Autor Wątek: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con  (Przeczytany 191258 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #390 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:18:00 »
Nie mam na myśli Pana Krzysztofa, bo chyba nie on zajmował się strefą na komiksowej Warszawie, tylko takiego chłopaka blond i chyba organizatora z Krakowa w piątek i tych co byli w sobotę.
Przepraszam źle się wyraziłem.
Po prostu w tym roku bezczelnie dawali przed wszystkimi kartki i mówili ze oni mogą.
Opisałem to kilka postów wcześniej.
Przed następnym festiwalem trzeba się zmówić na forum i wymierzać sprawiedliwość takim złoczyńcom. :D
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline pMk_91

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #391 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:19:17 »
No dobrze- jak wygląda taka praca?
To w końcu wolontariat czy zysk w postaci wrysów, które przecież można odsprzedać?

Stoisz za strefa, starasz się wyglądać groźnie, trzymasz kciuki żeby ludzie sami się ogarnęli i nie było awantur bo wtedy klops :P [doświadczenie z zeszłotygodniowej KW]

Offline Grzmichuj

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #392 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:20:02 »
Nadal czekam na propozycje ustalenia regulaminu autografów dla fanów, którzy z tego forum tak tłumnie przyjeżdżają po autografy i nie ma żadnej oferty rozwiązań - poza jedną.

1. Wyrzucić z regulaminu przymusową zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach reklamowych. Ten zapis jest niezgodny z prawem (RODO). Jeśli macie stwarzać wrażenie profesjonalizmu, to prawnik mógłby chociaż spojrzeć na ten bełkot zwany "regulaminem", bo łamie prawo przynajmniej w dwóch punktach.
Zgoda na wykorzystanie wizerunku może być udzielana automatycznie tylko wtedy, gdy jednoznacznie wiąże się z udziałem w konkursie np. fotograficznym i jest koniecznym elementem wzięcia udziału w tym konkursie.
Ja okłamuję dziewczynę, że jadę do kochanki, a mam zamiar pójść na ComicCon, nie życzę sobie by moja dziewczyna się dowiedziała o tym, że pojechałem na ComicCon.

2. Losowanie wrysów podlega pod ustawę o grach losowych. Do tej pory do Urzędu Celnego nie wpłynęło zgłoszenie loterii, więc nie macie szans na to, by legalnie to przeprocesować. Obawiam się, że już poinformowałem przypadkowo UC o próbie nielegalnej działalności.

3. Czy Surżenko i Rosiński przyjeżdżają dać tylko 10 wrysów? To mało na 3,5 godziny podczas 3 dni. To komu się to opłaca? Czy może przy okazji dadzą 50 wrysów dla galerii polishcomicart, które potem zostaną sprzedane za 400-800 złotych? Czy naprawdę trzeba tłumaczyć komukolwiek jak śmierdzi ta sprawa, jakim bełkotem jest regulamin, jak złym i krzywdzącym pomysłem jest losowanie? Czy kiedykolwiek ktokolwiek widział losowanie jako formę przyznawania wrysów? Czy Rosiński o tym wie, że ktoś jego nazwiskiem robi taką chryję? Bo finalnie to na nim skupi się hejt. On będzie rysował 3,5h, znając jego tempo, to jest 22-25 wrysów i będzie żył w przekonaniu, że tyle właśnie dał ludziom.
Potrzeba pomysłów? Proszę bardzo: pula 10 wrysów za 200 pln na miejscu i dodatkowa pula 10 wrysów na licytacji online. Jak wygrasz licytację i zapłacisz, to dostajesz numerek, wchodzisz jak bonzo, ściskasz dłoń Pana Rosińskiego i wychodzisz z wrysem.
Kolejny pomysł. Numerki jak w kebabie - a co? Po chuk mam stać w kolejce i patrzeć jak los uszczęśliwia innych? Zrobić kolejkę do każdego artysty. Jedną, o tej samej godzinie, np. o 10 rano. Kolejkę rozładować numerkami z brzęczeniem, żeby można było pójść do kibla, na inne stoiska itp. Jak zadzwoni i w ciągu 5 minut nie pojawi się gość, to out i następny.

Tak jak wspomniałem - jak na razie nikt - SŁOWNIE NIKT - nie zaproponował dogodnego rozwiązania dla strefy autografów Warsaw ComicConu - natomiast widzę wielu, którzy kłamiąc potrafią nie tylko krytykować jakieś propozycje, ale także czynią sobie personalne wycieczki atakując nawet bliskich.

