Autor Wątek: Wydawnictwo Mandioca  (Przeczytany 339164 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline donT

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #825 dnia: Nd, 16 Styczeń 2022, 22:32:59 »
Mroczne Sekrety Olimpu

Zachecony niesamowita, epicka wrecz szata graficzna na przykladowych planszach oraz filmikiem dostepnym na youtube, ze smakiem siegnalem po kolejny komiks od Mandioci. Wydawca z roznych powodow kilkukrotnie go przekladal, co tylko zaostrzalo apetyt i czekalem na niego jak moj 6 letni truten na Mikolaja. Zawsze lubilem greckie mity i przypowiesci o perpetiach antycznych bogow, tytanow i wmieszanych pomiedzy nimi zwyklych smiertelnikow. Miks takiej tematyki oraz przekozackich plansz wydawal mi sie zatem murowanym hitem. A czym nim jest? Raczej nie, z kilku powodow. Mroczne Sekrety Olimpu to komiks nie na raz. To komiks cholernie wymagajacy i trudny przy pierwszym podejsciu. Tytul ten wymaga skupienia, powolnej lektury a takze powrotow do poprzednich plansz. Autorzy zalozyli sobie, ze czytelnik jest bardzo dobrze obcykany z mitologia, zna ja na wylot i orientuje sie w boskim co, kto, z kim i kiedy. Przed lektura warto jest chocby pobieznie przypomniec sobie co wazniejsze postacie, miejsca i bitwy. Akcja komiksu dzieje sie na przestrzeni mileniow, a wiec smiertelnicy pojawiaja sie i zaraz szybko znikaja, a daniem glownym sa roznego rodzaju relacje miedzy bostwami. Trudno jest jednak im dopingowac, bo w gruncie rzeczy, kazdemu chodzi o to samo - o wlasny zad i swoj interes. Knuja, spiskuja, dogaduja sie tylko po to, aby zrobic sobie dobrze. I to wlasciwie tyle. Komiks trudny jest takze pod wzgledem graficznym, bo chociaz ilustracje sa przesliczne i bardzo nietuzinkowe, to nadzgane sa malymi szczegolowami, ktorych pominiecie moze skutkowac pogubieniem sie w lekturze. Momentami takze, nie do konca wiadomo jak je czytac - gora dol, prawo lewo czy jeszcze inaczej. A co jeszcze dodatkowo utrudnia lekture to fakt, iz czasem ciezko sie polapac ktora z postaci dany rysunek przedstawia. Nie raz i dwa zmuszony bylem wracac do pierwszych stron, przedstawiajacych sylwetki poszczegolnych bostw. Jak juz wspomnialem, komiks nie jest do jednokrotnej lektury i predzej czy pozniej przeczytam go raz jeszcze. Byc moze wychwyce w nim wtedy to, czego nie udalo mi sie przy pierwszym podejsciu. Pomimo wypunktowanych brakow, dal mi sporo frajdy i nie uwazam, czasu spedzonego z nim za stracony. Jednakze, trudno mi go polecic. Chyba tylko czytelnikom lubiacym te tematyke oraz komiksowe wyzwania.   
« Ostatnia zmiana: Nd, 16 Styczeń 2022, 22:36:11 wysłana przez donT »
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline mandioca

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #826 dnia: Pn, 17 Styczeń 2022, 19:47:25 »
Dzięki za analizę.

Bo my generalnie takie komiksy wydajemy.
Do zagłębienia się w tematykę, do przemyślenia albo poszukania czegoś więcej w temacie (Olimpo Tropical, Favela w kadrze, Kocia skórka, Życie i czasy Charliego Chan Hock Chye...)

Niewiele lekkich komiksów u nas znajdziesz. Alvar Mayor taki będzie, trochę najlepszego argentyńskiego oldskulu, który kiedyś kochał cały świat a dzisiaj o nim trochę na nowo sobie przypomina.

