Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 320022 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Pawel.M

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #330 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:21:27 »
Empik ma obecnie 300 salonów
291 pod szyldem Empik, 35 pod szyldem Mole Mole i jeszcze 11 jako Papiernik by Empik. Do tego dochodzi Smyk.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #331 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:33:26 »
291 pod szyldem Empik, 35 pod szyldem Mole Mole i jeszcze 11 jako Papiernik by Empik. Do tego dochodzi Smyk.

Nie jestem księgowym, staram się jedynie unaocznić (z grubsza), o jakiej skali tutaj rozmawiamy. Jeżeli dla części forumowiczów "bańka" w skali roku jest czymś marginalnym, to ja przepraszam, idę płakać w kącie :(

Offline Antari

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #332 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:37:16 »
Empik ma obecnie 300 salonów, zakładając bardzo pesymistycznie, że w każdym Egmont sprzedaje (w sposób całkowicie niezauważalny dla kogoś, kto wchodzi tam na 5 minut) jeden album komiksowy na dwa dni, to daje +/- 150 dni x 300, czyli 45000 albumów komiksowych w skali roku. Marża Empiku to 50% ceny okładkowej, przy uśrednionej cenie okładkowej komiksów Egmontu daje to 20 PLN na egz.
Czyli przy bardzo ostrożnych założeniach, współpraca Egmontu i Empiku daje temu drugiemu zysk brutto w wysokości 900 000 PLN ze sprzedaży stacjonarnej w skali roku na samych komiksach.

A skąd masz te dane odnośnie marży Empiku?

Poza tym zdecyduj się, mówimy o zyskach ze sprzedaży czy ilości sprzedanych egzemplarzy? Bo nie znam diagramów, które poruszałyby kwestię zysku (bardziej obrazowo podaje się zysk netto btw). Diagramy na której najczęściej się powołują to "gdzie komiksy sprzedają się najczęściej" czyli jasno sprecyzowane kryterium ilościowe. Kwestia zysku nie ma tu znaczenia.

Empiki są wykorzystywane głównie jako czytelnie, to że ludzie gromadzą się wokół stoiska nie znaczy, że stoją tam aby coś kupić ;) Akurat coś o Galerii Krakowskiej wiem, bo ładnych parę lat chodziłem do tamtego Empiku.

Offline misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #333 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:40:29 »
Empiki są wykorzystywane głównie jako czytelnie, to że ludzie gromadzą się wokół stoiska nie znaczy, że stoją tam aby coś kupić ;)
Ci ludzie też nie kupują tych przeczytanych komiksów w dyskontach internetowych, gdyż... przeczytali komiks, więc po co go kupować?

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #334 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:45:50 »
A skąd masz te dane odnośnie marży Empiku?

Wiesz czym się zajmuję?
To sprawdź  ::)
Bardzo się cieszę, że bywasz w jednym Empiku w jednej galerii handlowej, naprawdę doceniam taki wysiłek przy kompleksowej analizie rodzimego rynku komiksowego :/

Offline Antari

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #335 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 15:54:34 »
Wiesz czym się zajmuję?
To sprawdź  ::)
Bardzo się cieszę, że bywasz w jednym Empiku w jednej galerii handlowej, naprawdę doceniam taki wysiłek przy kompleksowej analizie rodzimego rynku komiksowego :/

A jaki ma związek z tematem czym się zajmujesz? Dla mnie możesz pracować gdzie chcesz. Skąd masz dokładne dane na temat marży Empiku? Pytam, bo to co wyliczyłeś nie ma najmniejszego sensu. Wiesz jak się liczy marżę? Albo chociaż dostrzegasz różnicę między marżą a narzutem?

Offline stachel

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #336 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 16:01:17 »


Kupując książki też zawsze wybierasz integrale w twardej oprawie? Pamiętaj, że zwykły, casualowy czytelnik ma w nosie wypasione wydania i kupuje taniochę. Bierze w Empiku pojedynczy komiks za 25 zł, a nie cały pakiet Egmontu. Przy takim pojedynczym komiksie rabat 30% (czyli 7,50 zł) zostałby pożarty przez koszty wysyłki, więc i tak na jedno wychodzi.