Myślenia wymaga się od organizatora. Skoro sam o tym nie pomyślał, to znaczy, że się nie nadaje na organizatora.

Wiecie Państwo, że praca organizatora strefy autografów to wolontariat?. Może zapytajcie Krzysztofa jak to wygląda?. Ja też prowadziłem strefy autografów i wiem z czym to sie je. Pomyślcie zanim wylejecie wiadro hejtu. Comicon ma to do siebie, że można na niego nie jechać, nie brać rysografów - tak jak na każdy inny Festiwal. Pozdrawiam.
Witamy na forum.
Jestem pewien, że wielu, łącznie z Krzysztofem dopłacałoby za możliwość zorganizowania takiej strefy, choć szczerze wątpię, żeby te 10 pln za strefę wpływało do kieszeni głównego organizatora CC.
Jeśli komuś tak to przeszkadza, to ja chętnie się tego podejmę. Nie muszę brać urlopu, mam doświadczenie z wielkich festiwali muzycznych (po obu stronach stolika), mówię biegle po francusku, byłem tour managerem największych amerykańskich artystów. Ale nie opowiadaj kolego, że to takie wyrzeczenie. Może dla kogoś, kto nie jest w branży takim by było, ale dla każdego kto potrafi 2+2, organizacja strefy artystycznej każdego wydarzenia to możliwość zgarnięcia najbardziej unikatowych gratisów i wspomnień.
Przestańcie w ogóle traktować nas jak szczeniaków z poprzedniej dekady. Kto stał w kolejce na FKW niech powie ile osób było poniżej 30 roku życia. A ile powyżej 40! Jesteśmy świadomą grupą ludzi, z dużym bagażem doświadczeń i z dużymi portfelami. Chcemy wydawać te pieniądze mądrze, zgodnie z prawem i nie da się nas oszukać jak gówniarzy.
Tymczasem cała ta komunikacja WCC i rozwiązania nastawione są na frajerów. Jak to brzmi? Kup se bilet, kup se drugi bilet, kup se komiksik za zawyżoną cenę, a może, MOŻE dostaniesz wrys. Brakuje tylko kup dziś, a dostaniesz drugi komiks za jedyne 39,99.
Póki co, te działania w żaden sposób nie wpływają na rozwój rynku komiksowego
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline starcek

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #393 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:24:55 »
Stoisz za strefa, starasz się wyglądać groźnie, trzymasz kciuki żeby ludzie sami się ogarnęli i nie było awantur bo wtedy klops :P [doświadczenie z zeszłotygodniowej KW]
I nie reagujesz na zajmowanie kolejki, przeskakiwanie z jednej do drugiej, wrysy na kartkach i do podsuwanych portfoliów? Bo o tym też chyba już była mowa?

@Grzmichuj
Przez te 3,5 godziny to Rosiński ma chyba dawać autografy i odpowiadać na pytania ludzi, dlaczego nie robi wrysów dla wszystkich chętnych?
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Maj 2019, 12:27:53 wysłana przez starcek »
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline pMk_91

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #394 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:27:48 »
I nie reagujesz na zajmowanie kolejki, przeskakiwanie z jednej do drugiej, wrysy na kartkach i do podsuwanych portfoliów? Bo o tym też chyba już była mowa?
Zgadzałoby się, dużo tego było :)

Offline LordDisneyland

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #395 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:32:24 »
I jeszcze jedno:
Pisze Krzysztof- "Znam większość z Państwa z widzenia, z imienia i z nazwiska, nie ukrywam się za nickami, myśląc że każde zachowanie może przejść bezkarnie. " -  niezbyt to elegancko zabrzmiało, można by pomyśleć, że to pogróżki jakieś.
,, - Eeeeech.''

Offline Grzmichuj

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #396 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:38:45 »
I nie reagujesz na zajmowanie kolejki, przeskakiwanie z jednej do drugiej, wrysy na kartkach i do podsuwanych portfoliów? Bo o tym też chyba już była mowa?

