Autor Wątek: TM-Semic  (Przeczytany 93269 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mruk

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #270 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 16:57:43 »
Zawsze dziwiło mnie czemu Tm-Semic tak "spieprzył" Conana. Przypomnę, że w 1993 roku wydali 6 zeszytów (po 32 str.), a w roku kolejnym 3 zeszyty (po 64 str.) - były to historie z lat 70-tych.
No i właśnie, uważam, że po prostu ruszyli z tym bohaterem zdecydowanie za późno, dzięki "tomikom" z opowiadaniami, Conan był znany już pod koniec lat 80-tych i cieszył się sporą popularnością.

Mi dużo bardziej przeszkadza, że z nieznanych mi powodów dostaliśmy tylko fragmenty niektórych historii.

z THE COMING OF AMRA (CTB#60-63) w zeszycie 1/93 były tylko #62,63, początku nie było.
z THE BALLAD OF BELIT & CONAN (CTB#65-68) w zeszycie 2/93 były tylko #66,66, końca nie.
Na szczęście potem było lepiej, historie z zeszytów 75-93 były chyba całe, dopiero THE RETURN OF AMRA (CTB#94,95) jest ucięta, ale jak seria została zamknięta to trudno się dziwić.

Nie wiem, dlaczego pierwszy zeszyt wydany w Polsce przez Semica to #62, skoro opowieść zaczyna się w #60. Nie wiem, dlaczego wydali #65-66, a potem bez dokończenia historii przeskoczyli do #75.

Ogólnie ja nie widzę w tym Conanie z TM-Semic żadnego sensownego zamysłu. Część opowieści rozpoczętych od połowy, część zakończonych w połowie. Czasem historie składające się w oryginale z 2-3 zeszytów ukazywały się w częściach w różnych zeszytach, a czasem łączyli w jeden zeszyt trzy niezależne opowieści. Były zeszyty 48-stronicowe, były 64-, ale to nie zależało od zawartości, tylko chyba od widzimisię redakcji.

A mówimy cały czas o publikacji w roku 1993 komiksów z 1977, więc to chyba nie było tak, że nikt nie wiedział co tam będzie. W Conanie bez więszego problemu można było coś poprzesuwać lub pozamieniać tak, żeby zeszyty były sensownie skomponowane.

W dodatku chyba wszystkie zeszyty CTB wydane w Polsce miały okładki z SSC, czyli generalnie ładne, ale nijak się mające do zawartości.

Offline michał81

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #271 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 19:26:21 »
A ja proponuje (kolejny raz chyba) zapoznać się z tą publikacją niż snuć domysły

zdjęcie pożyczone z DC Maniaka

Offline eferce

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #272 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 20:05:49 »
Ta publikacja to większy unikat niż numerowane limitki :P

Offline Nawimar III

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #273 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 20:13:13 »
A pomyśleć, że nakład tej książki wynoszący niecałe 500 egzemplarzy sprzedawał się bodajże przez ponad dwa lata...

Offline Mruk

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #274 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 20:45:59 »
A ja proponuje (kolejny raz chyba) zapoznać się z tą publikacją niż snuć domysły

zdjęcie pożyczone z DC Maniaka

Nie wiem, czy to komentarz akurat do mojego posta, ale jeśli tak, to pozwolę sobie się z tobą nie zgodzić.

To jest forum dyskusyjne, gdzie różni dyletanci dyskutują sobie o komiksach. Nie sądzę, żeby warunkiem koniecznym napisania posta było uprzednie zapoznanie się z literaturą fachową, choć oczywiście podniosłoby to poziom dyskusji.

Ja osobiście nie lubię trykociarzy, więc większość publikacji TM-Semic mnie niespecjalnie interesuje. Wyjątkiem jest m.in. Conan czy Star Wars. Nie wiem, czy wspomniana przez ciebie książka opisuje te serie, wszak dla fanów TM-Semic akurat one mogą być mało istotne. Tak więc nie mam najmniejszej ochoty na czytanie tej książki (może niesłusznie).

A czy byłbyś tak uprzejmy i zacytował lub streścił fragmenty odnoszące się np. do Conana czy tego o czym sobie tutaj rozmawiamy?

Offline michał81

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #275 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 21:04:46 »
@Mruku to nie było konkretnie do twojego posta, raczej ogólnie do całej dyskusji np snucia przyczyn wydania Punishera. Niestety na obecną chwilę nie zacytuje ci konkretnego fragmentu dotyczącego Conana, ale z tego co pamiętam chyba był wspominamy w podsumowaniu co wydał Tm-Semic.

Offline amsterdream

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #276 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 23:51:08 »
A pomyśleć, że nakład tej książki wynoszący niecałe 500 egzemplarzy sprzedawał się bodajże przez ponad dwa lata...

Dokładnie to 360+40.

