Autor Wątek: Tore Oficyna Wydawnicza  (Przeczytany 83798 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mruk

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #195 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 14:06:50 »
Czy myśleliście nad wznowieniem przynajmniej kilku tomów Dylana wydanych przez Egmont? Wiem oczywiście, iż jest wiele materiału, który jeszcze się w naszym kraju nie pojawił, ale tam też było kilka ciekawych pozycji, nie dostępnych już od dawna z pierwszej ręki, które teraz używane w dobrym stanie kosztują kilkaset procent ceny okładkowej.

Z wydania tomów które nie były dotąd publikowane ucieszą się wszyscy czytelnicy Dylana, z kolejnego wydania tomów już wydanych ucieszą się tylko ci, którzy ich nie mają.

Wznowienie zapewne sprzeda się słabiej, niż premierowy materiał.

Obiektywnie wszystko przemawia za tym, żeby mając do wyboru wydanie nowego tomu albo wznowienie już wydanego wydawca wybrał nowy. Dopiero kiedy zostaną wydane wszystkie, a przynajmniej wszystkie fajne, wznawianie już wydanych zaczyna mieć logiczny sens... Albo jeśli jakiś kolejny tom jest kontynuacją wcześniejszego

Ja też mam braki w tomikach Egmontu, ale traktuję każdy brakujący tom na równi z tymi, które nigdy się nie ukazały. Nawet lżej, bo w każdej chwili jakbym miał bardzo dużą presję, to wybulę te dodatkowe złocisze i kupię, a jakbym chciał jakiś niewydany, to mogę się zesrać, a kupić nie dam rady... Ale jak widać u innych jest odwrotnie - większy dyskomfort powoduje, że Egmont wydał, a ja nie mam i jakbym chciał, to muszę płacić jak za zboże, niż to że tyle tomów w ogóle nie było wydanych...

Mówiąc inaczej - wolą mieć mniej albumów na półce, ale ze świadomością, że mają wszystko co wyszło, niż więcej albumów.

Ciekawe zjawisko socjologiczne...
« Ostatnia zmiana: Wt, 26 Styczeń 2021, 14:08:22 wysłana przez Mruk »

sum41

  • Gość
Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #196 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 15:16:13 »
Tej Juli to ile bedzie tomow?

Offline Nawimar III

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #197 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 15:19:17 »
Mruk: "Wznowienie zapewne sprzeda się słabiej, niż premierowy materiał"
 
Leszek dobrze prawi. Też jestem zdania, że do publikacji jest tak wiele dotąd nieznanego u nas materiału, że lepiej skupić się na tym co w Polsce jeszcze nie publikowano. Zaryzykuje twierdzenie, że zarówno ci, którzy już są posiadaczami egmontowskich wydań jak i ci, którzy poznają zupełnie nowy materiał będą w tym samym stopniu zadowoleni.

Offline emedzi 12

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #198 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 15:24:32 »
Ale jak widać u innych jest odwrotnie - większy dyskomfort powoduje, że Egmont wydał, a ja nie mam i jakbym chciał, to muszę płacić jak za zboże, niż to że tyle tomów w ogóle nie było wydanych...

Mówiąc inaczej - wolą mieć mniej albumów na półce, ale ze świadomością, że mają wszystko co wyszło, niż więcej albumów.

Ciekawe zjawisko socjologiczne...
Niestety, ale muszę zmartwić kolegę, gdyż psychoanaliza mojej osoby chyba się do końca nie udała. Moje pytanie nie było podyktowane tym, iż nie chce płacić jak za zboże za wydania Egmontu i wolę mieć mniej, ale wszystko. Zapytałem ponieważ akurat planuje zapłacić za to zboże i uzupełnić sobie wszystkie nieposiadane wydanie Egmontu, ale zanim się tym zajmę wolałem poznać informację co do wznowień przez Tore, dlatego, iż preferuje ich wydania częściowo w kolorze, dlatego wolę trochę poczekać na ich wydanie konkretnego tomu, niż kupować teraz stary komiks Egmontu, a potem dublować konkretny tom i sprzedawać wydanie Egmontu.
« Ostatnia zmiana: Wt, 26 Styczeń 2021, 15:41:24 wysłana przez emedzi 12 »

Offline Lyricstof

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #199 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 15:29:16 »
Tej Juli to ile bedzie tomow?