@Grzmichuj
Przez te 3,5 godziny to Rosiński ma chyba dawać autografy i odpowiadać na pytania ludzi, dlaczego nie robi wrysów dla wszystkich chętnych?
Albo będzie siedział za stołem, nikt nie podejdzie z albumem, a ten sobie pomyśli: "Kurde, stary jestem, chyba mnie tu nie lubią, pierdzielę, więcej nie przyjadę, bo głupio mi. Co ja, ledwie 10 wrysów zrobiłem. W 1999 10 wrysów to zrobiłem w drodze z dworca na MFKiG."
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline stankot

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #397 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 12:45:08 »
Z regulaminu autografów na Comic Conie:

1. Do autorów: Romana Surżenko oraz do Grzegorza Rosińskiego obowiązuje losowanie do dedykacji imiennych.

W przypadku WCC, czyli "imprezy nie komiksowej", myślę, że do tych dwóch gwiazd, bardzo znaczących dla polskich fanów Thorgala, oraz, że impreza zaczyna się jutro, to te losowanie pewnie już musi zostać.

Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek losowań, bo tu wchodzi w grę łut szczęścia. Jadąc wiele kilometrów, wydając kupę kasy, możemy wrócić z niczym. Natomiast, na każdej imprezie, na której pojawia się Rosiński zawsze jest problem z wielkimi kolejkami, i dużym zamieszaniem. Na ten rok, myślę, że nie da się już za wiele zmienić, ale tak jak Pan Krzysztof pisze, czekają na rozwiązania i pomysły. Osobiście nie znam dokładnie specyfiki WCC, nie jeżdżę na takie typowo komercyjne zjazdy, więc nie przychodzą mi na razie pomysły.

Natomiast, całkiem ciekawe pomysły podał Grzmichuj (do rozpatrzenia):

pula 10 wrysów za 200 pln na miejscu i dodatkowa pula 10 wrysów na licytacji online. Jak wygrasz licytację i zapłacisz, to dostajesz numerek, wchodzisz jak bonzo, ściskasz dłoń Pana Rosińskiego i wychodzisz z wrysem.

Numerki jak w kebabie - a co? Po chuk mam stać w kolejce i patrzeć jak los uszczęśliwia innych? Zrobić kolejkę do każdego artysty. Jedną, o tej samej godzinie, np. o 10 rano. Kolejkę rozładować numerkami z brzęczeniem, żeby można było pójść do kibla, na inne stoiska itp. Jak zadzwoni i w ciągu 5 minut nie pojawi się gość, to out i następny.



2. Do losowania upoważnia zakup komiksu lub komiksów na Multistoisku komiksowym prowadzonym przez Planetę Komiksów za minimum 40 zł.

Tu akurat uważam, że propozycja Boro jest dobrym i rozsądnym rozwiązaniem. Do losowania upoważniałby bilet wstępu do strefy komiksowej. Dodatkowy zakup komiksu u Partnera, nie wygląda dobrze. Kółko wzajemnej adoracji i nabijania kieszeni królikom i znajomym królika :)

Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi kolegów:

- rozwiązanie z Łodzi jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla stref autografów. Podziękowania m.in. dla Pana Krzysztofa za zaangażowanie w ostatnich latach na MFKiG


- do organizacji stref autografów, gdzie zazwyczaj siedzi 5-6 twórców komiksowych, potrzeba przynajmniej 2 wolontariuszy, którzy będą się angażować i pilnować kolejek, ilosci podawanych komiksów itp. Oczywiste jest, że powinni mieć możliwosć otrzymania rysunków od twórców (jesli są nimi zainteresowani), ale nie powinno to być na oczach wszystkich, że dostają 2 pierwsze miejsca. W kolejkach nie zawsze stoją ludzie z tego forum i wtedy zaczyna się larum, że wpychają się dwie jakies osoby bez kolejki. Myslę, że jest to do zorganizowania, że dostają wrysy poza kolejką w innym miejscu.

- w Warszawie na Targach książki, dobrze byłoby poprawić miejsce strefy autografów. Faktycznie wyglądało to źle. Ciasno, małe niewygodne stoliczki, za ladami jakaś szatnia. Strefa autografów powinna wyglądać przynajmniej tak jak w Poznaniu na Pyrkonie, czerwony dywan, porządne stoły i taśmy wygradzajace kolejkę do autorów.

ps. muszę to tutaj zacytować, bo podpisuję się dwoma rękoma pod tą wypowiedzią :)

Kto stał w kolejce na FKW niech powie ile osób było poniżej 30 roku życia. A ile powyżej 40! Jesteśmy świadomą grupą ludzi, z dużym bagażem doświadczeń i z dużymi portfelami. Chcemy wydawać te pieniądze mądrze, zgodnie z prawem i nie da się nas oszukać jak gówniarzy.
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Maj 2019, 12:54:17 wysłana przez stankot »

