Autor Wątek: Wady fabryczne komiksów  (Przeczytany 50713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lafar

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #225 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 15:18:40 »
Pierwsza osoba która wymyśli jak likwidować wgniecenia na komiksach, książkach i albumach zostanie multimiliarderem.

Nie ma takiej usługi, wgnieceń się nie usuwa. Możesz spróbować lekko wyciągnąć wgnieciony róg albo skleić specjalną taśmą rozerwaną stronę ale to właściwie wszystko.

Offline Crono

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #226 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 15:24:11 »
I rysy. Niezapominajmy o usuwaniu rys z okładki!

Offline Piterrini

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #227 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 15:52:00 »
Jeśli chodzi o wgniecenia, to chciałem naprawić komiks z wgnieceniem na okładce, nieduża powierzchnia w miejscu jednolitego tła, przypuszczałem że w jakiś sposób jest to możliwe, jednak szukając w internecie nie znalazłem prostych, powszechnie dostępnych metod. Z kolei w sklepie dla plastyków zasugerowano użycie jakiejś "masy" do wypełniania ubytków w papierze, koszt to ok. 20zł z tego co pamiętam, uznałem jednak że nie jest to opłacalne, bo 1) efekt będzie na pewno odstający od egzemplarza pozbawionego wady, 2) przy tamtym komiksie taniej byłoby sprzedać egzemplarz uszkodzony, dołożyć i zakupić nieuszkodzony :) Teraz szukam na szybko co to jest za "masa" którą mi polecano, ale nie znajduję :(
Na logikę - wgniecenie traktować jak ubytek, wypełnić czymś np. pociętym papierem wymieszanym z klejem, pomalować i "będzie Pan zadowolony" :D

TLDR: @JanJ zgłaszaj reklamację do sprzedającego, to jego wina że źle zabezpieczył (do przewoźnika nie ma więc sensu pisać), naprawa raczej nie da oczekiwanych rezultatów. No i możesz żądać innego zadośćuczynienia niż zwrot pieniędzy, np. wymiana na inny egzemplarz, z tym że nie wiem co i od kogo kupiłeś więc nic więcej nie polecę...

Online xanar

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #228 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 17:49:32 »
Do blacharza oddajcie, wyklepie wam.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline NuoLab

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #229 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 18:13:33 »
Tutoriale jak radzić sobie z ubitymi rogami:



A wy od razu reklamacja i kurier  :P

Online xanar

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #230 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 18:21:00 »
Na tym pierwszym filmiku ja nie widzę różnicy przed i po naprawie :) drugiego już nie oglądałem.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline JanJ

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #231 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 21:53:11 »
Może spróbuję z tym imadłem. Znalazłam jeszcze coś takiego
https://allegro.pl/oferta/renowacja-ksiazek-naprawa-odnawianie-ksiazek-7235511902

Oni tu chyba rozcinają blok od grzbietu, skanują i drukują nową okładkę a potem łączą ponownie.

Offline Castiglione

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #232 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 23:12:45 »
Przecież na tych filmikach to są tylko lekko zagięte rogi okładek. Ja takie coś zawsze odginałem palcami i starczało, nie pomyślałbym, żeby wsadzać komiksy w imadła...

Offline JanJ

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #233 dnia: Cz, 23 Wrzesień 2021, 10:40:26 »
Ok, wiem, że większość dałaby to do zwrotu, ale to dość rzadki komiks i już nie chciało mi się bawić w zagraniczne reklamacje i szukanie nowego. Pożyczyłem od teścia imadła, do gabarytów ktoś właśnie wyrzucił ładne polakierowane sklejki, i oto rezultaty po kilku dniach:

przed



po



Oczywiście to nie cudowna metoda że wygląda jak nowe, ale muszę przyznać, że rezultat jest lepszy niż myślałem. Może komuś się przyda w przyszłości.

Offline Rodrigues

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #234 dnia: Cz, 23 Wrzesień 2021, 10:46:25 »
Wgląda dużo lepiej. Gratki ;). Swoją drogą strasznie grubaśna okładka ???.

Offline JanJ

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #235 dnia: Cz, 23 Wrzesień 2021, 10:52:52 »
To wydanie delux Skargi utraconych ziem w formacie 40 na 50 cm. Straszny kolos. Ale polecam bo z tyłu każdego tomu jest sporo grafik i rysunków, których nigdzie indziej nieopublikowano. Może kiedyś wrzucę posta w recenzją takich wydań.

