Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 322794 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online Gazza

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1545 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 19:34:47 »
Tyle aż nie, ale dużo. Gdybyśmy wystąpili z ETS to cena byłaby zauważalnie niższa. Uprawnienia do emisji to jedno ale na obecną mega rozchwianą sytuację wpływ ma szereg czynników.

Nie wiem skąd ten wykres wytrzasnąłeś ale cena 400+ za MWh była już od początku 3Q2021 praktycznie (stąd w mojej ocenia to jakieś prognozy, a nie dane historyczne). Na dziś cena oscyluje w okolicach 1600 zł/MWh (sama energia oczywiście, nie liczę dystrybucji oraz wszelkich marż, certyfikatów itp), w spocie (czyli zakupy z giełdy ale nie kontraktowe tylko z „mięsiąca na miesiąc”) można wyrwać za około 1150 zł/MWh (ale to mało które przedsiębiorstwo robi bo praktycznie musi być ktoś kto tylko tym się zajmuje (śledzi giełdę i „gra”). Nie wiem - może ktoś z forumowiczów też w tym siedzi, ale powiadam Wam - od stycznia będzie jaaaazda! W tej chwili wszyscy (mam na myśli przedsiębiorstwa średnie i duże) w panice zawierają umowy bo jak będzie - nie wie nikt. Trendy i sytuacja geopolityczna wskazują, że nie ma się co spodziewać odwrócenia sytuacji. Jesli to wyhamowanie.
Co i tak oznacza przynajmniej czterokrotnie wyższe koszty wytworzenia wyrobu gotowego niż dajmy na to dziś (tam gdzie energia elektryczna jest podstawowym medium ofkoz (a gdzie nie jest?). Czy to hydrant, czy materac, czy nowy tom Knightfall z Egmontu….

Offline death_bird

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1546 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 19:50:43 »
I nagle fakt posiadania zaległości zaczyna cieszyć jak nigdy wcześniej.
Im większe tym lepiej.  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline PawelC

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1547 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 19:53:19 »
Nawet nie uwzględniając przyszłych podwyżek cen energii elektrycznej która wpłynie na wszystko, wydawcy już na KW mówili, że te tegoroczne podwyżki to może się zatrzymają na jesień tego roku, a przynajmniej ustabilizują na tyle, żeby wiedzieć na czym stoimy :(.

Online xanar

Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1549 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 20:26:18 »
Spokojnie, trzy stówki (okładkowo) za komiks mający pięćset i więcej stron za chwilkę będzie normalną ceną. Nie zapominajmy, że w przyszłym roku dwukrotnie zostanie podwyższona pensja minimalna, czyli wszyscy pracujący na każdym etapie produkcji komiksu dostaną wyższe wynagrodzenie, co przełoży się na cenę. A światowa inflacja z pewnością dotknie też sferę dotychczas stabilną, czyli można się spodziewać wzrostu kosztów zakupu licencji. No cóż, gdyby pensja przeciętnego Kowalskiego wzrosła o 20-30% inaczej by to wyglądało, a tak będzie drogo.

Offline tuco

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1550 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 20:45:38 »
Nie wiem - może ktoś z forumowiczów też w tym siedzi, ale powiadam Wam - od stycznia będzie jaaaazda!
....siedzi i potwierdza niestety.

tzn. akurat to:
Tyle aż nie, ale dużo. Gdybyśmy wystąpili z ETS to cena byłaby zauważalnie niższa. Uprawnienia do emisji to jedno ale na obecną mega rozchwianą sytuację wpływ ma szereg czynników.
już nie aż tak bardzo. cena energii na giełdzie to obecnie głównie pochodna cen europejskich, a te zależą od oszalałej ceny gazu. zależą głównie od gazu, bo większość stosu energii el. w EU domyka się na gazie. Uprawnienia do emisji od dłuższego czasu bujają się w miejscu (80-90 euro), więc generalnie mają wpływ, ale nie aż tak ogromny, jak jeszcze ponad rok temu.
« Ostatnia zmiana: Cz, 11 Sierpień 2022, 20:50:36 wysłana przez tuco »