Jeśli jest wydanie ilustrowane obok zwykłego w twardej oprawie to często się na nie decyduję. Zwykle wydania głównie kupuję na Kindle'a.

A jak wytłumaczysz silną pozycję Empika w sprzedaży internetowej? Sprawdziłem kilka książek, które ostatnio kupiłem i każda wychodziła taniej z wysyłką do paczkomatu niż w Empiku.

Offline Castiglione

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #337 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 16:04:09 »
Empiki są wykorzystywane głównie jako czytelnie, to że ludzie gromadzą się wokół stoiska nie znaczy, że stoją tam aby coś kupić ;) Akurat coś o Galerii Krakowskiej wiem, bo ładnych parę lat chodziłem do tamtego Empiku.
Taka sama sytuacja jest w przypadku książek. Rozumiem, że tych też nikt tam nie kupuje i firma zarabia jako powierzchnia reklamowa dla wydawców i dyskontów?


A poziom marży ma bardzo dużo do rozwoju rynku. To, że ktoś sprzedaje coś hurtowo z minimalnym zyskiem wcale nie musi go napędzać, a wręcz przeciwnie.
« Ostatnia zmiana: Wt, 03 Marzec 2020, 16:12:54 wysłana przez Eguaroc »

Offline misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #338 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 16:19:38 »
Słuszna uwaga.
Przykładowo - komiks kosztuje 40 zł. Empik daje wydawcy 20 zł, zabiera sobie 20 zł ze sprzedanego egzemplarza. W dyskoncie ten sam komiks kosztuje 25 zł. 20 idzie do wydawcy, dyskont zabiera sobie 5 zł.

Offline Pawel.M

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #339 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 16:31:24 »
Pytam, bo to co wyliczyłeś nie ma najmniejszego sensu.
Ma. W przypadku prasy marża Empiku uzależniona jest od ilości zwrotów, waha się między 40 a 60 procent. Do tego jeśli chcesz, żeby zwroty ci odesłali (a nie sprzedali na makulaturę) dokładają kolejne bodajże 4 procent.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #340 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 16:32:46 »
Ma. W przypadku prasy marża Empiku uzależniona jest od ilości zwrotów, waha się między 40 a 60 procent. Do tego jeśli chcesz, żeby zwroty ci odesłali (a nie sprzedali na makulaturę) dokładają kolejne bodajże 4 procent.

Prasa idzie innym systemem, krótki czas ekspozycji, zewnętrzny dostawca itd.

A jaki ma związek z tematem czym się zajmujesz? Dla mnie możesz pracować gdzie chcesz. Skąd masz dokładne dane na temat marży Empiku? Pytam, bo to co wyliczyłeś nie ma najmniejszego sensu. Wiesz jak się liczy marżę? Albo chociaż dostrzegasz różnicę między marżą a narzutem?
Nie "gdzie pracuję" tylko "czym się zajmuję", od prawie 25 lat, z bezpośrednim dostępem do danych od wydawców, łącznie z wglądem w niuanse związane z rzeczywistą strukturą dystrybucji czy spraw sądowych, z powodu których wielu wydawnictw nie ma obecnie na empikowych półkach.
Doskonale rozumiem, że Twoje "wiarygodne obserwacje" w oparciu o sporadyczne wizyty w jednym centrum handlowym, są znacznie bardziej konstruktywne niż moje skrótowe wyliczenia. Naprawdę szacun.
Takich pasjonatów nam trzeba.
BTW narzut struktur handlowych związanych z siecią NFI Empik Media&Fashion w przypadku albumów komiksowych wynosi 100%
Marża 50%
Szczegółową rozpiskę, jak rozumiem, potrafisz zrobić sobie sam, najlepiej na diagramie.
« Ostatnia zmiana: Wt, 03 Marzec 2020, 16:36:27 wysłana przez turucorp »

Offline Antari

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #341 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 17:03:10 »
Słuszna uwaga.
Przykładowo - komiks kosztuje 40 zł. Empik daje wydawcy 20 zł, zabiera sobie 20 zł ze sprzedanego egzemplarza. W dyskoncie ten sam komiks kosztuje 25 zł. 20 idzie do wydawcy, dyskont zabiera sobie 5 zł.