Offline Jigsaw

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #277 dnia: Wt, 04 Sierpień 2020, 02:14:37 »
Dostali to, co dyktowali im Szwedzi.
Wychodzi na to, że pokolenie Semica ukształtowali Szwedzi - czyżby 2-gi potop?
A ja proponuje (kolejny raz chyba) zapoznać się z tą publikacją niż snuć domysły

 To możesz chociaż potwierdzić założenie Nawimar III o Punisher, bo Zachód kojarzył nas bardziej chyba z zapuszczoną wiochą i napranymi furmanami niż gangsterami (chyba, że jak zwykle pomylono nas z Rosją)?
O publikacji słyszałem, masz rację, że część domysłów na pewno by rozwiała. Wychodzi też na to, że Semic miał jakiś wpływ na to, co wydawane miało być w Polsce, ciekawi mnie tylko na jakiej zasadzie się to odbywało.
   

Offline Nawimar III

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #278 dnia: Wt, 04 Sierpień 2020, 04:02:20 »
Szczerze pisząc to są raczej Twoje wyobrazenia o tamtych realiach niż Szwedów z Bonniera. Oni raczej postrzegali Polskę jako ludny, wowczas liczący prawie 40 milionów mieszkańców (dziś, pomimo upływu trzech dekad, jest nas trochę mniej) kraj wykazujący spory potencjał sprzedażowy. Wyniki sprzedaży pierwszego epizodu ,,Spider-Mana" wykazały, że nie były to oczekiwania przesadzone. A że aktywność zorganizowanego polswiatka faktycznie we wczesnych latach 90. wzrosła to się mozna przekonac wertujac liczne przecież publikacje dotyczące m. in. mafii pruszkowskiej. Zresztą faktycznymi decydentami co do doboru tytułów byli polscy pomyslodawcy i założyciele tej inicjatywy. Potrafili jednak słuchać dobrych rad osób, które miały w tym temacie pojęcie i stąd nie tylko Punisher ale też m. in. ,,Dark Phoenix Saga" zaproponowana szefostwu TM-Semic przez szwedzkiego redaktora.
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Sierpień 2020, 04:09:31 wysłana przez Nawimar III »

Offline kknd2

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #279 dnia: Wt, 04 Sierpień 2020, 12:17:40 »
"Notabene fajnie by było gdyby któryś z naszych wydawców pokusił się na publikacje zbiorczego albumu z "Mistrzami Cienia". Tym bardziej, że ten od jakiegoś czasu jest już dostępny w wersji anglojęzycznej.
 

Może jest to dobry pomysł aby kompletna historia (Punisher + Shadowmasters) została wydana w serii Marvel Limited, bo pewnie nikt nie wznowi tego w PL w innej formie

Offline nori

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #280 dnia: Wt, 04 Sierpień 2020, 17:46:27 »
Albo można sobie samemu zrobić wydanie zbiorcze Shadowmasters. :)

8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Nawimar III

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #281 dnia: Wt, 04 Sierpień 2020, 20:25:36 »
Śmieszna sprawa, bo pomimo, że okładkę anglojęzycznego wydania zbiorczego uważam za udaną to jednak właśnie ta powyżej zawsze sprawiała na mnie wrażenie najpełniej oddającej idee tej mini-serii.

Offline Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #282 dnia: Wt, 18 Sierpień 2020, 14:28:16 »
Czytając narzekania na styl Kirbiego i jego dzieła przypomniało mi się jak Marvel Arek pisał, że największy żal polski czytelnik miał na czarno białe rysunki w Batman: Black and White.

O przepraszam - największy żal to był o ohydne i niezrozumiałe Batman #75 - Machiny. Jak Marvel Arek narzekał, że polscy czytelnicy niedorośli do dobrych (jego zdaniem) komiksów i że przez masę zwrotów, więcej nie będą wydawać wybitnych komiksów, bo tłuszcza ich nie docenia. :)

@DOWN
Dzięki - poprawione.
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Sierpień 2020, 14:50:19 wysłana przez Bazyliszek »

Offline michał81

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #283 dnia: Wt, 18 Sierpień 2020, 14:34:30 »
Batman #50 - Machiny
Batman #75


przez masę zwrotów
Takim komiksem na pewno był "Sąd nad Gotham", który pod względem komercyjnym okazał się spektakularną klapą i przyniósł Semikowi duże straty. Machiny raczej tak spektakularną klapą nie były.
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Sierpień 2020, 14:37:27 wysłana przez michał81 »

Offline Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #284 dnia: Wt, 18 Sierpień 2020, 14:52:54 »
Znajdę te strony klubowe i wrzucę na Forum. Ja pamiętam, że żal po Machinach był duży. A Bisley - cóż - nie jest dla każdego. Mi tam zbiorcze "Batman vs Dredd" w DC Deluxe się spodobało, a nie czytałem tamtych TM Semiców.