Autor Wątek: TM-Semic  (Przeczytany 94378 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #330 dnia: Śr, 03 Luty 2021, 12:00:27 »
Jeśli chodzi tylko o TM Semici w Kolekcji, to będzie tak.

WKKM 6 - Saga Mrocznej Fenix. Było w X-Men, chociaż TM Semic trochę tę historię ciął.
WKKM 10 - Ostatnie łowy Kravena. Było w Spider-Manie w 3 zeszytach.
WKKM 25 - Ultimate Spider-Man. Wydała to już Fun Media w 7 cienkich zeszytach.
WKKM 45 - Weapon X. Było to w Mega Marvelu

SBM 24 - Daredevil - Człowiek nie znający Strachu w Mega Marvel
SBM 39 - Silver Surfer - Próba Heroldów. Było W Mega Marvel
SBM 71 - Profesor X - Saga o Wyspie Miur Było w X-Men

Kapral

  • Gość
Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #331 dnia: Śr, 03 Luty 2021, 12:06:14 »
Jeśli chodzi tylko o TM Semici w Kolekcji, to będzie tak.

Jacy znów Semici? To mi zakrawa na mowę nienawiści :)

Offline Mruk

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #332 dnia: Cz, 04 Luty 2021, 11:28:07 »
Z tego co kojarzę, to Semic zaczął mieć problemy w 1998. Była to spółka półamatorska i zabrakło im profesjonalizmu. Gdy zwijał się Pegazus, to twórcy zainwestowali w napoje gazowane i do tej pory piję ich pyszną Colę Original z Biedronki. Gdy Semic miał problemy, to należało już wtedy łapać srokę za ogon. Gdyby wiedzieli, że jeśli przetrwają 15 lat, to będą na szczycie, wtedy może by się ogarnęli. Byli wydawnictwem. Mogli pójść w książki, a komiksy trzymać jako dodatek. Uważam, że zabrakło im zmysłu biznesowego. Na prowizorce można było lecieć w latach 90-tych, gdy ustrój się zmienił i ludzie to łykali. Potem już mieli wymagania.

Ja uważam odwrotnie, to że byli spółką półamatorską pozwoliło im działać tak długo i mogło dawać nadzieję na przyszłość.

Popatrz na profesjonalne firmy - Axel Springer, Amber, Podsiedlik czy Motopol - pojawiły się i szybko się zwinęły. Dlaczego? Bo na tym nie da się zarobić, a przynajmniej nie dużo i szybko.

Większość obecnie działających wydawców to nie profesjonalne koncerny, tylko półamatorskie firmy hobbystyczne. Z jednej strony zapewniają one produkty na przyzwoitym poziomie (oczywiście nie wszystko - czasem niestety oszczędzają na redakcji tekstu czy korekcie albo innych, ale ogólnie według mnie jest ok), a jednocześnie są elastyczni i dopasowują się do aktualnej sytuacji. Tą samą drogą szła Mandragora, niestety uderzenie konkurencji w postaci Axela Springera w kluczowym momencie rozłożyło ją na łopatki.

(Egmont jest dla mnie przedziwnym wyjątkiem - częścią wielkiego koncernu, ale miejscami działającego jak mała, hobbystyczna firma, a efekt dla rynku i czytelników według mnie jest przez to bardzo pozytywny)

Jak masz dobry tytuł, to sprzedasz nakład i wyjdziesz na swoje, pod kilkoma warunkami: że nakład nie będzie za duży, że zaliczka za licencję i inne koszty nie będą za wysokie, że termin do wyjścia na zero nie będzie za krótki. Po prostu - jak sprzedaż jest naprawdę fatalna, to robisz minimalny nakład, ograniczasz tytuły, płacisz mniejsze zaliczki i dłużej czekasz aż się zwróci. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, ale sądzę, że w takiej sytuacji lepiej sobie poradzą półamatorskie firmy hobbystyczne niż profesjonalne koncerny.

popatrzcie co jest teraz - wszystkie wydawnictwa wydające superhero to oddziały zagranicznych spółek. Mucha, Hachette, Egmont, Eaglemoss. Mandragora upadła, a pozostałe małe, polskie wydawnictwa wydają inne komiksy ale nie Marvel lub DC. Sideca tylko zapowiedziała DD i też padła. To jest zagadnienie które stanowi da mnie zagadkę. Chyba że znowu winny jest ten panujący od 30 lat pogląd w Polsce, że komiksy są dla dzieci i nie jest to poważny biznes. Dlatego nie można zebrać kapitału na taką działalność. Mamy masę polskich wydawnictw książkowych, trochę komiksowych, ale żaden podmiot nie wyda superhero. Tylko polskie oddziały. Przykre.