(zdjęcie z netu)

Online xanar

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #236 dnia: Cz, 23 Wrzesień 2021, 12:27:55 »
Strony jeszcze przeprasuj żelazkiem, koniecznie z parą  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Piterrini

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #237 dnia: Pt, 08 Październik 2021, 18:23:24 »
to pytanie bonusowe, binding też tak u ciebie wygląda ? Bo chyba coś u mnie nie zostało doklejone.



https://ibb.co/P634sgg

https://ibb.co/hBb89rw

Może ktoś na forum zna się na tym - czy aby przez tasiemkę (czyli materiał łączący blok kartek z okładką) nie powinna przechodzić nić zszywająca kartki? Jestem prawie pewien (aczkolwiek nie mogę na szybko znaleźć potwierdzenia), że nić musi przechodzić przez kartki i tasiemkę. Jeśli klej jest użyty (łączenie szyto-klejone) to moim zdaniem powinien łączyć kartki ze sobą oraz blok kartek z tasiemką jako dodatkowa forma łączenia oprócz nici, chociaż to nie wydaje się niezbędne (klej wtedy wspomaga łączenie kartek, a komiks trzyma się na grzbiecie na samej nici).

W przypadku Dwóch braci wygląda jakby nie było łączenia z tasiemką w ogóle (ani klejem, ani nicią), przynajmniej na powierzchni grzbietu (tasiemka wydaje się zbędna przy takiej metodzie, która jest zresztą nietrwała, sam papier przyklejony do okładki [pierwsza i ostatnia kartka bloku kartek] łatwiej może ulec przedarciu niż materiał tasiemki...), gdzie Spectacular Spider-Man może być połączony nicią (szycie zaczyna się "głębiej" tj. dalej od krawędzi kartek), na foto nie widać.

Co myślicie w temacie? Ja jeszcze poszukam jakichś konkretnych ilustracji "jak powinno być" :)

Odkleił się, albo w fabryce nie skleili ten ozdobny materiał, kartki i tak trzymają się na tym gumo-kleju.
Edit: tasiemka w łączeniu książki to definitywnie nie jest "ozdobny materiał".
Edit2: ozdobny materiał przy grzbiecie to kapitałka, ale kapitałka wygląda inaczej i stosowana jest tylko na krawędziach (góra i dół), ten materiał w komiksach stosowany obejmuje cały grzbiet, niekoniecznie musi nachodzić też na okładkę (jw. łączenie bloku kartek z okładką), w przypadku jaki sprawdziłem (niżej) zastosowana została dodatkowa warstwa "w poprzek", ciężko opisać, a i zdjęcie ciężko zrobić bez niszczenia książki.
Sprawdziłem w książce już nieco leciwej (tj. nie szkoda "dłubać" przy grzbiecie ;) ) i jest jak na początku pisałem - nić powinna przechodzić przez ten materiał (nie nazywający się "tasiemką", nie wiem jak się nazywa...). Jeszcze patrzę z ciekawości, jak coś znajdę to dopiszę.

Edit3: grafika, która jeszcze bardziej mi miesza ideę "jak być powinno", na pewno "headband" to kapitałka, "liner" to papierowe zabezpieczenie, a to o czym piszę od początku to "super, or crash", tyle że wygląda na to, że jest to tylko przyklejane zwykle, a widzę u siebie, że jest przyszyte zgodnie z szyciem wewnątrz bloku kartek, więc...

Edit4: ostatni edit, jeszcze jest coś takiego jak "binding fold", i to przez to nić się też przepuszcza, czyli nic z tych rzeczy wymienionych wyżej w "edit3", sam się w tym zamieszałem, ale mam nadzieję da się złapać o co chodzi i ktoś (@KubciO) może wyjaśnić "jak powinno być" zrobione łączenie :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Październik 2021, 19:03:07 wysłana przez Piterrini »

Offline KubciO

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #238 dnia: Pt, 08 Październik 2021, 18:39:03 »
Jeżeli chodzi o kapitałkę (ten ozdobny materiał), to obecnie pełni ona jedynie rolę estetyczną.

Offline Piterrini

Odp: Wady fabryczne komiksów
« Odpowiedź #239 dnia: Pt, 08 Październik 2021, 19:30:52 »
Podaję ciekawy link, zawarta jest większość odpowiedzi na pytania jakie zadałem wyżej ;)
http://www.jamiebutler.com/the-basic-binding-of-books-a-tutorial/
Podsumowując - łączenie może być wykonane różnie, ale to że np. w danym miejscu klej nie trzyma czy nie został w ogóle zaaplikowany nie musi oznaczać, że książki/komiksy są uszkodzone.