Autor Wątek: Wydawnictwo Marginesy  (Przeczytany 40920 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #90 dnia: Nd, 05 Kwiecień 2020, 11:32:15 »
Lordzie, tak przy okazji - co masz w awatarze?

Offline bibliotekarz

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #91 dnia: Nd, 05 Kwiecień 2020, 13:06:00 »
To samo mnie zaintrygowało. :)
Batman returns
his books to the library

Offline LordDisneyland

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #92 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 21:20:19 »
@parsom @bibliotekarz - na chwilę obecną?
Macka Swaina :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mack_Swain
,, - Eeeeech.''

Offline bibliotekarz

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #93 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 21:21:47 »
Nope, na chwilę poprzednią.
Batman returns
his books to the library

Offline LordDisneyland

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #94 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 21:48:17 »
Pulp, chyba amerykański. Niestety, nazwiska artysty, czy choćby tytułu magazynu nie udało mi się ustalić... co gorsza, zdjęcie mam tylko w takiej rozdzielczości, że nie sposób się nim cieszyć w pełni.

https://zapodaj.net/images/a457f5c628023.jpg


Widzę, że nie tylko mnie to arcydzieło przypadło do gustu :)
,, - Eeeeech.''

Offline Konrad

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #95 dnia: Śr, 29 Kwiecień 2020, 17:48:17 »
Pojawiła się nowa komiksowa zapowiedz na czerwiec:
"Dziewięć miesięcy czułego chaosu" Lucy Knisley
"To bardzo osobisty pamiętnik z „błogosławionego stanu”, który przybliża również historię rozwoju okołociążowej nauki i medycyny."
248 stron, miękka oprawa, cena okładkowa - 49,90zł, 17.06.2020
https://www.empik.com/dziewiec-miesiecy-czulego-chaosu-knisley-lucy,p1240978630,ksiazka-p
https://www.goodreads.com/book/show/30145085-kid-gloves







Na Amazonie do obejrzenia kilkanaście stron:
https://www.amazon.com/Kid-Gloves-Months-Careful-Chaos/dp/1626728089/#reader_1626728089

Opis:
"Jeśli wystarczająco ciężko pracujesz, jeśli bardzo czegoś chcesz, jeśli jesteś mądra i utalentowana to możesz wszystko. Poza zajściem w ciążę.
Lucy Knisley od zawsze chciała zostać mamą, ale kiedy w końcu nadszedł właściwy czas okazało się to trudniejsze od wszystkiego, co do tej pory robiła. Najpierw pojawiły się problemy z płodnością, potem poronienia, a kiedy w końcu udało się, zajść w ciążę to zaczęły się kłopoty ze zdrowiem. Finałem był dramatyczny poród, który mógł zakończyć się tragicznie...
W swoim komiksie Knisley opowiada o swoich doświadczeniach z tego okresu w niezwykle zabawny, ale i wzruszający sposób. Z dużym dystansem i mnóstwem informacji, które mogą się przydać wszystkim przyszłym mamom.
„Dziewięć miesięcy czułego chaosu” to bardzo osobisty pamiętnik z „błogosławionego stanu”, który przybliża również historię rozwoju okołociążowej nauki i medycyny."

Offline parsom

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #96 dnia: Śr, 29 Kwiecień 2020, 19:13:18 »
Dobra, dobra - gdzie Muminki?!

Offline PJP

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #97 dnia: Śr, 29 Kwiecień 2020, 19:50:28 »
Właśnie!^^