Offline freshmaker

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #398 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 16:39:08 »
jezdze na festiwale komiksowe w polsce juz ponad 20 lat. osoby zbierajace autografy znam conajmniej z widzenia (midar i krzysztof m.in.) - mam koszulke z daltonami, slaine, corto maltese.
jestem dużym zwolennikiem zorganizowanych stref autografów - kiedyś tego nie było i była prawdziwa wolna amerykanka. teraz dyskutujemy o tym że ktoś łamie regulamin, kiedyś nie było regulaminów wogóle.
pamiętajcie, że w strefach są wolontariusze - nie pracownicy targów/imprezy - wątpie żeby było jakieś szkolenie.z perspektywy czasu uważam, że i tak funkcjonuje to nieźle. z każdym rokiem coraz lepiej.

co do comic conu to ja sie wybieram, może numerki i losowanie nie do końca mi pasują ale szansa na wrys jest. jeżeli chodzi o p krzysztofa to bądźmy obiektywni:
- wydaje ekskluzyw thorgala
- wydaje ekskluzyw szninkla
- kolejny raz organizuje wystawę plansz - w tym roku szninkiel
- zaprosił grzegorza rosińskiego na dodatkową imprezę
- można niego kupić orginalne plansze

na poletku komiksowym to są na prawdę duże zasługi, uszanujmy to.

zgłaszanie losowania wrysu (założenie losowania jest takie, żeby było bardziej sprawiedliwie dla wszystkich uczestników conu) jako nielegalną loterię? tylko w polsce.

« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Maj 2019, 16:52:51 wysłana przez freshmaker »

Itachi

  • Gość
Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #399 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 20:05:02 »
Witam Pana Krzysztofa na forum.


Jeżeli już rozmawiamy o regulaminach i organizacji to ja mam kilka punktów, które nie wymagają przenoszenia gór, a poprawią komfort w zaplanowaniu wyjazdu. Od momentu kiedy pojechałem na pierwszy festiwal w 2017 roku, staram się być na bieżącą odnośnie wszelkich imprez i jeżeli czas, sytuacja życiowa oraz pieniążki pozwalają staram się na nie jeździć. Co mnie natomiast irytuje już praktycznie na samym początku?

Oficjalne programy pojawiają się moim zdaniem za późno. Rok temu bodajże na tydzień przed Łodzią pojawił się pełny program, potwierdzona została lista gości. Na tydzień... Ja wiem, dogrywanie szczegółów, planowanie aby wszystko miało ręce i nogi wymaga czasu, uważam jednak że największa impreza komiksowa w Polsce powinna być konstruowana tak, aby na ten miesiąc przed praktycznie wszystko było jasne. Zdaję sobie sprawę, że sytuacje losowe mogą spowodować jakieś zmiany lub odwołania przyjazdu konkretnego autora (Mikel Janin), ale nie oszukujmy się takie sytuacje są nieuniknione i mogą się pojawić w każdej chwili.

Nie znam wyników %, ale obstawiając myślę że większość ludzi przyjeżdża na targi z innych/dalszych odległości i przyjemnie byłoby zaplanować sobie odpowiednio wcześniej szczegóły podróży.

Co jeszcze bym zmienił? Na karteczkach z numerkami zamiast pierwszych liter, napisałbym pełne imię i nazwisko autora. Grzegorz Rosiński 1 zamiast GR1. Sam w tamtym roku otrzymałem zły numerek (zwykła pomyłka) i nie dostałem się w sobotę do autora Sisters. Rano przed 9 kiedy zaczyna się ich wydawanie, panuje tłok, Państwo chcą szybko rozładować kolejkę, My chcemy szybko je otrzymać i zwiedzić stoisko Egmontu, więc pomyłki mogą się zdarzać :) Nawet już będąc na strefie kiedy nakładają się godziny grafików artystów człowiek przewraca te karteczki i czasami się gubi, którą ma podać.

Kolejna sprawa, nie wiem jak to będzie wyglądało w nowej lokalizacji, ale stworzyłbym większą strefę dla Was - organizatorów strefy. Obecnie było tak że przed schodkami był tłum ludzi, i kiedy wołaliście na przykład numer osiem Maury to człowiek musiał się przeciskać z albumem w ręku i często torbą/plecakiem. A tak w tej strefie mogłyby oczekiwać osoby następne w kolejce tak aby od razu na zawał nie przeciskać się bo zostało się wywołanym.

