Autor Wątek: TM-Semic  (Przeczytany 93288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline HaVoK

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #255 dnia: Nd, 21 Czerwiec 2020, 16:35:21 »
Magazyn ma 80 stron, a TM-Semic jest około 30.

Offline Jigsaw

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #256 dnia: Pt, 31 Lipiec 2020, 23:31:20 »
Zastanawiam się nad fenomenem doboru tytułów TM-Semic, bo chyba czym innym był motywowany w tamtych czasach, a czym innym dzisiaj.
 Już samo pojawienie się amerykańskich komiksów w Polsce na taką skalę było fenomenem, ale chodzi mi o poszczególne tytuły. Dlaczego np. Punisher, którego nikt za bardzo nie znał, a prawie w ogóle nie uświadczyliśmy FF, Avengers czy Cap'a, których to z pasją obecnie dostarcza nam Egmont.

Offline gashu

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #257 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 06:56:28 »
A nie było to przypadkiem tak, że filmowy Punisher z Dolphem Lundgrenem był wtedy hitem wypożyczalni?

Offline Nawimar III

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #258 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 08:00:58 »
,,Punisher" zawitał do nas w efekcie propozycji jednego z przedstawicieli szwedzkiego Semica. Ponoć gość miał wyobrażenia, że ówczesna Polska to taki dziki wschód gdzie mieszkańcy wybierając się np. po chleb na co dzień widują porachunki między watahami uzbrojonych po zeby gangsterów. Stąd doszedł do wniosku, że tak ,,bliskie" naszym realiom klimaty mają spore szanse się przyjąć, a panowie uruchamiający polskiego Semica najwyraźniej nie oponowali.

Offline Marvelek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #259 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 08:46:07 »
Nowy Akt poświęcony jest wydawnictwu Tm-Semic, ale pojawiają się opinie, że w sumie niewiele tego, a dodatkowo występują jakieś błędy rzeczowe w artykułach. Ktoś ma, czytał? Może polecić? Jest to warte nabycia dla osoby pamiętającej te czasy?

Ten numer to wielka wydmuszka. Nie znajdziesz tam niczego czego byś już nie wiedział. Jedyny ciekawy tekst to wywiad z literniczką Semica. Ja się rozczarowałem.

Offline Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #260 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 08:51:17 »
Aaaaa - to dlatego trafiła do nas historia Rzeka Krwi z Dragunowem. :) W sumie całą pierwszą dekadę III RP, lata 90-te to złodziejstwo i przestępczość była w Polsce dość wysoka. Jak milicja straciła możliwość bicia każdego, bez powodu i bez konsekwencji, to im wykrywalność spadła. :) Plus korupcja.

Ja Punishera pokochałem. Miał uzi i inny złom oraz czarny humor w odzywkach, którymi sypał jak z rękawa. I jeszcze wygląd postaci rysowany przez Haynesa. Mocarny Kingpin. 1995 rok był najlepszy dla Franka w Polsce w czasach TM Semic.

Offline Jigsaw

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #261 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 13:07:17 »
A nie było to przypadkiem tak, że filmowy Punisher z Dolphem Lundgrenem był wtedy hitem wypożyczalni?
Ciężko stwierdzić - premierę miał w '89 (tak samo jak Batman Burtona, a seria z Batmanem wystartowała później) i wątpię, czy tak od razu był znany w Polsce, już nie wspomnę o dostepności VHS'ów czy samych magnetowidów dla wszystkich.
,,Punisher" zawitał do nas w efekcie propozycji jednego z przedstawicieli szwedzkiego Semica. Ponoć gość miał wyobrażenia, że ówczesna Polska to taki dziki wschód gdzie mieszkańcy wybierając się np. po chleb na co dzień widują porachunki między watahami uzbrojonych po zeby gangsterów. Stąd doszedł do wniosku, że tak ,,bliskie" naszym realiom klimaty mają spore szanse się przyjąć, a panowie uruchamiający polskiego Semica najwyraźniej nie oponowali.
To chyba też mocno naciągana historia. Warto wspomnieć, że Punisher zawierał też Shadowmasters, gdzie nie kojarzono Polski chyba z samurajami... Być może zadecydowała popularność Franka w Szwecji i to, że właśnie on u nas zadebiutował, również mnie cieszy, a nie jeden ze wspomnianych przeze mnie wyżej tytułów.
 Chociaż Cap byłby niezłym tytułem w rodzącej się demokracji nie postawiono na niego, nawet później przy rozkwicie tego wydawnictwa, tak samo jak na Avengers, komiksu corowego Marvela (miast niego dostaliśmy X-ów, film to rok 2000).
 Brawa jednak za to Semicowi, bo o ile ciekawym był i tych tytułów, to jakoś dziwnie za nimi dzisiaj nie przepadam, nawet pomimo licznych inspiracji filmowych.
 