Offline Arne

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #98 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 20:40:13 »
Wczoraj przeczytałem najnowszy komiks wydawnictwa Marginesy, czyli "Orwella".
Jest to komiks biograficzny (jak większość komiksów tego wydawnictwa), opowiadający (jak sugeruje tytuł :)  ) o życiu autora "1984", czy "Folwarku zwierzęcego". Autorem scenariusza jest mistrz komiksu frankofońskiego, Pierre Christin ("Valerian", "Legendy naszych czasów"), a autorem większości rysunków, bliżej mi nieznany, Sebastien Verdier. I to właśnie jego rysunki, które są hiperrealistyczne, najbardziej zachęciły mnie do szybkiego zapoznania się z tym komiksem (poleżał na "kupce wstydu" maksimum 10 dni :) ). Rysunki postaci, budynków, pojazdów, czy sprzętów są bardzo szczegółowe i dokładne, takie jak lubię. Jednak w trakcie lektury odniosłem wrażenie, że w większości tych rysunków brakuje ruchu, są one jak przerysowane fotografie. Sekwencje tych rysunków nie dawały mi wrażenia ruchu i trochę mi to przeszkadzało w płynnym odbiorze komiksu.
Drugą rzeczą, która mnie w tym komiksie zaskoczyła, jest duża ilość bezdialogowych opisów poczynań bohatera dokonywanych przez autora. W wielu miejscach opisuje on sytuacje posługując się wręcz długimi cytatami z różnych publikacji George'a Orwella. Spodziewałem się, że komiks będzie jednak opisywał postać Orwella w bardziej tradycyjny "komiksowy" sposób, trochę bardziej jak np. "Artemizja", czy "Darwin", a tu - zaskoczenie. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, po prostu nie tego się spodziewałem. Być może przy kolejnym czytaniu tego komiksu wrażenie będzie już zupełnie inne.
Komiks jest w większości czarno-biały. Piszę "w większości", bo w niektórych momentach, aby uwypuklić ważność pewnych elementów rysunku, autor koloruje je, np. bibeloty z kości słoniowej, ptaka, krzak róż, ciemne, nocne  niebo, czy komiks o Supermanie :D. Jest to ciekawy, rzadko spotykany w komiksie akcent. Zazwyczaj, jeśli komiks jest czarno-biały, to pozostaje on taki w całości. Kolorowe są również fragmenty komiksu, całe strony, lub co najmniej całe kadry przedstawiające fragmenty dzieł George'a Orwella. Są one rysowane przez różnych, zaproszonych do współpracy autorów, jak np. Manu Larcenet, Juan Guarnido, czy Enki Bilal. Ten zabieg artystyczny bardzo mi się spodobał.
Właściwie sam nie wiem, czy przeczytany komiks mi się podobał, czy nie, ale na pewno zmusił mnie  do myślenia o nim po przeczytaniu, a to na pewno dobrze (wszystko, co pobudza umysł do myślenia, jest dobre ;) ). W każdym razie zachęcam każdego do zapoznania się z tym komiksem i wyciągnięcia swoich własnych wniosków na jego temat.

Offline LordDisneyland

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #99 dnia: So, 02 Maj 2020, 01:09:48 »
@BosMan- czy czytając komiks, nie miałeś wrażenia, że jest czymś w rodzaju szkicu do biografii, a nie pełnoprawną biografią ? Cały czas zastanawiam się nad kupnem, zastanawia mnie ta skromna objętość tomu...
No i chyba tym zwlekaniem daję sobie czas na zakup i lekturę choćby "Birmańskich dni", bo wstyd przyznać, znam raptem dwie książki Orwella :/
,, - Eeeeech.''

Offline Arne

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #100 dnia: So, 02 Maj 2020, 22:54:45 »
@BosMan- czy czytając komiks, nie miałeś wrażenia, że jest czymś w rodzaju szkicu do biografii, a nie pełnoprawną biografią ? Cały czas zastanawiam się nad kupnem, zastanawia mnie ta skromna objętość tomu...
No i chyba tym zwlekaniem daję sobie czas na zakup i lekturę choćby "Birmańskich dni", bo wstyd przyznać, znam raptem dwie książki Orwella :/
Nie, zdecydowanie nie miałem takiego wrażenia. Teraz,gdy zadałeś to pytanie i zacząłem się nad tym zastanawiać, to stwierdzam, że według mnie, Pierre Christin po prostu skupił się na pewnych epizodach z życia Orwella i rozwinął je do rozmiaru "pełnoprawnych", co najmniej kilkustronicowych scen, a resztę wydarzeń z jego życia po prostu zasygnalizował lub streścił. To w sumie i tak więcej, niz można znaleźć w wielu innych komiksowych biografiach, gdzie autorzy całkowicie skupiają się tylko na wybranych epizodach z życia bohatera, pomijając  lub bagatelizując resztę wydarzeń z jego życia. Skrajnym przypadkiem takiego podejścia jest np. inny komiks Marginesów "Tamara Łempicka", gdzie przedstawiony jest tylko krótki okres największej sławy tej malarki, natomiast reszta jej życiorysu przedstawiona jest jedynie w dodatkach.
Cóż, nie tylko ty czytałeś tylko dwie książki Orwella, ja także (podejrzewam nawet, że są to te same tytuły :)  ).
Ja nawet, do momentu lektury komiksu wiedziałem, że napisał jeszcze "W hołdzie Katalonii", a o innych tytułach nawet nie słyszałem :(
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Maj 2020, 00:28:59 wysłana przez BosMan »