Ale już La Colera (Gniew) wymaga trochę znajomości tematyki Wojny Trojańskiej, a przynajmniej przypomnienia sobie kim byli Achilles, Agamemmon itp.

BLAST to już w ogóle miazga. Jeśli Raport Brodecka przeczołgał to BLAST tym bardziej.

Poczekaj na YESHUAH! TO będzie dopiero wyzwanie, 600 stron:)

Offline donT

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #827 dnia: Pn, 17 Styczeń 2022, 20:43:35 »
Czekam zatem na kolejne tytuly. Super, ze jestescie i wydajecie takie nietuzinkowe rzeczy.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline mandioca

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #828 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 13:04:41 »
Do druku poszedł drugi komiks w tym roku - Jedynaczka - autorstwa niesamowitej Guo Jing https://www.guojingart.com/

Zakładka spacjalnie narysowana na tą okoliczność już w druku.


Trzecim komiksem będzie "Alvar Mayor: legendarne miasta" - wg tłumacza, Kuby Jankowskiego powinna na blurbie mieć tylko jedno słowo - "przechuj". Rozważamy taki scenariusz;)

Zakładka do Alvara będzie na pewno spełniać kryteria zaproponowane przez tłumacza. wyobraźcie sobie:
Alvar Mayor to trzy tomy zbiorcze. Pan Paweł Piotr Ponichtera https://www.behance.net/ponicyjb67c

Zrobi trzy zakładki ale zebrane obok siebie ułożą się w czwarty, duży obraz. Wypas? Naszych zdaniem "przechuj"!

Offline chch

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #829 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 13:58:18 »
Po fenomenalnym Raporcie postanowiłem kupić coś jeszcze od mandioci. Szukałem na forum opinii o zakazanym porcie, ale nie znalazłem. Prośba o pomoc.

Offline Death

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #830 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 14:06:03 »
Ja (inni też) tam coś kiedyś naskrobałem :)
https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/wydawnictwo-mandioca/msg144762/#msg144762
(oczywiście rozwinięcie na następnej stronie wątku)

Tutaj też:
https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/wydawnictwo-mandioca/msg136623/#msg136623
« Ostatnia zmiana: Cz, 03 Luty 2022, 14:37:54 wysłana przez Death »

Offline Eyeless

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #831 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 17:03:44 »
Mogę tylko potwierdzić swoją opinię z drugiego linku i z perspektywy czasu w moim prywatnym rankingu to jest komiks poprzedniego roku ... zwyczajnie lubię takie pozytywne historię.
Swoją drogą Mandioco, przeoraliście moje top10 Portem, Brodeckiem, Shankarem i Charlie chanem ... świetny rok w waszym wykonaniu.
« Ostatnia zmiana: Cz, 03 Luty 2022, 17:07:39 wysłana przez Eyeless »

Offline Death

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #832 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 17:09:46 »
To mnie proszę zachęcić do tych dwóch (a wkrótce trzech) komiksów: https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/eduardo-mazzitelli :)
Jakoś nie potrafię się przemóc.

Offline Eyeless

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #833 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 17:58:42 »
Przyznam się, że dałem kredyt zaufania Shankarowi, bo po Żywej stali byłem zmęczony narracją Mazzitelliego. Nie żałuję , bo Shankara czyta się bardzo gładko i po zakończeniu pozostaje uczucie niedosytu. Bardzo fajna wycieczka przez wierzenia i legendy ludzkie, czekam niecierpliwie na drugi album.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #834 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 18:02:31 »
To mnie proszę zachęcić do tych dwóch (a wkrótce trzech) komiksów: https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/eduardo-mazzitelli :)
Jakoś nie potrafię się przemóc.