« Ostatnia zmiana: So, 01 Sierpień 2020, 13:11:00 wysłana przez Jigsaw »

Offline Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #262 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 13:41:41 »
Właśnie przez pomijanie Kapitana Ameryki przez TM Semic dopiero w naszym Bronze Age doceniłem tą postać. Wcześniej wydawał mi się jakimś propagandowym bucem, który nie miał nawet tak dużego uroku, jaki doceniałem u Supermana. A ten jeden Mega Marvel mu poświęcony nie był za dobry.

Żałowałem, że TM Semic nie dał nam porządnych Avengers. Ex Post Facto było niereprezentatywne, bo w składzie byli prawie sami B-listerzy. Dlatego nie pokochałem ani Hulka, ani Thora, ani Iron-Mana. Moze gdyby wtedy dano nam te Tajne Wojny z 1984 roku w dwóch Mega Marvelach, byłoby lepiej? A tak rządził X-Cutoner Song i Wolverine.

Motyl

  • Gość
Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #263 dnia: So, 01 Sierpień 2020, 23:02:10 »
Ciężko stwierdzić - premierę miał w '89 (tak samo jak Batman Burtona, a seria z Batmanem wystartowała później) i wątpię, czy tak od razu był znany w Polsce, już nie wspomnę o dostepności VHS'ów czy samych magnetowidów dla wszystkich.

Nie do końca. W 1989 r. Batman miał premierę w Stanach, w polskich kinach debiutował dopiero 7 września 1990 r., stąd nie dziwi wybór adaptacji komiksowej filmu na pierwszy komiks z Batmanem od TM-Systemgruppen. Punisher również nie pojawił się w 1989 r. w naszych kinach.

Offline Jigsaw

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #264 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 01:06:52 »
Dlatego nie twierdzę również, że wpływ na wydanie u nas komiksu Punishera miał film, w przypadku Batmana to oczywistość, ale chodziło mi nie o adaptację, a regularną serię, która pojawiła się dopiero w '91.
Chociaż jeśli mieli wydać 2 kolejne komiksy z DC, to wybór był raczej oczywisty na drugiego kandydata.
Moze gdyby wtedy dano nam te Tajne Wojny z 1984 roku w dwóch Mega Marvelach, byłoby lepiej? A tak rządził X-Cutoner Song i Wolverine.
Te Tajne Wojny wg. mnie były przereklamowane (i to dosłownie, chyba miały głównie służyć sprzedaży ludzików, czy jakichś dziwnych pojazdów, które specjalnie się tam pojawiły, zabieg wzięty skądinąd z TF), szczerze, to dobrze, że ich nie dali. Nie tylko te MM rządziły, bo był dobry m.in. Torment, DD czy SS.
 
« Ostatnia zmiana: Nd, 02 Sierpień 2020, 01:23:40 wysłana przez Jigsaw »

Online keram2

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #265 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 10:52:07 »
Generalnie Tm-Semic to nie moja bajka, mam jednak sentyment do Conana, a ponieważ widzę tu rozważania o początkach różnych semicowych serii w Polsce, postanowiłem zabrać głos.

