Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 342882 razy)

Offline xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2880 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 12:00:16 »
Psuje to rynek nie ten co wydaje mniej czy więcej, tylko jak to robi.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline kv

« Odpowiedź #2881 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 12:16:02 »
Psuje to rynek nie ten co wydaje mniej czy więcej, tylko jak to robi.
Czyli jak?

Offline Rodrigues

« Odpowiedź #2882 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 12:22:54 »
Nie będę mówił kto i co, ale jak ktoś nie foliuje artbooka i robi to za niego dystrybutor, to dla mnie trochę psucie rynku XDDDD
Z jakiego komiksu jest ten kadr? Edycja 17 - Dołącz do gry! ETAP II wystartował!!! => https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/z-jakiego-komiksu-jest-ten-kadr-edycja-17!/

Offline xanar

« Odpowiedź #2883 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 12:39:11 »
Czyli jak?
No jak ktoś nie potrafi opanować literówek np. w każdym tomie (wydawnictwo od kolekcji), czy usuwa jedną stronę i nie pomyśli, że jak tak zrobi to mu się rozkładówki rozjadą a później jeszcze nikt tego nie sprawdza, czy też drukują materiały z pikselozą i twierdzą, że są takie same jak w oryginale a nie są itd.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline PabloWu

« Odpowiedź #2884 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 12:44:24 »
Nie będę mówił kto i co, ale jak ktoś nie foliuje artbooka i robi to za niego dystrybutor, to dla mnie trochę psucie rynku XDDDD

Wydawca ratuje planetę i psuje rynek a dystrybutor psuje planetę i ratuje rynek. Pięknie się uzupełniają, każdy jest szczęśliwy i postępuje zgodnie ze swoim sumieniem  8)

Offline kv

« Odpowiedź #2885 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 13:01:27 »
@xanar, myślałem, że kontynuujesz wątek jednego wydawnictwa  ;)

Dla mnie nasz rynek komiksowy to rynek w większości rynek czysto kolekcjonerski, który nie można mierzyć normalnymi warunkami ekonomicznymi - klient kupuje głównie pod wpływem emocji.
Dodatkowo wielkość nakładów powoduje, że mamy komiksy "limitowane", nawet jak tego tak wydawca nie nazywa  :P
No chyba, że inne, zwłaszcza te mniejsze, wydawnictwa maja po kilka tysięcy nakładu swoich komiksów, w co szczerze wątpię.

Offline Zwirek

« Odpowiedź #2886 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 13:21:34 »
Innymi słowy, zalewacie rynek komiksami o zbyt małym nakładzie, więc zabieracie kasę innym wydawnictwom.
Tylko, że to nie jest prawda, że nakład jest zbyt mały, tak się stało tylko w przypadku kilku komiksów, czy może ja źle liczę?

Offline michał81

« Odpowiedź #2887 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 13:53:44 »
Nie liczysz źle.

Wystarczy przytoczyć przykład Brygady która w ilości 800 sztuk od 2018 nie może się wyprzedać. Ile tam jeszcze zostało sztuk 200? 100? To pokazuje jak SL niszczy rynek komiksowy.

Offline Sędzia

« Odpowiedź #2888 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 15:27:51 »
Tylko, że to nie jest prawda, że nakład jest zbyt mały, tak się stało tylko w przypadku kilku komiksów, czy może ja źle liczę?

Źle liczysz, bo z perspektywy rynku i klienta dobrze by było, żeby komiks był dostępny dłużej. Żeby klienci, którzy nie słyszeli wcześniej o komiksie mieli szansę w ogóle go kupić. Nawet jeśli zaczną przygodę z komiksem rok po jego wydaniu. Zwłaszcza, że na dodruki nie ma szansy.

Tymczasem w stosunku do każdego komiksu Studia Lain zastanawiamy się czy wyprzeda się w całości w przedsprzedaży, czy zostanie trochę na później.

I nie zmienia tego fakt, że istotna część z nich od czasu do czasu pojawia się z powrotem w sprzedaży, bo ktoś zwolnił jakieś dodatkowe egzemplarze (odłożone na reklamacje). Komiks nie jest w ogólnodostępnej sprzedaży, tylko trzeba na niego polować.

Przy czym oczywiście rozumiem, że z perspektywy wydawcy to jest sytuacja bardzo komfortowa, jeśli na pniu sprzedaje cały lub prawie cały nakład. Tylko nie uważam, że to jest dobre dla czytelników.

Z tym że mnie to nie dotyczy, ja akurat sobie kupuję to co chcę w przedsprzedaży, ale znowu, to nie jest typowe zachowanie przeciętnego konsumenta i nie jest dobre dla czytelników.

Nie liczysz źle.

Wystarczy przytoczyć przykład Brygady która w ilości 800 sztuk od 2018 nie może się wyprzedać. Ile tam jeszcze zostało sztuk 200? 100? To pokazuje jak SL niszczy rynek komiksowy.

To jednak bezsensowny przykład, bo komiks wydany dawno temu, gdy zachowania czytelników komiksów były inne. Dzisiaj mamy sytuację, w której SL wydaje komiks niezależny za 260 zł i niemal wszystko schodzi w przedsprzedaży. To nie jest normalne i właściwe, mimo że korzystne dla wydawnictwa. Ten komiks powinien być przez dwa-trzy lata dostępny na rynku i powoli się wyprzedać.

Offline PJP

« Odpowiedź #2889 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 15:32:14 »
Jest jeszcze jeden "grzech" SL - utrzymywanie kontaktu z klientami ;)

Offline Zwirek

« Odpowiedź #2890 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 15:53:00 »
@Sędzia, a okładki mogą być 3 czy tylko 1? No bo jeśli są 3, to nawet przy zwiększonym nakładzie, jakaś się wyprzeda w przedsprzedaży.

Offline Sędzia

« Odpowiedź #2891 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 16:08:33 »
@Sędzia, a okładki mogą być 3 czy tylko 1? No bo jeśli są 3, to nawet przy zwiększonym nakładzie, jakaś się wyprzeda w przedsprzedaży.

Mogą, komiks w środku jest ten sam, można przeczytać.

Offline Zwirek

« Odpowiedź #2892 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 16:16:14 »
No ale jeśli ktoś jest kolekcjonerem, czy to nie wymusza na nim zakupów w przedsprzedaży?
Okładka limitowana jest w małym nakładzie, nie będzie leżała roku.

Offline Death

« Odpowiedź #2893 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 16:53:58 »
Największym grzechem Studia Lain jest fakt, że foliuje swoje komiksy. Jak tak można? :)

Offline Goka

« Odpowiedź #2894 dnia: Nd, 23 Czerwiec 2024, 17:03:40 »
Największym grzechem studia lain jest to że wydaje komiksy, można się rozejść