No Julii to będzie 268 odcinek, Dylana 412, a Zagor świętuje 666. I wszystkie te serie wychodzą nadal, co miesiąc.
Mruk: "Wznowienie zapewne sprzeda się słabiej, niż premierowy materiał"
 
Leszek dobrze prawi. Też jestem zdania, że do publikacji jest tak wiele dotąd nieznanego u nas materiału, że lepiej skupić się na tym co w Polsce jeszcze nie publikowano.

Też mi się tak wydaje, ale jednak to co dobre i trudno dostępne mogłoby być powtórzone, chociażby na próbę.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Tore

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #200 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 17:28:51 »
W serii Zagor Classic, którą wydajemy SBE opublikowało na chwile obecną to 24 tomy. Seria ta ma dać poznać bohatera.
Julii "Z archiwum spraw..." seria liczy kilkanaście odcinków, ale chcemy wydać też wybrane zeszyty spoza serii, m.in. z rysunkami Antonio Marinettiego.
Dylana natomiast wydawać będziemy przeplatając starsze tomy z nowszymi, kolor z czarno-białym oraz wydania specjalne...


Offline Mruk

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #201 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 19:53:18 »
Niestety, ale muszę zmartwić kolegę, gdyż psychoanaliza mojej osoby chyba się do końca nie udała.

To dobrze, że nie jestem psychoanalitykiem... :)

Faktycznie, poszedłem jedną ścieżką interpretacyjną i już nie brałem pod uwagę innych możliwości. To co piszesz ma sens, przepraszam za inputowanie nieprawdziwych motywacji.

Mruk: "Wznowienie zapewne sprzeda się słabiej, niż premierowy materiał"
 
Leszek dobrze prawi.

Albo nastąpiła jakaś niedostrzegalna dla mnie zmiana podmiotu zdania, albo (jak już koniecznie chcemy wyjść poza nicki) powinno być: Marek.

Offline emedzi 12

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #202 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 19:57:26 »

To co piszesz ma sens, przepraszam za inputowanie nieprawdziwych motywacji.

Ok, nic się nie stało, może źle się wyraziłem pisząc swoje pytanie i ktoś mógł to źle zinterpretować. Ja też przepraszam, że w odpowiedzi byłem trochę ironiczny ;)

Offline freshmaker

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #203 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 20:00:17 »
mimo moich wcześniejszych uwag to jednak jaram się dylanem. proszę o większą dbałość przy wlewaniu tekstu w dymki.

na gildii zniżka na pierwszego dylana -10%, na pozostałe tytuły -25%, czyli zgaduję że się sprzedaje.

ten nowy tom ma jakąś konkretną datę wydania czy Q1?


Offline moai

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #204 dnia: Wt, 26 Styczeń 2021, 20:58:09 »
proszę o większą dbałość przy wlewaniu tekstu w dymki.
i większy profesjonalizm, bo na razie jest dość amatorsko.
To nie jest złośliwość z mojej strony, po prostu bolą mnie oczy jak to widzę, a chciałbym żeby było lepiej. Mogę pokierować, wskazać co trzeba poprawić itp. Serio, ale na priv jak coś.

Offline radef

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #205 dnia: Śr, 27 Styczeń 2021, 01:22:07 »
Na razie czytałem tylko "Julię" (która mnie pozytywnie zaskoczyła swoim poziomem) i jako długoletni narzekacz na DTP w komiksach, powiem tak:
Dobrze nie jest, ale taki Egmont wydaje miesięcznie zwykle 2-3 tytuły, które mają gorsze DTP (choćby ostatnio - "Superman: Amerykański obcy", gdzie rozmiar fontu jest całkowicie niedopasowany do wielkości dymków). Liczę na dalszą poprawę, ale dla mnie nie są to błędy, które odbierałyby w większym stopniu radość z lektury.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline moai