Zawsze dziwiło mnie czemu Tm-Semic tak "spieprzył" Conana. Przypomnę, że w 1993 roku wydali 6 zeszytów (po 32 str.), a w roku kolejnym 3 zeszyty (po 64 str.) - były to historie z lat 70-tych.
No i właśnie, uważam, że po prostu ruszyli z tym bohaterem zdecydowanie za późno, dzięki "tomikom" z opowiadaniami, Conan był znany już pod koniec lat 80-tych i cieszył się sporą popularnością. Sądzę, że gdyby ruszyli z tą serią na początku działalności wyszłoby o wiele więcej numerów, kto wie, ale gdyby jeszcze dali w Polsce trochę nowsze numery to mogłoby się skończyć na miesięczniku wydawanym przez kilka lat.

Dla mnie dziwne, że ryzykowali z nieznanymi w Polsce tytułami, a z wylansowanym już i popularnym Conanem tak zwlekali.

Offline bibliotekarz

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #266 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 12:21:58 »
Dostali to, co dyktowali im Szwedzi.
Batman returns
his books to the library

Offline Nawimar III

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #267 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 23:48:01 »
Jigsaw - czy aby na pewno naciągane to trzeba byłoby dopytać jednego z założycieli wydawnictwa. Tak się bowiem złożyło, że to od niego pozyskano tę informacje. Natomiast co do przypuszczalnej popularności Punishera to akurat paradoksalnie tytuł ten (mimo, że po ledwie dwóch latach stracił status miesięcznika) okazał się bardziej lubiany przez polskich czytelników niż ich szwedzkich odpowiedników. U nich zdecydowanie większą furorę robiła Fantastyczna Czwórka i mutanci (nie wspominając już o Spider-Manie) niż "Franciszek Zamecki". Można zatem zaryzykować twierdzenie, że kierując się błędnymi wyobrażeniami o naszym kraju miły pan doradzający na swój sposób trafił w dziesiątkę. Swoją drogą Polski nie musiano w Szwecji kojarzyć z mieczami samurajskimi. Kojarzono je natomiast z Japonią i ówczesną końcówką popytu na - ujmijmy to ogólnie - produkcje Kung-Fu, które w ostatnim roku lat 80. (czyli w roku debiutu polskiej spółki z której wypączkowało TM-Semic) wciąż zdawały się mieć dobrze. Dość wspomnieć, że w o rok wcześniejszej filmowej adaptacji "Punishera" tytułowy bohater zmuszony był skonfrontować się z przedstawicielami yakuzy. Stąd właśnie "Shadowmasters", którzy debiutowali nie we własnej mini-serii, którą nam przybliżono, ale właśnie na stronicach "The Punisher War Journal vol.1". Notabene fajnie by było gdyby któryś z naszych wydawców pokusił się na publikacje zbiorczego albumu z "Mistrzami Cienia". Tym bardziej, że ten od jakiegoś czasu jest już dostępny w wersji anglojęzycznej. Odświeżone materiały do druku zatem są.
 
 
Na marginesie i dwoli ścisłości pierwszym epizodem regularnej serii "Batman" publikowanej przez naszego Semica był numer 1/1990 opublikowany w grudniu wspomnianego chwilę temu roku. Wyjaśniono to już dawno temu, jeszcze na stronach klubowych. Zresztą bardzo łatwo to sprawdzić za sprawą numeracji, która od numeru pięćdziesiątego (tj. 1/1995) już na stałe pojawiała się w kolejnych odsłonach tej (i nie tylko tej) serii.

Juby

  • Gość
Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #268 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 12:37:43 »
Dlatego nie twierdzę również, że wpływ na wydanie u nas komiksu Punishera miał film, w przypadku Batmana to oczywistość, ale chodziło mi nie o adaptację, a regularną serię, która pojawiła się dopiero w '91.

Regularna seria Batmana pojawiła się w grudniu 1990 roku, niespełna 3 m-ce po premierze filmu w polskich kinach.

Offline Mateusz

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #269 dnia: Pn, 03 Sierpień 2020, 16:56:55 »
Ostatni post przeniesiony do temtatu: https://forum.komikspec.pl/na-luzie/przywitaj-sie/15/
Zapraszamy na https://Filmozercy.com - serwis z najnowszymi newsami ze świata kina oraz ciekawymi filmowymi i komiksowymi artykułami