Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 322915 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #645 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 19:28:16 »
Mistrzowie cienkiej riposty :D

Offline HaVoK

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #646 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 19:35:49 »
Dla mnie limitki to po prostu niewiara wydawcy we własny produkt. Przecież jeżeli komiks się wyprzeda, to drugie wydanie może mieć inną okładkę (KG często tak robi). A trzy różne okładki komiksu, który ma nakład 700 egzemplarzy to już jakieś kuriozum. Ciekawe czy wydawcy zaczną oprócz limitowanych okładek robić limitowane grzbiety. Przecież to właśnie grzbiety przeważnie są widoczne na półce... A jeżeli te okładki naprawdę są limitowane to niech to będzie 5-10 sztuk na jakiś określonych zasadach. Dla stałych klientów, dla tych co kupują bezpośrednio od wydawnictwa czy jakiś wolny los.

KG co jakiś czas robi kolejne torby na komiksy. Lost in Time zrobiło pocztówkę jako wabik. A inni idą w limitowane okładki. Wolę pierwszą i drugą opcję. Nie mam żadnej limitowanej okładki.

Offline Gazza

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #647 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 19:52:50 »
Jeśli pisząc „limitki” masz na myśli warianty okładkowe to nie jest to czyjąkolwiek niewiarą w produkt tylko powszechnym zjawiskiem rozwiniętych rynków komiksowych.

Offline HaVoK

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #648 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:03:17 »
Według Ciebie nie jest, a według mnie wręcz przeciwnie, ponieważ wydawnictwo asekurancko wydaje dwie okładki dla tych 200 osób, z których część kupi ten sam produkt, aby połechtać swoje ego i podbije słupki sprzedaży jakiejś pozycji. Ale przecież tych komiksów wcale nie kupiło więcej osób...

Jeszcze jedna rzecz. Wydawnictwo wypuszcza trzy okładki, bo tak chcą klienci. To niech wydawnictwo pozwoli też wybrać cenę klientom.

A czy to powszechne zjawisko rozwiniętych rynków komiksowych to pozytywne zjawisko? Rozwija rynek komiksowy, bo według mnie nie, choć też nie wiem (mogę się tylko domyślać), które rynki według Ciebie są tymi rozwiniętymi?

Offline vision2001

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #649 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:05:23 »
Wydawnictwo wypuszcza trzy okładki, bo tak chcą klienci. To niech wydawnictwo pozwoli też wybrać cenę klientom.
Tak zrobiła np. Planeta Komiksów z "Krukiem". Kto chciał kupić sobie komiks z limitowaną okładką kupował go po cenie okładkowej lub też z niższym rabatem niż miała standardowa okładka.
Więc mówisz = masz! :)

Offline HaVoK

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #650 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:13:40 »
Ale mi nie chodzi o narzuconą cenę przez wydawnictwo. Skoro wydawnictwo nie wie, jaka powinna być okładka, to może nie wie, jaka powinna być cena komiksu i cenę powinni zaproponować czytelnicy/klienci.

ramirez82

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #651 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:16:05 »
Jak wydawnictwo nie wie jaka powinna być okładka, jak wybrało aż trzy? Gdyby nie wiedziało, to byłby blank.

Offline Gazza

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #652 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:16:22 »
Ręce opadają....
Producenci aut też nie wiedzą jakiego koloru powinny być ich auta skoro dają do wyboru paletę kolorów? Odzież też powinna być jednakowa jak w Północnej Korei?
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Październik 2020, 20:20:04 wysłana przez Gazza »

Offline Koalar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #653 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:21:35 »
Przecież jeżeli komiks się wyprzeda, to drugie wydanie może mieć inną okładkę (KG często tak robi).

Sorry, ale co to za alternatywa - może będzie nowa okładka, która mi się spodoba (albo i nie), ale najpierw trzeba by kupić teraz z taką, jaka jest. Przy paru wariantach okładkowych mogę sobie od razu wybrać, co mi się bardziej podoba. Wole mieć wybór. To są komiksy o niedużych nakładach (2. wydanie wątpliwe), więc jeśli wydawcy się to kalkuluje, to ja nie widzę problemu. Nikt nikogo do kupna X wariantów okładkowych nie zmusza (a jak ktoś ma taką potrzebę, to ma też taką możliwość). Więc w ogóle nie rozumiem, gdzie tu widzisz kuriozum.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Yossarian

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #654 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:23:49 »
Wszystko spoko, powinien być wybór, ALE... pytanie czy rynek oparty na wariantach można nazwać rozwiniętym?