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #206 dnia: Śr, 27 Styczeń 2021, 07:15:11 »
Na razie czytałem tylko "Julię" (która mnie pozytywnie zaskoczyła swoim poziomem) i jako długoletni narzekacz na DTP w komiksach, powiem tak:
Dobrze nie jest, ale taki Egmont wydaje miesięcznie zwykle 2-3 tytuły, które mają gorsze DTP (choćby ostatnio - "Superman: Amerykański obcy", gdzie rozmiar fontu jest całkowicie niedopasowany do wielkości dymków). Liczę na dalszą poprawę, ale dla mnie nie są to błędy, które odbierałyby w większym stopniu radość z lektury.
Tak zgadzam się składacze Egmontowi też mają swoje za uszami, nie wszyscy i nie zawsze. Ale czy gorsze to bym polemizował. W komiksach Tore kuleje głownie dopasowanie kształtu tekstu do dymku. Jednym z czynników psującym efekt końcowy, jest prawie zupełny brak stosowania dzielenia wyrazów. To wszystko przychodzi z czasem, więc liczę na poprawę. Nad fontem w Julii też dobrze by jeszcze popracować, ale w zasadzie to rzecz wtórna.
Generalnie w dużej mierze te wszystkie sprawy pewnie dla 95% czytelników są sprawami drugorzędnymi, albo nawet nieistniejącymi, które w żaden sposób nie wpływają na odbiór komiksu.

Offline misiokles

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #207 dnia: Śr, 27 Styczeń 2021, 07:35:46 »
Ja z kolei nie znoszę dzielenia wyrazów w dymkach.

Offline Tore

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #208 dnia: Śr, 27 Styczeń 2021, 10:44:03 »
I bądź tu człowieku mądrym. My właśnie przy Julii, po konsultacji ze znajomym mającym doświadczenie w tworzeniu komiksów - ograniczyliśmy dzielenie do minimum. Jak widać nie ma tak, żeby wszystkim odpowiadało, albo jak mawiają inni: jest szkoła falenicka i otwocka. Morał dla nas taki, żeby kierować się w tym względzie swoimi odczuciami i wiedzą. Niemniej chcemy robić dobrze to, co robimy. Przy Julii na ostatniej prostej zmienialiśmy fonta, bo wcześniejszy wydawał nam się za mało czytelny przy takim formacie, szczególnie tam gdzie jest dużo tekstu. Robiliśmy sporo prób i ten font oraz rozmiar (przy balansowaniu +/-, tam gdzie wymagały tego dymki) były optymalne, przynajmniej w naszym odczuciu. Chętnie odniesiemy się do twoich uwag Moai, może być na priva. A skoro poruszony został temat dzielenia wyrazów w dymkach, to jak to jest u Was, bo my byliśmy raczej za trzymaniem jak najbardziej formy, ale właśnie przy okazji tworzenia Julii i już wcześniejszych konsultacji przy Zagorze ugięliśmy się. Przeważyły względy, nazwijmy je "użytkowe" w odbiorze tekstu. Nam osobiście dzielenie nie przeszkadza :).
« Ostatnia zmiana: Śr, 27 Styczeń 2021, 10:46:10 wysłana przez Tore »

Offline moai

Odp: Tore Oficyna Wydawnicza
« Odpowiedź #209 dnia: Śr, 27 Styczeń 2021, 11:03:10 »
Generalnie chodzi o to, żeby tekst jak najbardziej pasował kształtem do dymku - to jest podstawa i czasem trzeba podzielic wyraz, bo inaczej się po prostu nie da. Brak dzielenia często powoduje, że tekst wygląda pokracznie. np. w oryginalnych komiksach amerykańskich można to spotkać. Podeślę później na priv zdjęcia na przykładzie Julii, na co trzeba zwrócić uwagę. Za wzór można prześledzić prace Dymkołamaczy, znają się na swojej robocie.

ps. moim zdaniem z 70-80% składających literki w Polsce nie robi tego bardzo dobrze. Robią dobrze, ale zawsze jest jakieś ale.  ;)

ps. 2 generalnie poprawiłbym drobnostki i będzie bdb.
« Ostatnia zmiana: Śr, 27 Styczeń 2021, 11:07:21 wysłana przez moai »