Autor Wątek: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce  (Przeczytany 15755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalander

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 11:03:55 »
Akurat jeśli chodzi o polskich autorów to WK miało samą topkę, w zeszłym roku same celne strzały. Oczywiście jeśli chodzi o jakość, bo niestety polski komiksiarz polskiego komiksu z zasady nie lubi, poza tytułami, które czytał w dzieciństwie.

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 11:08:26 »
  Nie wiem jak było w zesżłym roku, ale takie "Robaczki" czy "Odwiedziny" to taka średniawka, że aż boli. "Tam gdzie rosną mirabelki". Kto to kupił?

Online misiokles

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 11:20:52 »
Dla mnie Odwiedziny są bardzo dobrym komiksem surrealistycznym. Swojego czasu polecałem go chyba wszędzie.

Offline Lou

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 11:27:16 »
majkelus81, przecież najpierw Abiekt, a potem Wydawnictwo to były "dzieci" Wojtka. Jestem w stanie zrozumieć, że odchodząc zabiera to, co jego. To jest coś, do czego dochodził latami i co jest z nim kojarzone.
Tłumacze, osoby odpowiedzialne za skład to tylko zleceniobiorcy. Cieszę się, że mam z WK kilka rewelacyjnych albumów. Teraz pewnie na allegro ceny mocno wzrosną.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline Kalander

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 11:39:51 »
@Skandalista, Tam gdzie rosną mirabelki kupiłem z 10 sztuk na prezenty, bo to genialna historia. W zeszłym roku zaskakująca i już eksportowana do Stanów "Ja, Nina Szubur", poruszająca i świetnie narysowana "Ta małpa poszła do nieba", ciekawa opowieść o kupce znajomych i depresji w latach 90. W "weź się w garść".

Na szczęście mamy też potwierdzenie, że popisówka Stefańca w "Stolpie" znajdzie swoją kontynuację w ramionach Timofa.
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Marzec 2019, 11:41:29 wysłana przez Kalander »

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 12:00:11 »
Ktoś weźmie się za "Pewnego razu we Francji"?
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Online Nawimar III

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 08 Marzec 2019, 12:15:30 »
Kalander - pewnie gdyby kasa się zgadzała to nie byłoby chowania się za "(...) nowymi wyzwaniami" czy innym zdobywaniem ośmiotysięczników tylko kontynuowanie mniej lub bardziej dochodowego przedsięwzięcia biznesowego. WK to ogólnie nie był mój klimat choć kilka inicjatyw tego wydawcy bardzo mi podeszło ("Dawny Komiks Polski", "Comanche" czy nawet ta "postępowa" propagandówka "Bar starego Francuza"). Z takim podejściem, które reprezentował bezcenny Wojciech to się po prostu nie mogło udać. Zwłaszcza po zapowiedziach na rok 2017 widać było, że nie odrobił on lekcji z Abiektu i brnie dokładnie ku tej samej czeluści co w przypadku wspomnianego chwilę temu wydawnictwa. Doprawdy nie mam pojęcia co chciał zwojować publikacją "komiksów" "artysty" Pałki czy innego typu "projektami". Z kolei Tokarczuk już się ludziom przejadła (statystyki sprzedaży jej utworów oraz żenująca determinacja by odnaleźć się m.in. na rynku niemieckim mówią same za siebie). Nawet hipsteriadzie. Przy czym widać, że dopóki kontroli nad sklepem Gildii nie przejął Prószyński póty kolega Szot mógł dokładać do eksperymentów (niewypały typu "Profesor Andrews"). Potem było już coraz bardziej cienko. Całe szczęście, że Prószyński dokończył "hermanowski" etap "Comanche" (którego notabene swego czasu bezcenny Wojciech wydawać nie chciał...).
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Marzec 2019, 12:17:37 wysłana przez Nawimar III »

Offline kas1

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: So, 09 Marzec 2019, 00:56:06 »
  Nie wiem jak było w zesżłym roku, ale takie "Robaczki" czy "Odwiedziny" to taka średniawka, że aż boli. "Tam gdzie rosną mirabelki". Kto to kupił?