Jak w taki sposób liczysz marżę to jest to dyskusja czysto akademicka. Ale powiem ci, że jest jeszcze kilka rzeczy, które musi po drodze oddać Empik, żeby "zabrać sobie" z tych 20.

Ale Twój przykład ma o wiele więcej sensu niż turucorpa, który sugerował, że Empik ma uśrednione 20 zł na egzemplarzu przy 50% marży. Czyli weźmy przykładowo komiks za 100 zł okładkowe w Empiku. Empik ma 20 zł na egzemplarzu, kupuje po 80 zł hmmm trudne pytanie, ile wynosi marża. 50%? :) Jakoś mi to nie wychodzi. A nie przypadkiem 20%? Ale nie co ja tam wiem.  ::)
« Ostatnia zmiana: Wt, 03 Marzec 2020, 17:07:09 wysłana przez Antari »

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #342 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 17:07:17 »
Jak w taki sposób liczysz marżę to jest to dyskusja czysto akademicka. Ale powiem ci, że jest jeszcze kilka rzeczy, które musi po drodze oddać Empik, żeby "zabrać sobie" z tych 20.

Ale Twój przykład ma o wiele więcej sensu niż turucorpa, który sugerował, że Empik ma uśrednione 20 zł na egzemplarzu przy 50% marży. Czyli weźmy przykładowo komiks za 100 zł okładkowe w Empiku. Empik ma 20 zł na egzemplarzu, kupuje po 80 zł hmmm trudne pytanie, ile wynosi marża. 50%? :) Jakoś mi to nie wychodzi. A nie przypadkiem 20%?
UŚREDNIONE tzn. że średnia cena wynosi 40 PLN.
Udajesz, czy rzeczywiście masz problem ze zrozumieniem słowa pisanego?

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #343 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 17:30:24 »
Ale Twój przykład ma o wiele więcej sensu niż turucorpa, który sugerował, że Empik ma uśrednione 20 zł na egzemplarzu przy 50% marży. Czyli weźmy przykładowo komiks za 100 zł okładkowe w Empiku. Empik ma 20 zł na egzemplarzu, kupuje po 80 zł hmmm trudne pytanie, ile wynosi marża. 50%? :) Jakoś mi to nie wychodzi. A nie przypadkiem 20%? Ale nie co ja tam wiem.  ::)

Pójdźmy dalej. "Kajko i Kokosz" kosztuje w Empiku 19,90 zł, więc żeby Empik mógł skasować swoje uśrednione 20 zł, Egmont musiałby mu do każdego egzemplarza dopłacić 10 gr. Antari, wymyśliłeś właśnie biznes stulecia :D

Offline nayroth

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #344 dnia: Wt, 03 Marzec 2020, 18:29:43 »
Z nieco innej beczki -

Dosłownie parę dni temu w czeladzkim M1 zdziwiłem się mocno widząc na witrynie księgarni (nie pamiętam za Chiny jakiej) stojak z komiksami. I to nie jakiś nędzny, upchnięty miedzy inne ekspozycje, tylko elegancko
wystawiony, dobrze widoczny, z nowościami, nawet tytuły dobrane jakoś tematycznie. Chyba dziecięco-młodzieżowe o ile pamiętam.

Bardzo eststyczne i przyciągające wzrok. Niby mała rzecz, prawda, ale pomyślałem wtedy że chyba pierwszy raz coś takiego oglądam na wystawie księgarni...