Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 320114 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bazyliszek

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #585 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 15:17:52 »
Ja pamiętam, że wtedy tomy WKKM wydane wcześniej przez Muchę kosztowały 60 zł i więcej. Przecież właśnie dlatego ich Wojna Domowa leżała na magazynie aż do premiery filmu KA 3: Wojna Bohaterów. A Rod M leżał jeszcze dłużej, bo ciągle miał te 99 zł okładkowe. To samo z New 52 które ruszyło od 2013 - rabaty były jeszcze mniejsze i to DC wychodziło drożej. Czyli już wtedy Hachette wydawało taniej niż Egmont i Mucha a po 8 latach ich cena jest dalej taka sama. A konkurencja ceny podniosła.

JanT

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #586 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 15:21:03 »
A konkurencja ceny podniosła.
A mimo tego ciągle są tańsi od Hachette :)

Offline Arne

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #587 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 15:25:19 »
A mimo tego ciągle są tańsi od Hachette :)
Piszesz "ciagle" sugerujac ze wtedy (2012) tez byli tansi, a wcale nie byli. Teraz owszem, sa tansi, ale nie wtedy.

Offline Bazyliszek

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #588 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 15:25:27 »
Tylko jeśli wydają na miękko, lub w podwojonej formie. A i to nie zawsze, bo np. 8 zeszytowy Deadpool Classic t.8 jest droższy niż np. ostatni Deathlock.

O proszę - mój 8 letni post i odpowiedź innego forumowicza, że wtedy Mucha i Egmont wydawały jeszcze drożej.

https://forum.cdaction.pl/topic/40011-komiksy-ii/page/5/?tab=comments#comment-2876670


JanT

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #589 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 16:03:18 »
Piszesz "ciagle" sugerujac ze wtedy (2012) tez byli tansi, a wcale nie byli. Teraz owszem, sa tansi, ale nie wtedy.
Nie :) Piszę że mimo podwyżki ciągle są tańsi (tak jak było przed podwyżką)

Tylko jeśli wydają na miękko, lub w podwojonej formie.
Czyli 96% tego co wydają.

Offline Arne

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #590 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 16:53:27 »
Ok, rozumiem.

Offline vision2001

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #591 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 20:56:00 »
Wydaje mi się, że miałem wtedy rabaty na poziomie minimum 25%, a może większe
Sprawdziłem. Centrum Komiksu dawało rabaty na poziomie 20-25% i tam wtedy najczęściej kupowałem.
Znalazłem też maile z zakupami z merlin.pl i zdarzało się kupić niektóre tytuły z rabatem 35% (może to były wyprzedaże?).
Ale potwierdzam, że wydaje mi się, że obecnie cena komiksów (tak, jaką realnie się płaci, czyli po rabatach) bywa niższa niż cena jaką płaciło się te 10 czy 15 lat temu (za albumy/komiksy w podobnym standardzie wydawniczym: ilość stron, papier, okładka, etc.).
Wielokrotnie wałkowano odnośnie przyczyn i jedną z nich jest WKKM, ale też uniwersa filmowe/serialowe, co przekłada się na chęć zapoznania się z komiksem, a dzięki temu można wydawać większe nakłady.

Offline donT

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #592 dnia: Pn, 06 Lipiec 2020, 20:37:37 »
Ale potwierdzam, że wydaje mi się, że obecnie cena komiksów (tak, jaką realnie się płaci, czyli po rabatach) bywa niższa niż cena jaką płaciło się te 10 czy 15 lat temu (za albumy/komiksy w podobnym standardzie wydawniczym: ilość stron, papier, okładka, etc.).

Tak dokladnie bylo. Chocby pierwszy rzut kolekcji Mistrzowie Komiksu (mam tu na mysli Majora, Azyl, Kingdom Come). Kupowalo sie po okladkowych, albo z minimalnym rabatem 5-10%.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline vision2001

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #593 dnia: Pn, 06 Lipiec 2020, 20:40:04 »
Tak dokladnie bylo. Chocby pierwszy rzut kolekcji Mistrzowie Komiksu (mam tu na mysli Majora, Azyl, Kingdom Come). Kupowalo sie po okladkowych, albo z minimalnym rabatem 5-10%.
Chyba, że wzięło się całość bezpośrednio od Egmontu, to było znacznie taniej. Bo za np. Azyl Arkham zapłaciłem 55 pln (okładkowo 79 pln), a Incal był chyba w cenie 50% ceny okładkowej? (już pamięć zawodna, ale chyba tak właśnie było)

