Autor Wątek: Wydawnictwa kontra kolekcje  (Przeczytany 160233 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maragast

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #675 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 14:19:30 »
Komiksy amerykańskie zazwyczaj wydaje się runami i w przypadku Nightwinga czy Green Arrowa Egmont ładnie wybrnął wydając na koniec tom podwójny by zakończyć rozpoczęty run - nie odbieram tego jako urwanie ale jako zakończenie runu. Za to urwanie Aquamana, Latarni czy Suissuide Squad to już masakra.

Offline Bazyliszek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #676 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 17:51:21 »
Napisałeś, że rynek komiksów w Polsce nie jest nasycony, bo "wydania angielskie". Natomiast mnie się wydaje, że nasycenie może mieć miejsce w tym konkretnym segmencie rynku jakim są kolekcje. I nie chodzi tutaj o wartości ocenne (czy to jest dobre/złe, czy należy się radować/smucić) tylko o zwykłe stwierdzenie.

Ale jak można mówić o przesycie kolekcjami, skoro własnie dwie zostały przerwane przed czasem? Z 6 Kolekcji zrobiły się 4. Na całą Polskę. To jest przesyt kolekcji komiksowych? Nie zgadzam się z takim spojrzeniem.

Ja osobiście jestem jednym z największych fanów kolekcji tutaj, większym od Bazyliszka bo kupuję wszystkie kolekcje numer w numer a nie wybiórczo i potrafię podać o wiele sensowniejsze powody dlaczego je kupuję niż ten "bo ich Egmont nie wydaje", ale ja już tym formatem jestem zmęczony. Kończę te, które aktualnie trwają i nie mam zamiaru wchodzić w nowe, chyba że wyskoczą z czymś naprawdę niespodziewanym. Tak na podstawie różnych przesłanek to najbliżej wyjścia w naszym kraju byłyby kolekcje Spidermana i Batmana, ja już kupować ich nie zamierzam, chociaż bardzo chciałbym aby  komiksy z tych serii w naszym kraju wychodziły.

E, e, e! Wypraszam sobie. Ja nie kupuję wybiórczo. Posiadam każdy tytuł z WKKDC, Conana i SBM. Nie mam paru tomów WKKM ale tylko dlatego, że organicznie wręcz nie znoszę Ultimatów/orginów/psychobełkotu. Star Warsów i Transformers nie zbieram bo po pierwsze nie mam aż tyle kasy, a po drugie te uniwersa nie interesują mnie tak bardzo jak peleryny i Conan. A wymienione przez ciebie Kolekcje o Spider-Manie i Batmanie bym brał. Tu nie chodzi o formułę kolekcji i zmęczenie nią, tylko o jakość tytułów. To zawsze dla mnie jest największa zaleta. Ja chcę przeczytać i czytać te komiksy dalej. A jak jeszcze dostaję je w dobrym stosunku cena/jakość, to jestem happy tym bardziej. Jakby kto inny wydał np. Batman RIP albo Spider-Man Noir za 40 zł za tom, to bym brał z pocałowaniem ręki. Ale nie wyda, więc zostaje mi haszetyzm i gorąca wiara. ;)

Offline Gascon200

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #677 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 17:51:46 »
Tu nie chodzi o przyszywanie łatki że coś jest lepsze czy gorsze. Pierwszy powód to ograniczone środki, a na rynku jest do wyboru tak dużo, a wszystkiego nie kupisz. Druga patrząc po grupach facebookowych widać pewne zmęczenie superbohaterami, czego dowodem jest nawet ograniczenie serii przez Egmont (DC Odrodzenie, mało serii z DC Uniwersum, a nawet uboższe Marvel Now 2.0 w porównaniu do Marvel Now) nie mówią już o zakończeniu dwóch kolekcji.