Zwyrodniałe albo "większe niż życie" postaci, u których nie jest istotna psychologia i to, co myślą, tylko to, co symbolizują. Niesamowita wyobraźnia w projektach tych postaci i lokacji, masa nawiązań. Genialny klimat czegoś, co nawet nie próbuje zawieszać niewiary i zachowywać jakiejkolwiek logiki z rzeczywistego świata. Żywa stal to jeden z moich ulubionych komiksów ever, a Shankar niewiele mu ustępuje. Jeśli znasz i lubisz gry z serii Dark Souls to powinno Ci się spodobać, w konkretach co prawda to skojarzenie wydaje się bardzo odległe, ale samo poczucie czegoś kompletnie obcego sprawia, że mi się to kojarzy ze sobą.

Offline Simon

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #835 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 18:22:41 »
Cytuj
To mnie proszę zachęcić do tych dwóch (a wkrótce trzech) komiksów: https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/eduardo-mazzitelli :)
Jakoś nie potrafię się przemóc.

Moja opinia na temat pierwszego tomu:
Pierwszy tom Shankara to zbiór kilkunastu historii, w których główny bohater podróżuje po świecie i z każdej opresji wychodzi cało, pokonując każdego wroga, który stanie mu na drodze. Dużo się dzieje, akcja pędzi do przodu, a w każdej historii Shankar spotyka rozmaite bóstwa i postacie z legend i mitów z różnych części świata (w tym tomie są to m.in. Indie, Chiny, Japonia i Rosja). Jest tu też sporo nawiązań popkulturowych, fajnie wplątanych w fabułę.
Komiks czyta się przyjemnie i w zasadzie to tyle. Historia ma po prostu przedstawić kulturę i wierzenia różnych krajów, zresztą robi to bardzo dobrze. Do tego rysunki Alcateny są w dechę!
Polecam i czekam na drugi tom, który ma zostać wydany na początku przyszłego roku.

Shankar to naprawdę dobry komiks, a jeśli dodatkowo interesujesz się wierzeniami np. Indii albo kręcą Cię bóstwa z japońskich legend, to jest to komiks dla Ciebie.

Te odwołania religijne są fajne, ale mam nadzieję, że Shankar rozwinie się jeszcze jako postać, bo pierwszy tom wyglądał tak: geneza bohatera, a potem podróżowanie po świecie w poszukiwaniu przygód, takie trochę skakanie od jednej miejscówki do drugiej (nie uważam, że to źle, ale zawsze mogłoby być ciekawiej ;)). Pewnie taki był zamysł twórców, ale może drugi tom pokaże coś więcej.
"I've... seen things you people wouldn't believe...
Attack ships on fire off the shoulder of Orion.
I watched C-Beams glitter in the dark
Near the Tannhäuser Gates.
All those... moments... will be lost in time,
Like tears... in... rain.
Time... to die..."

Offline Death

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #836 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 18:32:47 »
Czyli muszę kupić. :D

Offline Lipa

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #837 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 19:02:38 »
Czyli muszę kupić. :D
Zdecydowanie!

Offline mandioca

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #838 dnia: Cz, 03 Luty 2022, 19:25:46 »
Shankar 2 za trzy tygodnie w księgarniach.
Na naszej stronie z zakładka od Pawła Garwola.

Offline mandioca

Odp: Wydawnictwo Mandioca
« Odpowiedź #839 dnia: Śr, 09 Luty 2022, 20:13:40 »
Meldunek z preorderowego frontu:
- Shankar II i Jedynaczka zgodnie z planem trafiły do druku. Czyli harmonogram realizowany.
- Alvar Mayor: legendarne miasta - przetłumaczony, po redakcji. Również wszystko zgodnie z planem.

Wszystkie trzy "na żywo" będziecie mogli zobaczyć już podczas KFK w Krakowie i PFSK w Poznaniu, gdzie mamy zamiar się pojawić.

Kolejne premiery:
"Gniew" oraz pierwszy tom "Blasta" (to de facto dwa tomy, które wydamy zbiorczo) Manu Larceneta także już u tłumaczy.
Preordery ruszą po zrealizowaniu wysyłek Shankara II i Jedynaczki.