Według mnie powód takiego stanu jest wyłącznie jeden - Disney i DC wolą kilka większych umów na wydania od razu w kilku krajach, niż nawiązywać współpracę z małymi wydawcami na lokalnych rynkach. Po prostu im się nie chce, niech najwięksi wydają to co chcą, wszystkim mniejszym wydawcom dają szlaban. A że wiele serii nie zostanie wtedy wydanych? A kogo to obchodzi (poza czytelnikami)...

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #333 dnia: Pt, 05 Luty 2021, 19:03:36 »
"TM-Semic" i Mega Marvel, cóż więcej trzeba - to jedna z najbardziej udanych, jeśli tak to można określić, serii, czy też produktów współpracy na linii: polskie wydawnictwo z i marka Marvela. Do tej pory przeczytałem dwa tomy tej ,,mega" wybitności (określenie to jak najbardziej pozytywnie pasuje do tego, co seria ta pokazuje z całego multiświata Marvela): o Ghost Riderze i Incredible Hulku. Trochę jeszcze do doświadczenia numerów z tego cyklu mi co prawda zostało: i Daredevil, coś z F4, Wolverine'a z Gambitem, X-Menów, i wiele, wiele innych, jednakże nie mam co narzekać na "Mega Marvel"; może i jestem albo i nie jestem wybredny - zależy jak na to spojrzeć, lecz sęk w tym, że nawet nie przeszkadza mi w tychże wydaniach "TM-Semic" ten kiepski przetarty ,,papier z lat 90-tych", na którym to drukowano komiksy: zarówno od "TM-Semica", ale i z wielu innych wydawnictw, przez wiele rozmaitych firm, z tej sławetnej ery (jeśli dobrze rozumuję tyczy się to standardów druku nie tylko w Polsce, ale i na świecie).

Trzymam się święcie swojego przekonania, że w linii wydawniczej "Mega Marvel" realizowano narracje graficzne, drukując je na cienkim, ze słabą dynamiką drukowanego koloru, jakby kolor był tu po prostu wtłoczony na siłę, papierze. Tkwi w tym lekki, filuterny sarkazm: o dziwo, przykładowo, w takim oto "The Incredible Hulk", który jakiś czas temu przeczytałem, rysunek (całościowo go ujmując) prezentował się nad wyraz dobrze. Fabuła numeru choć prosta i szybka również przypadła do gustu. Summa summarum "Mega Marvel" daje radę. ;)

Offline gashu

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #334 dnia: Pt, 05 Luty 2021, 19:24:11 »
Najlepsze dopiero przed tobą.
Moja święta trójca (zdjęcie wygrzebane gdzieś na necie):


Online Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #335 dnia: Pt, 05 Luty 2021, 19:31:19 »
Tego Ghost Ridera, nie mam - tylko numer z GR 2099. W ogóle Duch Zemsty był w latach 90-tych na topie i dostał aż 3 MM. Dziwne, że nie ruszono z solową serią o nim  naszym kraju. Pozostałe dwa powyższe numery mam w wydaniu WKKM i raczej nie będę wydawał kasy na inne wydania.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #336 dnia: Nd, 07 Luty 2021, 17:37:42 »
"Mega Marvel" od TM-Semic kusi mnie głównie w kontekście zebrania całego tego cyklu wydanego w Polsce. Po prostu chciałbym mieć wszystkie komiksy z tej linii w swej kolekcji - wszystkie je przeczytać, tak aby przesiąknąć tą inną niż wszystko, niepowtarzalną specyfiką lat 90-tych w środowisku komiksu, która zawarła się m.in. w wydaniach "Mega Marvel", aby móc do nich wracać. Tak, jestem czytelnikiem komiksów, który uwielbia zaglądać po wielokroć do wydań, które mam w swym fanowsko-geekowskim zbiorze; najchętniej robię to w przypadku "Infinity Gauntlet", "Batman / Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania" i wielu, wielu innych: z tych ,,nowszych" przypodobało mi się powracanie do Deadpoola z "Marvel NOW!", gdyż jest to, jak dla mnie, najdłuższy i najbardziej wyjątkowy zbiór z tej linii wydawniczej.