Offline Arne

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #101 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 19:17:28 »
Przypomniała mi się właśnie jeszcze jedna rzecz, która mnie wkurzyła podczas lektury "Orwella". Dla jednych być może drobiazg, ale dla takiego szczególarza jak ja, ewidentny błąd. Otóż w jednej ze scen przedstawiających bombardowanie Londynu, bomby na Londyn zrzucają ..."Latające fortece" B-17. Samoloty te (latające jedynie w służbie aliantów) miały bardzo charakterystyczną sylwetkę i nie sposób ich pomylić z innym typem samolotu, a już na pewno III Rzesza nie dysponowała żadnym typem samolotu o podobnej sylwetce. Ewidentny błąd rysownika.
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Maj 2020, 19:59:14 wysłana przez BosMan »

Offline Konrad

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #102 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 12:45:06 »
Kolejna czerwcowa zapowiedz komiksowa - dość specyficzna:
"Słuchajcie dziewczyny!" Katja Klengel
160 stron, miękka oprawa, format 17x17 cm, cena okładkowa - 44,90zł, 03.06.2020
https://www.swiatksiazki.pl/sluchajcie-dziewczyny-6656076-ksiazka.html
https://www.goodreads.com/book/show/41710487-girlsplaining









Więcej plansz:
https://www.reprodukt.com/Produkt/comics/girlsplaining/

Opis:
Dlaczego bardziej boimy się słowa „srom“ niż słowa „Sauron“?
Czy naprawdę musimy wstydzić się owłosienia na ciele?
Dlaczego w szkole czytamy głównie autorów, a nie autorki?

I dlaczego zabawki i zabawy dzieci tkwią głęboko w płciowych stereotypach z lat 50-tych.
W autobiograficznym komiksie „Słuchajcie dziewczyny!“ Katja Klengel zadaje te wszystkie pytania i próbuje na nie opowiedzieć odnosząc się do wydarzeń z jej życia. Ale też szeroko rozumianej współczesnej popkultury – książek, filmów, czy komiksów, które coraz częściej, ale cały czas za rzadko próbują walczyć ze stereotypami dotyczącymi płci.

Autorka z poczuciem humoru, dystansem do siebie i niezwykłą szczerością opowiada, czym jest dla niej bycie kobietą we współczesnym świecie. Komiks stał się w Niemczech bestsellerem, a Katję Klengel okrzyknięto głosem pokolenia.

Offline parsom

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #103 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 12:58:12 »
Widzę że współczesny feminizm nadal na poziomie podwórkowych zabaw w doktora...

Offline Konrad

Odp: Wydawnictwo Marginesy
« Odpowiedź #104 dnia: Pt, 22 Maj 2020, 21:00:45 »
Wciąż brak Muminków, ale zapowiedziany został kolejny komiks:
"Czarne neufary"  Fred Duval, Michel Bussi i Didier Cassegrain
To adaptacja kryminalnej powieści Michela Bussiego, która w 2011 stała się sensacją we Francji, wspięła się na szczyty list bestsellerów i otrzymała kilkanaście nagród dla najlepszego kryminału roku.
144 strony, twarda oprawa, format 205x275 mm, cena okładkowa - 69,90zł, 17.06.2020
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133299/czarne-neufary
https://www.goodreads.com/book/show/43834856-nymph-as-noirs
https://www.bedetheque.com/serie-63791-BD-Nympheas-noirs.html









Pierwsze 11 stron do obejrzenia:
https://www.bdgest.com/preview-2607-BD-nympheas-noirs-recit-complet.html

Opis:

"Adaptacja kryminalnej powieści Michela Bussiego, która w 2011 stała się sensacją we Francji, wspięła się na szczyty list bestsellerów i otrzymała kilkanaście nagród dla najlepszego kryminału roku.

W Giverny, miasteczku w którym Claude Monet spędził ostatnie lata życia malując legendarne obrazy z nenufarami, zostaje odnalezione ciało. Nie ma wątpliwości, że doszło do morderstwa. Jest nawet podejrzany, ale sprawa okaże się bardziej skomplikowana niż początkowo sądził Laurenc Serenac, młody inspektor prowadzący śledztwo.

Kluczem do rozwikłania zagadki będą trzy kobiety: utalentowana malarsko dziewczynka, ponętna nauczycielka i staruszka, która zdaje się wiedzieć wszystko o miasteczku i jego mieszkańcach.

A Giverny ma swoje mroczne sekrety…

„Czarne nenufary”, zachwycający w warstwie graficznej komiks Freda Duvala i Didiera Cassegraina, natychmiast po premierze podbił serca francuskich czytelników i listy bestsellerów. Jest w nim wszystko, co kochają miłośnicy kryminałów – skomplikowana i zaskakująca kryminalna zagadka, erotyczne napięcie, a nawet atrakcyjna lekcja historii sztuki."