150 pozycji komiksowych. Najwięcej w bibliotece dla dzieci i młodzieży. Pozostałe są "rozrzucone" w bibliotece głównej dla dorosłych i 4 oddziałach - filiach w terenie.
Głównie: cały Thorgal, Asteriksy, Lucky Luke, Smerfy, trochę z konkursu Christy, Kajko i Kokosz cały, nawet Ralph Azham - tylko cztery pierwsze, Bajka na końcu świata. I trochę staroci też.
Pozostałe w różnych miejscach ale trochę wyhaczyłem np. Mogiliani, Strażnicy. Początek 3 tomy, Przybysz, Yans zbiorczy, jeden marvel.
Ogólnie fajnie, że są komiksy w bibliotece, ale jednak mało i widać, że nie do końca wiedzą, co nabywać. Takie mam wrażenie.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline laf

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:51:18 »
Ogólnie fajnie, że są komiksy w bibliotece, ale jednak mało i widać, że nie do końca wiedzą, co nabywać. Takie mam wrażenie.
No właśnie też zauważyłem, że jest w tym wiele chaosu  ;)

Zastanawiałem się jeszcze nad pewną zależnością: kojarzę, że jeśli coś ma nadane numer ISBN to bezwzględnie musi pojawić się w kilku określonych bibliotekach. Czy ktoś kojarzy o jakie biblioteki chodzi?

Online bibliotekarz

Batman returns
his books to the library

36degrees

  • Gość
Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:58:19 »
Ja chwalę sobie Małopolskie Studio Komiksu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Bardzo szeroki wybór tytułów. Polecam

Offline laf

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 11:02:19 »
@bibliotekarz, dzięki bardzo. Widzę, że Łódź też jest, szkoda tylko, że nie MBP, a Biblioteka Uniwersytecka.

Offline muaddib

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 11:26:51 »
Kilka miesięcy temu zacząłem korzystać z Biblioteki Śląskiej i traktuję to jako działanie prewencyjne w moim zakupoholizmie :) Pożyczam komiksy, które mają wyczerpany nakład i kosztują więcej niż jestem w stanie dać (np Zagubione Dziewczęta, Równonoce) a z drugiej strony komiksy, które pewnie bym kupił z drugiej ręki i położył na spodzie kupki wstydu. Przez to, że niechętnie rozstaję się z zakupionymi komiksami, to korzystanie z biblioteki sprawia, że mam jeszcze trochę miejsca na półkach i gotówki w portfelu na "must have'y" i wspieranie polskich artystów.
W tej chwili mam wypożyczone następujące pozycje:
Deadly Class 1
Favela w kadrze
Olimpia de Gouges
Studio tańca. 1
Tysiąc sztormów
Vademecum złego ojca. 1

Offline Jaxx

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 12:01:35 »
Jak dla mnie, w takim zalewie komiksów, jaki teraz mamy i jednocześnie ograniczonych funduszach, jakimi akurat ja dysponuję, wypożyczanie komiksów z biblioteki jest praktycznie jedynym sposobem, aby zapoznać się z tytułami, na które nie starcza mi budżetu - co do których nie jestem przekonany z różnych względów, bądź które chciałbym przeczytać, ale nie do końca mam ochotę wydawać na to kasę i mieć je w swojej kolekcji. Korzystam z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, którą mam 10-15 minut od domu. Jest dobrze wyposażona nie tylko w wydania polskie (także nowości, zadziwiająco dużo i często dodawane na bieżąco, niemniej braki są), ale także zagraniczne. Dodatkowo mają stronkę, gdzie można zamawiać pozycje on line, bądź zapisywać się w kolejkę, jeżeli zainteresowanie danym tytułem jest duże. Mają nawet pozycje Studia Lain i Kolekcjonerskie Ongrysy :)

Takim sposobem pociągnąłem dalej Hellboya, który po pierwszym zakupionym tomie nie wciągnął mnie na tyle, by brnąć w to dalej, ale jedynie zaintrygował, w którą stronę będzie się to dalej toczyło. Przeczytałem pierwszy tom zbiorczy Largo Wincha (drugiego niestety nie mają), przekonując się, że seria jest super i warto kompletować od Kurca dalsze tomy. W następnej kolejności chcę sięgnąć po Hellblazery od Egmontu i Slaine'y od SL - jeżeli zatrybi, to zakupię własne egzemplarze.