Warianty okładkowe były jednym z głównych czynników, który niemal zabił amerykański komiks w połowie lat 90-tych i doprowadził dwa największe wydawnictwa na świecie do bankructwa.

Komiks się rozwijał w zamierzchłych czasach, gdy czytały go dzieci i była prosta zastępowalność pokoleń. Jedni z komiksów wyrastali, przychodzili nowi. Ale dzieci nie czytają komiksów od wielu, wielu lat – odkąd komiks stał się „dojrzały” i prezentujący „dorosłe treści”.

Dziś w USA mamy rynek oparty na wariantach/spekulantach i corocznych restartach serii, nakłady są kilkunastokrotnie niższe niż te 30-40 lat temu i komiks się raczej zwija niż rozwija. Najlepiej sprzedające się komiksy nie mają już nakładów idących w miliony, tylko w okolicach 100k – tyle to kiedyś sprzedawał TM-Semic.

Jeśli nasz malutki rynek ma się opierać na limitowanych okładkach dla kilku zapaleńców, a nie na pracy u podstaw i wychowywaniu młodego pokolenia czytelników, to nigdzie nie zajdziemy.
Wymrze nasze pokolenie i komiks się skończy…

Offline parsom

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #655 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:27:04 »
Dobra, wypad z tymi limitkami z tego wątku, ta zaraza już kolejny temat rozwala. Powinni jej zakazać.

Offline komiksowe_warianty

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #656 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:29:00 »
Spokojnie, nie skończy się i nie wymrze. Ja o tym umieraniu słyszę od dobrych kilkudziesięciu lat, a jakoś nie pierdyknęło, tak jak zapowiadano już wielokrotnie. Oczywiście nie wiem, co przyniesie przyszłość i czy nie będzie to coś gwałtownego, ale jest miejsce i na warianty i na pracę u podstaw, która wychowa nowych czytelników. 
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Październik 2020, 20:30:45 wysłana przez komiksowe_warianty »

ramirez82

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #657 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:30:22 »
Fajny wywód. Ale po pierwsze, czy nasz rynek jest oparty na wariantach? Po drugie, przecież od dobrych kilku lat mamy bogatą ofertę komiksów dla dzieci, także zarzut spóźniony o te dobrych kilka lat.

Yossarian

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #658 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:44:32 »
Fajny wywód. Ale po pierwsze, czy nasz rynek jest oparty na wariantach? Po drugie, przecież od dobrych kilku lat mamy bogatą ofertę komiksów dla dzieci, także zarzut spóźniony o te dobrych kilka lat.
Na szczęście nie jest, ale powoli zaczyna to wszystko zmierzać w tę stronę.
Faktycznie mamy bardzo bogatą ofertę komiksów dziecięcych, po 30 latach posuchy i za to brawo. Ale temat dotyczy Studia Lain, które raczej ręki do tego nie przyłożyło :)

Spokojnie, nie skończy się i nie wymrze. Ja o tym umieraniu słyszę od dobrych kilkudziesięciu lat, a jakoś nie pierdyknęło, tak jak zapowiadano już wielokrotnie. Oczywiście nie wiem, co przyniesie przyszłość i czy nie będzie to coś gwałtownego, ale jest miejsce i na warianty i na pracę u podstaw, która wychowa nowych czytelników. 
Skończy i to szybciej niż nam się zdaje. Od mniej więcej dekady, mamy restarty uniwersów co 2-3 lata, resetowanie numeracji serii czasem co rok. Generalnie wygląda to jak, wołanie o pomoc, do tych kilku 40-letnich zapaleńców, którzy jeszcze to kupują - żeby nie było, że się czepiam, to przyznam, że sam jestem jednym z nich ;)
Amerykańskie zeszyty od lat nie są skierowane do dzieci, w związku z czym przeciętna wieku czytelnika rośnie z roku na rok :) Za 20 lat tylko emeryci będą te warianty kupować :)
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Październik 2020, 20:46:13 wysłana przez Yossarian »

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #659 dnia: Pn, 26 Październik 2020, 20:46:01 »
Warianty okładkowe to trochę taka metoda na nabicie sprzedaży bo zawsze znajdzie się trochę amatorów, którzy "skompletują" wszystkie wersje. Ale niech im będzie, mnie to ani ziębi ani grzeje. Natomiast wpienia mnie gdy wydawca robi "ulepszone" drugie wydanie lub dodruk. Tak jak zrobiła to ostatnio KG dodając "Szerloka Bombla" do dodruku "Na co dybie w wielorybie". Już lecę pędzę wydawać kasę na duble.