Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 322907 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #360 dnia: Cz, 05 Marzec 2020, 22:36:41 »
cena 30 pln za thorgala hc utrzymywała się bardzo długo, zaskakująco długo. za chwile integrale podskoczą z 99 na 119 pln itd. inflacja temu sprzyja.

ktoś pamięta tmsemic drożejące miesiąc w miesiąc o 10gr???

Offline radef

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #361 dnia: Cz, 05 Marzec 2020, 22:45:51 »
cena 30 pln za thorgala hc utrzymywała się bardzo długo, zaskakująco długo. za chwile integrale podskoczą z 99 na 119 pln itd. inflacja temu sprzyja.
Nie spodziewam się aż takich skoków. Ale już patrząc na ofertę Egmontu da się znaleźć komiksy, które jeszcze nie tak dawno kosztowałyby 5-10 zł mniej.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Mruk

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #362 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 10:03:52 »
A może pojawi się nowy gracz, jakiś rycerz na białym koniu i uratuje rynek? Co o tym sądzicie?

A co rozumiesz przez uratowanie rynku?

Rynek warunkują możliwości nabywcze i preferencje odbiorców. W tej chwili jak sam wyliczyłeś mamy kilkudziesięciu mniejszych lub większych wydawców i ok. 70 premier miesięcznie. Jak na nasz rynek, jak na liczbę i zdolność nabywczą klientów w Polsce, według mnie mamy REWELACYJNĄ ofertę, a wynika ona stąd, że wydawcy to w większości nie tylko przedsiębiorcy, ale także hobbyści i miłośnicy komiksów.

Więc zastanawiam się jakiego ratunku ty szukasz...

Czy grozi nam spirala coraz grubszych integrali, coraz wyższych cen i coraz niższych nakładów?

Sam przyznałeś ostatnio, że to czytelnicy i kolekcjonerzy preferują grube integrale w wyższej (jednostkowo, a relatywnie - niższej) cenie i przy mniejszym nakładzie. Więc użycie "grozi nam" jest zupełnie nie na miejscu. Albo pisz "my" mając na myśli ogół, a ogół będzie zadowolony z grubszych integrali, albo pisz wyłącznie w swoim imieniu, w kontrze do ogółu czytelników.

Offline Szekak

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #363 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 10:06:18 »
Moze ma na mysli wydawce ktory zscznie dosypywac czegos ludziom do wody co sprawi, ze pokochaja komiksy.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #364 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 10:32:31 »
Więc zastanawiam się jakiego ratunku ty szukasz...

Szukam taniości w dobie nakręcającej się drożyzny. Szukam komiksów dla tzw. "zwykłego Polaka".

Albo pisz "my" mając na myśli ogół, a ogół będzie zadowolony z grubszych integrali, albo pisz wyłącznie w swoim imieniu, w kontrze do ogółu czytelników.

To bardzo zabawne, że uważasz siebie i podobnych sobie zbieraczy omnibusów i slipcasów w folijkach za "ogół czytelników".

Offline Gazza

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #365 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 12:42:59 »
Szukam taniości w dobie nakręcającej się drożyzny. Szukam komiksów dla tzw. "zwykłego Polaka".
(...)
Czym dla Ciebie jest ta taniość? Przecież większość (wiodących) wydawców ma w swojej ofercie tańsze tytuły w budżetowych wydaniach. Napisz Kapralu wprost - jaki komiks, w jakim wydaniu i za ile chciałbyś by się ukazał. Proszę o konkret.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #366 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 15:18:22 »
Czym dla Ciebie jest ta taniość? Przecież większość (wiodących) wydawców ma w swojej ofercie tańsze tytuły w budżetowych wydaniach. Napisz Kapralu wprost - jaki komiks, w jakim wydaniu i za ile chciałbyś by się ukazał. Proszę o konkret.

Nie żartuj sobie, Gazza. Ja - w odróżnieniu od was - nie piszę przez pryzmat własnego portfela. Jeśli o mnie chodzi, polski rynek komiksowy w ogóle może przestać istnieć. Kilkanaście lat temu oduczyłem się korzystać z jego "dobrodziejstw" i przerzuciłem się na zagranicę. Z polskiej oferty kupuję jedynie tzw. wynalazki, zeszytówki, Thorgale i Christę do kompletu oraz sporadycznie coś francuskiego jak mi obrazki wpadną w oko. Poza tym polska oferta mainstreamowa przestała mnie interesować z powodu: (A) ceny, (B) tematyki i (C) opóźnienia.