Sam regulamin oceniam bardzo, bardzo, bardzo dobrze. Jak pisałem dwie poprzednie edycje były przez Panów znakomicie prowadzone. Było uczciwie, numerki od pierwszego. Wydawane zgodnie z czasem, myślę że 5 na dzień do również rozsądna liczba. Mam nadzieję, że regulamin pozostanie bez zmian, bo dobrych rzeczy nie powinno wyrzucać się do kosza.

Offline keram2

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #400 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 20:27:57 »
Itachi - pełne poparcie.
O niektórych rzeczach pisałem już kiedyś na forum gildii.
Pisałem, że gości zwłaszcza zagranicznych nie zaprasza się w ostatniej chwili, a z odpowiednim wyprzedzeniem więc ich lista powinna być znana wcześniej.
Wstępny program powinien być znany dużo wcześniej, oczywiście z zastrzeżeniem, że może on ulec zmianie.
Proponowałem większe karteczki z numerkami, a na nich zamiast inicjałów imię i nazwisko autora.

Wydaje mi się, że te propozycje nie specjalnie trudne do wykonania.

Offline Szekak

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #401 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 20:39:32 »
A jaka to różnica czy są inicjały czy pełne imię i nazwisko? :)
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline keram2

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #402 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 20:47:57 »
A jaka to różnica czy są inicjały czy pełne imię i nazwisko? :)

Jak napisał Itachi na ostatnim festiwalu przez pomyłkę wydano mu niewłaściwy numerek i nie otrzymał autografu.

Itachi

  • Gość
Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #403 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 20:48:34 »
Jest różnica. Nie wiesz że imiona bądź nazwiska mogą zaczynać się od tych samych literek?

Dostałem RM zamiast WM i straciłem numerek.

Richard Marazano - William Maury. Niby nic wielkiego, ale pomyłka nastąpiła ;)


Offline Grzmichuj

Odp: Wydarzenia komiksowe / Festiwale / Comic Con
« Odpowiedź #404 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 22:51:36 »
jezdze na festiwale komiksowe w polsce juz ponad 20 lat. osoby zbierajace autografy znam conajmniej z widzenia (midar i krzysztof m.in.) - mam koszulke z daltonami, slaine, corto maltese.
jestem dużym zwolennikiem zorganizowanych stref autografów - kiedyś tego nie było i była prawdziwa wolna amerykanka. teraz dyskutujemy o tym że ktoś łamie regulamin, kiedyś nie było regulaminów wogóle.
pamiętajcie, że w strefach są wolontariusze - nie pracownicy targów/imprezy - wątpie żeby było jakieś szkolenie.z perspektywy czasu uważam, że i tak funkcjonuje to nieźle. z każdym rokiem coraz lepiej.

co do comic conu to ja sie wybieram, może numerki i losowanie nie do końca mi pasują ale szansa na wrys jest. jeżeli chodzi o p krzysztofa to bądźmy obiektywni:
- wydaje ekskluzyw thorgala
- wydaje ekskluzyw szninkla
- kolejny raz organizuje wystawę plansz - w tym roku szninkiel
- zaprosił grzegorza rosińskiego na dodatkową imprezę
- można niego kupić orginalne plansze

na poletku komiksowym to są na prawdę duże zasługi, uszanujmy to.

zgłaszanie losowania wrysu (założenie losowania jest takie, żeby było bardziej sprawiedliwie dla wszystkich uczestników conu) jako nielegalną loterię? tylko w polsce.

Przyjacielu, nie podążaj tą drogą, bo to syndrom sztokholmski. To, że w naszym kraju traktuje się ludzi jak śmieci, nie znaczy, że ten, kto traktuje mniej śmieciowo jest nagle bohaterem. Regulamin to nie tylko dobry obyczaj, ale przede wszystkim odpowiedzialność organizatora. Musi być zgodny z prawem i nie podlegać interpretacji. Z dwojga złego wybrałbym jednak brak regulaminu niż taki, który jest nielegalny, a do tego kradnie twój wizerunek bez powodu.
No i niestety: Podważanie prawa i stawianie kogoś ponad prawem w imię korzyści prywatnej. Tylko w Polsce. Ja wiem, że tu się nie przestrzega prawa, że jak znak Zakaz Palenia jest na dworcu, to trzeba odejść na bok i zapalić, że jak ograniczenie prędkości do 60, to można 80. Że jak prawo zabrania gier losowych bez zgłoszenia, to można, tylko po cichu, a kto nie z nami ten konfident.
Co do zasług wydawniczych - nie korzystam. Czuję, że prędzej czy później sposób prowadzenia biznesu wypłynie i przy komiksach.
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?