Np. ja. Świat promieniami z dupy nie stoi.

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: So, 09 Marzec 2019, 01:27:19 »
No to biorąc pod uwagę Ciebie i Kalendera wiemy, że sprzedało się conajmniej 11 sztuk.

Offline Aleksandros

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: So, 09 Marzec 2019, 08:17:12 »
Ja zakupiłem z ciekawości wczoraj. To już 12
(Chciałem kupić już kiedyś, ale były pilniejsze zakupy, a potem zapomniałem.)

Małpisyn

  • Gość
Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: So, 09 Marzec 2019, 10:10:54 »
Kibicowałem bardzo mocno WK od początku działalności (swego czasu kupowałem wszystko w ciemno, co wychodziło, bo była pewna gwarancja jakości). Super pozycje, których nie wydaliby najpewniej inni nasi wydawcy, świetne wydania, bardzo dobre ceny. Na marginesie, chyba jako jedyni wydawcy komiksowi mieli ładne, stonowane logo - z tym to naprawdę jest problem w PL.

Niemniej od pewnego czasu dało się zauważyć "równię pochyłą". Dla mnie były trzy momenty, które zwiastowały nadejście "zła": (1) wypuszczenie zdjęcia z podpisem Arta Spiegelmana na umowie, wrzucenie kilku jego pozycji na sklep.gildia.pl, a następnie cisza, (2) wydanie komiksu pt. "Najgorszy komiks roku" i wrzucenie na FB z radością recenzji, że ktoś napisał, że to rzeczywiście najgorszy komiks roku oraz (3) wypowiedź o planach wydawniczych na 2019 na blogu wdymku, gdzie WK wskazało, że rok 2018 był fatalny i nie wiedzą dlaczego.

Chwali się wydawanie pozycji rodzimych twórców, ale oczywistym jest, że takie pozycje nie są motorem zapewniającym główne wpływy do kasy. Sokrates, Kot Rabina, Paul Pope, Scott McCloud, Maus etc. - to były pozycje, które dały WK dobrą pozycję rynkową.Od dwóch lat nie wydali żadnej takiej pozycji (w mojej ocenie), więc nie dziwię się, że "gaszą światło". Nie dziwię, choć smuci mnie to, bo liczyłem, że WK wyda jeszcze trochę dobroci. Kto teraz będzie wydawał takie dobra, jak komiksy Skrobola, "Dzień targowy" (co za papier, co za kolory!) czy "Kiedy Dawid stracił głos"?

Offline adamarluk

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: So, 09 Marzec 2019, 10:23:31 »
Kto teraz będzie wydawał takie dobra, jak komiksy Skrobola, "Dzień targowy" (co za papier, co za kolory!) czy "Kiedy Dawid stracił głos"?
Rynek nie znosi próżni - Timof, Kultura Gniewu.

Offline robbirob

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: So, 09 Marzec 2019, 10:52:14 »
Szkoda WK ze względu na autorów i niektóre tytuły, ale z drugiej strony - jak adamarluk zauważył - ktoś się o nich upomni.
A WK chyba kiepsko odczytywało rynek po prostu.

Offline isteklistek

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: So, 09 Marzec 2019, 12:27:15 »
Rynek chyba znali bardzo dobrze, wydali mnóstwo świetnych tytułów. Nie wiem, może WK chciało udowodnić, że zawrócą kijem Wisłę i skupili się tylko na polskich tytułach. Ja tam żałuje przede wszystkim tej biografii Moore'a, która była zapowiedziana kilka lat temu.

Offline robbirob

Odp: Wydawnictwa Komiksowe w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: So, 09 Marzec 2019, 12:55:40 »
@up
Ja nie pisałem że nie znali, tylko że kiepsko odczytywali to co się działo. Szczególnie ostatnio.
Tak jak pisałeś, wejście wyłącznie w polskie tytuły biznesowo był niekoniecznie mądry. Ponadto jak WK przestało współpracować z wielkim bratem to chyba nikt u nich nie dbał już o to czy finansowo się ten biznes spina.