Online Gazza

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1551 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 21:48:14 »
URE takie dane podaje:
https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10430,Cena-energii-elektrycznej-w-kontraktach-dwustronnych-w-drugim-kwartale-roku-wyni.html

I to są ceny bez podatków (VAT, akcyza)
Nam się udało na bieżący rok jeszcze poniżej tej ceny zakontraktować i to z wszystkim! Wiem, że niektórzy się załapali na dłuższe umowy (wtedy jeszcze sprzedawcy energii chyba sami nie wierzyli w to co się zacznie).
Powyższe zestawienie jeszcze w przyszlym roku nie odda ceny rynkowej (chociaż nie wiem jak sprzedający dźwigają dziś takie zobowiązania, przynajmniej ci którzy pozostali na rynku).

Online xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1552 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 22:24:24 »
ja mogę powiedzieć jak dźwigają w innych krajach na przykładzie wyrobów stalowych/metalowych:
W UK wprowadzili "opłatę energetyczną", która jest doliczana do każdej faktury, jej wartość jest weryfikowana co miesiąc a ostateczna cena to pomnożenie jej przez kg pozycji na fakturze + do tego standardowe podwyżki. Zasadniczo na takie lżejsze rzeczy po ok. 5kg podwyżki ok. 30% jak się na PLN po przelicza przy obecnym kursie to jeszcze lepiej.
U Niemców - "normalne" podwyżki, tylko nie tak jak było raz na rok, tylko 2,3 razy do roku, teraz jedna firma podniosła ceny o 20% na wszystko a mamy dopiero połowę roku.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline wojtast

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1553 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 22:54:34 »
Tam w tej cenie to z 60% to jest chyba koszt emisji CO2.

Jak zobaczyłem 60% to od razu przypomniały mi się pamiętne, rządowe billboardy sprzed pół roku :)



Sorki, za nawiązanie polityczne ;)

Online Gazza

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1554 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 08:01:07 »
No ale to co na blilbordach i Xanar wcześniej napisał to do niedawna fakt. Obecnie stosunek ten zmienił się.

ja mogę powiedzieć jak dźwigają w innych krajach na przykładzie wyrobów stalowych/metalowych:
W UK wprowadzili "opłatę energetyczną", która jest doliczana do każdej faktury (...)
U nas też pojawiła się swego czasu tzw. "opłata mocowa".

Tak czy inaczej martwię się o najbliższą przyszłość. Obawiam się, że wskutek szalonych cen rynku energii (o gazie nie wspominam nawet) padnie wiele biznesów produkcyjnych. Nawet fakt, że mamy jedne z najniższych cen w Europie niewiele pomoże.

Nie znam drukarni (Edica), która drukuje nam egmontowe wydawnictwa, ale zakładam, że to dość duży podmiot musi być i jakoś ten kryzys cenowy udźwignie. Pytanie co z mniejszymi drukarniami, które pracują dla pomniejszych wydawców? Cienko to wszystko widzę ...
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Sierpień 2022, 08:02:46 wysłana przez Gazza »

Offline Crono

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1555 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 08:18:23 »
No ale to co na blilbordach i Xanar wcześniej napisał to do niedawna fakt. Obecnie stosunek ten zmienił się.

Tak, tylko należałoby jeszcze na tych bilbordach napisać do kogo te pieniądze trafiają i ile z tego tytułu uzyskał nasz kraj w 2021 r.
Sorry za wstawkę o polityce.

sum41

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1556 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 09:27:28 »
Najwieksza firma intalujaca panele Columbus juz zapowiedziala zwolnienie 20% pracownikow bo szal na baterie minal, gdyz od kwietnia czy czerwca gorsze warunki w rozliczaniu nastapily.

Zrobiono to celowo podobno bo nie sa w stanie linie udzwignac tego co teraz ludzie produkuja na dachach.