O ile mogę się zgodzić o ograniczenie serii w DC Uniwersum, to przy Odrodzeniu się nie zgodzę, a co dopiero przy Mn 2.0.  15 tytułów to nie jest ograniczenie (chyba, że masz na myśli ich urywanie, wybaczam w takim przypadku), a mimo wszystko jak na start nowego imprintu Marvela dostaliśmy z 8/9 serii + podwójne, czasem potrójne tomy, kiedy przy Marvel Now dostaliśmy na początku 6 serii, i to w dość dużych odstępach czasowych (nie było 3/4 komiksów na miesiąc).

Ta, zawsze się muszę o coś doczepić, wiem o tym :)


I podzielam opinię Pocztara, niech Mateusz przełoży posty do wątku z Egmontem czy coś ;)

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #678 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 18:34:44 »
A ja mam i originy i ultimate i psychobełkot i Transformers i Star Warsy więc mam większego i co Ty tam możesz sobie jeszcze wypraszać?

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #679 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 19:40:34 »
Z tym nie mogę się do końca zgodzić. Po pierwsze dlatego, że kiedy w SBM ukazywali się Strażnicy nie było w ogóle mowy o tym, że Egmont lub ktokolwiek inny wyda całość. Oczywiście można założyć, że Egmont prędzej czy później wyda ten czy inny komiks, ale w większości przypadków prędzej śmierć nas dosięgnie, niż dostaniemy wydanie całości tego, czy innego tytułu., do tego często nie ma pewności, czy dostaniemy całość.

No zgadzam się, w momencie jak w SBM byli Strażnicy Galaktyki, nie można było zakładać, że prędzej czy później Egmont, czy Mucha, to wyda. Ale żywotność danego tytułu, to jednak nie są te dwa tygodnie kiedy tom kolekcji leży w kiosku, prawda? I kompletna seria zawsze (nawet za rok, czy dwa) będzie więcej warta, niż kilka jej zeszytów w kolekcji.

Ale jak można mówić o przesycie kolekcjami, skoro własnie dwie zostały przerwane przed czasem? Z 6 Kolekcji zrobiły się 4. Na całą Polskę. To jest przesyt kolekcji komiksowych? Nie zgadzam się z takim spojrzeniem.

Mam nadzieję, że jak przerwą przed czasem SMB, czy Conana, to wtedy to do ciebie dotrze 8)

Offline Marvelek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #680 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 19:50:20 »
Ale żywotność danego tytułu, to jednak nie są te dwa tygodnie kiedy tom kolekcji leży w kiosku, prawda?

W przypadku niektórych tytułów z kolekcji czasem żywotność rzeczywiście oznaczała dwa tygodnie. TMwF albo Elektra, nie wspominając o wielu komiksach z WKKM, które znikały błyskawicznie. Obecnie większość jest dostępna wyłącznie na rynku wtórnym. Strażnicy Abnetta też chyba zniknęli dość szybko.

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #681 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 20:17:59 »
Czy ty teraz szukasz argumentów za puszczaniem w kolekcjach takich fragmentów (w dostępności dwa tygodnie), czy przeciw? Bo się pogubiłem...

Offline Bazyliszek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #682 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 20:25:26 »
@UP
Obaj się mylicie, bo zdecydowana większość tomów SBM leży w sklepie wydawnictwa i tylko czeka by je brać. To samo jest z nowszymi tomami WKKM - dzwonisz na BOK i sobie zamawiasz Omniwersalnych, Kapitana Hydrę, czy co tam kto potrzebuje.

https://kolekcja-hachette.pl/numery?c=18

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #683 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 20:27:07 »
Obaj się mylicie, bo zdecydowana większość tomów SBM leży w sklepie wydawnictwa i tylko czeka by je brać.

To w czym ja się pomyliłem, twierdząc, że żywotność tych komiksów to więcej niż dwa tygodnie leżenia w kiosku?

Offline Marvelek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #684 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 20:38:06 »
Czy ty teraz szukasz argumentów za puszczaniem w kolekcjach takich fragmentów (w dostępności dwa tygodnie), czy przeciw? Bo się pogubiłem...

