Autor Wątek: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?  (Przeczytany 3457 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Torpedo

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 19 Marzec 2020, 22:09:19 »
Serio?  ;D

Offline Pawel.M

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 19 Marzec 2020, 22:35:50 »
Tak, z tymże średniowieczne publikacje były na lepszej jakości papierze.
No, był świetnej jakości, tym bardziej że nie był papierem :D Pierwsza papiernia w Polsce powstała w 1491 roku, wcześniej pisano na pergaminie, albo drewnianych płytkach pokrytych woskiem.

Inna rzecz, że pi razy drzwi w latach 1850-2000 używano głównie tzw. kwaśnego papieru, który z czasem robi się bardzo kruchy. Ale sam mam w biblioteczce książki z XIX - początków XX w. i są w niezłym stanie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 19 Marzec 2020, 22:41:45 wysłana przez Pawel.M »

Offline PJP

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 00:03:36 »
Bardziej niż o wilgoć w przypadku starszych komiksów obawiałbym się światła słonecznego ;)

Offline Alfman

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 07:36:57 »
Ja mam Żbiki z końca lat 60-ych oraz Klossy z początku lat 70-ych i są nadal w super stanie. Mogłyby uchodzić za właśnie przyniesione z księgarni (kiosku). O ich wieku świadczy jedynie papier, który uległ zżółknięciu. Komiksy były przechowywane w normalnych domowych warunkach, bez koszulek itp. ...

U mnie dokładnie tak samo  ;)

Offline Gazza

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 08:01:32 »
(...)
P.s czy do takiego zabiegu jak na filmie powyżej wystarczą zwykłe koszulki "biurowe" czy potrzeba jakichś specjalnych, takich jak posiada autor filmiku?
https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/folie-ochronne-na-komiksy/

Offline nori

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 09:30:06 »
Mam prawie wszystkie Tm-Semice, najstarsze Egmonty (Mickey Mouse, Kubuś Puchatek), sporo starszych wydań z KAWu itp, wiele z tych pozycji czytałem wielokrotnie, i nic się nie rozpada czy degraduje. Owszem, papier potrafi pożółknąć w Tm-Semicach, ale nadal się "nie rozpada". Komiksy przechowuje w zamkniętych szafkach (więc słońce na nie nie świeci) w mieszkaniu, nie stosuję żadnych folijek itp. leza w kupkach posegregowane seriami.

Liczę, że jeszcze wiele lat posłużą.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline freshmaker

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 09:47:49 »
najgorzej próbę czasu znoszą kleone komiksy. pierwsze albumy mistrzowie komiksu z egmontu western, fetysz itd trzeszczą niemiłosiernie. to samo np z borgią od taurusa - niby z lat 2000 ale trzeszczy niemiłosiernie, aż strach rozkladać ten komiks na płasko mimo hc.

Offline gizmorik

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 17:37:17 »
Żaden z moich nie jest klejony(wszystkie zszyte, nie licząc reedycji Egmontu). Tak czy inaczej kupię chyba te koszulki  mylites. Mam obecnie około 30 albumów, więc zestaw 50 koszulek powinien wystarczyć. Pytanie tylko, czy bedą te folijki pasować na moje komiksy? Wszystkie są jakby co w tym samym rozmiarze.

Offline misiokles

Odp: żywotność starych komiksów z lat 80/90-tych?
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 20 Marzec 2020, 19:48:40 »
Wszystkie są jakby co w tym samym rozmiarze.
Wymiary folii są znane, wymiary twoich komiksów możesz zmierzyć linijką.