Cos w tym jest bo u zony na wiosce postawili 7 gigantycznych wiatrakow a chodzily tylko 4 bo reszta czekala na nowy kabel ktory kopali 40km do  elektrowni.

Cala ta ekologia z wiatrakami, panelami czy elektrycznymi autami od dupy strony jest robiona.

Wczoraj pani spisujaca licznik wody powiedziala ze podwyzki od pazdziernika za wode i scieki, niby groszowe.
Ja czytalem ze 30-40% - nie wiem kto ma racje.

Online xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1557 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 10:00:54 »
30% 40% to teraz normalne podwyżki  :) Prąd miał podrożeć ze 300% dla indywidulanych, ale "zamrozili".

Z tymi panelami jest taki problem, że tam jest zmienna opłata, która się zmienia  :) i  nie wiadomo jaka cena będzie za rok, wcześniej to były proste zasady.

Ja to myślę, że tą emisję CO2 to zawieszą na jakieś czas bo Niemcy mają plany powrotu do węgla  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline martin685

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1558 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 10:18:00 »
Nie znam drukarni (Edica), która drukuje nam egmontowe wydawnictwa, ale zakładam, że to dość duży podmiot musi być i jakoś ten kryzys cenowy udźwignie. Pytanie co z mniejszymi drukarniami, które pracują dla pomniejszych wydawców? Cienko to wszystko widzę ...
Wg KRS za ostatni rok obrotowy kończący się w marcu 2021 mieli 50,7 mln PLN przychodów, 2,5 mln zysku ze sprzedaży i 1,1 mln PLN zysku netto w roku poprzedzającym te wartości to odpowiednio 59 mln ; 2,9 mln ; 0,2 mln. Przy zadłużeniu netto ok 20 mln PLN i EBITDZIE 5,2 mln PLN to nie była to zbyt dobra sytuacja. Może im się poprawiło od tamtego czasu ale to nie są zniewalające wyniki. Rynkowo przyjmuje się, że bezpieczny net debt / ebitda to wartość  mniejsza niż 3,5-4 więc tutaj mają górną granicę, nie mieli wtedy już za bardzo bezpiecznej przestrzeni do zmniejszenia zysków.

EDIT: Np takie białostockie zakłady graficzne w 2021r. pomimo przychodów na poziomie 32,7 mln PLN czyli ok 35% niższych wypracowały 3,2 mln zysku na sprzedaży i 2,6 mln zysku netto. EBITDA ok 5 mln PLN a ich zadłużenie netto to zaledwie 4,3 mln gdyż nie mają kredytów, a jedynie leasingowe zobowiązania
« Ostatnia zmiana: Pt, 12 Sierpień 2022, 10:23:08 wysłana przez martin685 »

sum41

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1559 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 11:56:42 »
30% 40% to teraz normalne podwyżki  :) Prąd miał podrożeć ze 300% dla indywidulanych, ale "zamrozili".

Z tymi panelami jest taki problem, że tam jest zmienna opłata, która się zmienia  :) i  nie wiadomo jaka cena będzie za rok, wcześniej to były proste zasady.

Ja to myślę, że tą emisję CO2 to zawieszą na jakieś czas bo Niemcy mają plany powrotu do węgla  :)


Ci co zalozyli do czerwca maja przez 15 lat spokoj, ja sie przez te niepewne oplaty waham i czekam do konca roku aby zobaczyc czy pierwsze faktury  i czy to sie bedzie ludzia oplacac.

Co do kosztow licencji z USA na komiksy moze nie bedzie tak zle.

"Rynki bardzo liczyły na spadek inflacji, a ten był większy od oczekiwań. Nic więc dziwnego, że przyjęto go z dużym optymizmem. Inflacja w USA spadła do 8,5% w lipcu z 9,1% w czerwcu, kiedy to była najwyższa od ponad 40 lat. "

Szkoda ze u nas ciagle w gore;/