Problemem jest tylko to, o czym pisze Mruk - muszę oddać komiks w ciągu miesiąca, więc idą do czytania na pierwszy ogień, a własna kolekcja patrzy na mnie z wyrzutem... Zrobiłem sobie więc własny grafik, który zacznę stosować, jak przegryzę się przez Dark Reign - w miesiącu jeden/dwa komiksy z biblioteki, pozostałe z własnej kolekcji. Może zadziała :)
   

Offline Rafa

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 12:14:03 »
Szacun dla ekipy z biblioteki w Gdańsku, że penetrują rynek i w ramach dbania o użytkowników schodzą do poziomu Studia Lain i kolekcjonerek Ongrysa. Imponujące!
Brawo!
W mojej bibliotece tylko pozycje dla dzieci, ale trzeba docenić to,że jest tego sporo i w miarę świeże rzeczy...

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 12:36:04 »
podpisuję się pod Gdańską biblioteką (w Manhattanie). samych komiksów bodajże 3 regały, plus jeden z komiksami niepolskojęzycznymi, plus jeszcze zatrzęsienie mang. jak ktoś ma czas to może siąść sobie i poczytać bo miejsca jest dużo, a jak nie - to trzy tomy można zabrać do domu. dużo nowości, klasyków, do tego możliwość rezerwacji - fajna sprawa żeby np. sprawdzić komiks przed kupnem. przyznam się że mnóstwo klasyków zaliczyłem właśnie dzięki tej bibliotece.

Offline PJP

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 16:54:50 »
Napiszę z trochę innej perspektywy jako bibliotekarz ;) Nie mam specjalnych doświadczeń z większymi bibliotekami w rejonie, np. w Łodzi więc trudno mi się tutaj wypowiadać. W moich okolicznych raczej tak sobie z komiksami, chociaż filie czy mniejsze ośrodki na wsiach potrafią pozytywnie zaskoczyć. Np. sporą liczbą kaczek czy superbohaterskich. Od pewnego czasu lobbuję u siebie w pracy na rzecz komiksów i w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży ładnie ich przyrasta. Wiadomo, do tej pory było różnie, jak w większości bibliotek, od przypadku do przypadku i mocno sterane starocie. Teraz są i kaczki i superbohaterskie, a i typowo dziecięce czy wczesnomłodzieżowe się zdarzają - co oczywiście działa kojąco także na mój portfel :D Jest spore grono czytelników i sądzę, że będzie jeszcze lepiej.

Offline pawlis

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 17:19:00 »
Ja od jakiegoś roku wypożyczam komiksy z biblioteki. U mnie w Szczecinie komiksy są do wypożyczenia w Książnicy Pomorskiej (tam przede wszystkim wypożyczam) i 28. Filii Biblioteki Miejskiej. Jeszcze komiksy są w 3. filii BM, ale tylko Asteriksy gdy ostatni raz tam byłem (blisko szkoły, więc tam przeważają książki naukowe dla młodzieży).

Wypożyczam komiksy biblioteczne z trzech powodów:
1) często jako coś co raczej bym nie kupił, ale przeczytać w komunikacji miejskiej mogę (dotyczy głównie twardookładkowych Marveli i DC Deluxów).
2) jako tester czy warto na to wybulić pieniądze (i dzięki temu zdecydowałem się kupić Top 10 i crossover AvP z Dreddem)
3) gdy mam jakąś daną serię komiksową, którą mam na półce, ale w przypadku zakupu dalszych tomów muszę czekać na zastrzyk gotówki. I wtedy z pomocą przychodzi biblioteka oferująca owe dalsze tomy.

I tak na zakończenie - jak jakiś polski wydawca zapowie oryginalne TMNT, to swój egzemplarz od Fanty oddam do biblioteki (tak zrobiłem z Quantum and Woody, który dostałem jako "przeprosiny"). Bo w tym przypadku głupio byłoby mi sprzedawać na allegro czy komuś z rodziny dawać.
« Ostatnia zmiana: Pn, 07 Październik 2019, 17:29:09 wysłana przez pawlis »

Offline PawelC

Odp: Wypożyczanie komiksów z biblioteki
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 19:19:30 »
Nie wypożyczałem komiksów z biblioteki już od lat, ale za dzieciaka to było jedno z pierwszych źródeł dzięki którym załapałem bakcyla :). Miałem na tyle farta, że w małej miejscowości gdzie się wychowywałem miałem dostęp do 3 bibliotek w pobliżu i w każdej były jakieś komiksy. Głownie Orbita, Fantastyka ale później i Semici się zdarzały.

Jak was czytam, to cieszę się, że obecnie komiksy nie tylko nie zniknęły z bibliotek, ale nawet mają się w nich wręcz bardzo dobrze :).