A jeżeli chcesz konkretów, to odsyłam do tego posta. Tam masz wszystko wyłożone jak krowie na rowie :)

Możesz też sobie zajrzeć do Diamonda i sprawdzić jak wygląda rynek w USA. Zobaczysz wtedy, że w normalnych warunkach, tzn. gdy klienci mają wybór, wydania zbiorcze sprzedają się mniej więcej 20 razy gorzej niż zeszyty. Pięćsetny zeszyt na liście ma i tak dwukrotnie wyższą sprzedaż niż najbardziej chodliwy trejd! Albo sprawdź sobie na ACBD raporty z rynku frankofońskiego, np. ostatni za 2016 r. W grupie ok. 230 najlepiej sprzedających się komiksów jest zero integrali, dwa specjale i jeden box. Integrale to inna kategoria. Sprzedaż albumów dochodzi do 265 tysięcy egz., a najlepsze integrale to... od 1 do 10 tysięcy.

Ale u nas oczywiście musi być inaczej. U nas normą musi być to, co gdzie indziej jest dodatkiem. Przez wiele lat wmawiano nam np., że w Polsce komiksowy underground jest mainstreamem, a mainstream undergroundem. Kiedy wreszcie okazało się, że przy odpowiednio ciekawej ofercie mainstreamu, underground musiał ustąpić pola, pojawił się nowy trend, zgodnie z którym popularne są u nas wydania luksusowe, a wydania popularne stają się powoli luksusem. Naprawdę wierzysz w to, że w Polsce wszystko jest na opak, że Polacy są jacyś inni niż cała reszta ludzkości? Może przyznasz rację Tuskowi, że "polskość to nienormalność"?
« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Marzec 2020, 15:44:55 wysłana przez Kapral »

Offline donT

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #367 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 16:05:52 »
Bo z polskim komiksowem jest tak jak Fred powiedzial do Gruchy w Chlopaki nie placza - "To co dla ciebie sufitem, dla mnie jest podlogą, Grucha..."
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline raj666

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #368 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 16:50:16 »
Szukam taniości w dobie nakręcającej się drożyzny. Szukam komiksów dla tzw. "zwykłego Polaka".

Ale "zwykły Polak" nie czyta komiksów, w tym cały ambaras. Nie powstanie wielki rynek komiksowy w kraju w którym nikt nic nie czyta, a już najmniej komiksy. Wydaje mi się że rynek jest taki na jaki nas stać. Jest płytki i wydania zbiorcze to dobre wyjście w takiej sytuacji dla wydawców. Nic innego nie powstanie bo masowego odbiorcy komiksu w Polsce nie ma i pewnie już nigdy nie będzie. Wydaje mi się Kapralu że tęsknisz za jakąś mrzonką mówiąc o masowej i taniej produkcji komiksów dla tych mitycznych zwykłych polaków którzy nie kupią komiksu choćby był po 2 złote w każdym kiosku czy Żabce.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #369 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 16:58:39 »
Nic innego nie powstanie bo masowego odbiorcy komiksu w Polsce nie ma i pewnie już nigdy nie będzie.

To jest oczywiście nieprawda. Przed 2013 też tak wszyscy mówili, a potem przyszły kolekcje kioskowe i okazało się, że jednak znalazła się uśpiona grupa czytelników, która tylko czekała, żeby ich ktoś odkrył. Kolejny przykład to czytelnicy "Thorgala". Wiesz oczywiście, że nakład tego komiksu jest kilkakrotnie wyższy od innych. Wreszcie najnowszy taki przypadek, czyli "Kajko i Kokosz" na liście lektur. Nie będę wprowadzał cię w szczegóły, ale od tego momentu sprzedaż całej serii wskoczyła na zupełnie inny poziom. Tak że rezerwy są, tylko trzeba wiedzieć gdzie uderzyć.

wydania zbiorcze to dobre wyjście w takiej sytuacji dla wydawców.

