Autor Wątek: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce  (Przeczytany 15756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wonap

Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« dnia: Śr, 06 Marzec 2019, 20:07:50 »
Nie wiedziałem gdzie wrzucić bo jedyne co zbiorcze dotyczące wydawnictw to top lista więc raczej źle;)

Ciekawi mnie, które wydawnictwa komiksowe są polskie bo nie znalazłem informacji na forum?

Obecnie najwięcej i tak kupuję od Egmontu oraz Hachette bo szeroka oferta więc nie jest tak, że co nie polskie to gardzę uprzedzając zarzuty;) ale chętnie stałbym się bardziej świadomy i zerknął na ofertę polskich wydawnictw i ewentualnie wsparł;)

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 06 Marzec 2019, 20:10:59 »
Oprócz Egmontu, Muchy, Hachette... chyba wszystkie są polskie?

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 22:12:21 »
Wydawnictwo Komiksowe zakończyło dziś działalność. Tak to zrozumiałem z wypowiedzi Pana Szota. Szkoda.
Dzięki za Comanche i obie serie Bois-Maury.
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 23:07:33 »
Nie tylko WK komiksowe zakończyło działalność. Okami także zniknęło, a to był wydawca, który opierał się na wydawaniu zeszytówek.

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 23:15:42 »
Patrząc na ofertę Okami, chyba nie można być zdziwionym, że tak to się skończyło. Ale WK? Kilka lat aktywności i bardzo dużo zasług. Co prawda ostatnie dwa lata skromniejsze, ale wcześniej, to było jedno z najlepszych wydawnictw na rynku.

Offline amsterdream

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 07 Marzec 2019, 23:41:59 »
Prószyński też właściwie przestał wydawać komiksy, Taurus zmniejszył częstotliwość do jednego tytułu miesięcznie, kilku innych wydawców też ostatnio mocno zwolniło... czyżby początek kolejnego kryzysu rynku?

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 00:05:14 »
Zdecydowanie następuje spowolnienie rynku i dominacja komiksów USA (wystarczy spojrzeć na ofertę Scream). Najbardziej odczujemy to na przykładzie średnich wydawnictw takich jak Taurus, gdzie mniejsze wydające 2 tytuły na rok będą nadal je wydawać.
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Marzec 2019, 00:20:20 wysłana przez majkelus81 »

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 00:12:02 »
Scream pomyślał i działa dalej  :) Tylko niedługo mu braknie tego Dark Horse i ciekawe co wtedy?

Taurus ma dodatkowo lipę przez te problemy z Żywymi Trupami.
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Marzec 2019, 00:15:30 wysłana przez JanT »

Offline Adolf

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 00:19:00 »
Przecież nie wydają Marvela, to nie mają nawet startu do czołówki. A szkoda. Przecież jest masa klasyki, rzeczy których Egmont nie ruszy. Rozumiem, że Deadpool już cały zagospodarowany, ale Spider-Man, Venom, czy inne Wiewiórki nadal nie ruszone. Tak samo z DC, nikt nie wydał Injustice w Polsce. Jak to możliwe? Scream powoli obiera dobrą drogę do utrzymania się, liczę że się rozwiną.

ramirez82

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 06:13:01 »
Taurus ma dodatkowo lipę przez te problemy z Żywymi Trupami.

To samo pomyślałem. Przecież to głównie Trupy (i w ostatnich latach Valerian) ciągnęły wydawnictwo, jak coś słabiej schodziło, to zawsze mieli te dwa pewniaki, na których się odbiją.

Offline robbirob

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 07:50:52 »
Najbardziej odczujemy to na przykładzie średnich wydawnictw takich jak Taurus, gdzie mniejsze wydające 2 tytuły na rok będą nadal je wydawać.
Zgadzam się, takie Studio Lain nadal będzie szło własnym tempem, ale już Taurus czy Scream będą zwalniały, albo zmieniały ofertę jak ten drugi.

Offline Boro

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 09:48:07 »
Szkoda WK jednak muszę się przyznać, że od jakiegoś czasu polityka tego wydawnictwa nie była dla mnie zrozumiała. Chodzi mi głównie o:
- chwalenie się w mediach społecznościowych podpisanymi umowami, po czym cisza w sprawie ich wydania (dalsze tomy "Pewnego razu we Francji", komiksy Arta Spigelmana, z których wyszedł tylko wcześniej wydany Maus),
- porzucenie, właściwie bez słowa wytłumaczenia, wielu wydawanych wcześniej tytułów, które wydaje się były kołami napędowymi wydawnictwa ("Kot Rabina", "Azymut"). Trudno, teraz wydadzą je Timof i Kurc, a WK sie zwija :(
Wielka szkoda, bo swego czasu WK było jednym z moich ulubionych wydawnictw i jestem mu winny podziękowania za wspaniałe "Wieże Bois Maury", "Kota Rabina", "Comanche" czy "Codzienną walkę". Osobiście lubiłem też "Rani" i mam nadzieję, że jakieś wydawnictwo postanowi ją wydać dalej (Taurus, czy Kubusse chyba najbardziej pasują). No i co ze Spiegelmanem?

Co do wydawnictwa Okami, to wydali dwa tomy bardzo fajnego tytułu shounen "Radiant", także mi też ich szkoda :(

Offline Kalander

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 09:58:16 »
Ja Facebooku Wojciech Szot napisał, że nie rezygnuje z wydawania z powodów finansowych (chociaż Nina Szubur nie zwróciła się nawet w 30%),tylko ze względów prywatnych, szukanie nowych wyzwań etc.

majkelus81

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 10:02:29 »
Odejście Szota nie powinno powodować zamknięcie wydawnictwa, przecież to tylko jeden człowiek, a tu się tak dzieje i to jest najgorsza rzecz. To nie jest taka sytuacja jak w przypadku Studia Lain, OMG, czy Krakersa, gdzie rzeczywiście jedna odoba to wydawnictwo. W przypadku WK tak nie było.
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Marzec 2019, 10:09:10 wysłana przez majkelus81 »

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 10:48:58 »
  Olbrzymia szkoda. Wielkie dzięki za Mooncop, Sokratesa, Stwórcę i Miejsca. Dzisiaj nie wystarczy wydawać dobrych komiksów, trzeba też w portfolio mieć takie co się dobrze sprzedadzą. I uważniej przebierać polskich autorów.