Autor Wątek: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce  (Przeczytany 15748 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline amsterdream

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #45 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 15:09:59 »
To gratuluję hurraoptymizmu. Jak Marginesy zobaczą w jakich nakładach schodzą te "ambitne" tytuły to długo na rynku nie zabawią. Taki Timof od lat wydaje niezależne komiksy, po czym sięga po Centaurusa i w jakimś wywiadzie z rok temu czytam, że to ich najlepiej sprzedający się komiks.

Offline robbirob

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #46 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 15:17:17 »
A ja sądzę że nieliczne wydawnictwa w Polsce mają duży kapitał za sobą i dlatego Marginesy będą wydawać pozycje dla kilkuset czytelników w Polsce (tak jak książki).
Mają kapitał, ok. Ale w tym wypadku mają też Holcmana po to, aby ich przygotował do rynku i ich powstrzymywał przed właśnie hurraoptymistycznymi zapędami.
Ogólnie biorę dużo rzeczy z KG, więc ciesze się, że Marginesy coś wydadzą, bo patrze na to jak na przedłużenie oferty KG. Coś, na co tamci trzej muszkieterowie nie mogli się zdecydować (z różnych powodów) wyda większy wydawca.

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #47 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 15:22:55 »
Coś, na co tamci trzej muszkieterowie nie mogli się zdecydować (z różnych powodów) wyda większy wydawca.
Ja mam wrażenie, że będą to rzeczy, które chciałby pan Szymon wydać w KG, ale no właśnie z powodu pozostałych dwóch muszkieterów nie mógł. Ale to jest tylko moje przypuszczenie. Na pewno będzie lepiej niż wtedy, kiedy za komiksy wzięło się SQN.

Offline robbirob

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #48 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 15:25:57 »
Ja mam wrażenie, że będą to rzeczy, które chciałby pan Szymon wydać w KG, ale no właśnie z powodu pozostałych dwóch muszkieterów nie mógł. Ale to jest tylko moje przypuszczenie. Na pewno będzie lepiej niż wtedy, kiedy za komiksy wzięło się SQN.
Nie wiem czy mam rację, może ktoś mnie wyprowadzi z błędu, ale gdzieś mi się obiło o uszy/oczy, że Szymon Holcman w dużej mierze odpowiedzialny był w KG za tytuły skierowane do młodszego czytelnika. Jeśli tak, to Marginesy będą wydawały komiksy dla dzieci. Dla mnie bomba :)

Offline hansior

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #49 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 15:53:30 »
Szymon Holcman mówił, że jego zaangażowanie w Marginesy nie będzie wchodziło w drogę KG. Padła sugestia, że to będą różne profile.

Offline robin

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #50 dnia: Śr, 13 Marzec 2019, 20:13:00 »
Taki Timof od lat wydaje niezależne komiksy, po czym sięga po Centaurusa i w jakimś wywiadzie z rok temu czytam, że to ich najlepiej sprzedający się komiks.
A co w tym dziwnego. Komiksy niezależne lub powiedzmy bardziej ambitne lub "wymagające" nie są dla każdego.
Centaurus natomiast jest dla każdego. Czysta rozrywka.

Offline R~Q

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #51 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 10:35:47 »
Dziwi mnie zaprzestanie działalności WK, zawsze myślałem, że to taka przybudówka Sklepu Gildii/Prószyńskiego i w związku z tym jako takie nie ma jakichś szczególnych kosztów działalności. Szanowałem za wydawanie komiksów za granty od Belgów itp.

Offline isteklistek

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #52 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 10:47:49 »
Sprawa może wyglądać tak, jak z forum. Niby nikt nie potrzebował, a nagle się okazało, że trzeba ratować. Może się okazać, że Prószyński też stworzy wydawnictwo komiksowe, które pod niego będzie podlegać.

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #53 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 11:21:43 »
Może się okazać, że Prószyński też stworzy wydawnictwo komiksowe, które pod niego będzie podlegać.
Tylko, że Prószyńskie przejął sporo ilość serii po WK (wszystkie zagraniczne), a co się z nimi stało widać od ręki, albo urwane, albo zakończone na konkretnym artyście.

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #54 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 11:25:26 »
Może się okazać, że Prószyński też stworzy wydawnictwo komiksowe, które pod niego będzie podlegać.

W to bym nie pokładał nadziei. Wydali część tytułów zakupionych jeszcze w czasach współpracy z WK, pewnie sprzedaż nie była zadawalająca (Zeszyt Wendy? Odpłaszczanie?), i już odpuścili komiksy. To tylko gdybanie, ale od roku nie wydali żadnego komiksu, a mieli jeszcze choćby tego Spiegelmana.

Offline Lou

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #55 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 11:57:26 »
Nazwijmy rzeczy po imieniu: słupki sprzedażowe się nie zgadzały ergo komiksy są nieopłacalne. Cała polityka Prószyńskiego.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline isteklistek

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #56 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 12:05:39 »
Nazwijmy rzeczy po imieniu: słupki sprzedażowe się nie zgadzały ergo komiksy są nieopłacalne. Cała polityka Prószyńskiego.

Tylko, że w kwestii komiksów zmiany zachodzą szybko na rynku. Konkurencja na tym zacznie zarabiać, to wtedy i oni się obudzą i zastanowią, co robili nie tak. Druga rzecz, że jak napisano powyżej Prószyński kończył serię, ale tylko po to, aby to zrobić i nie mieli związanych z tym planów, podobnie z komiksami Spiegelmana (kupowałbym). Można twierdzić, że serię, które kończył Prószyński już w WK nie cieszyły się zbytnią popularnością. Wszystko idzie o słupki - dziś się nie zgadzają, ale jutro mogą się innym zgadzać.

Offline Lou

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #57 dnia: Cz, 14 Marzec 2019, 12:10:07 »
Racja, że to sytuacja dynamiczna ale Prószyński chciał mieć wyniki tu i teraz. A wiemy, że te frankofony super hitami nie były. W pewnym momencie już nawet żadne niszowe komiksy nie wchodziły w grę.

Widzę, że przez ostatni rok, półtora wiele się w wydawnictwie i samej postawie zmieniło:

https://wdymku.wordpress.com/2019/03/14/nie-chce-tego-dalej-robic/

I fragment: "Kiedy zacząłeś czuć, że czas Wydawnictwa Komiksowego już mija?
Gdy poczułem, że nie chce mi się czytać tego, co mi przysyłają osoby do wydania. Czyli jakiś rok temu."
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Marzec 2019, 08:45:58 wysłana przez Lou »
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #58 dnia: Pt, 15 Marzec 2019, 13:36:04 »
Szczerze mówiąc to po tym wywiadzie to mam mieszane uczucia. Bo wcześniej wyraźnie było powiedziane, że sprzedaż była słaba, a teraz że jest wypalony zawodowo. Pięknie ujęła moja znajoma komentując ten wywiad "Wojtkowi to się chyba głównie nie chciało udzielać tego wywiadu". Pewnie prawdę wiedza tylko wtajemniczeni jak to jest ze zniknięciem WK, ale moje zdanie jest takie, obydwie strony (Wojtek Szot i Prószyński), miały inny pogląd na działalność WK i ostatecznie powiedzieli sobie dość.

Offline misiokles

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #59 dnia: Pt, 15 Marzec 2019, 13:40:24 »
Ale słaba sprzedaż komiksów i walka o wzmocnienie pozycji może jak najbardziej doprowadzić do wypalenia zawodowego. To chyba nie dziwne, że jak się pozna mechanizmy od wewnątrz i piętrzące się probley to zwyczajnie się odechciewa pchać dalej wózek.