Szczerze mówiąc, guzik mnie obchodzi co jest dobre dla wydawców.
« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Marzec 2020, 17:09:25 wysłana przez Kapral »

Offline raj666

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #370 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 17:25:43 »


Szczerze mówiąc, guzik mnie obchodzi co jest dobre dla wydawców.
Szczerze mówiąc wydawców guzik obchodzi co jest dobre dla czytelników, szczególnie takich którzy i tak nic nie kupują od nich albo w ogóle.
Tutaj już zwyczajnie stawiasz zaprzęg przed końmi. Wydawcy mają tworzyć rynek dla czytelników którzy nie istnieją? Było już parę prób poszerzania rynku, choćby Fantasy Komiks (który być może miałby większe szanse gdyby nie był zapchany sieczką z Soleil którą się zapominało 5 minut po przeczytaniu). Wydaje mi się że to że nie ma masowego rynku to nie jest wina wydawców czy spisku, po prostu nie ma masowego czytelnika który  by udźwignął masowe nakłady które pozwoliłyby zwiększyć nakłady i obniżyć ceny jednostkowe.
Jestem nieco oderwany od polskiego rynku komiksowego i niewiele w sumie już kupuję polskich wydań więc definitywnie nie wypowiem się jak ma się sprawa rynku tutaj. Ale nie jestem pewien czy klienci Thorgala i kolekcji to wystarczająca grupa by zbudować na niej rynek masowy, pomijając już kwestię tego czy byliby gotowi sięgnąć po cokolwiek innego.
W sumie komiks nie jest już rynkiem masowym w żadnym kraju, nawet w tych tradycyjnie komiksowych nakłady systematycznie spadają, integrale to nie był pomysł oryginalnie Polski. Wystarczy spojrzeć na rynek Francuski. Jeszcze 20 lat temu integrale to był margines, teraz właściwie wszystko idzie w integralach zaraz po zakończeniu publikacji albumów. To że mają większy wybór wydań na każdą kieszeń w USA czy Francji to kwestia tego że ich rynki spadają z wyższego poziomu, ale problemy mają te same, i te same rozwiązania.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #371 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 17:42:59 »
Było już parę prób poszerzania rynku, choćby Fantasy Komiks (który być może miałby większe szanse gdyby nie był zapchany sieczką z Soleil którą się zapominało 5 minut po przeczytaniu).

Możemy się tak przerzucać. Ja ci podam przykład udanego poszerzenia rynku, a ty mi przykład nieudanego. Ale w gruncie rzeczy wiesz, że to ja mam rację, bo jednak czasem rynek daje się poszerzać. A jeśli komuś nie wyszło, to może źle próbował. Semikowi zeszytówki się udały, a Mandragorze i Springerowi nie, pewnie dlatego, że to już były inne kioski i inny Ruch.

Jak będziemy w kółko powtarzać, że nic się nie da zrobić, to na 100% nic się nie uda.

Wystarczy spojrzeć na rynek Francuski. Jeszcze 20 lat temu integrale to był margines, teraz właściwie wszystko idzie w integralach zaraz po zakończeniu publikacji albumów.

Integrale to nadal jest margines. Wystarczy spojrzeć na wyniki sprzedaży. 20:1 dla pojedynczych albumów.
« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Marzec 2020, 17:45:12 wysłana przez Kapral »

Offline SawiK

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #372 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 17:43:36 »
Cytuj
ktoś pamięta tmsemic drożejące miesiąc w miesiąc o 10gr???
Pamietam jakby to było wczoraj. Uwazam tez ze był to jeden z czynnikow mający wpływ na upadek Semica.
Dzis ceny podskoczyły i wcale nam to nie musi się podobać. Warto pamiętać ile lat ceny trzymały się miej więcej równo ,było fajnie. Gryzłem się mocno czy zamawiać nowego Johna Hexa, podsumowując: Sawik płakał jak zamawiał :'( ;)
« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Marzec 2020, 17:45:38 wysłana przez SawiK »

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #373 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 17:50:20 »
Pamietam jakby to było wczoraj. Uwazam tez ze był to jeden z czynnikow mający wpływ na upadek Semica.

10gr miesięcznie? Tylko?
A pamiętasz jaka była wtedy inflacja? To pozwól, że przypomnę :)


Offline SawiK

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #374 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 17:58:10 »
up
Inflacja nie dotykała mojego kieszonkowego, ten wykres sobie możesz schować ;)
I nie zawsze było to 10gr, traktuj to orientacyjnie.
« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Marzec 2020, 18:00:31 wysłana przez SawiK »