Offline donT

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #594 dnia: Pn, 06 Lipiec 2020, 20:58:27 »
Tak racja, byla nawet jakas prenumerata, gdzie Mistrzowskie komiksy byly sporo tansze, ale przychodzily z mega opoznieniem. Chodzi mi o to, ze sklepowe rabaty byly zdecydowanie nizsze i nie wszedzie je oferowano.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Szekak

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #595 dnia: Śr, 05 Sierpień 2020, 13:13:42 »
Ciekawa rozmowa na temat przyszłości rynku.

Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline PJP

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #596 dnia: Śr, 05 Sierpień 2020, 13:44:47 »
Odkurzyłem stare numery AQQ. W 3/2000 znajduje się wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem. Niby tyle lat a sytuacja podobna ;) Zastanawiające jest to, że Kołodziejczak miał świadomość odpowiedzialności za polski komiks i generalnie roli wydawnictwa jako siły napędowej sceny. Myślę, że powinni do tego wrócić fundując swoją nagrodę komiksową. Jest też sporo o wychowywaniu czytelnika, polskiej klasyce i gry marketingowej na sentymencie. Cytat dla spiskowców ze strony 45: "Rynek zaczął się ruszać, powstaje tylko pytanie jak postępować, by go nie zarżnąć. Jeśli pojawi się jeszcze 3-4 wydawców, którzy regularnie zaczną wydawać komiksy, to nagle może się okazać, że żaden z nich nie jest w stanie zarobić tyle, żeby mu się to opłacało. Oczywiście popieram wolną konkurencję, jestem za rywalizacją wydawców, natomiast może istnieć groźba, że nagle towaru będzie za dużo".
Nieco wcześniej padło zasadnicze pytanie: "Nie znam odpowiedzi na pytanie ile przeciętny fan komiksu jest w stanie wydać miesięcznie na komiksy".
Z tego wywiadu wychodzi, że mamy co najmniej trzy grupy komiksiarzy: betonowych kolekcjonerów, fanów oddalających się i zbliżających oraz okazjonalnych, wpadających ze względu np. na dzieciaki :) Z nimi przeplata się grupa stałych, polujących na okazje i "okładkowo-empikowych".

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #597 dnia: Cz, 06 Sierpień 2020, 16:08:35 »
Podobna tylko pozornie - w 2000 roku sprzedaż internetowa to były promile, allegro dopiero raczkowało. Mało kto w ogóle miał dostęp do internetu - a przecież to nie tylko handel ale i sposób na zdobywanie i wymianę informacji w środowisku pasjonatów. Do tego była większa bieda i bezrobocie więc siła nabywcza społeczeństwa prezentowała się zdecydowanie inaczej. No i kwestia pokoleniowa - ówcześni 40+latkowie na ogół nie mieli sentymentu do komiksu pamiętanego z dzieciństwa w przeciwieństwie do dzisiejszych 40+latków  kolekcjonujących kupki wstydu, którzy 20 lat wcześniej byli biednymi studenciakami.

Offline pokia

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #598 dnia: Cz, 06 Sierpień 2020, 17:12:41 »
No i pytanie można nieco zmienić: "ile komiksów miesięcznie musi wydawać Egmont, żeby zarżnąć że 3-4 mniejsze wydawnictwa."

To oczywiście żarcik, ale wiecie, ponoć idzie recesja i kasy w portfelach ma być co raz mniej. Wydaje mi się, że obecnie mamy jako taką stabilizację, ale patrząc szerzej to mniejsi wydawcy jakby zwolnili tempo, czego o Egmont powiedzieć nie można.

Offline Arne

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #599 dnia: Cz, 06 Sierpień 2020, 17:29:40 »
Coż, w tym "wyścigu zbrojeń" żaden z konkurentów nie ma szans wygrać z Egmontem. Pytanie brzmi: czy Egmont zastosuje w tej wojnie "ostateczne rozwiązanie", czy jednak pozwoli innym wydawnictwom "żyć pod okupacją" i od czasu do czasu coś wydawać 8)