A co jest złego w takiej formie? Przecież nikt nie zmusza do kupowania początku jakiejś historii w ramach kolekcji. Możesz śmiało czekać na Egmont lub innego wydawcę. Kupuję więcej komiksów w wydaniach oryginalnych i czasami o wiele bardziej opłacało mi się wydać 4 dychy na 6 zeszytów, by sprawdzić czy warto inwestować pieniądze w całą serię, ale jak ktoś ogranicza się do komiksów wydawanych przez jednego wydawcę, to tego nie zrozumie.


ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #685 dnia: Wt, 15 Październik 2019, 20:52:10 »
Może nie pamiętasz, ale ta wymiana zdań zaczęła się od szukania przyczyn, dlaczego kolekcje mogły się "przejeść" czytelnikom - to był jeden z argumentów, że w wielu przypadkach oferowała fragment tego co wydał Egmont (te rzeczy z Marvel Now, które były już na rynku).

Nie wiem kogo masz na myśli, pisząc o kimś kto "ogranicza się do komiksów wydawanych przez jednego wydawcę" - bo jeśli mnie, to nie mogłeś bardziej spudłować. Nie tylko nie ograniczam się do komiksów wydawanych przez jednego wydawcę, nie ograniczam się ani do superhero, ani do komiksu amerykańskiego...

Offline Bazyliszek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #686 dnia: Śr, 30 Październik 2019, 19:31:52 »
Takie poważne pytanie. De Agostini zaraz kończy kolekcję Star Wars. Jakie mielibyście propozycję z ich portfolio tego co mogliby dać jako następcę? Ktoś już tu wrzucał Hulka (brałbym), a mają coś jeszcze ciekawego?

Offline Kadet

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #687 dnia: Śr, 30 Październik 2019, 19:43:30 »
Szczerze mówiąc, nie kojarzę żadnej komiksowej kolekcji DeA z Hulkiem. Masz jakiś link? Bo w Google'u mi tylko kolekcje figurek wyskakują.
Mam wątpliwości, czy DeA będzie chciało wchodzić w nową kolekcję, bo ta SW - tak przypuszczam - chyba nie sprzedaje się jakoś rewelacyjnie. U mnie od dłuższego czasu nie widać nowych tomów w kioskach czy Empiku ( miasto z 100 000 mieszkańców). Parę ostatnich tomów szybko znika ze stron Ruchu i Empiku - jakby znacząco ograniczyli nakład.

Nie jestem też pewien, czy chciałbym kolejnych kolekcji od DeA, o ile nie poprawią ekipy albo nie zatrudnią jakiegoś profesjonalnego kontraktora (Mucha, Egmont itp.). Co do tomów SW mam trochę zastrzeżeń m.in. co do tłumaczenia, spikselizowanych grafik i innych kwestii technicznych.

Kupiłem sporo tomów  z Kolekcji SW, ale jednocześnie żałuję, że przez ograniczony rynek na komiksy SW w Polsce prawdopodobnie zablokowała na parę ładnych lat możliwość wydania tych historii ze Starego Kanonu w lepszej, bardziej profesjonalnej formie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 30 Październik 2019, 19:46:46 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Bazyliszek

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #688 dnia: Śr, 30 Październik 2019, 19:48:04 »
Chyba @JanT wrzucał obrazki i numery z tej tu Kolekcji Hulka z De Agostini. Starsza ale i tak fajna.

https://en.todocoleccion.net/comic-planeta/el-increible-hulk-n-1-campo-batalla-marvel-planeta-deagostini~x27683388

Offline Kadet

Odp: Wydawnictwa kontra kolekcje
« Odpowiedź #689 dnia: Śr, 30 Październik 2019, 19:56:00 »
Cóż, wątpię, czy po 16 latach wciąż mają prawa licencyjne do wydawania tej serii...
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!