Bardzo, ale to w opór bardzo ponad przeciętnie z serii Mega Marvel wygląda "Daredevil". Coś czuję, że tak wyrazista okładka wydania to dopiero początek - wstęp do naprawdę konkretnego komiksu.

Offline Kadet

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #337 dnia: Nd, 07 Luty 2021, 19:48:55 »
Nasuwa mi się pytanie np Garfield wydany teraz przez Egmont zawiera coś co wydało Tm-Semic?

"Garfield" wydawany teraz przez Egmont to pełne wydanie chronologiczne wszystkich pasków od 1978 r., więc siłą rzeczy będą w nim wszystkie komiksy o Garfieldzie, jakie kiedykolwiek wyszły w TM-Semic. Nie będzie natomiast innych pasków, takich jak np. "Farma Orsona".

W WKKDC była "Śmierć Supermana", "Człowiek ze Stali" i "Kryzys szkarłatnego kryptonitu" z Supkiem z TM-Semic; do tego jeszcze "Ziemia-2", ale nie wiem, czy Fun Media też się liczy :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Tymon Nadany

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #338 dnia: Śr, 10 Luty 2021, 18:40:12 »
Tego Ghost Ridera, nie mam - tylko numer z GR 2099. W ogóle Duch Zemsty był w latach 90-tych na topie i dostał aż 3 MM. Dziwne, że nie ruszono z solową serią o nim  naszym kraju.

Dodajmy że jeszcze pojawiał się gościnnie w 5 numerach the amazing Spidermana, 2 numerach x-men , 2 wydaniach specjalnych i w jednym numerze punishera. Czyli Duch zemsty przewinął się przez każdą semicowską serię związaną z Marvelem.

Offline Tymon Nadany

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #339 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 10:20:16 »
Ciekawostka ktoś wydrukował sobie The Punisher 1/1990 na papierze kredowym, pierwszy raz się z czymś takim spotykam
https://m.olx.pl/oferta/punisher-1-1990-wydruk-a4-kreda-CID751-IDIiqNh.html

Online Bazyliszek

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #340 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 11:23:44 »
@UP
Ciekawostka. Podstawowe pytanie, to jaką techniką i na jakim sprzęcie sprzedawca robił sobie dobrej jakości skany tych stron.

Czyli własnoręczne wydrukowanie i złożenie Conanów z SSoC w kolejności chronologicznej, teoretycznie byłoby możliwe. :)

Kapral

  • Gość
Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #341 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 11:27:14 »
To nie kreda, tylko kartki w folijkach  ;D

Offline deFranco

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #342 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 12:23:40 »
Ciekawostka ktoś wydrukował sobie The Punisher 1/1990 na papierze kredowym, pierwszy raz się z czymś takim spotykam
https://m.olx.pl/oferta/punisher-1-1990-wydruk-a4-kreda-CID751-IDIiqNh.html
Ciekawostka ciekawostką, ale na marginesie, miałem olx-ową styczność z tym gościem
co to wystawił i wydaje się nieciekawą personą. Swego czasu zablokowałem wiadomości od niego.
Ot taka ciekawostka ode mnie  ;)

Offline pokia

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #343 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 14:09:54 »
Od razu mam kilka wątków.
1. To piractwo.
2. Piractwo kiepskiej jakości. Wydruki że skanów średniej jakości wydruków sprzed 30 lat, to może być koszmarek.
3. Szukanie frajera?

Offline HaVoK

Odp: TM-Semic
« Odpowiedź #344 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 14:12:02 »
Też bym na niego uważał. Pisane przez niego wiadomość i mówią o nim wiele.